Nábytok

Výber skladacieho stola s montážou na stenu

Výber skladacieho stola s montážou na stenu

V malých bytoch a malých kanceláriách sa počíta každý centimeter štvorcový. Preto je potrebné použiť tam najkompaktnejší a najfunkčnejší nábytok. Jeden z týchto kusov nábytku možno nazvať skladacia oceľ. Zaberá veľmi málo miesta a môže byť úplne neviditeľný.

Skladacie stoly sa používajú v kuchyni aj v iných miestnostiach.

Je dôležité správne vybrať a nainštalovať..

Zvláštnosti

Nástenný skladací stôl je skvelým riešením pre malú miestnosť. Takýto nábytok v zostavenej forme je tyč malej hrúbky, ktorá sa nachádza v blízkosti steny a takmer sa s ňou spája. V rozloženom stave môže tento model nahradiť plnohodnotný kuchynský stôl alebo dokonca prvok interiéru obývačky. V rozloženom stave sa môže stať veľkou stolovou doskou, za ktorú sa zmestí rodina na večeri alebo všetci hostia..

Stôl je pripevnený k stene a spravidla má svorky vo forme podpery v tvare trojuholníka alebo U. Charakteristickou črtou tohto kusu nábytku je jeho malá veľkosť. Dá sa teda umiestniť aj do najmenšej miestnosti bez toho, aby ste ju preplnili. Okrem toho si môžete vybrať absolútne akúkoľvek časť steny, ku ktorej bude pripevnená..

Pri zariaďovaní miestnosti nemusíte brať do úvahy tvar dosky ani jej parametre. Je veľmi ergonomický a hodí sa kdekoľvek. Ďalšou vlastnosťou je funkčnosť tohto produktu. Napriek tomu, že je celkom kompaktný, plní všetky svoje funkcie a robí s ním skvelú prácu. Malo by sa tiež poznamenať módny dizajn takýchto výrobkov. Tento kus nábytku sa môže perfektne hodiť do interiéru každej miestnosti a dokonca ho diverzifikovať. Štýlovo doplní každú izbu..

Zvláštnosťou tohto dizajnu je, že jeho inštalácia je celkom jednoduchá. Väčšina modelov v obchodoch je prezentovaná už zostavená, dokonca ich nemusíte ani skladať z ich komponentov. Môžete teda prísť iba domov a nainštalovať hotový stôl na stenu a pripevniť ho k skrutkám a závesom. Stačí upraviť jeho umiestnenie na povrchu a skontrolovať, ako vyzerá a funguje..

Hlavnou výhodou je, že pri inštalácii nepotrebujete ani ďalšie nástroje. Nebude to trvať fyzické náklady a veľa času. Skladací stôl je veľmi funkčný model. Je možné ho umiestniť do kuchyne aj do obývačky alebo pracovne, ak je malý..

V škôlke je často nainštalovaný skladací stôl. Existuje niekoľko neobvyklých modelov, ktoré vám umožňujú upevniť dosku v požadovanej polohe zmenou uhla jej sklonu. Môžete tak svojmu dieťaťu vytvoriť plnohodnotný stôl. Okrem toho môžete meniť jeho parametre s prihliadnutím na jednotlivé charakteristiky..

Takýmto spôsobom si môžete uľahčiť pracovný tok tým, že si pracovisko dobre zorganizujete. Je to skvelé riešenie pre deti i dospelých..

Názory

Teraz existuje veľké množstvo odrôd skladacích stolov. Všetky modely sa líšia v závislosti od typu konštrukcie, účelu, dizajnu a ďalších funkcií..

Stolový transformátor

Tento model je najkompaktnejší a najuniverzálnejší. Tento kus nábytku je veľmi ľahké vysunúť a zasunúť. Môže to byť skladací stôl na stenu alebo na stenu. Tieto modely sa najčastejšie používajú v kuchyni. Môžete teda v pravý čas vytiahnuť stôl a zmeniť tak kuchynský pracovný priestor na jedáleň. Potom, čo budete mať s celou rodinou večeru alebo raňajky, môžete ho zložiť a vytvoriť kompaktnejšiu verziu stola alebo ho úplne zostaviť, čím sa stane neviditeľným medzi ostatnými položkami interiéru kuchyne..

Pre najmenšie kuchyne poskytli výrobcovia modely bez nožičiek. Sú namontované iba vertikálne na stenu. Niektoré výrobky majú pre kompaktnejší dizajn iba jednu nohu. Sú menej spoľahlivé, preto by nemali byť preťažované..

