Nábytok

Písací stôl s policami – praktické riešenie pre študenta

Éra, keď bol písací stôl pre študenta obdĺžnikovou konštrukciou s dvoma nohami, je minulosťou. Teraz je pracovisko študenta vybavené ďalšími priehradkami vo forme zásuviek, puzdier na ceruzky, stojanov, políc a samotný stôl môže mať veľmi odlišný tvar – od oválneho po kľukatý. Ak majú rodičia nejaké špecifické požiadavky na miesto, kde bude dieťa pracovať, potom ich všetky môžete vziať do úvahy pri vytváraní individuálneho stola. Väčšina výrobcov vychádza z noriem a požiadaviek WHO..

Zvláštnosti

Písacie stoly pre školákov sa líšia v závislosti od toho, pre aký vek je dizajn určený. Pracovisko pre žiaka základnej školy by v ideálnom prípade malo „rásť“ s ním, to znamená mať nohy výškovo nastaviteľné. K tomu patrí aj funkcia nastavenia sklonu dosky stola. Je to nevyhnutné, aby malo dieťa krásny rukopis a zároveň nezhoršovalo držanie tela..

Veľkosť dosky v hĺbke sa pohybuje od 60 do 80 cm, ale na šírku – nie viac ako 1 meter. A žiadne nočné stolíky pod ním – nábytok by mal vyzerať ako písací stôl.

Priestor pre stredoškoláka by mal byť veľký a široký, pričom pod stolom by malo byť čo najviac voľného miesta. Ak to zábery miestnosti umožňujú, potom je lepšie preniesť všetky škatule a police do puzdra na ceruzku a dať ho na stranu. Čím viac miesta pod stolom a čím menej nočných stolíkov je, tým ľahšie bude dieťa pracovať bez toho, aby sa tlačilo v kúte s učebnicami. Dĺžka stola asi jeden a pol metra vám umožní pracovať nielen s učebnicami a notebookmi, ale aj položiť notebook na stôl.

Zvláštnosťou stola pre stredoškoláka je jeho všestrannosť. V tomto veku deti menej pracujú s papierovými médiami, uprednostňujú digitálne.

Preto by mal byť stôl rozdelený na dve zóny – 100 x 80 cm na písanie a 80 x 80 s policami na umiestnenie zariadenia (počítač, tlačiareň a skener).

Názory

Školské stoly sú rozdelené do niekoľkých typov:

  • klasický (tradičný);
  • roh;
  • pre počítač;
  • stoly s nadstavbami.

Klasický stôl

Je to obdĺžniková štruktúra. Táto možnosť je optimálna pre tých, ktorí sa okrem absolvovania lekcií venujú kreativite pri stole. V ideálnom prípade má taký stôl stolovú dosku a dve liate nohy, skrinka pod ním by mala byť mobilná (na kolieskach). Je umiestnená na vonkajšej strane nohy bočného stolíka pod pracovnú ruku, podľa toho, či je dieťa pravák alebo ľavák. Na druhej strane stola sú háčiky na batoh a tašku s odnímateľnými topánkami. Klasická verzia je len miestom pre prácu, ďalšie skrinky a nástenné police slúžia na uloženie učebníc a papiernictva.

Uhlové

Tieto tabuľky sa používajú v prípade prísnej úspory priestoru alebo v prípade, že dieťa už prešlo z elementárnych ročníkov do stredných. Vďaka svojmu prevedeniu umožňuje umiestniť na malú plochu dvakrát toľko políc, zásuviek a úložných priestorov. Štrukturálna stabilita je veľkou výhodou.

Za negatívne stránky rohových stolov možno považovať ich monumentálnosť – ak má dizajn rohového stolu vstavané police, zásuvky a skrinky, potom ho možno zostaviť iba na strane, pre ktorú bol pôvodne vyrobený. Medzi nevýhody týchto tabuliek patrí ich veľká hmotnosť – je takmer nemožné ju premiestniť samostatne.

Rohové školské lavice by nemali mať na doske zaoblený okraj. To bráni dieťaťu zaujať pri práci správnu polohu. Výnimkou sú modely, ktoré majú jednu hranu stolovej dosky dlhú najmenej 1,2 metra a sú v nej umiestnené prenosné počítače..

Počítač

Stredná školská lavica je vybavená hlbokou doskou a otvormi na počítačové káble. Model so vstavanou policou na klávesnicu je prijateľný, ale podľa recenzií rodičov 80% študentov dáva prednosť použitiu bezdrôtovej klávesnice, položeniu na stôl a položeniu na poličku počas písania..

