Ako správne nalepiť tapetu?

Ako správne nalepiť tapetu?

Pri renovácii domu väčšina ľudí kupuje tapety na dekoráciu stien. Dnes sú medzi kupujúcimi dokončovacích materiálov veľmi populárni, ako predtým, ale nie každý vie, ako ich správne lepiť sám..

Je dôležité vedieť, ako správne navrhnúť a skombinovať tapetu, ako aj to, aké pravidlá a metódy v tomto prípade použiť.

Zvláštnosti

Tapetovanie je proces, ktorý si vyžaduje starostlivú prípravu. Povrchy na lepenie musia byť teda úplne ploché a hladké. Staré nátery je potrebné úplne zlikvidovať. Okrem toho je potrebné rozhodnúť o výbere najvhodnejšej tapety a vybrať najkvalitnejší a najkrajší dizajn povlaku..

Pred lepením je nevyhnutné vykonať niekoľko prípravných prác. Preto musíte vypnúť elektrinu a odstrániť všetky kryty vypínačov a zásuviek. Pri lepení sa musíte zbaviť aj všetkých soklových líšt. Svoju prácu si tak môžete výrazne uľahčiť..

Najjednoduchším spôsobom je prilepiť si na steny papierové alebo vliesové tapety, ale najlepšie je zvoliť modely so strednou hustotou. Budú dobre priľnúť k stenám a lepenie bude trvať menej času..

Všetky tapety sú lepené iba pozdĺžne, v žiadnom prípade nie horizontálne. Tapeta sa najskôr nalepí na úplne voľné steny a až potom sa jednotlivé kusy vystrihnú a upravia tak, aby zodpovedali oknám, dverám, chodníkom, radiátorom a ďalším funkciám interiéru. Pri lepení tapiet je dôležité vykonať všetky merania v miestnosti a musíte vypočítať počet tapiet. Ak sa rozhodnete lepiť farebné tapety s kresbami alebo kombinovať povlaky, ktoré majú odlišný vzhľad, potom budete potrebovať oveľa viac materiálov..

Zásobu je potrebné nechať na ďalšie dokovanie. Ak ste si vybrali tapetu na maľovanie, môžete maľovať až potom, čo ste ich úplne nalepili a už úplne vyschli. Niektoré funkcie majú lepenie hotových tapiet so špeciálnym zložením-jedná sa o samolepiace tapety. Rolky sú teda namočené vo vode a lepidlo teda vyschne. Potom sú nalepené na steny bez použitia ďalších lepidiel a valcujú ich iba po povrchu..

Druhy a vlastnosti

Pred kúpou tapety na následnú výzdobu stien ju musíte najskôr vybrať z uvedeného sortimentu. Výrobcovia teraz ponúkajú veľké množstvo rôznych typov tapiet, ktoré sa líšia svojimi kvalitatívnymi vlastnosťami a vzhľadom..

Pri výbere by ste sa mali spoliehať na spoľahlivosť a kvalitu materiálu, podmienky použitia tapety, ako aj na miestnosť, v ktorej ich plánujete lepiť.

Papierové tapety

Toto sú najbežnejšie a najznámejšie tapety, ktoré sú obľúbené po celom svete. Sú dosť tenké a lacné. Ak si kúpite tento typ tapiet, neskôr ich môžete ľahko nahradiť novými papierovými. Tento proces navyše nespôsobí žiadne nepríjemnosti..

Nákladné a trvanlivé nátery sa odstraňujú ťažšie, navyše takáto zmena interiéru si vyžiada viac finančných nákladov. A ak vymeníte papierové tapety, miniete veľmi málo peňazí a zároveň zmeníte prostredie. Výrobcovia na týchto náteroch predstavujú širokú škálu farieb a vzorov. Materiál je úplne šetrný k životnému prostrediu a nespôsobuje alergie. Takáto tapeta je navyše vysoko priedušná a umožňuje stenám dýchať..

Tento povlak má však niekoľko nevýhod. Keď sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu, rýchlo strácajú farebný jas a rýchlo sa opotrebúvajú. Ak máte doma malé deti alebo dokonca domáce zvieratá, ľahko ich vyzlečú. Papierové poťahy sú úplne neumývateľné..

Okrem toho sa zhoršujú vystavením vysokej vlhkosti. To platí predovšetkým pre simplexné tapety. Jedná sa o najtenšie jednovrstvové modely a sú považované za najlacnejšie zo všetkých možností..

