Nábytok

Matrac proti preležaninám s kompresorom

Kvalitný matrac je nielen zárukou dobrého spánku, ale aj dobrého fyzického a emocionálneho zdravia. Tento faktor je obzvlášť dôležitý pre ľudí, ktorí sa málo pohybujú. Pre nich sa odporúča používať antidekubitné matrace s kompresorom. Moderný trh ponúka niekoľko typov takýchto výrobkov, ktoré sa líšia princípom činnosti a technickým vybavením. S takýmito návrhmi sa môžete zoznámiť na miestach na to určených. Tam môžete navyše nájsť odporúčania pre ich výber..

Základné pojmy

Matrace proti preležaninám sú špeciálne ortopedické povrchy určené na prevenciu a liečbu dekubitov.. Takýto výrobok odporúčajú používať ľudia, ktorí sa nepohybujú alebo to robia veľmi zriedka. V pooperačnom období sú matrace často žiadané: človek sa môže zotaviť niekoľko mesiacov.

Charakteristickým znakom takýchto výrobkov je ich povrch, ktorý je vyrobený vo forme malých buniek alebo blokov. Vyvíjajú priamy tlak na pokožku, poskytujú masáž alebo relaxačný účinok..

Matrace sú bežne rozdelené do 2 veľkých kategórií (v závislosti od dizajnu):

 1. Statický. Taký matrac je jednodielny a jeho vnútorná časť je naplnená gélom alebo inou mäkkou hmotou..
 2. Dynamický. Konštrukcie tohto typu sú druhom valcov, v ktorých je umiestnený vzduch. V tomto prípade sa všetky segmenty pohybujú, čo sa dosahuje zmenou množstva plynu v nich..

Klasifikácia dynamických systémov

Matrace tohto typu sú doplnené špeciálnym kompresorom, ktorý reguluje objem vzduchu vo vnútri každej jednotlivej bunky. Princíp ich práce je pomerne jednoduchý a zahŕňa neustálu zmenu tlaku na ľudskú pokožku. Vďaka tomu môže krv optimálne cirkulovať takmer kdekoľvek, čím sa zabráni vzniku dekubitov..

Antidekubitné matrace sa bežne delia na 2 veľké kategórie:

 • Bunkové systémy. Štruktúra tohto produktu predpokladá prítomnosť veľkého počtu malých vzduchových komôrok. Sú rovnomerne rozložené po celom povrchu matraca. Tieto výrobky sú odporúčané pre ľudí so stredne ťažkými chorobami. Treba poznamenať, že takéto zariadenia často nedokážu uniesť viac ako 120 kg. Pri výbere dizajnu je veľmi dôležité vziať to do úvahy..

Zmena objemu v bunkách nastáva v šachovnicovom vzore, ktorý vám umožňuje získať vysoko kvalitný masážny efekt.

 • Rúrkové matrace. Takéto výrobky pozostávajú z dlhých valcov, ktoré sú umiestnené po celej dĺžke výrobku. Systém je schopný uniesť celého pacienta s hmotnosťou nad 10 kg. Takéto matrace sa odporúča používať u pacientov, ktorí majú preležaniny 3. a 4. stupňa. Nádoby sú naplnené jedným segmentom, čo pomáha normalizovať krvný obeh a znižovať riziko vyššie uvedených symptómov. Výmena prvkov sa vykonáva každých 10 minút..

Jednou z pozitívnych vlastností tejto konštrukcie je schopnosť nahradiť poškodený valec..

Treba poznamenať, že v poslednej dobe sa na trhu objavili vylepšené verzie uvažovaných návrhov. Ich vlastnosťou je prítomnosť mikroskopických otvorov, ktorými je vzduch dodávaný von. To umožňuje nielen masáž tela, ale aj vytvorenie akejsi ventilácie imobilizovaných oblastí..

