Nábytok

Rozmery počítača

Počítačový stôl, ako každý nábytok, je vybraný individuálne pre potreby každej osoby. Hlavným kritériom je pohodlie a pohodlie pri práci pri stole. Druhým najdôležitejším kritériom je dostatočný priestor s prihliadnutím na dodatočnú organizačnú technológiu, rôzne objekty a všetko, čo sa na ňom má nachádzať..

Napríklad sa predpokladá, že na stole bude počítačový monitor, reproduktory, tlačiareň, klávesnica a počítačová myš. Mali by sedieť bez toho, aby sa navzájom rušili a bez problémov v čase použitia pre osobu pracujúcu pri stole. Dnes si povieme niečo o veľkosti počítačového stolu..

Štandardy

Vždy je lepšie vziať do úvahy štandardnú veľkosť počítačového stolu od najmenších hodnôt, nepočítajúc výšku, ostatné veľkosti je možné zväčšiť bez obmedzení.

Výška

Nesprávne zvolená výška pracovnej plochy môže spôsobiť zhoršenie zraku a zakrivenie chrbtice. Okrem toho sa počas práce človek rýchlejšie unaví a cíti nepohodlie. Výška stola ovplyvňuje polohu, v ktorej bude človek pri práci za ním sedieť. Veľmi nízky stôl vás nakloní chrbtom a trochu sa predkloní a vysoký stôl vás zase prinúti zdvihnúť hlavu.

Telo by malo byť v nasledujúcej polohe: rovný chrbát, predlaktia sú uvoľnené a voľne uložené na stole, ramená nie sú zdvihnuté, svaly sú uvoľnené. Nohy by mali zároveň stáť rovno a úplne sa dotýkať podlahy podrážkou..

Štandardná výška počítačového stolu je 750 mm alebo 75 cm. Vypočítava sa na základe priemernej výšky mužov – asi 175 cm a žien – asi 162 cm. Výška stola sa dá vypočítať nezávisle podľa nasledujúceho vzorca: výška (cm) x 75 cm / 175 cm = výška stolu. Ak je však medzi členmi rodiny výrazný výškový rozdiel, tento vzorec je málo použiteľný. Preto je lepšie zvoliť štandardnú výšku. Chyby niekoľko cm vôbec nesťažia prácu a stôl je vhodný do všetkých domácností.

Ak je výška veľmi malá alebo naopak veľká, napríklad 150 alebo 190 cm, potom Existuje niekoľko možných možností, ktoré vám pomôžu vyriešiť tento problém:

 • Nastavenie výšky stoličky. Toto riešenie je vhodné pre nízkych používateľov, je potrebná podnožka.
 • Objednávka stola jednotlivo podľa vašich parametrov.
 • Nastaviteľná doska stola. Takéto modely sú obzvlášť obľúbené medzi školákmi, rovnako ako stolička sú prispôsobiteľné..

Šírka

Šírka stola by nemala byť príliš malá ani veľká, inak bude práca na takom stole mimoriadne nepohodlná. Rohové modely sú štandardne dodávané v šírkach od 160 do 170 cm. Úzke stoly je možné vyrobiť v šírkach 120 alebo 130 cm. Rovné stoly – od 100 cm.

Šírka však závisí od niekoľkých faktorov:

 • 60-70 cm je minimálna plocha navrhnutá špeciálne pre pohodlnú polohu používateľa. Maximálna hodnota 80-95 cm.
 • Priestor pre systém by mal byť najmenej 20-30 cm.
 • Je lepšie vopred naplánovať miesto pre obrubník, bude to trvať 30-40 cm, čo prispeje k šírke samotného stola.
 • Modely s rohovou štruktúrou by mali mať otočný priestor na doske asi 50-60 cm.

Hĺbka

Všetky veľkosti počítačového stola závisia od jeho hĺbky. Pri výpočte hĺbky vezmite do úvahy nasledujúce:

 • Tabuľky bez nadstavieb musia mať minimálnu hĺbku 45 cm.
 • V prítomnosti nadstavieb sa hĺbka zvyšuje a je 60-70 cm.
 • V prítomnosti zásuviek je tento parameter najmenej 65 cm.
 • Rohové stolíky s policami sú hlboké najmenej 85 cm.

