Nábytok

Jeden a pol matraca

Dobrý a zdravý spánok je kľúčom k úspešnému dňu a zdraviu všeobecne. Na to však nestačí iba spať 8 hodín. Najdôležitejší je správny matrac. Jeden a pol matraca je ideálny pre jednu osobu na úplné zotavenie. Tento článok podrobne popisuje, čo sú matrace, aké sú ich výhody a tiež poskytuje hodnotenie najobľúbenejších výrobcov..

Štandardy

Všetky matrace sú obdĺžnikové. Šírka polovičného matraca je spravidla 120 cm – to je štandard, ale existujú aj ďalšie možnosti. Pokiaľ ide o rozmery, lôžko je možné rozdeliť do štyroch kategórií:

 1. 120×190 cm;
 2. 140×190 cm;
 3. 120×200 cm;
 4. 140 x 200 cm.

Matrace široké 120 cm nie sú vhodné pre dvoch. Ale pre jedného bude dostatok miesta na pohodlný a zdravý spánok. Ak niekto preferuje najväčšiu voľnosť pohybu počas spánku, potom by tu bola ideálna šírka 140 cm. Takéto matrace sa často používajú ako dvojité matrace, napríklad v malých bytoch.

Nezabudnite tiež, že výška je tiež veľmi dôležitá..

Všetko závisí od postele. Ak používate pohovku na spanie, môžete na ňu použiť matrace, ktorých výška sa pohybuje od 2 do 10 cm, Takéto lôžko je možné kedykoľvek odstrániť. Pokiaľ ide o štandardy, dôležitým faktorom je tu pružinový matrac alebo nie..

Bezpružinové majú výšku 15-25 cm. Najpopulárnejšia je výška 16 cm. Ak je základňa matraca s pružinovým blokom, potom bude jeho výška oveľa vyššia. Štandardne je to 19-32 cm. Ako však ukazuje prax, najčastejšie sa nakupujú matrace s výškou 20-22 cm.

Toto sú najzákladnejšie štandardy, na ktoré sa treba spoľahnúť pri výbere miesta pre zdravý a zdravý spánok..

Nezabudnite však na svoje preferencie..

Ake su velkosti?

Obchody ponúkajú široký sortiment matracov. To je výhodné z jednoduchého dôvodu, že postele sa teraz vyrábajú nielen podľa noriem, ale aj na objednávku, to znamená podľa veľkostí uvedených kupujúcim. To môže závisieť od oblasti miestnosti, kde sa bude miesto na spanie nachádzať, rovnako ako pre dospelého alebo dospievajúceho bude určené.

Zoznam veľkostí jedného a pol matraca na spanie obsahuje nasledujúce rozmery (cm):

 • Detské, tínedžerské veľkosti: 110×190, 120×190, 125×190, 130×190, 135×190;
 • Dospelí: 100×200, 110×200, 120×200, 130×200;

Najpopulárnejšia dĺžka je 200 cm.Výrobok s týmito parametrami je vhodný pre akúkoľvek výšku.

Teraz sa pozrime bližšie na šírku, ktorá sa pohybuje od 100 do 135 cm. Matrac so šírkou 100, 110 a 120 cm možno považovať za jednolôžko. Ak je šírka väčšia, potom je celkom možné použiť ju ako dvojitú. Pri výbere však stojí za to pamätať, že ide o nákladné auto, aby ste vyhrali cenu. V niektorých prípadoch výrobcovia vyrábajú matrace na objednávku, tu sa šírka a dĺžka môžu výrazne líšiť od bežných štandardov..

Ako si vybrať ten pravý do postele?

Matrac a posteľ by mali byť jeden celok, potom vám bude zaistený zdravý a zdravý spánok. Je to také dôležité, pretože keď sa matrac nezhoduje s veľkosťou postele, deformuje sa, čo okamžite ovplyvní pohodu spáča..

Ak je matrac menší ako plocha lôžka, je tu voľný priestor a začne sa vysúvať. Ak je veľký, potom sa vytvoria záhyby a nepravidelnosti..

Aby ste si vybrali najpohodlnejší matrac, stojí za to pamätať na to, že európske a americké normy sa líšia. Európska miera dĺžky a šírky je centimetre a v Amerike sú to palce. Starostlivo skontrolujte, kde sú vyrobené matrac aj posteľ.

Odborníci odporúčajú kvôli spoľahlivosti zvoliť posteľ a matrac od rovnakého výrobcu. Po prvé, je to záruka, že rozmery budú perfektne sedieť. Za druhé, výrobca pri nákupe často poskytuje zľavu.

Ďalšou dobrou možnosťou by bola individuálna objednávka podľa vašich vlastných meraní. Tu bude nákup samozrejme oveľa drahší. Čakacia doba môže byť niekoľko dní až mesiac. Tiež stojí za to uistiť sa, že merania sú správne..

Aby boli merania správne, mali by ste venovať pozornosť nasledujúcim nuansám:

 1. Posteľ sa meria zvnútra.
 2. Merania vykonané z predchádzajúceho matraca budú nesprávne, pretože výrobok počas používania zmenil tvar.
 3. Výška matraca by mala byť 2-5 cm nad základňou postele.

Ak sa vezmú do úvahy všetky tipy, ktoré sú uvedené vyššie, matrac bude perfektne zladený. To znamená, že spánok je zaručene zdravý..