Dvojvrstvová alebo duplexná tapeta

Sú prezentované vo forme hlavnej základnej vrstvy, ktorá ich dobre fixuje k stene a vrchnej dekoratívnej vrstve. Vďaka prítomnosti základne nie je vonkajšia vrstva impregnovaná lepidlom a nezostávajú na nej škvrny a pruhy. Navyše tieto modely vôbec nepreukazujú..

Mnoho modelov má reliéfne vzory alebo embosovanie. Sú hrubšie a spoľahlivejšie, ale aj celkom lacné. Lepia sa jednoduchšie ako konvenčný papier.

Po impregnácii lepidlom nekĺznu zo steny a dobre priľnú k povrchu. Také tapety sú tiež prezentované vo forme hladkých, hladkých povlakov, ktoré zahŕňajú lepenie stien a ich následné lakovanie. Veľkou výhodou tohto druhu tapiet je možnosť meniť farby viackrát. Existujú aj natierateľné textúrované tapety s výrazným reliéfom..

Vinylové tapety

Majú papier vo forme základne, ako aj netkanú textíliu. Veľký rozdiel oproti klasickým papierovým tapetám je však v tom, že ich povrch je ošetrený polyvinylchloridom. Môžu mať aj trojrozmerné vzory alebo môžu byť hladké..

Tento typ povlakov má vyššie kvalitatívne vlastnosti..

Preto nevyblednú z priameho slnečného žiarenia a tolerujú vysokú vlhkosť. Preto sú lepené dokonca aj v kúpeľni a v kuchyni. Ale taká tapeta neumožňuje dobre prechádzať vzduch, takže steny nedýchajú a v takýchto miestnostiach je potrebné systematicky vetrať. Teraz však výrobcovia predstavujú niektoré modely, ktoré majú poréznu štruktúru. Vďaka tomu povlak dýcha a vytvára v miestnosti príjemnú mikroklímu..

Vinylové tapety sú pomerne drahou krytinou. Slúžia veľmi dlho, až 10 rokov. Výrobcovia teda predstavujú rôzne modely vinylových tapiet, medzi nimi sú veľmi obľúbené modely s tvrdým vinylovým povlakom. Môžu dokonca odolávať mnohým vonkajším vplyvom mechanickej povahy..

Ďalším modelom sú hladké vinylové tapety, ktoré nemajú tvrdú podlahu, a preto sú náchylnejšie na vonkajšie vplyvy. Sieťotlač je populárny model vinylových tapiet, ktorý vyzerá veľmi prezentovateľne. Takéto výrobky sa vyrábajú technológiou razenia za tepla, takže vzniká pocit, že tapeta je vyrobená z prírodných hodvábnych nití..

Penové vinylové tapety sú najspoľahlivejším výrobkom, ktorý má hustú reliéfnu štruktúru. Sú veľmi trvanlivé a vysoko kvalitné. Lepenie akýchkoľvek vinylových tapiet je dosť náročné, pretože sú ťažké. Na obale výrobcovia vždy uvádzajú, aké zloženie je potrebné na ich dobré lepenie..

Vliesová tapeta

Tento typ tapety je veľmi obľúbený, pretože má vysoko kvalitné zloženie. Sú vyrobené z celulózy. Samotný povlak obsahuje dve vrstvy – netkanú textíliu a polymér.

Sú odolnejšie ako konvenčný papier a dokonca aj s duplexnou tapetou. Okrem toho môžu byť použité na skrytie defektov steny, ako sú praskliny alebo nerovnosti..

Takéto tapety sa lepia oveľa jednoduchšie, pretože ak použijete správnu technológiu, nebudú sa pod nimi vytvárať bubliny a povlak nezmení svoj vzhľad. Dokovajú sa jednoduchšie ako ostatné modely. Pri lepení sa dajú posúvať. Okrem toho si môžete vybrať absolútne akúkoľvek textúru..

Takéto výrobky sú vhodné na upevnenie na omietku vrátane “Rotband”, cementu, dosky, drevených stien.

Pri lepení sa navyše na samotný povrch plátna neaplikuje lepidlo. Plátna sa používajú na pokrytie steny vopred naneseným lepidlom. Také tapety je možné tiež ľahko natrieť olejom alebo akrylovou farbou, ak zvolíte najneutrálnejšiu možnosť. Odborníci sa domnievajú, že je to vliesová tapeta, ktorá sa najľahšie vyberá a lepí, preto sa často kupujú na vlastnú výzdobu miestnosti..

