Nábytok

Manželské postele so zdvíhacím mechanizmom

V podmienkach malého kvadratúry bytu alebo miestnosti je tak dôležité vytvoriť ďalší úložný priestor, ktorý by dokázal pojať veľký objem. Posteľ so zdvíhacím mechanizmom je kúzelná palička do každej spálne, ktorá dobre odpočinie a dočasne uskladní nepotrebné veci.

Vlastnosti a výhody

Zdvíhacia posteľ je drevená skrinka s úložným boxom vo vnútri a ortopedickou základňou zvonku. Základňa je k skrinke pripevnená pomocou špeciálneho mechanizmu, ktorý umožňuje zdvíhanie / spúšťanie „spiaceho“ miesta. Ak hovoríme o mieste na spanie, malo by byť ortopedické a silné, to znamená, že by malo pozostávať z lamiel (malých zakrivených dosiek) a vydržať zaťaženie: hmotnosť matraca a osoby. Jedno lôžko zvyčajne vydrží hmotnosť až 100 kg, manželské lôžko – 120 – 150 kg (existujú modely až do 250 kg) na jedno lôžko (to znamená 240 kg).

Modely sa líšia veľkosťou a cenou, použitým materiálom a fungovaním, ale výhody každého z nich sú zrejmé:

 1. Pasuje aj do malej spálne.
 2. Tvorí ďalší úložný priestor skrytý pred zvedavými očami.
 3. Posteľ je ľahko použiteľná pre deti i dospelých. Dokonca aj dieťa môže zdvihnúť základňu a získať potrebné veci za predpokladu, že posteľ je vybavená tlmičmi alebo pružinami.
 4. Má ortopedickú základňu, čo znamená, že robí spánok bezpečným a prospešným.
 5. Umožňuje vytvoriť akýkoľvek interiér – od klasiky po rozmanitosti moderných trendov.
 6. Môžete si vybrať smer otvárania postele: existujú modely s bočným zdvíhacím mechanizmom as otvorom na čelo alebo zvisle.

Postele s vnútorným boxom sa líšia cenou, ktorá pozostáva z typu mechanizmu (a krajiny pôvodu) a materiálov, z ktorých je posteľ vyrobená: postele s čalúnením z prírodnej alebo ekokože, ako aj posteľ s boxom vyrobené z masívneho dreva, sú uznávané ako drahé modely.

Skôr alebo neskôr bude musieť byť samotný výťah nahradený novým: časté zdvíhanie a spúšťanie základne vedie k opotrebovaniu armatúr. Pohyb nie je taký silný a hladký. Postele s plynovým výťahom budú vyžadovať výmenu výťahu po 5-10 rokoch, s pružinami-po 3-5 a tie najnákladnejšie s ručným zdvihom sa zaobídu bez akejkoľvek „opravy“.

Odrody

Modely sa líšia v type zdvíhacieho mechanizmu ortopedickej základne.

Na plynových tlmičoch

Najbežnejší a moderný typ zdvíhacieho mechanizmu v posteliach. Princíp jeho fungovania spočíva v inštalovaných plynových výťahoch – malých výťahoch a tlmičoch, ktoré samotné lôžko doslova zdvíhajú a spúšťajú.. Výhody plynového výťahu sú:

 1. Tichá prevádzka.
 2. Jednoduché použitie: na zdvíhanie postele nie je potrebné žiadne úsilie.
 3. Spoľahlivosť.
 4. Dlhá životnosť (5-10 rokov aj pri častom otváraní škatule).
 5. Hladké pohyby pri zdvíhaní základne.

Medzi významné nevýhody mechanizmu plynových tlmičov možno určiť vysokú cenu: jeho cena je vyššia ako ostatné a priamo závisí od materiálov lôžka, výrobcu príslušenstva a hmotnosti, ktorú môže vydržať:

S pružinovým mechanizmom

Mechanizmus je vybavený pružinami, ktoré sú zodpovedné za zdvíhanie a spúšťanie základne. Pružinový systém nie je trvanlivý: jeho životnosť je 3-5 rokov, potom by mal byť úplne vymenený. Počas prevádzky lôžka sa pružiny rýchlo opotrebujú: po každom otvorení a zatvorení sa natiahnu. Pružinový mechanizmus zdvíhacieho lôžka je žiadaný kvôli svojej nízkej cene.

Ručný mechanizmus so sklopným zdvihom

Najlacnejší mechanizmus. Ručný zdvih nemá žiadne pánty ani tlmiče, čo znamená, že budete musieť vynaložiť úsilie na jeho zdvihnutie. Ak sa dospelý vyrovná s takouto úlohou, potom je dieťa nepravdepodobné, preto sú modely so sklopným zdvihom vytvorené hlavne pre manželské postele. Veľkou výhodou takéhoto modelu sú nielen dostupné náklady, ale aj trvanlivosť mechanizmu – prakticky sa neopotrebuje..

