Obklady na steny

Ako správne škárovať dlaždice?

Ako správne škárovať dlaždice?

Asi pred štyridsiatimi rokmi nikto nepoznal také slovo ako zálievka. Posledné vŕzganie v podobe gréckych alebo poľských dlaždíc bolo potrebné vymyslieť, aby sa získali, a nie vždy bolo možné kúpiť dlaždice rovnakej farby. Lepilo sa (len lepilo, nie kládlo) na steny a podlahu všetkými predstaviteľnými a nepredstaviteľnými spôsobmi. A čo nebolo pridané do zmesi lepidla, aby zostalo na zvolenom mieste! Lepené bez švov, takže nikto nepotreboval zálievku.

Čas a technológie však bežia dopredu a prekonávajú všetky predstavy o kráse a praktickosti..

Zvláštnosti

Dnes je jednoducho nemožné predstaviť si dobre položenú dlažbu bez injektáže. Technológia kladenia obkladových dlaždíc v našej dobe znamená, že medzi ozdobnými prvkami sú vyrobené švy. Švy sa nazývajú medzera medzi koncami dvoch susedných dlaždíc nevyplnená lepidlom na dlaždice. Musíte vedieť, ako správne brúsiť švy na dlaždiciach..

Spoje dlaždíc majú čisto úžitkový účel:

 • Vytvárajú tepelnú medzeru. Každý z kurzu fyziky vie, že telá sa pri zahrievaní rozpínajú. S veľmi úzkymi švami alebo bez nich môžu keramické dlaždice prasknúť v ľubovoľnom smere a navzájom sa vytláčať.
 • Dlaždice od rôznych výrobcov sú kalibrované rôzne. Kalibrácia dlaždíc je tolerancia odchýlky veľkosti hotového výrobku od rozmerov deklarovaných výrobcom. Niekedy môže kalibrácia dosiahnuť až 1 mm. Pri kladení takýchto dlaždíc nerovnakej veľkosti bez švov alebo s úzkymi švami nie je možné získať viac alebo menej slušnú stenu..

Aby mal konečný výsledok jasné horizontály a vertikály, je potrebné zle kalibrovanú dlaždicu posunúť, vycentrovať a zmeniť veľkosť švu pre každý susedný pár..

Aby medzi položenými prvkami povrchovej úpravy stien a podláh neboli medzery, do ktorých by vnikla voda a nečistoty, boli švy vyplnené špeciálnym riešením nazývaným zálievka. Keramické dlaždice majú z väčšej časti mierne zaoblenie na okrajoch kvôli zvláštnostiam technológie ich výroby.

Glazúra pokrývajúca keramiku sa nanáša iba na jeden povrch. Konce dlaždíc majú preto farbu ílu, z ktorého boli vyrobené, a líšia sa farbou kresby na prednej strane. Keď sa švy nenosia, hnedé okraje sú viditeľné voľným okom a kazia celý obrázok..

Bežnou chybou amatérov je to, že veria, že nedostatky pri kladení dlaždíc a mechanické poškodenie vo forme malých triesok je možné skryť pomocou zálievky. Rovnako ako farba zdôrazňuje iba všetky nedostatky.. Preto je lepšie poškodené dlaždice ihneď vymeniť alebo položiť na nenápadné miesto., napríklad do vane alebo sprchy.

Zloženie a základ zálievky sa líši od výrobcu k výrobcovi. Niektoré pridávajú špeciálne antifungálne prísady, iné – posilňujúce zložky, ďalšie sa pokúšajú dodať zálievke väčšiu elasticitu a ďalšie – odpudzujú vodu..

Čím viac takýchto spotrebiteľských vlastností má stierka, tým je drahšia..

Názory

Základom pre najčastejšie používané škárovacie hmoty je zvyčajne sadra alebo cement, výsledný spoj je nepriehľadný, jednotného zloženia a farby. Aby mal kachľový povrch estetický vzhľad, je škárovacia hmota zafarbená (sú pridané farbiace pigmenty) v rôznych farbách. Ale v špeciálnych prípadoch s takýmto zložením nie je možné dosiahnuť požadovaný výsledok..

Na získanie priehľadného alebo priesvitného spoja sa používajú zlúčeniny na báze epoxidu, ktoré je možné zafarbiť rôznymi farbami alebo pridať s rôznymi plnivami. Plnivami môžu byť jemne mletý prášok striebornej alebo zlatej farby a malé korálky, ako aj malé holografické iskry, ako na zdobenie nechtov..