Textilné alebo látkové tapety

Táto možnosť je založená na textíliách a papieri. Skladá sa z niekoľkých vrstiev. Na základ sa nanášajú textilné materiály. Môže to byť ľan, bavlna alebo syntetika..

V závislosti od kvality textilného materiálu sa náklady na tento obklad stien líšia. So svojou dekoratívnou funkciou odvádzajú vynikajúcu prácu. Nátery majú navyše vlastnosti zvukovej izolácie a tepelnej izolácie, takže sú perfektné na lepenie v akejkoľvek miestnosti..

Ale tieto nátery je dosť ťažké nanášať na stenu samy, nie každý to bude môcť lepiť. Okrem toho je dosť ťažké sa o ne starať, ak sa znečistia, bude problematické škvrny umyť. Neznášajú mokré čistenie..

Látkové tapety prinášajú do miestnosti útulnosť a pohodlie. To platí najmä pre modely z hodvábu, jutového textilu, plsti a velúru. Takúto tapetu je možné udržiavať pomocou vysávača, aby medzi vláknami látky nezostal prach..

Sklenené vlákno

Jedná sa o celkom spoľahlivé a neobvyklé tapety, ktoré sú vyrobené zo sklenených nití, ktoré sú následne impregnované špeciálnou kvapalinou. Vďaka tomu majú obklady stien protipožiarne vlastnosti. Navyše sú odolné voči akémukoľvek, dokonca aj mechanickému poškodeniu. Jedná sa o najtrvanlivejšie a najspoľahlivejšie tapety, ktoré môžu vydržať viac ako 25 rokov..

Ich údržba je nenáročná a vôbec nepriťahujú prach. Poťah je prírodný a úplne bezpečný pre ľudské zdravie, pretože tkaný podklad je priedušný. Vyzerajú veľmi prezentovateľne, ale cenovka je pre nich zjavne príliš vysoká..

Tekutá tapeta

Jedná sa o nový typ tapiet, ktoré sa nelepia, nanášajú sa ako omietka. Predávajú sa v práškovej forme a potom sa zriedia. Toto riešenie je úhľadne rozložené po stene. Keď je suchý, vyzerá presne ako bežná klasická tapeta..

Výrobcovia tiež uvádzajú umývateľné tapety, ktoré tolerujú mokré čistenie..

Jedná sa o modely novej generácie, ktoré sú perfektné na lepenie v kuchyni. Teraz sú obľúbené aj bambusové tapety. Jedná sa o pomerne hustý ekologický povlak, ktorý vyzerá prirodzene a prirodzene. Ale takéto výrobky je dosť ťažké lepiť..

Výrobcovia predstavujú mnoho ďalších typov tapiet: korok, dlaň, kremeň, metalizované. Ale ich lepenie samo o sebe je dosť ťažké, nie každý sa s takouto prácou dokáže vyrovnať. Podľa typu dekoru existujú klasické obyčajné tapety s hladkým povrchom alebo krytiny s reliéfom. Populárne sú povlaky lisované za tepla..

Pokiaľ ide o elegantné možnosti, nátery, ako sú sklolaminát alebo fotografické tapety, sú veľmi obľúbené. Používajú sa na lepenie jednej steny. Ich hlavnou funkciou je vytvárať dôraz a priťahovať pozornosť. Takéto plátna sú celé umelecké diela vo forme obrazov alebo abstraktných kompozícií..

Nástroje

Pri tapetovaní budete potrebovať niekoľko nástrojov:

 • Na vyrovnanie stien pred lepením tapiet bude potrebné použiť zvinovací meter, laserovú vodováhu, valček s dlhými vlasmi, vyhladzovaciu kefu, špachtľu s mäkkým okrajom, stavebný nôž, úzku kovovú špachtľu , špongia, nádoba na lepidlo, ceruzka a samozrejme rebrík- rebrík.
 • Na ďalšiu prácu budete potrebovať špeciálnu trysku – mixér, aby ste mohli hniesť tmel. Nástavec mixéra sa vkladá do elektrickej vŕtačky, takže je potrebný aj tento nástroj.

