Obklady na steny

Ako si vybrať okraj dlaždice?

V poslednej dobe výrobcovia konkrétnej zbierky dlaždíc obsahujú vo svojom zložení dekoratívne panely a okraje. To je samozrejme pohodlné, ale ak nechcete obmedziť svoje predstavy o interiérovom dizajne akýmkoľvek rámcom, v predaji je vždy hraničná dlaždica, ktorá sa predáva samostatne, takže si môžete vytvoriť svoj vlastný jedinečný a originálny dizajn v akejkoľvek miestnosti..

Zvláštnosti

Správny výber dekoru pre dlaždice sa stane určujúcim prvkom kvalitnej a krásnej renovácie. Obrubník je všestranným spojením kdekoľvek sa používa dlažba. Vďaka svojej prítomnosti bude mať vnútorná a povrchová výzdoba s dlaždicami bez ohľadu na typ miestnosti lakonický a dokončený vzhľad..

Tento prvok navyše funguje ako dekoratívny prvok, ktorý je akýmsi delením pri zónovaní jednotlivých častí povrchu, ktorý je rozložený dlaždicami. Veľmi často je hranica len na ozdobu..

Druhy povrchov

Hranice v zbierkach keramických dlaždíc sú prezentované v nasledujúcich možnostiach: okraj ceruzky, čo je úzky pás jednej farby, a úzky výrobok alebo široký prvok. Ten sa spravidla vyrába s charakteristickým vzorom. V zbierkach podlahových dlaždíc má tvar mozaiky.

Tradičná inštalačná technológia obrubník je umiestnený na stenu rovnobežne s povrchom podlahy v strede steny alebo na vrchu stropu. Prvok je položený na podlahu po obvode miestnosti, čím sa zdôrazňuje priestor v miestnosti.

Existujú možnosti inštalácie, kde je obrubník umiestnený pozdĺž okrajov nábytku, v okenných alebo dverných otvoroch alebo pozdĺž hornej časti kúpeľne alebo pozdĺž odsávača..

Pokiaľ ide o dlaždice, prvok ako okraj nebude len ozdobou, ale aj ako efektívna možnosť na lemovanie zrkadla v kúpeľni..

Na povrchu škárovacej dlaždice sa používa typ rohovej obrubníky. Prvok má širokú škálu farieb, vyrábaných hlavne so vzorom a reliéfnou textúrou. Tento model obrubníka sa najčastejšie vyrába v univerzálnej forme, a preto je kompatibilný s akoukoľvek základňou a spôsob montáže zahŕňa inštaláciu na materiál aj pod materiál..

Tvárou v tvár povrchu s keramickými dlaždicami „prasa“ – ideálne pre kuchynskú zásteru.

Použitím okrajov je možné dosiahnuť určitý dekoratívny efekt..

Odrody

Ako bolo uvedené vyššie, obrubníky možno rozdeliť do troch typov:

 • Ceruzka. Je to tenký a konvexný pás. Táto odroda je prezentovaná v širokej škále textúr na vonkajšej strane výrobku. Tieto ceruzkové obrubníky sa používajú na vyplnenie malých medzier. Dizajnéri sa rozhodli pre tento typ keramického okraja v prípade, že je potrebné miestnosť vizuálne rozdeliť a použiť ju ako atraktívny dekor na rámovanie veľkých zrkadiel..

 • Typ rohu. Najpopulárnejší výrobok, pretože jeho účelom je utesnenie stredne veľkých švov. Prvok je k dispozícii v širokej škále farieb, na povrchu môže mať vzor. Okraje rohov sú v textúre hladké alebo reliéfne. Veľmi často sa predáva s dlaždicami.

 • Keramický kútik do kúpeľne – vlys. Je vyrobený vo forme dlaždíc, ale v spodnej časti s charakteristickým prítokom, vďaka ktorému je spoj medzi výrobkami skrytý. Takéto obrubníky neboli široko používané..