Pevnosť takejto zálievky nebude menšia ako pevnosť samotnej dlaždice a špina nebude jesť do švíkov.

Ďalší typ zálievky je založený na použití furánovej živice. Jeho vlastnosťou je mimoriadne hlboká čierna farba. Pri injektáži na báze sadry alebo cementu je najtmavšia farba antracitová, čierna so sivým odtieňom. Je to spôsobené charakteristikami základných materiálov, ktoré dcérska spoločnosť ešte nezafarbila..

Dnes sa tmely na báze silikónov natierané rôznymi farbami stále častejšie používajú ako zálievka v miestach zvýšeného namáhania a vlhkosti..

Klasickým materiálom na škárovanie bolo a zostáva lepidlo na dlaždice na slinok. Šev sa ukáže byť silný, na jeho šírke nezáleží, farba je iba šedá.

Škárovacia hmota sa predáva v každom stavebnom supermarkete, a to ako hotovú na použitie, tak vo forme zmesi na prípravu malty na slinkové dlaždice. Toto je ekvivalentná náhrada.

Ako zriediť?

Pre tých, ktorí vykonávajú opravy vlastnými rukami, by sa malo pamätať na pravidlo prípravy roztokov zo suchých zmesí: do vody sa pridá zmes, a nie voda. Injektáž je však výnimkou z tohto pravidla. Pretože vlastnosti ich zloženia sú také, že spotrebujú malé množstvo vody, potom sa na získanie roztoku požadovanej konzistencie pridá voda do suchého prášku..

Voda použitá na prípravu akejkoľvek malty by nikdy nemala byť teplá ani horúca., inak sa zmes okamžite zmení na zmrazenú beztvarú hrudku, s ktorou sa nedá nič robiť. V prvom rade je potrebné správne vypočítať proporcie.

Výrobcovia spravidla uvádzajú na obale odporúčané množstvo vody na 100 g alebo 1 kg suchej zmesi. Tento údaj je však voliteľný. Hustota roztoku závisí od výsledku, ktorý chcete nakoniec získať. Pri štandardnom spôsobe škárovania by malta byť ako hustá domáca kyslá smotana alebo paradajkový pretlak. Ak počas miešania časť zmesi zostane suchá, pridajte vodu vo veľmi malých častiach, kým roztok nedosiahne požadovanú hrúbku..

Ak je naopak zmes veľmi tekutá, podobná kefíru, môžete postupne pridávať suchú zálievku, opäť v malých častiach. A dobre premiešajte, aby neboli žiadne hrudky.

Niektoré prísady spôsobujú, že škárovacie zmesi sú veľmi nehygroskopické a častice zmesi nechcú zvlhnúť. Takéto kompozície je potrebné dôkladne a dlho miesiť, kým sa nedosiahne hustá homogénna hmota..

Čas použiteľnosti zriedenej zálievky je krátky, pokiaľ ide o pevnosť – pol hodiny alebo hodinu. Po uplynutí tejto doby začne roztok tvrdnúť, hrudkovať sa, stráca svoju plasticitu a už sa s ním nedá pracovať. Preto je najvýhodnejšie riediť zálievku v malých častiach. Ak v procese práce kompozícia začala hustnúť, môžete do nej pridať malé množstvo vody a dobre premiešať.

Ak varíte veľa zálievky, je veľmi ťažké to všetko spracovať bez straty kvality. Príprava veľkého množstva zmesi naraz je logická, iba ak niekoľko ľudí pracuje na injektáži naraz, z ktorých každý vykonáva určitú fázu..

Najvhodnejšou nádobou na riedenie zálievky je 300 až 500 ml gumový alebo pružný polymérny pohár. Flexibilita je daná skutočnosťou, že keď zmes stuhne, stáva sa veľmi tvrdou a je takmer nemožné ju zoškrabať z húževnatého riadu. Pri krútení mäkkého pohára stvrdnutá zálievka „odtrhne“ zo stien a vyrazí miernym poklepaním. Ak sa pokúsite zaklopať na tvrdú nádobu, potom pohár pravdepodobne praskne, ako bude zálievka zaostávať za stenami..

V prípade použitia hotovej injektážnej zmesi urobil výrobca všetko za nás. Dá sa použiť tak, že ho vytiahnete priamo z vedra. Stačí si pamätať na pevné zatvorenie veka, aby nepoužitá zálievka vyschla. Po 12-24 hodinách na čerstvom vzduchu je hotová zmes najskôr pokrytá filmom a potom sa zmení na pevnú látku, nevhodnú na injektáž..

