Nábytok

Skrine s policami

Bez ohľadu na to, koľko rôznych komôd a ďalších úložných možností sa objaví, väčšina ľudí stále dáva prednosť tomu, aby všetky svoje položky boli v klasických skriniach s policami. Tento článok zváži typy takýchto skriniek a možnosti správneho skladovania vecí v nich..

Odrody nábytku

Existuje mnoho typov skriniek s policami vo vnútri. Sú rozdelené do niekoľkých kategórií naraz..

Materiál

Skrine sa v prvom rade líšia tým, z akého materiálu sú vyrobené. Tradičnou a osvedčenou možnosťou po mnoho storočí sú skrine z masívu. Súčasne sú obľúbené aj cenovo dostupnejšie alternatívy, napríklad MFD alebo drevovláknitá doska. Teraz si čoraz viac ľudí vyberá nábytok z plastu alebo kovu na ozdobu svojich bytov. Výber materiálu závisí od interiéru, v ktorom bude inštalovaný, ako aj od vášho rozpočtu, pretože každý z nich má svoje vlastné výhody a nevýhody..

Mechanizmus otvárania dverí

Toto je ďalší parameter, ktorý odlišuje skrinky. Dvere môžu byť buď krídlové alebo posuvné. Cenovo dostupnejšou možnosťou je klasický šatník s otvorenými dverami. Kupé má však aj svoje výhody – sú ergonomické a je celkom možné umiestniť vedľa takéhoto šatníka stôl alebo stoličky. Menej bežnou možnosťou je nábytok so skladacími dverami nazývaný akordeón. Rohové šatníky s akordeónovými dverami sú ideálnou voľbou do malých priestorov.

Ďalšie vlastnosti

Skrinka môže byť buď zatvorená alebo otvorená. Všetko závisí od toho, aké veci do neho plánujete uložiť a kam ho plánujete nainštalovať. Takže napríklad je lepšie dať spodnú bielizeň a ďalšie osobné veci na police skryté za dverami. A na otvorené police stojí za to umiestniť niektoré dekoratívne prvky, knihy, albumy atď..

Najlepšou možnosťou je polouzavretá skrinka, ktorá má otvorené aj uzavreté police. V tomto prípade je zvyčajne uzavretá skrinka na boku a otvorená skrinka je umiestnená v strede. V tomto prípade získate malý osobný priestor aj miesto, ktoré ozdobí vašu izbu..

Skrine je tiež možné rozdeliť na nástenné a stojace. Závesné sa spravidla používajú v kúpeľni a v spálni na skladovanie kozmetických doplnkov. Knihy je možné ukladať aj na police. Ale oblečenie je zvyčajne zložené v podlahových skriniach..

Ako si vybrať?

Výber skrinky závisí od počtu vecí, zásad ich skladovania a veľkosti vašej miestnosti. Pozrime sa na zložitosť výberu šatníka s policami na ukladanie oblečenia..

Rozmery

Rozmery skrinky s policami závisia od mnohých vecí. Najprv sa spoliehajte na množstvo oblečenia. Odborníci odporúčajú vziať do úvahy nielen veci, ktoré máte, ale pamätajte aj na to, že v priebehu času sa šatník zvýši..

Je tiež dôležité, čím plánujete naplniť svoj šatník – ak máte viac šiat a oblekov, potom je lepšie vziať väčšinu svojho šatníka pod priehradku s tyčami, kde je možné všetko zavesiť na vešiak. V opačnom prípade vyzdvihnite nábytok tam, kde je veľa políc a je možné uložiť všetky vaše veci oddelene do skupín..

Hĺbka

Minimálna hĺbka skriniek s policami je jeden meter. Ale tu treba mať na pamäti, že časť priestoru je zožratá dverami a stenou. Platí to najmä pre kupé, v ktorých je zárubňa doplnená širokým valčekom. Takáto plytká skrinka je celkom schopná pojať všetko, čo potrebujete. Hlbšie výrobky v skutočnosti pripomínajú malú šatňu. Nábytok s policami by spravidla nemal byť príliš hlboký – je to nepraktické a nie je to zvlášť potrebné, pretože k veciam v zadnom rade bude veľmi ťažké dosiahnuť.

Šírka

Minimálna povolená šírka je približne rovnaká. Širší nábytok je vhodný do veľkého priestoru alebo pre tých, ktorí radi kupujú veľa vecí a neustále sa potešia niečím novým..