Výťahové postele sa líšia v smere otvárania: knižná posteľ pre dospelých sa môže vyklopiť do strany (napríklad sprava doľava) alebo otvoriť v spodnej časti postele k čelo postele. Takmer všetky modely postelí so zdvíhacím mechanizmom sú ortopedické, to znamená, že majú lamelové dno s lamelami v počte 24 alebo viac kusov (v závislosti od šírky lôžka). Základňa má kovový rám a flexibilné brezové panely široké 6-7 cm.

Posteľ môže byť drevená: masívne, drevotrieskové alebo drevotrieskové, dyhované alebo čalúnené textilným poťahom (koža, ekokoža, velúr, akákoľvek nábytková tkanina). Mäkké postele sú veľmi praktické a ideálne pre klasický interiér, zatiaľ čo „tvrdé“ modely sa hodia k modernému a hi-tech. Len si nezamieňajte „výťahy“ s transformátormi, ktoré sa „zatiahnu“ do výklenku v stene a nemajú ani náznak úložného boxu. Detské postele so zdvíhacím mechanizmom môžu byť hranaté: niečo ako pohovka s mäkkým chrbtom alebo obyčajné, s mäkkým chrbtom alebo úplne drevené.

Najlepšie modely: Rebríček

Hlavnými výrobcami sú:

 • Ascona. Značka je známa svojimi posteľami, mechanizmami a doplnkami na spánok. Medzi modelmi so zdvíhacím mechanizmom sú uvedené „Milana“, „Marta“, „Erica“ v 79 farbách a 2-3 možnosti pre lôžka.
 • Ikea. S lakonickým modelom Malm v bielej, dubovej a tmavohnedej farbe.
 • Ormatek. Predstavuje niekoľko typov postelí: od klasických drevených po celokožené, ceny a rozmery sa tiež veľmi líšia.

Rozmery

Všetky postele sú konvenčne rozdelené na jednolôžkové a manželské postele a tie zase majú ďalší rozsah veľkostí.

Single

Ideálne pre teenagerov. Jednolôžka so zdvíhacím mechanizmom často pripomínajú pohovku – malý gauč s operadlom a ďalším úložným priestorom. Existujú aj klasické drevené modely s veľkosťami:

 1. 140 x 190 cm.
 2. 150 x 190 cm.

Dvojité

Rozsah veľkostí takýchto postelí je nasledujúci:

 1. 140 x 200 cm.
 2. 160 x 200 cm.
 3. 180 x 200 cm.
 4. 200 x 200 cm.

Materiály

Rám postele môže byť vyrobený z:

 • masívne drevo;
 • Drevotrieska alebo drevotrieska;
 • MDF.

Ak sa používa nie pevné drevo, je dôležité vybrať si kvalitnú drevotriesku potiahnutú prírodnou dyhou, potom bude ťažké odlíšiť model od rovnakého ťažkého duba alebo buka..

Vonkajšia úprava pažby môže byť vyrobená z:

 • ekokoža;
 • prírodná koža;
 • dyha.

Rám nemusí byť vôbec dokončený: natretý farbou a ošetrený špeciálnou zmesou.

Najbežnejšími modelmi výťahových postelí sú drevo a koža.

Farebné riešenia

Drevené modely sa vyrábajú predovšetkým v prírodných odtieňoch: biela, svetlé drevo (bielený dub), borovica, wenge, čierna. Postele potiahnuté textilom alebo kožou sa vyznačujú širokou škálou farieb, ktoré často presahujú 50-80 odtieňov. Napríklad v značke Ascona sú mäkké postele predstavené v 79 farbách..

Prehľad výrobcov

Ikea má manželskú posteľ s výťahom – model Malm v troch farbách. Rám postele je vyrobený z drevotriesky, spodné lamely sú vyrobené z brezovej a bukovej dyhy, samotné dno je kovové (ako všetky podobné postele).

Bieloruské postele z masívu s textilným čalúnením sa osvedčili ako štýlový a praktický nábytok do spálne. Pozoruhodným príkladom je “Nábytok Bobruisk” za dostupné ceny a pozitívne recenzie.

Ako si vybrať?