Stôl s nadstavbami

Samostatne stojí za zmienku skladacie stoly a transformačné stoly, ktoré sa zmenia na posteľ. Obe možnosti sú vynikajúcim riešením pre malé priestory, kde dochádza k akútnemu problému so šetrením miesta. Tiež dieťaťu vštepujú úhľadnosť od detstva..

Výhodou takýchto návrhov je:

  • schopnosť nainštalovať veľkú dosku, na ktorú môžete umiestniť nielen všetky vzdelávacie potreby, ale aj kresliaci papier s farbami;
  • keď sa stôl nepoužíva, nezaberá miesto;
  • všetko príslušenstvo je možné premiestniť do políc zavesených na stene nad stolom.

Nepríjemnosť môže spôsobiť pravidelná príprava a následné čistenie pracoviska..

Pracovisko pre dvoch školákov najlepšie rozdelí obrubník v strede..

Dekorácia

Pôvodné písacie stoly sa môžu stať ozdobou interiéru, jeho hlavným prízvukom, ale zároveň negatívne ovplyvňujú koncentráciu pozornosti dieťaťa.

Vyhnite sa zdobeniu nábytku samolepkami s vašimi obľúbenými postavami a ozdobami na policiach (orezávanie samotných políc rezbami alebo ich zdobenie voľne stojacimi doplnkami).

Jasné farby stola, ako je ružová, modrá, oranžová, žltá atď., Sú prípustné iba pri konštrukcii bočných stien a vstavaných políc. Doska stola by mala byť pokojnej pastelovej farby alebo pevnej tmavej farby..

Stôl so vstavanými policami môže byť ozdobený neutrálnymi zrkadlovými samolepkami vo forme kvetov alebo geometrických tvarov. Vynikajúcou možnosťou dekorácie bude viacfarebný dizajn zadnej steny políc. Je lepšie zariadiť priestor pred stolom hladkým plastovým panelom na lepenie papierov alebo tam zavesiť veľkú korkovú dosku s tlačidlami pre rozvrh..

Ako správne zariadiť?

Klasické umiestnenie pracovnej plochy v blízkosti okna v mnohom prekonáva ostatné možnosti umiestnenia. Pri práci je v prvom rade osvetlenie veľmi dôležité, pričom by malo byť čelné, nie bočné.

Ideálne umiestnenie stola – medzi dve okná, keď je v priestore medzi oknami zavesená lampa.

Faktom je, že stôl priamo pri okne bude osvetlený slnkom, čo vytvára na povrchu nábytku oslnenie, čím sa oči dodatočne zaťažia. Okrem toho bude žiaka prvého stupňa príliš často vyrušovať z vyučovania to, čo sa deje za oknom. Ak plánujete kúpiť stôl s hornými policami, je lepšie zvoliť rohovú možnosť, v ktorej bude písacia časť umiestnená pri okne a úložný priestor bude otočený k stene.

Ak dieťa používa počítač na pracovnej ploche, neumiestňujte stôl tak, aby osoba sedela chrbtom k oknu. Monitor okamžite stráca jas a počas prevádzky musíte veľmi namáhať oči.

Neumiestňujte stôl tak, aby vaše dieťa sedelo chrbtom k dverám. Psychológovia dokázali, že to spôsobuje úzkosť a neschopnosť koncentrácie. To isté platí pre stôl pre prváčikov umiestnený pod loftovou posteľou..

Ideálna možnosť psychologického umiestnenia je v rohu miestnosti chrbtom k stene, aby dieťa videlo na dvere, ale zároveň vedelo, že dospelí hneď neuvidia, čo robí. Ak nie je možné stôl takto položiť, je lepšie ho presunúť na stenu, ale nechať dvere v zornom poli dieťaťa..

Ktoré si vybrať?

Voľba by mala začať materiálmi, z ktorých sú vyrobené stoly pre školákov. Verzia rovnakého dizajnu vyrobená z vysokokvalitného materiálu bude trvať dlhšie ako z rozpočtových možností.

Doska stola by mala byť hladká. Toto je neotrasiteľné pravidlo, ktoré takmer vždy porušujú rodičia, ktorí sa ešte nestretli s drsnými školskými dňami žiaka prvého stupňa. Toto pravidlo je dané skutočnosťou, že prvé dva roky na stole budú musieť nielen písať, ale aj lepiť, maľovať, sochať. Textúrovaná doska je okamžite upchatá plastelínou, farbou, lepidlom. Po pokusoch ich zotrieť sa na stole objavia charakteristické belavé škvrny a škrabance. Existuje iba jedno východisko – obetovať krásu stola vyrobeného z lesklého plastu, laminovaného hladkého povlaku alebo si navyše kúpiť priehľadný prekrytie na stôl po celej šírke dosky..