V škôlke školáka je nainštalovaný aj transformačný stôl. Dá sa tiež nastaviť pozdĺž dĺžky stolovej dosky: na precvičenie sa zmení na najdlhšiu verziu a počas hier sú veľmi kompaktne zložené až k podstavcu. Ak dieťa miluje aktívne hry, môžete ho úplne zložiť a nebojte sa, že narazí na roh takého produktu. Dieťa sa tak bude môcť hrať s deťmi bez toho, aby zhodilo jeden kus nábytku alebo sa zranilo..

Tradičný skladací stôl

Takýto kus nábytku je univerzálna pracovná doska so špeciálnou pevnosťou, ktorú je možné namontovať na akýkoľvek zvislý povrch. Môže to byť skriňa, stena alebo iné lietadlo. Skladací stôl je všestranný kus nábytku, ktorý unesie väčšiu záťaž. Je vhodný na domáce úlohy, kladenie veľkého počtu kníh na neho a dokonca aj na celú rodinnú večeru. Najspoľahlivejšou oblasťou na takom povrchu je oblasť, kde sú upevnené upevňovacie prvky a pánty..

Ak dobre zostavíte tento výrobok, jeho kvalitatívne vlastnosti budú porovnateľné s klasickým spoľahlivým stolom. Jedná sa o veľmi ľahko použiteľný model, ktorý robí miestnosť priestrannejšou a nepreťažuje ju. Skladacie stoly na stenu majú spravidla pravidelný obdĺžnikový tvar alebo zaoblené hrany..

Dizajn sa líši v dĺžke a šírke.

Môžu byť vybrané v závislosti od parametrov miestnosti a dostupnosti voľného miesta. Musíte vypočítať, do akej miery môžete takýto stôl nakloniť, a až potom kúpiť tento model. Navonok môže tento výrobok vyzerať ako široká polica, ktorá je rozložená, keď je potrebné naň položiť nejaké položky..

Ale ak plánujete silne preťažovať skladacie modely, potom je lepšie kúpiť vstavané výrobky, ktoré majú ďalšie plnenie – skladovací systém.

Modely so zrkadlom, zásuvkami alebo policami sú teda veľmi zaujímavé. Všetky tieto prvky sa tiež hodia na dosku stola. Pokiaľ ide o výrobky s nohami, sú stabilnejšie a sklopné späť spolu s doskou stola. Súčasne sa často kupujú modely s pochrómovanými nohami, pretože vyzerajú veľmi elegantne.

Závesný stôl

Výrobcovia teraz predstavujú ďalšie špeciálne, veľmi kompaktné modely s cieľom maximalizovať úsporu miesta. Môže to byť teda sklopný skladací stôl bez nôh. Tento zvislý prvok môže dizajnom pripomínať okenný parapet. Závesný stôl zaberá minimum miesta a spravidla má malé parametre. Môžete tiež nájsť neobvyklé výrobky s bočnými stenami..

Skladací barový pult

Tento model je najčastejšie inštalovaný v kuchyni, v jedálni alebo v štúdiových apartmánoch na zónovanie. Je to skvelé riešenie pre tých, ktorí majú tieto izby zariadené v modernom štýle. Jedná sa o skladací stôl, ktorý je namontovaný na stenu. Jeho vlastnosťou je pomerne dlhá a úzka skladacia doska stola. Zmestí sa do nej teda asi päť ľudí..

Okrem toho existujú modely, ktoré sú na jednej strane pripevnené k stene a na druhej strane namontované na podlahu, a existujú aj pohodlnejšie mobilné modely. Takéto výrobky majú neobvyklý dizajn a sklenené alebo zrkadlové vložky. Sklenená skladacia tyč vyzerá veľmi elegantne a luxusne a môže urobiť dizajn akejkoľvek, dokonca aj tej najmenšej kuchyne, zaujímavejším a módnejším..

Modely vo forme barových pultov sa najčastejšie kupujú, ak kuchyňa veľkosťou a tvarom pripomína chodbu. Je to skvelé riešenie pre byty, ktorých dispozícia nespĺňa štandardy..

Konštrukcia barového pultu je spravidla umiestnená súčasne vyššie ako obvyklá doska, preto je potrebné k nemu kúpiť vysoké barové stoličky..