 • V súprave je lepšie mať niekoľko špachtlí, ktoré sa líšia svojou hrúbkou a tvarom. Takže najnutnejšie budú rovné, dokonca aj výrobky so šírkou 5 až 50 cm. Budete tiež potrebovať klasickú rohovú špachtľu, aby ste mohli zobrazovať vonkajšie a vnútorné rohy. Iným spôsobom sa nazýva profilová stierka..
 • Na brúsenie steny na vyhladenie povrchov pred lepením budete potrebovať strúhadlo. Môže to byť brúsna sieťovina alebo šmirgľová tkanina. V niektorých prípadoch dokonca používajú prírodnú kožu..

 • Pri lepení sa určite uchýlite k použitiu úrovne budovy. Je to užitočné pri vyrovnávaní stien, aby sa kontrolovala ich ideálna zvislosť a hladké povrchy..
 • Valček je potrebný na to, aby ste na steny mohli naniesť základný náter alebo tmel.

Výrazne urýchľuje proces nanášania týchto materiálov..

 • Okrem nádoby, v ktorej budete miešať roztok a lepidlo, budete potrebovať vedro alebo misku s vodou. V tom namočíte nástroje do procesu, aby ste z nich neskôr mohli ľahko zmyť stavebné materiály..
 • Na vyrovnanie stien budete potrebovať dva druhy tmelu: prvý bude slúžiť ako základ a druhý ako povrchová úprava. Vašu prácu uľahčí hotová tmelová kompozícia. Môžete si ho kúpiť v každom železiarstve, aby ste si ho sami nepripravili.
 • Okrem toho budete určite potrebovať základný náter. S jeho pomocou sa môžete zbaviť škodlivých mikróbov. Na tento účel je lepšie použiť formulácie so špeciálnymi prísadami proti plesniam..

Príprava povrchu

Potom, čo ste si vybrali tapetu a pripravili všetky nástroje, musíte sa rozhodnúť o množstve tohto povlaku. Pri nákupe tapiet, ktoré budete potrebovať na prilepenie jednej miestnosti, je dôležité zvoliť úplne identické nátery. Musíte dávať pozor na ich SKU a šaržu vydania. Všetky kotúče budú mať teda rovnaký odtieň a jednotnú farbu..

Skúste si kúpiť tapetu s rezervou, aby vám stačili na úplné prelepenie všetkých stien. Je lepšie, aby všetky zvislé časti stien mohli byť pokryté celými listami. Spoje medzi listami budú teda iba široké. Vodorovné spoje sú neprijateľné a vyzerajú nepredstaviteľne.

Prípravné práce:

 • Pred opätovným lepením tapety je potrebné vytiahnuť všetok nábytok a najlepšie rozobrať rozdelený systém. Musíte tiež úplne odstrániť staré nátery a začať omietať steny. Mnoho ľudí používa mydlovú vodu na účinné odstránenie starých povlakov. Umožňuje vám ho zjemniť a rýchlo odstrániť. Do mydlového roztoku je možné pridať lepidlo na tapety alebo PVA. Rozpustí starý náter rýchlejšie..
 • Ale ak ste predtým lepili tapety odolné voči vlhkosti alebo umývateľné, musíte ich najskôr orezať, potom urobiť zárezy a až potom naniesť mydlovú vodu. Potom, čo povrchy navlhčíte starým povlakom touto kompozíciou, musíte ho nechať namočiť, aby tapeta nabobtnala a po chvíli ju môžete ľahko rozobrať..

 • Tapeta sa odstráni po niekoľkých hodinách špachtľou. Ale ani týmto spôsobom nie je možné úplne odstrániť starý kryt. Tento postup môže byť potrebné vykonať niekoľkokrát..

Existuje aj špeciálne riešenie, ktoré vám umožní zmäkčiť starý náter a rýchlo ho odstrániť, aby ste ho mohli zmeniť na nový..

 • Odstránenie smaltu alebo starého náteru je oveľa ťažšie. Ak je vrstva farby tenká, môže sa odlúpnuť špachtľou, ale keď je farba hrubá a stará, potom je potrebné poklepať na povrch sekerou a steny vyčistiť plochou frézou..
 • Niektorí pripravujú steny tým, že z nich odstránia bielok. Musí sa umyť teplou mydlovou vodou a potom odstrániť špachtľou. Pokiaľ je bielizeň veľmi riedka, dá sa ľahko zmyť horúcou vodou a handričkou..