Modely

Pomerne populárna a bežná verzia počítačového stola, spolu s jednoduchým rovným, je rohová. Jeho hlavnou výhodou je kompaktnosť a hospodárnosť vo vzťahu k priestoru, čo oceňujú najmä malé byty. Je tiež ústretovejší kvôli dizajnovým funkciám..

Dĺžka práce pri stole je spôsobená správnym sedením osoby a ľahkou dostupnosťou všetkých predmetov. A rohový stôl, vzhľadom na svoj tvar, už sám o sebe predstavuje presne ten istý pracovný „trojuholník“.

Výhody modelu:

 • Monitor by mal byť umiestnený najmenej 50 cm od vašich očí. Ukazuje sa, že doska stola by mala mať šírku najmenej 60 cm a 50 cm je už silným porušením a odchýlkou ​​od normy. V rohových stoloch je táto podmienka splnená oveľa jednoduchšie, pretože používateľ je v konečnom dôsledku stále v tomto „trojuholníku“.
 • Ľahší prístup ku všetkým položkám na stole.
 • Systémovú jednotku je možné ďalej odstrániť, aby nezaberala ďalší obrubník a nerušila pod nohami.
 • Ďalšie doplnky sú tiež v prístupnom okruhu, nie je potrebné po nich siahať po celom stole.

V závislosti od umiestnenia monitora a klávesnice existujú celkom 2 formy rohových stolov pre počítač:

 • Diagonálne usporiadanie – osoba sedí jasne diagonálne, tvár je nasmerovaná do rohu. Práve to odlišuje mini-modely. Temnejšou stránkou je malá funkčnosť. Nočné stolíky sú väčšinou otvorené, nie sú tam žiadne zaťahovacie časti. Toto riešenie je však ideálne pre veľmi tesné priestory, kde je priestor výrazne obmedzený..
 • Diagonálne kolmé usporiadanie – tvár sa pozerá aj do rohu, ale vždy sa môžete otočiť k stene alebo k oknu, to znamená kolmo. Tabuľky sú dosť veľké (najmenej 130-140 cm v každom smere). Ale funkčne sú oveľa vyššie, pracovisko môžete vybaviť takmer úplne.

Ďalšie nadstavby závisia od tvaru výrobku (diagonálne alebo diagonálne kolmo). Sú dosť objemné a zaberajú veľkú plochu:

 • Diagonálna možnosť. Tabuľka je veľmi malá, čo je potrebné vziať do úvahy. Dĺžka boku stola je iba 60-70 cm, niekedy aj menej. V tomto prípade sú doplnky extrémne zriedkavé. Najvýhodnejší je nočný stolík, ktorý bude stále vyčnievať mimo stôl.
 • Diagonálne kolmý model. Jeho výhodou je pomerne dlhá bočná doska, ktorú možno použiť ako stôl. U týchto modelov nestačí nadstavba jedného stojana a často predstavujú pomerne zložitú štruktúru s úpravou. Vertikálny priestor sa aktívne používa a napriek svojej objemnosti sú tieto modely žiadané.

Stoly s policami sú tiež rozdelené do rôznych typov:

 • Diagonálne. Dizajn je na oboch stranách rovnaký. Pohodlné pre prácu s dokumentáciou, pretože police vám umožňujú pohodlne umiestniť všetky priečinky. Nie je vhodný do domácnosti, neharmonizuje s interiérom a slúži výlučne ako pracovná, kancelárska možnosť.
 • Diagonálne kolmo. Jedna priestranná policová jednotka na ľavej alebo pravej strane. Takéto modely vyzerajú pôsobivo, môže existovať niekoľko políc a úrovní. Interiér vyzerá zaujímavo a neobvykle.

Stoly so zásuvkami a policami:

 • Diagonálne. V týchto modeloch je dizajn veľmi obmedzený, a preto sú boxy kvôli svojej objemnosti inštalované len zriedka. Vo väčšine prípadov sú nižšie jednoducho otvorené police..
 • Diagonálne kolmo. Vzhľadom na veľkú veľkosť týchto stolov je celkom možné zmestiť jednu alebo dve zásuvky na uloženie rôznych ťažko zapadajúcich vecí a úhľadne ich zložiť na otvorenej polici..