Dokončenie stola na konci by nemalo prečnievať za jeho výšku. Zadok musí byť dokončený v jednej rovine. To preto, aby si dieťa pri písaní nemazalo ruky a nesnažilo sa nájsť inú polohu tela, v ktorej by zápästie a lakeť nespadli na dokončovaciu hranu..

Ak si kúpite možnosť s obrubníkom, potom by krabice v nich mali byť malé a obsahovať iba učebnice. Potom sa v ich útrobách nič nestratí. Na boxoch nemôžete šetriť na bežcoch, po dvoch alebo troch mesiacoch aktívneho používania deťmi bežní rozpočtoví bežci neuspejú.

V ideálnom prípade budú mať zásuvky zatvárače a bežce typu, ktorý sa nachádza v prípadoch drahých kuchýň. Je lepšie zaplatiť raz a nemať 10 rokov smútok, ako meniť dizajn každých šesť mesiacov.

Ak je to možné, je lepšie vziať nábytok s veľkou stolovou doskou a pracovnou stoličkou na kolieskach. U mladších školákov by stolička nemala byť otočná, čo kazí držanie tela, ale kolieska sú veľmi vhodné, keď sa dieťa presúva z písacieho pracoviska na kreatívne..

Doska stola by mala mať takú veľkosť, aby sa zmestila, ale výška stola priamo súvisí s výškou stoličky. Ak beriete štandardnú verziu pre dospelého, kúpte si stoličku, ktorá je výškovo nastaviteľná.. Keď sedíte na stoličke, nohy dieťaťa by mali zvierať pravý uhol a noha by mala byť na podlahe.. Ak chcete vytvoriť túto polohu pri stole pre dospelých, budete musieť nastaviť výšku stoličky a pod nohy dieťaťa umiestniť stoličku. Výška stolovej dosky vzhľadom na hrudník dieťaťa je správne zvolená, ak je v sede s rukou nadol lakeť 6 cm pod stolom.

Pri výbere stola s policami je potrebné mať na pamäti, že učebnice pre základné školy majú formát A4 a brožovanú väzbu. Poličky ich preto musia umiestniť vertikálne aj horizontálne. Najlepšou možnosťou sú police nie nad stolovou doskou, ale na boku vo forme stojana. Pre prvého ročníka je ťažké natiahnuť ruku a položiť učebnice, takže s najväčšou pravdepodobnosťou budú len ležať na stole. Z rovnakého dôvodu nečakajte, že budete učebnice skladovať v zásuvkách na stole. Je lepšie v nich skladovať kancelárske potreby v priehradkách s rozdeľovačmi..

Pri výbere miesta na prácu s počítačom sa riaďte najširšou doskou (80-100 cm), ktorá udrží optimálnu vzdialenosť od monitora k očiam dieťaťa..

Štýlové nápady v interiéri

Jedna z najštýlovejších možností zdobenia pracoviska školáka doma môže byť považovaná za dosku zabudovanú do všeobecnej schémy nábytku do skriniek. V tomto prípade nábytok nevyrazí vizuálne a nerozbije priestor na časti. Jednu veľkú celostenovú dosku možno považovať za súčasť tohto konceptu. Úložný systém v tomto prípade predstavujú sklopné alebo vstavané police so skrinkami a bez nich.

Písací stôl so spodnými policami vyzerá len krásne a štýlovo; v praxi nie je dieťaťu veľmi vhodné dávať si veci pod nohy.

Najoriginálnejšou možnosťou je vytvorenie pracovného priestoru v „skrini“. Ak pracovný postup ešte nebol dokončený, ale prišli na návštevu priatelia, dvere sa dajú ľahko zavrieť, čím sa kreatívny neporiadok skryje pred zvedavými očami.

Pracovisko pre dve deti je lepšie rozdeliť nielen nočným stolíkom s knižnicami v strede, ale aj vyrobiť dve oddelené stolové dosky. Toto jasne vymedzuje priestor, zmierňuje napätie v podvedomí, kde deti mentálne delia územie. Na neutrálnom páse je najlepšie nastaviť dve hodiny smerujúce do rôznych smerov..

Informácie o tom, ako si vybrať správny školský stôl, nájdete v nasledujúcom videu.