Nástroje

Predtým, ako začnete trieť švy, musíte si pripraviť vedro s čistou studenou vodou, latexové alebo vinylové rukavice a niekoľko hustých špongií (ako na umývanie riadu) s malými pórmi, ako aj dve savé obrúsky. Pre pohodlie práce je potrebný rebrík. Priamo na vyplnenie škár škárovacou hmotou potrebujete flexibilnú polyuretánovú stierku širokú 5-10 cm a nádobu s hotovou maltou..

Ak injektážne schopnosti nie sú dokonalé, je lepšie vziať si malý nástroj. Na čiastočnú korekciu kĺbu je tiež dobré mať poruke maliarsky nôž. Na vytvorenie estetického švu potrebujete okrúhlu ebonitovú tyčinku malého priemeru – 3-5 mm.

V špeciálnych prípadoch môže byť potrebná maskovacia páska s dobrou priľnavosťou. Môžete si vybrať zariadenie, akým je napríklad stroj na plnenie švov. To vám výrazne uľahčí prácu a zvládnete ju rýchlejšie..

Ako použiť?

Nezabudnite nosiť rukavice, aby ste mohli švy zalepiť bez obáv o stav svojich rúk. Zloženie zálievky je dosť agresívne. Bez ochrany rúk vám hrozí kontaktná dermatitída..

Aby boli švy úhľadné, bez vonkajších inklúzií a farebných odchýlok v dôsledku lepidla na dlaždice neodstráneného z koncov, musia byť pred začatím práce vyčistené. Skúsení remeselníci umývajú švy štedro navlhčenou špongiou priamo počas procesu inštalácie dlaždíc. Robia to, pretože je oveľa ťažšie obnoviť vysušené lepidlo na dlaždice. Ak sa však stane, že zaschnuté lepidlo stále zostáva vo švíkoch, dá sa vyčistiť malou špachtľou alebo maliarskym nožom. Túto operáciu je potrebné vykonať opatrne, pretože mechanické napätie môže poškodiť glazúru keramického výrobku. Výsledkom budú čipy, ktoré je veľmi ťažké opraviť..

Po vyčistení švov je lepšie ich opláchnuť vlhkou špongiou a spojiť ich..

Musíte čo najrýchlejšie zakryť švy, aplikovať riešenie sebavedomými pohybmi a opraviť všetky čipy. Môžete tiež stmaviť šev alebo ho prefarbiť. Farbu môžete zmeniť pridaním špeciálnych farieb.

Existuje niekoľko spôsobov, ako získať krásne a rovnomerné švy pomocou zálievky..

  Na báze sadry alebo cementu

  V každom prípade je možné švy brúsiť až potom, čo lepidlo na dlaždice stratí svoju pohyblivosť a dlaždica je zreteľne upevnená na určenom mieste. Pri podlahách je tento moment určený obdobím, kedy bude možné chodiť po dlaždiciach bez toho, aby ste dlažbu tlačili s váhou vlastného tela..

  Kompozícia sa nanáša na čistý šev v priečnom smere s malým úsilím, súvislými ťahmi po celej dĺžke. Zvyšok zálievky sa odstráni z dlaždice rovnakou špachtľou a prechádza pozdĺž švu. Šev sa stáva rovnomerným. Nadbytočná zálievka sa odošle späť do nádoby s hotovou kompozíciou. Vizuálne môžete okamžite vyhodnotiť úplné vyplnenie škáry škárovacou hmotou. Ak je niekde medzera (diera) alebo nedostatočné množstvo zálievky, je vhodné tieto chyby opraviť bez toho, aby ste čakali na zatvrdnutie švu. Švy sú vyplnené rovnakým spôsobom na celej stene. Potom sa vrátia na miesto, kde začali a vyčistia zálievku.

  Čistenie zálievky touto metódou jej aplikácie je zamerané na to, aby boli všetky spoje rovnomerne a hladké. Táto operácia sa vykonáva pomocou guľatej ebenovej palice. Ak taký nástroj neexistuje, môžete použiť okrúhlu ceruzku alebo oválny zapaľovač. Prejdite palicou pozdĺž švu miernym tlakom na škárovaciu hmotu, ktorá začala tuhnúť, odstráňte zo švu všetko nepotrebné a vytvorte jeho mierne konkávny hladký povrch. Švy sú mierne zapustené, dokonca aj po celej dĺžke.