Vzhľadom na zložitosť organizácie si môžete kúpiť rohový počítačový stôl za málo peňazí. Samozrejme, čím je dizajn zložitejší, tým viac stúpa cena. Mnoho modelov je vyrobených z drevotriesky a jeho cena ako východiskového materiálu je nízka..

Niekoľko najbežnejších modelov vo vzostupnom poradí:

 • Model z továrne Sokol, patriace do kategórie zjednodušených, ale kompaktných možností – “Russell”. Tvar je lichobežníkový, neexistujú žiadne nadstavby, bočná stena je pomerne dlhá – 90 cm. Napriek tomu, že je stôl malých rozmerov, tvar poskytuje dobrú kapacitu vďaka oddeleným priehradkám pre systémovú jednotku a oddelenému miestu pre tlačiareň. Poskytuje pohyblivú poličku pre klávesnicu a myš. Cena takejto tabuľky je 3200 rubľov.
 • Podobný model, iba s doplnkom, ale bez samostatného miesta pre tlačiareň – “PKS-7”. Náklady sú tiež 3200 rubľov.

 • “Sokol”. Boky sú dlhé 98 cm, model je veľmi hlboký. Jeho štruktúra je na oboch hranách rovnaká, sú tu nočné stolíky s výsuvnými zásuvkami, priehradka na systémovú jednotku a symetricky umiestnené nadstavby. Stôl má tvar kruhového sektora. Cena – 7 300 rubľov.
 • “KST 101” z továrne Sokol, má malú funkčnosť, ale zaujímavý dizajn. Tento model nemá v spodnej časti žiadne priehradky a tvar má neštandardné riešenie. Nadstavba vyzerá ako predĺžený ovál, ktorý obsahuje hornú policu a ohraničuje monitor. Poloha môže byť buď v jednom smere, alebo vo viacerých smeroch súčasne. Cena takého neobvyklého stola je 9 300 rubľov.
 • „COP 2020“ – najtypickejší predstaviteľ kombinovaného modelu so šatníkom a stolom, umiestnenie je kolmé. Cena – 11 500 rubľov. Podobný model, iba so širším umiestnením v niekoľkých smeroch, ponúka obchod s nábytkom „Mebeline“ za 10 700 rubľov.

Na čo si dať pozor pri výbere?

Niekoľko jednoduchých rád:

 • Pri výbere počítačového stola je dôležité ihneď sa rozhodnúť, kde a na akom mieste bude stáť. Ak máte v úmysle umiestniť stôl blízko steny, potom je v tomto prípade lepšie venovať pozornosť obdĺžnikovému modelu. V rohoch priestorov sú spravidla inštalované malé trojuholníkové stoly. Nech si vyberiete akýkoľvek model, je dôležité, aby sa s ním pohodlne a pohodlne pracovalo..

Doska stola preto hrá dôležitú úlohu, a to jej hĺbku. V procese práce by sa na to mal zmestiť počítačový monitor a pri stole by malo byť miesto na prácu s rôznymi papiermi a dokumentmi.

 • Doska stola, narezaná na polkruhový tvar, zvyšuje takzvanú oblasť obvodu. Umožní vám to prístup ku všetkým predmetom na stole, bez toho, aby ste po nich museli siahať..
 • Samostatná polica na umiestnenie klávesnice by mala byť mierne pod doskou stola. To výrazne ušetrí miesto na pracovnej ploche stola. Výsuvná polica je však vhodná iba vtedy, ak je v miestnosti voľný priestor a jeho prítomnosť nie je v žiadnom prípade potrebná..
 • Niekedy majú modely posuvnú poličku pre počítačovú myš, ale je to vhodné iba vtedy, ak ju zriedka používate..

 • Ak sa v budúcnosti kúpi organizačné vybavenie, potom je potrebné mať oddelené police, aby sa dalo pohodlne umiestniť. Vyžaduje sa priehradka pre systémovú jednotku.
 • Je tiež dôležité, aby bol dostatok miesta pre pohodlnú polohu nôh. Mala by existovať príležitosť priblížiť sa. Preto je dôležité vziať do úvahy dizajn stola a umiestnenie nôh..
 • Nebude nadbytočné mať kolesá na nohách na pohyb pri stole. V takom prípade je schopný bez problémov zmeniť svoje miesto..
 • Moderné modely sú vybavené špeciálnymi skrytými štrbinami na skrytie drôtov, samozrejme, sú drahšie, ale neviditeľné drôty vyzerajú esteticky lepšie..

