Nábytok

Základ matraca

Základ matraca

Najdôležitejšou vecou v posteli je jej základňa, ktorá nesie hmotnosť matraca aj ležiaceho človeka. Každá posteľ má základňu pre matrac, ktorá slúži ako prostredník medzi telom a matracom. Môže byť plochý alebo stojanový, môže mať ortopedické vlastnosti, zdvíhací alebo transformačný mechanizmus.

Dizajn

Základom je kovový alebo drevený rám vyplnený lamelami alebo listami z preglejky vo vnútri. Žiadnu posteľ si nemožno predstaviť bez základne so spodkom, na ktorom je položený matrac. Roštová základňa má prakticky nahradenú plochú preglejku. Často sa mu hovorí ortopedický, pretože údajne zvyšuje úžitkové vlastnosti matraca: rovnomerne rozdeľuje záťaž na chrbticu a udržuje ju v anatomicky správnej polohe počas spánku a odpočinku..

Ortopedická základňa má rám a lamely – malé drevené lamely umiestnené horizontálne vo vzájomnej vzdialenosti. Väčšinou sú lamely vyrobené z dreva – masívnej brezy alebo buku. Lamely môžu byť rovné alebo mierne zakrivené, druhé v ráme majú právo nazývať sa „ortopedickou základňou“.

Zakrivené lamely poskytujú účinok absorbujúci otrasy, to znamená, že na nich matrac doslova pramení pod hmotnosťou ležiaceho človeka, zachováva si svoje ortopedické vlastnosti a ukazovatele kvality. V skutočnosti je to podložka na matrac.

Zvláštnosti

Základňa je nepostrádateľným prvkom každej postele, a ak hovoríme o jej ortopedickej forme so zakrivenými lamelami, má niekoľko výhod:

 1. Rovnomerne rozdeľuje váhu človeka na ráme postele a matraci.
 2. Posilňuje ortopedické vlastnosti matraca: rovnomerne rozdeľuje zaťaženie na chrbticu a znižuje ho.
 3. Má tlmiaci účinok alebo mierne pruží pri aktívnom používaní postele, čo znižuje zaťaženie rámu postele aj matraca.
 4. Podľa druhu a počtu lamiel unesie náklad od 90 do 240 kg za jedno lôžko.
 5. Umožňuje matracu „dýchať“ z dôvodu nesúvislého usporiadania koľajníc. Vo vnútri matraca a boxu na posteľ voľne cirkuluje vzduch, nehromadí vlhkosť a odparuje sa, čo môže matrac na pevnom povrchu výrazne poškodiť..
 6. Základ chráni rám postele pred nadmerným namáhaním, vziať na seba váhu.
 7. Ona je chráni matrac pred predčasným opotrebovaním a poškodením.
 8. Kovová základňa je odolnejšia v štruktúre a často Má zámky na matrac, ktoré nedovolia, aby „utekali“ zo svojho miesta a postupom času stratili tvar.

Medzi nevýhody ortopedickej základne je možné poznamenať zložitosť jej výberu. Na trhu je príliš veľa modelov so širokými alebo úzkymi, dlhými alebo krátkymi lamelami, čo neskúseného kupujúceho doslova mätie. Výrobcovia zvyčajne odporúčajú konkrétny typ matraca pre konkrétnu základňu a každý ako jeden hlas hovorí, že nie je nič lepšie ako dno s úzkymi zakrivenými lamelami pre akýkoľvek typ matraca (vrátane matracov s nezávislými pružinami).

Ortopedická základňa môže byť slepá alebo môže mať zdvíhací mechanizmus.

Posledne uvedené zariadenie zdvíha posteľ nad rám postele a otvára prístup k úložnému boxu pod posteľou.

Klasická rovná roštová rošt – druhá najobľúbenejšia. Takýto rám umožňuje matracu „dýchať“ kvôli medzerám medzi doskami, ale pokiaľ ide o ortopedické parametre, je oveľa horší ako ohnuté lamely.

Rovná základňa je pozostatkom minulosti. Nedovoľuje matracu dýchať, neposkytuje skutočne pohodlný odpočinok a rýchlo stráca svoju prezentáciu – ohýba sa, láme, začína vŕzgať..

Hlavnou výhodou plochej základne sú nízke náklady a jednoduchosť výroby, a to je všetko..