  Po vytvorení švu sa dlaždice utierajú najskôr mierne vlhkou a potom suchou handričkou. Tu je veľmi dôležité začať proces vytvárania krásneho spoja pred okamihom, keď zálievka začne získavať silu..

  V inom prípade sa kompozícia aplikuje rovnakým spôsobom, iba šev sa okamžite vytvorí pomocou vlhkej špongie alebo prsta, pričom sa dostatočne vlhkou špongiou potiahne. Pri tejto metóde sa nebudete musieť vracať do už vymazanej oblasti. Dlaždice sa navyše umývajú priamo počas injektážneho procesu. Po zaschnutí bude stačiť povrch utrieť suchou handričkou.

  Hotová kompozícia sa vloží do vrecka s hladítkom s dýzou veľkosti potrebnej na spojenie. Naplňte najskôr zvislé alebo vodorovné švy.. Pri vytláčaní zmesi musíte starostlivo sledovať, aby úplne vyplnila šev bez medzier.. Pretože všetky zmesi zriedené vodou majú vlastnosť zmršťovania, to znamená zmenšovanie objemu po vysušení a odparení vlhkosti z nich, musíte zálievku naniesť v trocha väčšom množstve, ako sa zdá bezprostredne v čase injektáže.

  Tmel

  Tesniace materiály sa vyrábajú v tubách a valcoch pre špeciálne pištole. Na škárovanie švov sa používa druhá možnosť. Utesnený hrot valca je odrezaný ostrým nožom, na ktorý je potom naskrutkovaná kužeľová tryska, ktorá je dodávaná s tmelom. Balón sa vloží do pištole, hrot kužeľovej dýzy sa odreže, aby sa získala požadovaná šírka švu. Tmel je pritlačený presne do švu. Vyhlazovanie je možné vykonať mokrým prstom alebo špongiou. Z povrchu dlaždice je potrebné prebytočný tmel ihneď zmyť vlhkou špongiou a utrieť dosucha látkovým obrúskom.

  Na báze živice

  Kompozícia má zvyčajne dvojzložkovú štruktúru pozostávajúcu zo samotnej živice a tvrdidla. Aby sa získala homogénnejšia hmota bez vzduchových bublín, musí sa živica pred zmiešaním zahriať vo vodnom kúpeli na teplotu asi 50-60 stupňov. Podľa potreby pridajte tvrdidlo, tónovaciu pastu a vybrané plnivo. Zmes by sa mala pokúsiť aplikovať priamo na šev. Môžete použiť vrecko na varenie s nadstavcom alebo si kúpiť špeciálne vrecko na zálievku. Zarovnajte švy s najpohodlnejšou flexibilnou plastovou stierkou.

  Ak sa škárovacia hmota dostane na povrch dlaždíc, ihneď znečistené miesto utrite dosucha, potom opláchnite vlhkou špongiou a znova utrite dosucha.

  Užitočné rady

  Pri škárovaní na dlaždici, ktorá nemá hladký, ale reliéfny povrch, musí byť zmes z predného povrchu dlaždice ihneď opláchnutá veľkým množstvom vody. V opačnom prípade bude mimoriadne náročné pôsobiť decentne. Škárovaciu hmotu, ktorá sa prejedla do malých priehlbín reliéfu, je veľmi ťažké pri otužovaní čistiť. Môžete zničiť všetku prácu.

  Ak sa dlaždica „nehodí“, potom sa švy získajú v rôznych šírkach v jednom rade – vertikálne alebo horizontálne. V tomto prípade môžete po štandardnom vyplnení švíkov použiť nasledujúci trik: na suchú a čistú dlaždicu po celej dĺžke švu, ktorú je potrebné upraviť, je na oboch stranách lepiaca maskovacia páska. Šírka švu sa vyberá na základe najširšieho. Škárovacia hmota sa zriedi o niečo tekutejšie ako na vyplnenie škár..

  Zmes jemne naneste na vytvorený šev, okamžite ho vyhlaďte a odstráňte chyby. Škótska páska sa odstráni bez toho, aby sa čakalo, kým zmes stuhne. V opačnom prípade sa škárovacia hmota začne rozpadať pozdĺž okrajov švu a okraj švu bude zubatý namiesto rovného. Maskovaciu pásku je možné použiť aj pri škárovaní obkladov s jemným reliéfom, aby bol okraj predného povrchu chránený pred vniknutím škárovacej zmesi. V tomto prípade nemusíte tráviť veľa času oplachovaním. To isté platí pre dokončovacie materiály s poréznou štruktúrou. Bez škótskej sa tu jednoducho nezaobídete.