Ak chcete v interiéri dodržať jeden štýl, výber hranice bude závisieť od toho.. Existuje niekoľko hlavných smerov:

 • provence;

 • klasický;

 • moderný;

 • minimalizmus;

 • krajina.

Obrubníky môžu byť vyrobené zo širokej škály materiálov. Obrubníky možno klasifikovať aj podľa typu povrchu, na ktorý budú použité:

 • kov;
 • sklo;
 • plast;
 • zrkadlové;
 • vyrobené z umelého kameňa;
 • z prírodného kameňa;
 • keramické;
 • akryl;
 • samolepiace.

Použitie dekoratívnych kovových prvkov pomôže zdôrazniť modernosť a high-tech dizajn miestnosti, ako aj bohatosť interiéru a dobrý vkus. Kovové okraje pre dlaždice sú vyrobené z ocele alebo hliníka. Používajú sa iba suroviny odolné voči vlhkosti, ktoré sa nezhoršujú od rôznych agresívnych účinkov látok vrátane chemického ošetrenia.

Hliníkové obrubníky dobre fungujú v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, ako je kuchyňa alebo kúpeľňa.

Sklenené obrubníky sú veľmi originálne, dopĺňajú interiér a celkovú výzdobu miestnosti. Takýto vlys je oveľa tenší ako dlaždica, ale môže byť namaľovaný absolútne v akejkoľvek farbe alebo odtieni, takže bude vyhovovať každej zbierke..

Existujú elitné modely, ktoré sú navyše ozdobené kryštálmi alebo dokonca polodrahokamami..

Plastová hranica je neviditeľná, ale je veľmi dôležitá pri zdobení stien v miestnostiach, ako je kúpeľňa. Výrobok z PVC plní dôležitú funkciu – utesnenie vzdialenosti medzi stenou a kúpeľňou. Bez kvalitného lepidla a tmelu má však obrubník, samozrejme, iba dekoratívnu hodnotu. Teraz sa vyrábajú samolepiace možnosti pre okraje kúpeľne, pre tieto výrobky je dôležitá najrovnomernejšia základňa..

Zrkadlové stropy alebo steny v miestnostiach na rôzne účely teraz nikoho neprekvapujú. Predtým to bola výsada hotelov, telocviční a tanečných kurzov. Dnes sa tento druh dekorácie často nachádza aj v bytoch a súkromných chatkách. Zrkadlá môžu rozšíriť priestor a zrkadlové okraje pomôžu dokončiť výzdobu, takže panel vyzerá vhodne, napríklad keď je kombinovaný na povrchu s inými materiálmi..

Výrobky z umelého kameňa sú najprezentatívnejšie a najluxusnejšie z celého radu okrajov. Výrobky môžu napodobňovať rôzne prírodné materiály, sú perfektne kombinované v interiéri s rôznymi textúrami alebo reliéfmi, vo všeobecných priestoroch, bytoch a domoch.

Výrobky z prírodného kameňa sú drahým výrobkom, ktorý sa spravidla ponúka zákazníkom, ktorí už majú dlaždice..

Keramický vlys je výrobkom, ktorý je najšetrnejší k životnému prostrediu. Medzi výhody tohto materiálu možno tiež vyzdvihnúť trvanlivosť, sofistikovanosť, odolnosť proti vlhkosti, tepelnú odolnosť..

Akrylové výrobky majú tiež dobré výsledky, pokiaľ ide o ekologickosť materiálu použitého v procese ich výroby. Vaňa a obrubník z tohto materiálu spolu budú predstavovať neoddeliteľnú štruktúru, ktorá zaručene ozdobí miestnosť a jej interiér..

Samolepiaca bordúra je páska, ktorá je flexibilná a lacná.

Rozsah farieb produktov uspokojí túžby každého zákazníka. Zlatá alebo biela sú považované za univerzálne farby..