 • Po odstránení starého náteru a rozhodnutí o množstve tapiet na lepenie je potrebné kompetentne pripraviť povrch stien na ďalšie opravy. V tejto fáze je možné izoláciu vykonať pomocou penoplexu alebo peny. Všetky chyby je potrebné vopred skryť. Týmto spôsobom sa môžete vyhnúť tomu, aby ste sa na ne zamerali. Koniec koncov, nie všetky obklady stien môžu uzavrieť chyby povrchov stien..
 • Niektoré tapety, dokonca aj tie najdrahšie, napríklad látkové, môžu zdôrazniť nedokonalosti stien, takže povrch treba pripraviť najšetrnejšie. Ak zle pripravíte steny, bude pre vás dosť ťažké kombinovať susedné plátna, spojovacie čiary budú nerovnomerné a rohy na konci a začiatku steny budú zakrivené. Tapeta sa pokrčí a dokonca sa roztrhne.

 • Na nepravidelnostiach a defektoch v stenách sa z tapety často vytvárajú bubliny, ktoré následne vedú k odlupovaniu lepeného povlaku a poškodeniu celej opravy stien ako celku. Preto je dôležité povrch stien najskôr natrieť základným náterom..
 • Ak je materiál, z ktorého je stena vyrobená, porézny, bude veľmi citlivý na vlhkosť. To znamená, že bez predbežného dokončenia tapeta nevydrží ani rok. Odlupujú sa a rýchlo sa kazia. Odporúča sa vykonať základný náter bez ohľadu na to, z akého materiálu sú steny vyrobené..

 • Po úplnom vyčistení stien ich musíte zarovnať. V niektorých prípadoch sa staré steny začnú rozpadávať a rozpadávať. Ak sa stretnete s týmto problémom, výrobcovia odporúčajú použiť spojovací základný náter..
 • Ak sú na stene nájdené výčnelky, musia byť najskôr zrazené. Praskliny sú opravené špeciálnou zmesou. Ale zároveň je lepšie najskôr rozšíriť praskliny, potom prehĺbiť a až potom uzavrieť.

Každú trhlinu teda čo najviac vyplníte opravnou hmotou a kompetentne opravíte povrch stien..

 • Rozšírené trhliny je potrebné očistiť od prachu a starej omietky. To sa dá urobiť vlhkou špongiou. Rozšírená trhlina musí byť úplne natretá základným náterom. Je dôležité starostlivo spracovať celú vnútornú časť takejto chyby a potom vonkajšiu stranu. Potom musí byť základný náter dobre vysušený..
 • Potom by ste mali použiť prvú vrstvu tmelu – počnúc, ktorý bude pôsobiť ako základ. Je potrebné ho aplikovať na miesta, kde boli praskliny zakryté. Potom, čo sú všetky výsledné náplasti úplne suché, musíte steny očistiť strúhadlom, aby sa povrchy vyrovnali.

 • S niektorými nátermi, medzi ktoré patrí napríklad sadrokartón, sú veci trochu komplikovanejšie. Kĺby plechov musia byť lepené špeciálnou sieťovinou, ktorá je zhora pokrytá silnou vrstvou tmelu. Po zaschnutí tejto vrstvy musíte steny ošetriť antiseptickým základným náterom. Toto špeciálne zloženie zlepšuje priľnavosť dokončovacích materiálov a povrchov stien. Okrem toho predĺži životnosť tapety..
 • Kontakt základného betónu a betónu sa nanáša valčekom, ale je pre nich dosť ťažké spracovať rohy, musíte ich čo najviac namočiť, pretože tu sa najskôr dostane forma. Ak sa nemôžete dostať do rohov, je lepšie ošetriť tieto oblasti štetcom. Primer sa musí nechať trochu zaschnúť. Ak však povlak veľmi rýchlo schne, musíte použiť ďalšie dve vrstvy tohto roztoku..

 • Potom je potrebné urobiť tmel alebo použiť hotovú, vopred kúpenú kompozíciu. Prvá prípravná vrstva bude počiatočná alebo vyrovnávacia vrstva. Dá sa nosiť na takmer akomkoľvek povrchu, vrátane betónu, omietnutých stien, panelov, OSB, preglejky, sadrokartónu, drevovláknitých dosiek, laminovanej drevotriesky, OSB dosky. Štartérny náter je potrebné na steny naniesť čo najširšou stierkou. Je potrebné to položiť určitým spôsobom..