Materiály

Základňa postele môže byť kovová alebo drevená. Moderné modely sa vyrábajú s kovovým rámom – je odolnejší vo svojom prevedení a umožňuje vám bezpečné upevnenie koľajníc, ich jednoduchú výmenu v prípade poruchy a upevnenie zdvíhacieho mechanizmu.

Podstavce s dreveným rámom vyžadujú opatrnejší prístup k sebe, je ťažké v nich nahradiť lamely (vzhľadom na to, že sú často zadlabané).

Rozmery

Štandardné veľkosti matracov:

 • Dvojité: 140 x 200, 160 x 200, 180 x 200, 200 x 200 cm;
 • SingleRozmery: 90 x 190, 90 x 200, 100 x 200 cm.

Základne sú určené rovnakým rozsahom veľkostí, ale spravidla sú o 3 až 4 cm väčšie ako skutočné rozmery matraca, aby bolo ľahké ho položiť na posteľ. Matrace sú rozdelené nielen podľa druhu výplne, ale aj podľa výšky. Čím vyšší je matrac, tým pohodlnejšie je naň ležať. Optimálna výška ortopedického matraca začína od 10 cm, ak je výrobok tenší, potom automaticky stratí svoj ortopedický „status“. Výška pružinových matracov je zvyčajne 16-20 cm, pružinové matrace-18-30 centimetrov. Je to spôsobené tým, že pružiny zaberajú viac miesta vo vnútri výrobku a určujú väčšiu hĺbku sedadla..

Je lepšie vyhnúť sa neštandardným veľkostiam základne: je ťažké nájsť pre nich plnohodnotný matrac a takáto posteľ môže stáť viac ako štandardná.

Názory

Základňa postele je rozdelená na:

 • Plochý;
 • Rack.

Základňa na lamelách sa nazýva ortopedická, ak je zostavená zo zakrivených lamiel s účinkom absorpcie nárazov, rovné lamely nepôsobia týmto ortopedickým účinkom (neodstraňujú záťaž z chrbtice), ale umožňujú matracu „dýchať“ a zachovať svoje vlastnosti na maximum.

Podnož môže byť vybavená zdvíhacím mechanizmom, ktorý zdvíha spodnú časť postele a umožňuje prístup k vnútorným zásuvkám.

Modely so zdvíhacím mechanizmom a ortopedickou základňou sú jednou z najobľúbenejších postelí na trhu: pod dnom sa odvíja celá šatňa s rozlohou takmer dva kubické metre..

Základňa môže byť s nohami (rám Euro) alebo nie. Euroframe môže slúžiť nezávisle a nevyžaduje nákup puzdra ani chrbta. Základňa bez nôh sa zvyčajne predáva s rámom postele a doslova „leží“ na nej a tvorí kompletnú štruktúru. Rámové mäkké postele sa dodávajú hlavne s ortopedickou základňou a ohnutými lamelami (13-15 kusov pre každé lôžko).

Podľa transformačného mechanizmu je základňa:

 • Žiadna transformácia;
 • S ručným mechanizmom;
 • S elektrickým pohonom.

Klasické modely bez transformácie sú najbežnejšie a majú nízku / strednú cenovú kategóriu. Na transformovateľné základne sa používa špeciálny mechanizmus – ručný alebo elektrický, ktorý zdvíha a spúšťa chrbát, nohu.

Komponenty

Lamela je nepostrádateľným prvkom ortopedickej základne, ktorá nesie zaťaženie až 7-15 kg (celkovo – až 240 kg na lôžko). Sú pripevnené k rámu postele pomocou latových držiakov, ktoré môžu byť vstavané alebo odnímateľné (plastové a gumové).

Náhradné diely, ktoré môžu byť potrebné pri inštalácii rámu postele – zdvíhací mechanizmus, držiaky latiek, všetky druhy skrutiek. Mriežka je zvyčajne inštalovaná na tele lôžka pomocou samorezných skrutiek alebo je pripevnená k zdvíhaciemu mechanizmu (pomocou plynových výťahov, pružín alebo ručného zdvíhania). Okrem rámu postele a jeho základne je pripevnené aj operadlo. Ak posteľ nemá telo a je výlučne podložkou na nohách, pripevnenie operadla sa určí individuálne.