Sortiment z hľadiska farebnej rozmanitosti je prezentovaný v dvoch smeroch:

 1. jasné farby, ktoré budú vyžarovať energiu;
 2. studené farby, ktoré dodávajú pokoj a mier.

Výrobky môžu mať rôzne veľkosti v závislosti od zbierky dlaždíc a veľkosti prvkov. V tejto záležitosti je dôležitá skutočnosť, z akého materiálu sú výrobky vyrobené.. Na základe týchto faktorov môžu mať obrubníky nasledujúce veľkosti:

 • keramika – vyrobená v dĺžkach od 20 do 60 centimetrov;
 • sklenené výrobky sa vyrábajú až do dĺžky 60 centimetrov, ale existuje možnosť objednať si jednotlivé veľkosti;
 • samolepiace okraje majú dĺžku 3,2-3,5 metra a šírku 2-6 centimetrov. Napríklad sklenené obrubníky vyrobené spoločnosťou Ceramika Konskie majú hrúbku výrobku 8 milimetrov a tiež rozmery 2,3 x 40 cm, 2,3 x 50 cm, 2,3 x 60 cm..

Tipy na výber

Pri zdobení kuchyne, kúpeľne alebo pri zdobení akejkoľvek inej miestnosti, či už ide o toaletu alebo bazén, má každá maličkosť obrovský význam. Napríklad, ak je kúpeľňa alebo umývadlo vyrobené z akrylu, potom by mal byť jeho okraj tiež vybraný z podobného materiálu, aj keď možnosť nákupu keramického prvku na tesnenie a dekoráciu bude tiež prijateľná, ale iba vtedy, ak sú steny sú zdobené rovnakou keramikou.

Vysoké náklady na výrobok nie vždy znamenajú vysokú kvalitu hranice. Medzi dostupnou rozmanitosťou si môžete vždy vybrať cenovo dostupnejší produkt, ktorý nebude v kvalite a príťažlivosti voči drahému modelu nižší..

Dekor svetlých povrchov dlaždíc je možné zdôrazniť zdobením okrajov čiernymi alebo tmavými odtieňmi základnej farby. A svetlé vložky vyrobené z okraja, ak sú namontované horizontálne alebo vertikálne, môžu urobiť interiér farebnejším, takže by ste sa nemali obmedzovať vo farebnej palete produktov.

Pri výbere okrajov bude tiež užitočné určiť presné množstvo požadovaného materiálu. Realizácia takéhoto výpočtu umožní ušetriť čas a vyhnúť sa zbytočnému míňaniu peňazí..

Ďalšie informácie o tom, ako zvoliť okraj kúpeľne, nájdete nižšie..

Názorné príklady a možnosti

Použitie pri dekorácii obrubníkov dodá interiéru chuť, luxus a originalitu. Je však veľmi dôležité premyslieť si všetko do najmenších detailov..

Kontrast v interiéri bude veľmi zaujímavým riešením, napríklad ak je strop svetlý a ostatné povrchy sú tmavé s bohatým a výrazným ohraničením v zlatej farbe..

Zaujímavým riešením by bolo použitie rastlinných motívov, najmä v kuchyni. Mladé klíčky, zelené stonky a krásne motýle vyzdobia a oživia interiér, ktorý poteší oko v každom ročnom období žiarivými farbami leta alebo zlatej jesene.

Hranice z umelého kameňa v kúpeľni alebo v akejkoľvek inej miestnosti sú veľmi krásne a trvanlivé, ich cena je nízka a farby a vzory dosky, umývadla alebo podlahy vytvoria vynikajúcu imitáciu prírodných povrchov..

  Akýkoľvek nápad na výzdobu miestnosti je možné ľahko realizovať pomocou malých prvkov na dekoráciu, ktoré sa v kompetentnej kombinácii s inými materiálmi stanú vernými pomocníkmi a dobrými interpretmi. Okraj dlaždice je vynikajúcim príkladom..