Skladací stôl

Takýto stôl môže mať aj skladaciu konštrukciu. Takéto modely sú spravidla inštalované vo veľmi malých kuchyniach alebo na balkónoch. Tento model trochu pripomína transformátorové výrobky, ale zároveň má dôležitý rozdiel. Jeho dizajn je teda veľmi jednoduchý. Tabuľka nemá ďalšie funkcie a možnosti.

Jeho hlavným rozdielom od všetkých opísaných modelov je to, že časť stolovej dosky sa sklopí a časť zostane v rovnakej forme. To znamená, že je nemožné úplne sklopiť a nakloniť stôl do zvislého stavu blízko steny. Dá sa zložiť do malej skrinky. Je to veľmi pohodlná a funkčná možnosť, ktorú je možné použiť na trvalé uloženie niektorých kuchynských predmetov, ako sú riad, trepačka na korenie, cukornička a ďalšie..

Po zjedení sa dá ľahko rozložiť na celú rodinu. Ak chcete večerať sami, nemusíte to vôbec vracať.

Pohyblivý skladací stôl

Jedná sa o veľmi zaujímavý model, ktorý má tiež kompaktné rozmery. Líši sa od predchádzajúcich v tom, že je mobilný, najkompaktnejší a dizajnovo najzaujímavejší. Stôl teda môžete presúvať po miestnosti.. Doska stola v spodnej časti má vodidlá, po ktorých môže doska stola a celá konštrukcia stola doslova jazdiť po jednej stene. Sprievodcovia sú takmer neviditeľní a poskytujú mobilitu tohto produktu.

Stôl sa pohybuje vodorovne po koľajnici z jedného rohu miestnosti do druhého. Tieto modely majú spravidla nohy, ktoré slúžia ako podpery pri sklápaní stolovej dosky. Sklopia sa a úplne splynú so stenou. Takéto modely zaberajú veľmi málo miesta a vôbec neprekážajú. Spravidla sú vybrané pre dizajn kuchynskej súpravy a najčastejšie sa používajú v kuchyni..

Konštrukcia a mechanizmus

Skladací stôl je obvykle model na stenu. Tieto prevedenia majú dosku stola, ktorá je sklopná. Ten bude zase musieť byť pripevnený k stene. Skladací stôl môže mať podpernú nohu. Keď uvediete dosku do vodorovnej polohy, podpera sa posunie do strany a doska sa zdvihne. Nohu tak vystavíte centrálnej časti dosky stola a zaistíte jej stabilitu..

Konštrukcia takýchto stolov sa líši v tom, že nohy sú upevnené oddelene a vôbec nie sú spojené s hlavnou konštrukciou..

Tento prvok je najčastejšie spojený v hlbokom otvore, ktorý je umiestnený v spodnej časti dosky stola tak, aby doska stolu nespadla v zlom momente v dôsledku nepríjemných pohybov. Jedná sa o veľmi pohodlný model s nožným zámkom, ktorý je považovaný za jeden z najstabilnejších.

Existujú aj modely, v ktorých je podpera už vopred pripevnená k spodnej časti dosky stola a rozkladá sa s ňou. Tento dizajn má na jednej strane doraz a na druhej strane je sklopný. Pri rozkladaní podpery má taký mechanizmus špeciálne vybranie, ktoré je k doske stola priskrutkované samoreznými skrutkami. Podpora má spravidla upevňovacie prvky na stenu, ale existujú aj modely, ktoré sú spočiatku pripevnené k základni stolovej dosky a až potom sú pripevnené k stene. Skladacie nohy sú veľmi praktickou súčasťou tohto dizajnu..

Niektoré modely sa otvárajú na princípe akordeónu. Celá štruktúra je teda úplne zložená jediným pohybom. Jedná sa o veľmi pohodlný polohovateľný stôl, ktorý je možné v priebehu niekoľkých sekúnd rozložiť bez väčšieho úsilia. Modely s plochou podporou sú veľmi zaujímavé..

Takéto skladacie stoly často obsahujú prvok vo forme trojuholníkovej podpery, ktorá je pripevnená k stene umiestnená pod hlavnou časťou konštrukcie – doskou stola. Preto budete musieť zdvihnúť kryt a posunúť podperu na stranu.. Mechanizmus funguje otočne a je upevnený buď magnetom alebo guličkovými sponami. Tieto sú dizajnovo veľmi zaujímavé a v stavebných modeloch spoľahlivé..

