Obklady na steny

Ako si vybrať lepidlo na slinkové dlaždice?

Klinkerové obklady sú dnes veľmi obľúbené. Má množstvo charakteristických vlastností a výhod, vďaka ktorým je populárny medzi modernými kupujúcimi. Musíte však zodpovedne vybrať nielen dlaždice, ale aj lepidlo na dlaždice. Dnes o ňom budeme hovoriť..

Zvláštnosti

Klinkerové dlaždice sa v Holandsku používajú od 19. storočia. Dnes je široko používaný kvôli svojej sile, pomerne dlhej životnosti a absolútnej neškodnosti pre zdravie. Tento materiál má však jednu nevýhodu – hmotnosťou patrí k ťažkým, pretože je vyrobený z prírodného ílu, ktorý je tepelne upravovaný pri vysokých teplotách. Použitie dobrého lepidla však pomôže vyriešiť problém, keď budete čeliť..

Väčšina obkladových prác sa vykonáva pomocou rôznych zmesí a slinok nie je výnimkou. Na to je špeciálne lepidlo, ale pri práci sa berie do úvahy druh materiálu a miesto aplikácie. Toto je nevyhnutný faktor pri výbere konkrétnej značky lepiacej zmesi..

Použitie škárovacej hmoty s prídavkom piesku môže deformovať povlak, čo skráti životnosť povrchovej úpravy. Táto dlaždica má absorpciu vlhkosti 2%a koeficient rozťažnosti a materiál steny je odlišný, čo vedie k porušeniu povlaku.

Problém je možné vyriešiť správnym prístupom k vybraným adhezívnym zmesiam. Je potrebné vziať do úvahy zvláštnosť samotnej dlaždice, miesto práce a podmienky inštalácie..

Najvhodnejšie sú adhezívne zmesi s najlepšou elasticitou a použitie tuhých nie je odborníkmi odporúčané..

Odrody

Jednou z hlavných vlastností lepidla je jeho viskozita a schopnosť rýchlo tuhnúť. Tým sa zabráni kĺzaniu materiálu po stene. Lepidlo musí mať tiež dobrú mrazuvzdornosť a schopnosť odolávať extrémnym teplotám. Ak dlaždica nevydrží mráz, po prvej zime odpadne. Lepidlá sú rozdelené do troch hlavných skupín: jednozložkové, cementové a epoxidové..

Cement

Boli obľúbené v čase, keď bol nedostatok stavebných materiálov a prakticky ich nemalo čo nahradiť. Aj keď sa mnoho takýchto zmesí používa dodnes, používajú rôzne aditíva: na zvýšenie elasticity sa primiešajú zmäkčovadlá, zmesi zadržujúce vodu pomôžu naniesť menšiu hrúbku roztoku a disperzné prísady sa primiešajú na zvýšenie priľnavosti a odolnosti voči mrazu.

Jednosložkový

Toto lepidlo je homogénna kompozícia. Kupujúcemu sa ponúka vo forme pasty pripravenej na použitie. Takáto kompozícia má však vážnu nevýhodu – dlhé obdobie tvrdnutia. To môže spôsobiť, že ťažké dlaždice „prebehnú“ po podklade..

Polyuretán alebo epoxid

Tieto zmesi pozostávajú z dvoch zložiek, ktoré sa pred použitím zmiešajú, kým sa nedosiahne silné a elastické zloženie. Sú považované za najobľúbenejšie, aj keď sú drahšie ako predchádzajúce, ale pri ich použití je kvalita obkladu veľmi dobrá. Na trhu sú prezentované vo forme hotovej a suchej zmesi..

Takéto výrobky sa vyznačujú nasledujúcimi parametrami:

 • Mrazuvzdornosť.
 • Krátky čas vytvrdzovania.
 • Široká škála aplikácií (práca vonku alebo v interiéri).

Populárne značky

Použitie výrobkov od rovnakého výrobcu môže mať lepší vplyv na kvalitu práce. Keď sa vykonáva obklad zo slínku, dodatočne sa kúpi zálievka. Je dôležité, aby tieto komponenty vyrábala rovnaká spoločnosť. Rôzne materiály budú mať podobné komponenty, čo pozitívne ovplyvní prevádzkovú spoľahlivosť. Medzi lepidlá na trhu patria medzi najobľúbenejšie:

 • “Extrabond” Je výrobkom domáceho výrobcu. Určené pre interiérové ​​práce a pre fasády. Má vlastnosti mrazuvzdornosti až 50 cyklov.
 • RKS – toto lepidlo je možné použiť v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, má vynikajúcu priľnavosť a odpudzuje vlhkosť. Používa sa na dekoráciu interiéru a exteriéru.

 • Ceresit CM Je najrozšírenejšou a najobľúbenejšou značkou. Táto kompozícia má strednú elasticitu. Je vynikajúci pre vnútorné použitie, keď obkladá fasády, schody a dokonca aj bazény.
 • Rýchla zmes Baumacol – adhezívna kompozícia od tohto výrobcu má vysokú úroveň elasticity. Je určený na obklady povlakov so zvýšenými teplotami, ako sú kachle a krby..
 • Knauf – vyrába lepidlo v dvoch verziách, jedna pre vonkajšie použitie a druhá pre vnútorné použitie.

Ako si vybrať?

Hlavná požiadavka pri práci so slinkovými dlaždicami je daná súladom zmesi s podmienkami, v ktorých sa bude používať. Napríklad lepidlo na dekoráciu interiéru nemožno použiť na fasádne práce a kompozíciu na dekoráciu exteriéru nemožno použiť v interiéri..

Podľa výkonu je rozdelený do kategórií:

 • Na vnútorné práce za normálnych podmienok.
 • Na obklady povrchov, ktoré sú počas prevádzky vyhrievané.

 • Pre miestnosti s vysokou vlhkosťou.
 • Na fasády.
 • Univerzálne.

Na obale nájdete podrobné informácie o použití kompozície a informácie o tom, pre aký typ priestorov je vhodný..

Mnoho firiem vyrába viac ako jeden typ mrazuvzdorného klinkerového lepidla. Jednou z nich je rozpočtový mix. Má malý rozdiel v kvalite, ale je lacnejší v cene..

Pri výbere takého lepidla dávajte pozor na nasledujúce parametre:

 • Elasticita.
 • Odolnosť proti vlhkosti.
 • Priľnavosť.
 • Viskozita.

 • Vysušenie.
 • Mrazuvzdornosť.
 • Rozsah použitia.
 • Antifungálna ochrana.

Dodržiavaním uvedených vlastností vo vybranej adhezívnej zmesi získate spoľahlivosť a vysokú kvalitu práce pri obkladaní slinkom. Lepiaca základňa pre takú dlažbu musí odolávať všetkým klimatickým podmienkam. Prednosť by mali mať tie druhy, ktoré sú obohatené o elastické komponenty..

Elasticita je jednou z hlavných charakteristík, ktorým musí kompozícia vyhovovať pri práci so slinkovými dlaždicami. Takéto adhezívne zmesi nie sú ovplyvnené zmršťovaním budovy, neboja sa vlhkosti a teplotných zmien. Pri nesprávnom výbere môže kompozícia zmraziť a potom jej následné zničenie alebo deformácia podšívky..

Viac informácií o lepidle RKS „Quick Mix“, ktoré sa používa na obkladanie slínkových dlaždíc, nájdete nižšie.