Hrúbka nanesenej vrstvy by teda mala byť asi 3 mm, na niektorých miestach dokonca hrubšia, ale celá stena by mala tvoriť jednu plochú rovinu. Z rohu miestnosti sa musíte pohybovať plynulými a rovnomernými pohybmi.

Je lepšie držať špachtľu pod uhlom 45 °, pretože na stenách z nej nebudú stopy.

Potom, čo bol roztok nanesený na všetky steny, musíte povrch osvetliť pomocou žiaroviek a starostlivo ho preskúmať: či chyby steny vrhnú tieň. Ak sú steny rovnomerné, nebudete potrebovať ďalšie vyrovnanie, ale ak sa odhalia nezrovnalosti, musíte ich opatrne vyrovnať špachtľou, kým roztok úplne nevyschne..

 • Po nanesení tmelu musíte tento povrch utrieť. Môžete to urobiť vlastnými rukami pomocou tvrdého brúsneho papiera alebo strúhadla alebo pomocou špeciálneho elektrického brúsenia..
 • Potom je potrebné naniesť druhú vrstvu tmelu. Musí úplne skryť všetky nepravidelnosti steny. Vrchný náter je zvyčajne oveľa tenší ako základný náter. Po jeho aplikácii je dôležité zistiť, či nie sú nejaké nezrovnalosti, opäť pomocou svetla..
 • Dokončovací tmel sa nanáša v dvoch vrstvách, ale každú z nich je potrebné nechať vyschnúť. Obe vonkajšie vrstvy musia navyše prejsť kvalitnou škárovacou hmotou a posledná je najšetrnejšia. Pre ňu je lepšie použiť prírodnú kožu. Potom, čo ste úplne pokryli steny tmelom a nechali ho vysušiť, musíte naň naniesť základný náter. Až potom bude možné pristúpiť k tapetovaniu..

Technológie

Prilepenie stien vlastnými rukami je pomerne jednoduchá práca, ak na to vyberiete správne nátery. S ich pomocou môžete jednoducho a bez problémov nezávisle lepiť tapetu rovnomerne bez následnej preglejky. Neprofesionáli musia dodržiavať určitú technológiu, ktorá vám umožní rýchlo prilepiť povlak na steny. Najprv musíte vybrať vzor na lepenie tapiet. Plátna by mali byť rozmiestnené po všetkých stenách tak, aby spoje boli čo najmenej viditeľné..

Základné pravidlá a odporúčania:

 • Pri lepení akejkoľvek tapety sa musíte pohybovať z okna, ktoré sa nachádza oproti vchodu do miestnosti, striedavo v rôznych smeroch smerom k dverám. Ak teda prilepíte tapetu s prekrytím, tieň z listov bude neviditeľný..

 • Ale ak prilepíte tapetu end-to-end, ako sa to najčastejšie robí v poslednej dobe, môžete použiť inú technológiu. Táto možnosť zahŕňa prilepenie tapety z rohu, ktorý vidíte ako prvý pri vstupe do miestnosti. Z neho v rôznych smeroch musíte prejsť striedavo hore k dverám.

Steny je potrebné lepiť zvisle celými plátnami bez horizontálnych spojov, iba ak nejde o špeciálnu kombinovanú metódu.

 • Ak na roh miestnosti padli tapety dlhé jeden meter, potom je potrebné ich na tomto mieste odrezať, aby nedošlo k ohybu. Kvôli nim sa tapeta môže rýchlo odlepiť a začať bublať. Ak narazíte na pomerne starú tapetu s okrajom, musíte ju najskôr presne orezať, ale teraz sú takéto modely zriedkavé. Preto stačí iba odstrihnúť listy. Na to, aby ste zmerali správne množstvo materiálu, musíte poznať výšku stropov.

 • Odrezaná časť tapety by mala byť asi o 5-7 cm dlhšia ako výška od podlahy po strop. Tento príspevok musí byť rozdelený na dve časti a časť ponechať hore a časť dole. Je dôležité označiť čiaru v strede kolmú na okraj, aby ste mohli tapetu vystrihnúť rovno. Na tento účel je lepšie použiť roh alebo metódu ohýbania tapety. Tapetu musíte odrezať veľmi ostrým nožom alebo nožnicami, musí sa to robiť hladko a rovnomerne.
 • Potom, čo rolku nakrájate na kúsky, musíte ich naukladať na seba v poradí, v akom ich budete nanášať na steny. Je lepšie rezať tapetu na každej stene jednu po druhej, pretože je lepená, a nie na celú miestnosť naraz. V prípade úzkych oblastí miestnosti, kde sú dvere, je potrebné okná orezať neskôr. Keď sú všetky hladké steny prelepené, môžete pristúpiť k podrobnému dokončeniu týchto prerušovaných častí stien..