Materiály

Výrobcovia ponúkajú široký sortiment materiálov a výplní matracov. Najpopulárnejšími plnivami sú latex, kokosové vlákno, polyuretánová pena a ovčia vlna.. Náklady na výrobok samozrejme závisia od toho, aký druh plniva sa používa..

 1. Latex môže byť umelý a prírodný. Vyrobené zo šťavy Hevea, ktorá pení.
 2. Kokosové vlákno – najobľúbenejšie plnivo pri výrobe ortopedických matracov. Prírodný materiál, šetrný k životnému prostrediu.
 3. Polyuretánová pena – umelo vyrobené, ale šetrné k životnému prostrediu a neškodné. Dokáže si zapamätať polohu tela počas spánku, čo zlepšuje kvalitu odpočinku. Cenová kategória – z kategórie Ekonomika.
 4. Ovčia vlna – prírodná výplň, ktorá dobre absorbuje vlhkosť, vhodná do chladného podnebia.

Stojí za zmienku, že kokosové vlákno je najtvrdší substrát a latex je najjemnejší. Pružnosť a mäkkosť výrobku závisí aj od toho, koľko vrstiev sa používa pri výrobe. Štandardné matrace majú 4 vrstvy: výplň alebo pružinový blok, v závislosti od typu, pružnejšie výplne, mäkkú ochrannú vrstvu a zvršok.

Poťah je zvyčajne vyrobený iba z prírodných materiálov. Najčastejšie je to bavlna alebo ľan. Povrch matraca by mal byť priedušný, dobre absorbovať vlhkosť a byť príjemný na dotyk.

Odrody

Pri výbere materiálov a veľkostí matraca stojí za zváženie, ktorý typ použiť:

Odpružené

Existujú dva typy – Bonnel a Pocket. Prvý typ má pružiny, ktoré sú navzájom prepojené. Dostatočne odolný. Ale v prípade poklesu jednej časti sa ohnú aj susedné. Druhý typ – vreckový, má pružiny, ktoré sú na sebe nezávislé, každá je pokrytá samostatnou vrstvou materiálu. Počet pružín na 1 štvorcový. meter zvyšuje flexibilitu produktu.

Bez pružín

Hlavným rozdielom medzi takýmto výrobkom je to, že sa tu kombinuje niekoľko vrstiev rôznych materiálov. Výška je menšia ako na jar.

Kombinované

Výplň tohto typu matraca je niekoľko vrstiev, ktoré sa líšia materiálom, jemnosťou a pružnosťou. Jedna strana výrobku je najčastejšie mäkká a druhá hustá a tvrdá..

Jeden a pol matraca sa tiež vyznačuje stupňom tvrdosti..

 1. Nízka tuhosť vhodné pre tenkých ľudí, má pamäťovú funkciu. Najčastejšie je vyrobený z penovej gumy alebo má pružinový blok typu Bonnel, patrí do ekonomickej triedy.
 2. Priemer – jedna strana je mäkká, druhá tvrdá. Prítomnosť bloku prameňov a kokosového vlákna.
 3. Vysoká – pozostáva z hustej kokosovej dosky a má pružný pružinový blok, ktorý je držaný pevným viazaním. Tieto matrace sa zvyčajne používajú na liečbu.

Výber matraca je veľmi zodpovedné a problematické podnikanie. Stojí za to zvážiť nielen rozmery, ale aj materiály, pružnosť, zaťaženie. Zaťaženie je zvyčajne určené hmotnosťou plus 15 kg.

Prehľad populárnych firiem

Výrobné spoločnosti zastúpené v tomto hodnotení sú svetovo preslávené a zodpovedné aj za kvalitu výrobkov..

Askona

Známa značka, ktorá vyrába matrace s pružinami presýpacích hodín. Táto opora má pozitívny vplyv na chrbticu. Výrobca ale vyrába aj modely v ekonomickej triede. Záručná doba na výrobky je od 3 do 25 rokov.

Ormatek

Tento výrobca pracuje so strednou a vysokou cenovou kategóriou. Všetky výrobky sú vyrobené z prírodných materiálov. Na rozdielnu tuhosť sa používa iný počet vrstiev, ktoré sa striedajú. Záruka poskytovaná spoločnosťou je od 1 do 5 rokov, ale výrobok môže trvať oveľa dlhšie, ak budete dodržiavať všetky pravidlá starostlivosti.

Línia snov

Ruský výrobca. Výrobky sú vyrobené z ekologických materiálov. Ako plnivo sa používa kokos, termálna plsť, latex, holofiber. Pre deti a mladistvých boli vyvinuté obojstranné modely.

Plitex

Špecializuje sa na výrobu matracov s prihliadnutím na vekové obmedzenia. Obsahuje iba prírodné materiály (kokosové vlákno, umelý latex, polyester). Známy ako výrobca matracov pre deti a dorast.

SpimVse

Výrobky ekonomickej triedy. Kvalita nie je nižšia ako drahšie výrobky. Všetky materiály sú hypoalergénne a majú certifikáty kvality. Záruka – 1,5 roka, ale skutočná životnosť je oveľa dlhšia.

Informácie o výbere veľkosti matraca nájdete v nasledujúcom videu.