Špičkoví výrobcovia

Ormatek vyrába ortopedické vložky s nohami a bez nôh pre jednolôžkové a manželské postele, so zdvíhacím mechanizmom aj bez neho. Sortiment značky zahŕňa klasické neortopedické spodky s preglejkou namiesto lamiel: takáto základňa súčasne slúži ako rám postele a často má nohy.

Celkom dobré základy robia ruskí výrobcovia, ako sú Amelie (Yartsevo), Glazovskaya MF, Mebelny Dvor, Askona, Izhmebel, Oxmebel a ďalší výrobcovia..

Ako si vybrať?

Výber lôžka je prvoradou a dôležitejšou úlohou ako výber jeho tela. Je to základ, ktorý zaisťuje kvalitný a zdravý spánok, preberá všetku záťaž a zvyšuje životnosť postele..

Ak sa chcete správne rozhodnúť, postupujte podľa jednoduchého algoritmu:

 • Dno. Uprednostnite namiesto masívnej preglejky lamelové roštové dno. Po prvé, lamely neumožňujú previsnutiu matraca, za druhé mu umožňujú dýchať.
 • Lamely. Vyberte si zakrivené panely – sú ľahko odpružené a rovnomerne rozdeľujú hmotnosť na matrac. Malý počet lamiel a veľká vzdialenosť medzi nimi vám umožňuje používať iba matrac bez pružín alebo Bonnel. Moderné matrace s nezávislým pružinovým blokom vyžadujú úzke rozmiestnenie úzkych lamiel, aby pružinám poskytli spoľahlivú podporu. Blízko rozmiestnené lamely sú dôležité najmä pre matrace s veľkým počtom pružín a menším priemerom..

 • Rám. V 100% prípadov zvoľte kov. Je silnejší a vydrží dlhšie. Drevený rám vyžaduje úctivejší postoj k sebe samému.
 • Typ lamelového zapínania. Spojovacie prvky sa nazývajú držiaky lat. Môžu byť zadlabacie alebo režijné. Je lepšie zvoliť horné gumové držiaky latiek, ktoré vám umožnia vymeniť jednu alebo viac lamiel, keď sa zlomia a majú mierne pružný efekt. Ak je však matrac vysoký viac ako 20 cm, potom nie je potrebné hovoriť o amortizačných vlastnostiach držiakov..
 • Miesto na spanie. Dve lôžka v posteli so šírkou 140 cm spája kovový rám základne. A pre každé miesto by mala existovať vlastná úzka základňa s ohnutými (alebo rovnými) lamelami. To umožní, aby základňa plnila svoju ortopedickú funkciu a podporovala väčšiu váhu (osoby a matraca).

 • Úroveň pohodlia a možnosť transformácie. Transformujúce sa ortopedické základne umožňujú mriežke prispôsobiť sa krivkám vášho tela. Môžete napríklad zdvihnúť čelo alebo nohu, nastaviť sklon operadla a vytvoriť spodnú polohu, ktorá je pre umiestnenie najpohodlnejšia. Modely s mechanickým pohonom sú cenovo dostupnejšie, ale ťažšie sa nastavujú. Elektrotransformačné čepele sú drahšie, ale ľahko sa ovládajú a doslova vám poskytnú pohodlnú polohu..
 • Pridané vlastnosti. Existujú základy so schopnosťou nastaviť tuhosť lamiel. Lišty v týchto modeloch sú prepojené špeciálnymi svorkami, ktoré je možné uvoľniť a vytiahnuť. Podstavce s nastaviteľnosťou tuhosti sú vhodné najmä pre ľudí s boľavým chrbtom alebo problematickou chrbticou.

Ideálnou voľbou je ortopedická základňa so 4-6 cm hrubými zakrivenými lamelami a kovovým rámom. Lamelovým materiálom je breza alebo buk. Ten sa používa v drahších štruktúrach a prakticky nie je nižší ako brezové dosky..

Ako si vybrať správnu základňu do postele, pozrite si nasledujúce video.

Ako opraviť?

Základňa sa hodí na rám postele a je pripevnená k boku čela postele. Ak je zamýšľaný inštalovať zdvíhací mechanizmus, potom je k tomuto mechanizmu pripevnený rám mriežky na rovnakom čele alebo na boku (v závislosti od spôsobu otvárania). Potom je potrebné položiť matrac na posteľ a uistiť sa, že presne zodpovedá veľkosti a nevytvára voľný priestor po stranách a na nohe / čele postele..