 • Potom, čo odrežete tapetu, musíte pripraviť lepidlo. Aby ste to urobili, musíte postupovať podľa pokynov uvedených na krabici so zložením. Mnoho adhezívnych zmesí sa riedi vo vode v pomeroch uvedených na obale. Počas zaspávania je potrebné vodu pravidelne miešať, aby sa nevytvorili hrudky..
 • Pred nalepením tapety sa uistite, že v miestnosti nie je prievan, inak sa povlaky posunú od stien kvôli tomu, že tapeta nerovnomerne zaschla. Potom musíte na stenu nakresliť zvislú čiaru, ktorá pomôže zarovnať okraje tapety z rohu. Na tento účel je lepšie použiť laserovú úroveň..

Musíte označiť dva body a spojiť ich pravítkom. Linka však musí byť tenká a sotva viditeľná, aby ceruzka pri zvlhnutí na stene nevytvárala pruhy..

 • Na každom konkrétnom type tapety je uvedené, na čo sa má lepidlo naniesť: na samotné plátno alebo na stenu. Lepidlo sa najčastejšie nanáša iba na papierové tapety, ale netkané vinylové tapety sa lepia na steny už pokryté lepidlom..

Mnoho remeselníkov však poukazuje na to, že je lepšie nanášať lepidlo na tapety aj na stenu..

Spotrebujete viac lepidla, ale povlak bude lepšie a spoľahlivejšie fixovať. Okrem toho bude pre vás jednoduchšie zarovnať listy, pretože tapeta bude v poriadku, ale nie príliš náhle na to, aby sa kĺzala po stene..

 • Plátna tapiet musia byť rozložené na rovnom, hladkom a čistom povrchu vnútornou stranou nahor. Na to musíte naniesť lepidlo valčekom, bez toho, aby ste vynechali milimeter. Potom musí byť jeden okraj plátna mierne ohnutý smerom do stredu a namazať druhý okraj, ktorý by mal byť tiež ohnutý smerom do stredu. V tejto forme musí byť tapeta ponechaná na impregnáciu..
 • V niektorých prípadoch budete musieť počkať 5 až 10 minút, počas ktorých môžete na stenu dodatočne naniesť lepidlo. Na tento účel môžete použiť kefu aj valček. Potom môžete rozložiť tapetu a prilepiť plátno na stenu. Musí sa aplikovať striktne podľa značiek, aby boli kĺby čo najrovnomernejšie. Tapetu musíte použiť zhora nadol. Príspevok musí byť rovný.

 • Najdôležitejšou vecou v tomto prípade je nastavenie správneho smeru tapety. Spodný okraj tapety je lepšie spočiatku neotvárať, pretože krytina môže rýchlo priľnúť k stene, v zloženom stave jednoducho visí dole. Potom, čo ste nalepili hornú a strednú časť tapety, môžete rozložiť dno a prilepiť.
 • Potom, čo ste pripevnili celé plátno, musíte ho vyhladiť od stredu k všetkým okrajom a potom zhora nadol. Ak ste práve vyhladili tapetu, stále máte možnosť skontrolovať, ako rovnomerne sa plátno nachádza vzhľadom na čiaru, ktorú ste predtým načrtli. Ak sú viditeľné odchýlky, musíte tapetu trochu vyrovnať jemným posunutím.
 • Potom môžete vykonať konečnú fixáciu tapetového plátna. Potom musíte tapetu pripevniť na stenu čo najtesnejšie. Na to môžete použiť špeciálnu plastovú špachtľu alebo kefu na tapety, ako aj prítlačný valček. V tomto prípade sa musíte pohybovať zhora nadol, takzvaná rybia kosť.

Táto technológia pohybov zahŕňa vyhladzovanie od stredu plátna do strany a mierne nahor, striedavo doprava a doľava. Odstránite tým prebytočné lepidlo a vzduchové bubliny spod povrchu tapety..