Zdravý spánok je základom života. Aby to bolo skutočne užitočné, vyberte si plnú posteľ: jednolôžko pre teenagera a manželskú posteľ pre pár:

 1. Rozmery miesta na spanie. Pre dvoch by najlepšou voľbou bola posteľ 160 x 200 cm alebo 180 x 200 cm a ešte viac, ak vám to priestor umožní nainštalovať takú posteľ, pre teenagera – jednolôžko alebo jeden a pol – do 140 cm. široký.
 2. Strana otvárania základne. Posteľ sa môže „otvoriť“ ako kniha – do strany alebo k čelu postele.
 3. Mechanizmus. Ruské továrne si vyberajú talianske mechanizmy alebo časti vlastnej výroby – osvedčili sa tiež ako spoľahlivé kusy nábytku.
 4. Dodatočné prvky. Zdvíhací mechanizmus môže byť doplnený o blokátory, zosilňovače – výrazne uľahčujú zdvíhanie základne a robia ju bezpečnejšou;
 5. Box. Krabice môžu byť vo vnútri „deravé“ alebo môžu mať podlahové krytiny, ktoré zabraňujú hromadeniu prachu na uložených veciach.
 6. Ortopedická základňa. Predávajú sa s ním všetky moderné modely. Čím väčší je počet lamiel – malých párovaných drevených lamiel, tým väčšie zaťaženie môže posteľ zniesť. Najvýhodnejšie sú brezové dosky, pretože sú ľahké, stredne pružné, pevné a umožňujú matracu „dýchať“ – čím umožňuje priechod vlhkosti a vzduchu..

Vyberte si predajcu, ktorý vám zostaví posteľ u vás doma a poskytne záruku na prácu..

Zostavenie zdvíhacieho mechanizmu je zložitý, namáhavý a zodpovedný proces, preto si vyžaduje prácu kvalifikovaného a skúseného majstra, inak je možné spochybniť bezpečnosť používania lôžka.

Ako zostaviť?

Postup je nasledovný:

 1. Základňa postele zmontované a stiahnuté dohromady na výstredníkoch, potvrdeniach a samorezných skrutkách.
 2. Každý jeho roh nevyhnutne dotiahnuté skrutkami.
 3. Nainštalované predmontovaný zdvíhací mechanizmus k spodnej časti tela (v závislosti od zamýšľaného bodu pripojenia).
 4. Horná časť je zostavená, „lipnú“ na ňom zdvíhacie mechanizmy.
 5. Horná časť je “nasadená” na boxe postele sú vnútorné zdvíhacie mechanizmy navzájom prepojené.

Ako to urobiť sami?

Existuje veľa návodov a podrobností na výrobu manželskej postele, zvážte jednu z možností pre model 1 800 x 2 000 mm. Budeme potrebovať:

 • Panel z drevotriesky hrúbka 16 mm a parametre 3500 x 1750 cm.
 • Preglejka 1525 x 1525 cm.
 • Zdvíhací mechanizmus s plynovými tlmičmi.
 • Nábytková tkanina 5 000 mm x 1 500 mm.
 • Netkané 5 000 mm x 1 600 mm.
 • Stavebná zošívačka so sponkami.
 • Skrutky, matice.
 • Penová guma 10 x 3000 x 1000 mm, 2 listy.

Drevotrieskový list je potrebné nakresliť a narezať nasledovne: vyrežte priečku na výšku 20 cm a nainštalujte ju medzi vopred zostavený rám postele. Z preglejky vytvorte ortopedický podklad (namiesto neho si môžete vziať list pevnej brezy): hrúbka lamely by nemala presiahnuť 20 mm, šírka – asi 7-8 cm. Všetky lamely by mali mať rovnakú veľkosť.

Rám a čelo postele zakryte penovou gumou, textilným čalúnením potom spracujte iba čelo postele. Na ráme urobte značky na pripevnenie kladkostroja (4-6 skrutiek na každú stranu). Omotajte látku cez rám postele a pripevnite „zdvíhače“, ktoré spoja škatuľu a ortopedickú základňu. Na to druhé priskrutkujte lamely (tento krok je možné vykonať predtým, potom však budú práce na inštalácii plynového výťahu ťažšie). Pripojte rám postele k čelu postele, na spodok (podlahu) nainštalujte preglejkové dosky.

Recenzie

Výťahové postele majú dobrú povesť. Používatelia poznamenávajú, že nábytok výrazne šetrí priestor a doslova odstraňuje z očí sezónne oblečenie a obuv, detské hračky alebo objemný domáci textil. Napriek odporúčaniam výrobcu o „trvanlivosti“ mechanizmov majitelia takýchto postelí tvrdia, že nábytok slúži viac ako 15 alebo dokonca 20 rokov – mechanizmy sa nerozbijú ani nevŕzgajú, ak s nimi „dobre“ manipulujete od samého začiatku. začiatok.

Viac o manželských posteliach so zdvíhacím mechanizmom sa dozviete v nasledujúcom videu.

Príklady v interiéri

Tieto postele vyzerajú dobre v interiéri, najmä vo veľmi malých spálňach..