Vďaka tak zložitému mechanizmu sú menej kompaktné. Čím spoľahlivejšia je doska stola a jeho podpera, tým viac bude tento výrobok prečnievať za rovinu steny. V priemere sa teda predlžujú o 5 cm, ale existuje viac objemných modelov..

Ďalšou dobrou možnosťou je stolový model so zátvorkami. Konzoly sú najčastejšie vyrobené zo železa a tiež z nehrdzavejúcej ocele. Mechanizmus má pomerne jednoduchý dizajn a môže byť prezentovaný v čiernej alebo bielej farbe. Obľúbené sú modely s chrómovými podperami. Samotná štruktúra môže byť dizajnovo zaujímavejšia ako jej podpery. Konzoly sú inštalované nezávisle, bez pántov.

Táto časť mechanizmu je súčasne pripevnená k stene a k pracovnej ploche stola. Keď zdvihnete veko, tento výrobok sa sám nastaví na úroveň 90 ° a zaistí sa v tejto polohe. Keď chcete takýto stôl zložiť, môžete mechanizmus aktivovať zdvihnutím alebo potiahnutím špeciálnej páky. Nábytok sa tak plynule zloží..

Princíp činnosti takýchto nožných konzol je znázornený na nasledujúcom videu.

Ďalšou veľmi zaujímavou verziou mechanizmu skladacieho stola je plynový tlmič. Tento výrobok dizajnom pripomína skladací mechanizmus zo zadných dverí domácich automobilov. Doska stola je zavesená na stene a pod ňou je valec naplnený plynom. Tento dizajn je držaný vo vzpriamenej polohe pomocou popruhu alebo špeciálnych západiek..

Keď začnete rozkladať stôl, plyn z valca stlačí piest a zdvihne dosku stola. Stôl sa teda rýchlo rozvíja. Na to nepotrebujete použiť fyzickú silu a štruktúra sa úplne rozloží iba za 3 sekundy.. Jedná sa o veľmi kompaktný a praktický model, ktorý zaberá veľmi málo miesta.. Hrúbka takého stola zloženého pozdĺž steny nie je väčšia ako 2 cm.

Ako opraviť dosku?

Na upevnenie dosky vlastnými rukami môžete použiť rôzne metódy. Môžete si teda kúpiť hotovú zostavenú skladaciu súpravu stolov alebo si môžete zostaviť stôl sami. Pred inštaláciou je potrebné vykonať všetky merania. Je potrebné zmerať šírku, výšku a dĺžku budúceho skladacieho stola. Potom môže byť v doske stola pred inštaláciou skladacej konštrukcie umiestnená pohodlná polica. Musí byť teda upevnený na závlačkách..

Druhou možnosťou je skrutková inštalácia. Aby ste to urobili, musíte vyvŕtať niekoľko otvorov pre skrutky a až potom ich zaskrutkovať na správnych miestach. Tieto konštrukčné prvky môžete zavrieť špeciálnym tmelom alebo lepidlom a potom poslednú vrstvu obrúsiť. Potom musíte prejsť na upevnenie konštrukcie. Predná tyč je upevnená pod najnižšou upevňovacou časťou budúceho stola.

Tyč pri skladaní ohraničí stolovú dosku a tiež urobí štruktúru tuhšou a spoľahlivejšou. Najlepšie je zaistiť ho dlhými skrutkami alebo závlačkami.. Niektorí ľudia volia spôsob pripevnenia k rohom. Hotové nohy stola a základne závesov je potrebné dotiahnuť skrutkami veľkosti 3 cm.

Potom musíte nainštalovať skladací systém, ktorého úlohu budú hrať svorky. Poskytnú možnosť zložiť nielen dosku stola, ale aj nohy. Sponky by mali byť najtuhšie a čo sa týka zloženia najvyššej kvality..

Je lepšie, ak takýto mechanizmus obsahuje západku, ktorá bráni samočinnému skladaniu a rozkladaniu takejto konštrukcie. Ďalej musíte nainštalovať tri pánty na stredne veľkú dosku..

Dve konzoly je potrebné nainštalovať o niečo bližšie ako okraje navrhovanej štruktúry a tretie – v strede. Potom môžete nosník priskrutkovať pomocou trojcentimetrových skrutiek. Po dokončení všetkých týchto prác môžete pristúpiť k spojovacím prvkom. Je dôležité správne označiť požadované miesto na inštaláciu budúcej tabuľky.. Tiež by ste mali zmerať výšku nohy, aby počas jej prevádzky nič neprekážalo štruktúre..

