Nábytok

Na čo slúži posteľný popruh?

Na čo slúži posteľný popruh?

Na vytvorenie romantickej a zároveň útulnej atmosféry v spálni sa používajú rôzne textilné prvky: vankúše, prikrývky a prehozy. Rovnako tak je v móde opäť volán k posteli, u nás tak nezaslúžene zabudnutý a nepoužívaný..

Ale, ako viete, móda je späť a s ňou sú do módneho trendu zahrnuté aj vzácne veci a dekoratívne prvky..

Trochu histórie

Záclonka je volán používaný na ozdobu postele a rámuje spodný okraj postele. V niektorých krajinách sa mu hovorí aj „sukňa“. Tento dekoratívny prvok je známy už od staroveku; naše babičky a prababičky ho používali na ozdobu miesta na spanie..

V tých časoch sa dohľad uplatňoval z praktického hľadiska. Na rozdiel od moderných modelov sa postele našich babičiek vyznačovali slušnou výškou a mohli dosiahnuť výšku až pol metra. Takto vysoký nábytok nebol použitý náhodou, ale na to, aby spal čo najvyššie od podlahy, kde bol vzduch o niečo teplejší..

Výsledný voľný priestor pod posteľou hostiteľky bol užitočne využitý umiestnením rôznych škatúľ, truhiel a rakiev. Aby skryli všetky tieto doplnky pred zvedavými očami, nasadili si záclonku, ktorá slúžila ako druh obrazovky..

Okrem všetkého pôsobil aj ako talizman, ktorý chránil manželský pár pred zlými duchmi. Remeselné ženy zdobili takú „sukňu“ špeciálnym ornamentom alebo vzormi, ktoré odháňali zlých duchov.

Moderné využitie

Tieto časy dlho upadli do zabudnutia, teraz sa tento detail používa ako prvok dekorácie, ktorý miestu na spanie dodáva kúzlo a romantickú náladu. Je to obzvlášť dôležité pre spálne, ktoré sú vyrobené v krajine, Provence alebo v klasickom štýle. Aj keď striktný záclonka môže harmonicky zapadnúť do moderného dizajnu, napríklad k minimalizmu, hi-tech alebo modernému.

Veľmi často sa „sukňa“ zo vzdušného materiálu, ako je šifón alebo tyl, používa na ozdobu dievčenskej spálne a dodáva miestnosti šarm a nehu..

Ak sú na takom prvku vrecká, môže vykonávať nielen dekoratívnu funkciu, ale môže tiež vykonávať užitočnú úlohu, napríklad tam môže byť kniha, ktorú si zvyčajne prečítate pred spaním..

Mamičky používajú v detských izbách drapérie s vreckami na odkladanie plienok, obrúskov a iných drobností..

Modely

Existujú tri typy posteľných drapérií, ktoré sa líšia štýlom a dizajnom:

 1. Prísne – vyrobené z hladkej textílie, charakterizované protiľahlými záhybmi, ktoré sú umiestnené v rohoch a niekedy v strede každej strany. Táto možnosť je relevantná pre spálňu v klasickom štýle aj pre izbu, kde prevláda moderný dizajn..
 2. Zahalená – tento vzhľad má veľa záhybov, ktoré sú vytvorené kvôli tomu, že tkanina je mierne naberaná. Tento model vyzerá veľmi žensky, preto sa veľmi často používa na ozdobu spálne mladého dievčaťa. Je tiež relevantný pre vidiecky štýl..
 3. Skladaný – na rozdiel od predchádzajúcej verzie, kde sú záhyby zhromaždené, sú v tomto modeli položené a vyhladené. Podobný dekoratívny prvok sa vykonáva ako jednostranné alebo protiľahlé skladané skladanie. Táto možnosť bude vyzerať skvele v miestnosti, v ktorej dominuje klasika alebo vintage.

Možnosti dizajnu

Existujú dve možnosti pre návrh týchto dekoratívnych prvkov:

 1. Vyzerá to ako jedna prikrývka, položený na posteľnú bielizeň alebo položený na základňu postele pod matrac.
 2. Je to „sukňa“ s gumičkou, lanom, páskou alebo suchým zipsom. Po uložení postele sa položí na matrac alebo na samotný rám postele.

Prvá možnosť dizajnu sa používa, ak bočné panely rámu nie sú príliš vysoké a základňa takéhoto nábytku je umiestnená takmer v rovnakej výške s hornou líniou rámu. Na základňu je rozprestreté plátno s drapériou a na vrch je položený matrac.

Ak majú bočné panely rámu veľkú výšku a matrac je v ráme čiastočne alebo úplne, použije sa „sukňa“. Jednodielny prehoz možno použiť na rôzne možnosti posteľnej bielizne.

Ako si vybrať ten pravý?

Existuje niekoľko vecí, ktorým musíte venovať pozornosť, aby bola záclonka ideálna pre vašu posteľ:

 • Pri výbere „sukne“ hrá veľkosť dôležitú úlohu. Ak je veľký, nebude správne umiestnený na mieste na spanie a naopak, ak je veľmi malý, nebudete ho môcť obliecť. Na kúpu tohto dekoračného predmetu vhodnej veľkosti je potrebné zmerať skutočnú veľkosť postele, ktorá sa môže mierne líšiť od špecifikácie kvôli matracu alebo pružinám..
 • Zostup je dĺžka od hornej časti lôžka k podlahe. Štandardná veľkosť hotových povolení je 38 centimetrov, ale môžu sa líšiť od výrobcu k výrobcovi. Ak máte podobnú dĺžku 40 centimetrov, „sukňa“ sa úplne nedostane na podlahu. Ak je vaša dĺžka 35 centimetrov, potom tento dekoračný prvok bude čiastočne ležať na podlahe, čím bude narušený estetický vzhľad.

 • Farebná schéma – svetlé farby sú schopné zvýrazniť miesto na spanie. Ak si kúpite „sukňu“ svetlého odtieňa, napríklad biele, ružové, krémové tóny, môžete aj ten najmasívnejší nábytok urobiť vzdušnejším a beztiažovým.
 • Vzor a potlač – „sukňa“ na posteli je skvelou voľbou pre umiestnenie zložitých kresieb alebo vzorov. Môžu to byť rôzne výtlačky, geometrické tvary alebo ozdoby. Záclonka môže slúžiť ako doplnok k textíliám, ktoré sa používajú na ozdobu spálne alebo na kontrastné hranie.
 • Textúra ovplyvňuje životnosť daného dekoračného prvku.. Ak je vyrobený z hustej hmoty, bude dlho vyzerať ako nový. Musíte ho iba z času na čas vyzliecť, aby ste ho vyprali..

Najpopulárnejšie textílie používané na ozdobu „sukne“:

 • ženilka;
 • zamat;
 • faux Suede.

Môžete si ozdobiť aj najjednoduchší závoj sami, pomocou čipky, prvkov aplikácie, stužiek, vložiek z iných tkanín, takže urobíte „sukňu“ jedinečnou a mimoriadnou a dodáte jej chuť a originalitu. Nezabudnite tento vnútorný detail dobre vyžehliť, potom budú záhyby krásne visieť..

Záclonka k posteli vám umožní vytvoriť kompletný obraz spálne a dodať jej útulnosť a harmóniu..

Ďalšie podrobnosti nájdete nižšie.