Materiál, z ktorého je stôl vyrobený:

 • Dnes sú najbežnejšie drevené stoly kvôli ich nízkej cene. Ale aj o kov sa začalo veľmi žiadať..
 • Drevené modely sú kvôli svojej lacnosti montované hlavne z drevotrieskových dosiek (drevotrieskových dosiek). Konštrukcie z masívneho dreva sú nepraktické a vzácne. Sú veľmi drahé a vhodnejšie na zdobenie kancelárií alebo zachovanie starého štýlu..
 • Pri kúpe stolu z drevotriesky sa pozerajú na hrúbku dosky (najmenej 1 cm alebo 10 mm) a kvalitu vonkajšieho povlaku. Vonkajšia vrstva by mala štandardne, počínajúc najrozsiahlejšími možnosťami, chrániť samotný povrch pred živicami a mechanickým poškodením. Niekedy bezohľadní výrobcovia, aby ušetrili peniaze, nechávajú zadné hrany otvorené s očakávaním, že budú stáť blízko steny a nebudú viditeľné..

Okraje by mali byť tiež pokryté ochranným lemovaním (lemovaním), ktoré ich ochráni pred predčasným opotrebovaním. Môže byť kovový alebo plastový a je pripevnený lepením alebo rezaním na okraj dosky stola. Aby sa zabránilo pohybu predmetov zo stola, je jeho pozdĺžny okraj o niečo vyšší ako úroveň hlavného povrchu. Drevené modely sú však vo všeobecnosti spoľahlivé a nie príliš drahé, upevňovacie body sa môžu pri montáži drobiť.

 • Kovové počítačové stolíky sú železný rám a sklenený alebo drevený povrch stola. Sú pevnejšie a vydržia oveľa dlhšie ako drevené, ale často neladia s interiérom bytu. Preto ich často používam v kanceláriách. Východiskovým materiálom je zvyčajne hliník alebo nehrdzavejúca oceľ.
 • Stôl so sklenenou doskou je perfektný pre high-tech byty. Hrúbka skla je 1 cm alebo 10 mm. Nevýhodou skla je jeho znečistenie a teplota, povrch je dosť studený. Výhodou je, že sa nečistoty oveľa ľahšie odstránia a výrobok prakticky nepodlieha mechanickému poškodeniu, napríklad poškriabaniu.

Pri výbere kovania sa zameriava na niekoľko dôležitých drobností: Vodiace lišty posuvných políc by mali byť kovové, takže na rozdiel od plastu vydržia dlho. Stôl na kolieskach musí mať uzamykací mechanizmus, ktorý zaistí jeho polohu.

Pri výbere tabuľky podľa veľkosti je dôležité vziať do úvahy veľkosť priestoru, ktorý je pre ňu vyhradený. Šírka dosky stola by mala byť najmenej 60 cm, aby bol monitor počítača umiestnený asi jeden meter od očí. Jeho dĺžka by mala zodpovedať účelu, či v ňom bude umiestnený iba monitor alebo tiež miesto pre ďalšie vybavenie, prácu s papiermi.

Stôl musí mať výšku najmenej 75 cm. Stredný bod monitora je tak mierne pod úrovňou očí. Niektoré modely sú vybavené špeciálnym nastaviteľným stojanom. Výsuvná polica na klávesnicu a počítačovú myš by mala tieto predmety pohodlne položiť na seba. Nemôžete prenasledovať módu a minimalizmus, inak bude ich použitie vo vašej práci jednoducho nepohodlné..

Pokiaľ ide o farbu, mali by ste sa držať svetlých tónov. Príliš tmavý povlak bude silne kontrastovať s jasnou obrazovkou monitora a spôsobí nepríjemné pocity pre oči. Navyše sa prach rýchlo usádza na tmavom povrchu..

Informácie o tom, ako si vybrať počítačový stôl, nájdete v nasledujúcom videu..