Inštalácia

Dynamické matrace sú jedinečné konštrukcie, ktorých fungovanie závisí od mnohých faktorov. Aby bol zaistený optimálny výkon, musí byť takýto výrobok správne nainštalovaný.. To sa dá dosiahnuť podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel:

 1. Nikdy neinštalujte kompresor alebo napájací zdroj v blízkosti zdrojov tepla a vlhkosti. To môže poškodiť ich hlavné prvky, čo povedie k oprave..
 2. Matrac je vhodné dávať iba s valcami alebo článkami hore, pretože práve oni prispievajú k optimálnemu účinku. Ak je dĺžka konštrukcie oveľa dlhšia ako posteľ, zvyšok môže byť zavesený alebo ohnutý pod hlavným povrchom..
 3. Pri pripájaní systému k kompresoru je vhodné dbať na to, aby sa rúrky navzájom nezamotali alebo nepricvikli.. Po spustení zariadenia pred použitím skontrolujte frekvenciu výmeny náplní buniek. Ak sa tak nestane, pokúste sa nájsť príčinu a odstrániť ju..
 4. Ak sa chystáte začať používať povrch, mali by ste naň položiť list., ktorý dobre absorbuje vlhkosť. Na tento účel je vhodné použiť výrobky vyrobené z prírodných materiálov..
 5. Pri plánovaní položenia osoby na matrac je dôležité skontrolovať úroveň tlaku v matraci.. Ak táto hodnota nezodpovedá norme, nebude mať ani pozitívny účinok..

Ako sa starať a skladovať?

Výrobky tohto typu sú dosť rozmanité, takže pravidlá starostlivosti a prevádzky často závisia od typu matraca. V každom prípade však existuje niekoľko univerzálnych odporúčaní, ktoré je potrebné vziať do úvahy:

 1. Čistenie matraca sa vykonáva iba pomocou roztokov belosti. Na to nepoužívajte roztoky alebo farbivá obsahujúce alkohol. Optimálnym čistiacim materiálom je bavlna.
 2. Kompresor by ste mali čistiť najmenej dvakrát mesačne.. Všetky tieto postupy sa vykonávajú iba vtedy, ak je zariadenie odpojené od elektrickej energie..
 3. Matrac je uložený na suchom mieste. V takom prípade musí byť systém vypustený a odpojený od elektrickej energie..
 4. Pri odpájaní kompresora je vhodné z neho vybrať rúrky. Je veľmi dôležité skontrolovať, či v posledných položkách nie sú nečistoty. Ak je prítomný vo vnútri kanála, je potrebné pred ďalším použitím všetko vyčistiť..
 5. Sušenie matraca sa vykonáva iba vo vnútorných priestoroch. Nerobte to na priamom slnku, pretože inak sa štruktúra materiálu zrúti a výrobok sa rýchlo stane nepoužiteľným..
 6. Je prísne zakázané žehliť takéto výrobky..

Kritériá výberu

Pri kúpe antidekubitného matraca by ste mali zvážiť niekoľko jednoduchých odporúčaní:

 1. Rozhodnite o výrobcovi. Za týmto účelom vyhodnotte recenzie majiteľov podobných výrobkov, aby ste našli optimálne vlastnosti a najlepší model. Dnes je na trhu niekoľko obľúbených spoločností: ADL (Nemecko), Bronigen (Nemecko), OSD (Taliansko), Invacare (USA).
 2. Je veľmi dôležité, aby veľkosť konštrukcie nepresahovala plochu lôžka., pretože to ovplyvní jeho fungovanie. Ak sa toto odporúčanie nebude brať do úvahy, kompresor bude čerpať vzduch zlej kvality, čo povedie k jeho rýchlemu rozpadu..
 3. Materiál. Táto funkcia závisí od vašich preferencií. Odporúča sa však zakúpiť matrace s dodatočnou funkciou prúdenia vzduchu. Toto je obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorí sa veľa potia..
 4. Kompresor musí nielen poskytovať optimálnu úroveň čerpania, ale musí byť aj prakticky tichý...

Skúste preto pred kúpou otestovať fungovanie tohto dizajnu. Ak je možné niektoré možnosti umiestniť priamo do inej miestnosti, potom túto charakteristiku nie je potrebné brať do úvahy.

Antidekubitné matrace s kompresorom sú jedinečným riešením, ktoré vám umožní dosiahnuť pozoruhodný efekt opravy tkaniva s minimálnym nárazom..

Pri výbere takéhoto produktu sa poraďte s odborníkom, ktorý vám vyberie najlepšiu možnosť..

Ak vezmete do úvahy všetky odporúčania, môžete si vybrať produkt, ktorý možno nazvať ideálnym.. Ako si vybrať správny antidekubitný systém, ako aj ďalšie rady odborníkov nájdete v nasledujúcom videu.