Výška

Výška je obmedzená iba funkciami vašej miestnosti. Ak máte malý priestor, vyberte si nízku skrinku, inak nájdete nábytok s veľkým počtom políc, siahajúcich takmer po strop.

Dvere

Okrem toho, že dvere môžu byť posuvné aj sklopné, je ich počet tiež odlišný. Všetko závisí od počtu sekcií. Časť s policami môže byť skrytá za jednými dverami a s tyčami za ďalšími dvoma..

To vám umožní optimálne rozložiť všetky vaše veci v šatníku..

Police

Počet políc, ako aj rozmery nábytku závisia od toho, koľko ľudí a na koľko vecí je skrinka určená. Je to oveľa pohodlnejšie, keď je veľa políc, v tomto prípade bude mať každý druh oblečenia svoje vlastné miesto. To isté sa dá povedať o knižniciach – veľký počet políc vám umožňuje optimalizovať usporiadanie všetkých vecí..

Je žiaduce, aby skrinka mala tiež aspoň jednu zásuvku. V opačnom prípade si budete musieť kúpiť samostatné koše na bielizeň a ponožky, aby bolo všetko v poriadku..

Ako prideliť priestor?

Nestačí len vybrať veľkú skrinku s požadovaným počtom políc; musíte byť tiež schopní správne zorganizovať vnútorný priestor. V takom prípade sa aj z malého úložného priestoru zmestí všetko, čo potrebujete pre každodenný život..

Profesionáli odporúčajú rozdeliť celý priestor na tri samostatné zóny:

  • V horných policiach sa zvyčajne nachádzajú položky, ktoré sa používajú len zriedka.. Sú najťažšie dostupné, takže sa tam nachádza posteľná bielizeň alebo sezónne položky. Pre tento priestor je oddelených asi 20% z celkového priestoru..
  • Centrálny priestor s policami je vyhradený pre najčastejšie používané položky. Existuje to, čo sa nosí najčastejšie. Stredové police sú zhruba polovicou celkového celkového priestoru.
  • Dole, rovnako ako vyššie, uložte to, čo sa používa menej často. Táto oblasť je zvyčajne vyhradená pre tašky, topánky alebo škatule s ľanom a ponožkami. Ak sa skladá iba z políc, potom môžu byť alternatívou k zásuvkám použité špeciálne koše..

Vlastnosti ukladania vecí

Existujú aj určité tipy na skladovanie rôznych typov vecí. Poďme sa pozrieť na tieto základné pravidlá, ktoré pomôžu udržať veci na policiach upravené a štýlové..

Všetky vrásčité oblečenie by ste, samozrejme, mali nechať na skrinky s činkami. Na uloženie do regálov zostáva len to, čo je ušité z tkanín bez vrások.

Spodnú bielizeň je potrebné vložiť do špeciálnych škatúľ, kde môže byť buď jedno všeobecné oddelenie, alebo niekoľko malých. V takýchto organizátoroch je uložené príslušenstvo a ďalšie drobnosti, ktoré sa na širokých policiach skrinky jednoducho stratia..

Horná polica je najlepšie vyhradená na posteľnú bielizeň, klobúky alebo boxy s taškami a dočasne nepoužitými vecami.

Vnútorné použitie

Šatníkové skrine s policami sa dobre hodia ako do interiéru spálne, tak aj do dizajnu obývačky. Ak si vyberiete celostenovú skriňu, niektoré z políc je možné použiť na ozdobenie priestoru miestnosti. Stylisti odporúčajú používať otvorené police na inštaláciu kvetináčov, spotrebičov alebo malých dekoratívnych drobností. To bude zdobiť miestnosť..

Súčasne by malo byť samotné telo skrinky štýlovo kombinované so zvyškom interiéru. Ak je miestnosť moderná, mali by ste zvoliť niečo jednoduchšie a stručnejšie. V iných prípadoch je dovolené použiť svetlé dekoratívne prvky, vložky z iných materiálov alebo použitie zrkadlových dverí. Prítomnosť zrkadiel je obzvlášť dôležitá pre moderné šatníky..

Vyberte si štýlovú a praktickú skrinku so správnym počtom políc pre seba a využite ju naplno.

Viac o skrinkách s policami sa dozviete v nasledujúcom videu..