  Po vyškárovaní všetkých zvislých a vodorovných škár nezabudnite vyplniť všetky technologické výrezy na dlaždiciach v blízkosti vyhrievaného držiaka na uteráky, vývodov teplej a studenej vody, vodovodných batérií a pod..

  Pri vyplňovaní škár na dlaždiciach s rovnými (nevyhlazenými) koncami musia byť škáry urobené bez prehlbovania. To znamená, že šev a tvár dlaždice musia tvoriť jeden povrch. V opačnom prípade bude hnedá bočná plocha viditeľná spod zálievky a pokazí celý dojem..

  Na škárovanie si môžete kúpiť zmes, ktorá zodpovedá farbe dlaždice. Ale niekedy výrobcovia používajú také farby a vzory, že je jednoducho nemožné kúpiť hotovú zmes farieb. V takýchto prípadoch musíte kúpiť buď len bielu zálievku, alebo najbližšiu farbu, a priviesť ju do požadovaného odtieňa pridaním tónovacej pasty požadovaného farebného rozsahu..

  S perfektnou inštaláciou a dobre veľkými dlaždicami je možné škáry vybrúsiť presne na farbu dokončovacieho materiálu použitého na dosiahnutie efektu pevného povrchu. Ak dlaždice nie sú najlepšej kvality, sú ohnuté (veľmi často sa nachádzajú na dlaždiciach s jednou stranou väčšou ako 40 cm) a inštalácia nie je dokonalá, je lepšie použiť zálievku v kontrastnej farbe. Drobné rozdiely medzi susednými dlaždicami teda môžete „skryť“, ak sa jednému z nich „nepodarilo vtlačiť do lietadla“ a ona „vyskočila“.

  Ak používate hotovú zálievku, určite „zozbierajte“ predovšetkým kompozíciu, ktorá je „rozmazaná“ po stranách vedra. V opačnom prípade táto zmes veľmi rýchlo schne, častice suchého roztoku spadnú do hotovej kompozície a potom trčia vo fragmentoch vo vytvorenom šve..

  Budú musieť byť odstránené z hotových švov a vykonávať dvojité práce, zakrývajúce výsledné chyby.

  Pri hodnotení kvality injektážnej malty po jej vysušení môžu byť zistené malé chyby vo forme nerovností vo šve. Môžu byť odstránené pomocou brúsnych materiálov s jemnými zrnami, alebo jednoduchšie, mletím. To sa musí vykonať, kým sa zálievka nezmení na kameň. Po týchto defektoch môžete prejsť aj ručne pomocou zálievky zriedenej do stavu tekutého kefíru. Uistite sa, že sa šev v dôsledku toho ukáže byť rovnomerný, bez prechodov..

  Škárovacia hmota na podlahe nie je vykonaná vo svetlej farbe. V priebehu času po umytí podláh a prachu a špiny na nich stmavne a stratí svoj vzhľad. Preto na škárovanie podlahových dlaždíc buď kúpte hotovú zmes tmavšej farby, alebo ju sami zafarbite na požadovaný odtieň..

  Škárovacia hmota v škárach, najmä ak sú široké, zostáva mäkká a poddajná oveľa dlhšie ako na povrchu dlaždice. Po injektáži škár na podlahe je lepšie vykonať akékoľvek operácie po troch až štyroch hodinách po vyplnení škáry. V opačnom prípade môžete hotový šev zatlačiť a budete musieť začať všetko odznova..

  Pri použití cementovej zálievky je niekedy ťažké odstrániť jej zvyšky z predného povrchu keramických dlaždíc. Teraz v železiarstve sa predávajú špeciálne roztoky na splachovanie cementových mált, spravidla vo forme sprejových fliaš. Aby ste si zjednodušili prácu, môžete ich použiť.

  Ak škárovacia hmota, ktorú si vyberiete, nie je vodoodpudivá ani protiplesňová, môžete tieto injektážne výrobky kúpiť samostatne. Predávajú sa v tekutej forme v malých fľašiach. Švy sa spracujú malou kefou, po takom postupe sa dlaždice dôkladne opláchnu alebo utrú, bez toho, aby sa čakalo na sušenie kompozície..

  Informácie o tom, ako brúsiť švy na dlaždiciach, nájdete vo videu nižšie..