Pri inštalácii je dôležité spočiatku nakresliť na stenu správne vodorovné čiary. Na to je najlepšie použiť úroveň, aby bol stôl dokonale vyrovnaný. Najprv musíte nainštalovať držiak s nohou. Navyše je lepšie zavesiť pár centimetrov nad nakreslenú vodorovnú čiaru na stenu. Potom ho musíte pripevniť hmoždinkami alebo spoľahlivými skrutkami na stenu. Inštalácia bude teda dokončená. Musíte len skontrolovať, ako dobre skladací stôl funguje..

Výroba

Teraz skladacie modely vyrábajú takmer všetky domáce značky špecializujúce sa na výrobu stolov. Predstavujú najtypickejšie a najštandardnejšie modely týchto výrobkov. Najčastejšie sa nelíšia v neobvyklom dizajne alebo špeciálnom dekore. Teraz je jedným z najobľúbenejších a najznámejších výrobcov Ikea. Predstavuje široký výber nástenných skladacích stolov.

Majú pomerne pohodlný a spoľahlivý dizajn, ktorý môže byť vyrobený z dreva aj kovu. Výrobca navyše predstavuje modely bez dodatočnej podpory vo forme nohy a výrobky s podperami. Veľmi pohodlné sú modely s nohou v tvare trojuholníka, ktoré sa nedotýkajú podlahy a sú umiestnené zreteľne pod doskou stola, čo poskytuje spoľahlivé upevnenie. Jedná sa o veľmi populárny model s názvom „Norbu“ z Ikea.

Nemenej populárny je stôl Norberg. Má tiež nástenné konzoly, ale je tenší a kompaktnejší. Najmenší a najfunkčnejší je stolný model Bjursta. Tento produkt má veľmi tenkú a robustnú dosku, celokovový mechanizmus a úchytky. Je bezpečne pripevnený k stene a má zaujímavý a lakonický dizajn..

Náklady na tieto výrobky nepresahujú 3 500 rubľov. Okrem toho môžu slúžiť veľmi dlho..

Krásne príklady v interiéri

Dizajnéri predstavujú veľké množstvo elegantných modelov stolov, ktoré sa napriek svojmu skladaciemu dizajnu hodia do akéhokoľvek interiéru. Takýto model je možné objednať podľa individuálnych preferencií a s prihliadnutím na štylistický dizajn interiéru domu, alebo si ho môžete kúpiť v každom obchode. Mnoho ľudí tiež cvičí vytváranie takýchto dosiek vlastnými rukami..

Zdá sa, že niektoré dosky pozostávajú z dvoch spojených trojuholníkov namaľovaných kontrastnými farbami. Ide o modely, ktoré plnia nielen funkčnú úlohu, ale aj úlohu dekorácie pre každý interiér. To môže byť veľmi zaujímavý vzor prízvuku. Okrem toho môžu byť zaujímavé transformačné tabuľky, ktoré sa skladajú nielen z dvoch trojuholníkov, ale sú aj takto upravené. Stôl je možné zložiť do dvoch takýchto trojuholníkov a nahradiť tak pohodlný počítačový stôl pre prenosný počítač.

Existuje viac štandardných klasických modelov, ktoré sú vhodné pre akúkoľvek výzdobu interiéru. Môže to byť teda výrobok s drevenou doskou vo farbe bieleného duba. Dokonale sa zmestí do interiéru miestnosti zariadenej v štýle Provence, hi-tech, klasiky. Jedná sa o veľmi kvalitný a prírodný materiál, ktorý vyzerá luxusne..

Niektoré skladacie stoly sú nainštalované v knižnici alebo v obývacej izbe a slúžia na usporiadanie posedenia. Takéto modely sú vybavené ďalšími policami, na ktoré je možné umiestniť knihy. Tieto výrobky sú spravidla vyberané z elitných odrôd dreva, pretože vyzerajú jednoducho nádherne..

Pokiaľ ide o zaujímavé možnosti pre detskú izbu, návrhári predstavujú modely skladacieho typu, ktoré v zloženom stave môžu nahradiť štandardnú tabuľu. Na zadnú stranu stola môžete s dieťaťom kresliť, riešiť príklady a písať preňho dôležité školské pravidlá. Môžete na ňu kresliť kriedou alebo špeciálnymi fixkami. Tento funkčný prvok bude skvelým doplnkom každej škôlky a bude schopný diverzifikovať vzdelávací proces dieťaťa a urobiť ho zábavnejším..