Musíte sa však pohybovať veľmi opatrne, aby ste nepoškodili povrch tapety, najmä ak sú reliéfne alebo majú krásnu textúru. Ak potom zostanú zvyšky lepidla, musíte ich odstrániť špeciálnou špongiou predtým navlhčenou vo vode. Tento predmet by ste mali mať vždy poruke..

Ak neodstránite prebytočné staré lepidlo, povrch nebude rovnomerný..

 • Po dokončení zarovnania môžete orezať horný a dolný okraj. Je lepšie to urobiť potom, čo ste vložili všetky tapety alebo po každom plátne. Niektorí ľudia odporúčajú konečné žehlenie na povrchu tapety pomocou širokého gumového valčeka. Povlak bude teda veľmi rovnomerný a bude pevne pripevnený k stene..

 • Potom je potrebné pripraviť nasledujúce plátna tapiet a začať lepiť na steny rovnakou technológiou. V tomto prípade musíte začať od už rovnomerne umiestneného okraja predchádzajúceho tapetového plátna. Musí byť umiestnený čo najbližšie k tupému kĺbu k prvému tapetovému plátnu. V tomto prípade je dôležité kombinovať vzor, ​​ak má povlak vzory..
 • Je dôležité, aby medzi plátnami neboli žiadne medzery. Plátna na spojoch je lepšie natrieť lepidlom tenkou kefou a potom toto miesto stočiť úzkym valčekom. Správna technológia lepenia predpokladá, že po každej tretej tkanine na tapety sa pomocou olovnice skontroluje ideálna zvislosť.

 • Potom, čo prilepíte celú stenu, dosiahnete roh, musíte rozdeliť rohovú tapetu na 2 časti. Okrem toho musíte zmerať vzdialenosť od predchádzajúceho plátna k rohovej čiare a k nameranej šírke pridať asi centimeter. Za každým rohom je potrebné opäť zmerať dokonale rovnú zvislú čiaru, aby ste z nej mohli pri lepení ďalších pláten odtlačiť.
 • V rohoch je lepšie urobiť malé prekrytie, aby plátna k sebe čo najlepšie pasovali. Vo vonkajších rohoch je lepšie nechať okraj asi 2 cm, Takto bude roh ozdobený úhľadnejšie. Potom, čo ste nalepili všetky pevné steny, musíte prejsť na kusové tapetovanie. Tam, kde sú umiestnené dvere a okná, musíte začať lepiť zhora nadol, predbežne zvoliť veľkosť fragmentov a vystrihnúť ich z pláten.

 • Po nalepení tapety je potrebné nechať povlak zaschnúť. Niektoré možnosti tapiet vyžadujú inú technológiu lepenia. Sklenené tapety sú teda lepené trochu inak. Neaplikuje sa na ne lepidlo. Potrebujú dobre zvládnuť všetky steny.

V tomto prípade musíte vybrať lepiacu kompozíciu, ktorá je určená pre ťažké tapety. Sklenené vlákno má dôležitú vlastnosť: vonkajšia strana v kotúčoch je skrytá vo vnútri, takže je o niečo jednoduchšie ich lepiť.

Ale taká tapeta schne oveľa dlhšie, na to musíte jeden deň počkať.

Akákoľvek technológia lepenia vyžaduje použitie niektorých odporúčaní. Musíte teda dodržiavať teplotný režim: miestnosť by nemala byť teplejšia ako 25 stupňov. Je lepšie, keď slnečné lúče pri tapetovaní nevniknú do miestnosti. Neprijateľné sú aj prievany, tapeta musí rovnomerne schnúť.

Práca s kresbou

Tapeta so vzorom je veľmi elegantným krytom, ktorý sa používa ešte častejšie ako obyčajné modely. Obľúbené sú tapety v kvetoch, pod dlaždicami, pod dekoratívnym kameňom alebo s abstraktnými vzormi. Ale všetky sú prilepené kovaním a zodpovedajúcim vzorom. Tapetu je potrebné odstrihnúť s malým prídavkom a druhý kotúč bude potrebné prispôsobiť prvému, od vzoru na ňom tak, aby bol spoj úplne uzavretý a neboli viditeľné žiadne švy.

Z každého kotúča je potrebné vybrať vzor, ​​ktorý bude čo najviac podobný ornamentu susedného pásu, aby bolo spojenie správne. Ale to spotrebuje veľa tapiet, takže môžete použiť inú metódu montáže..

Vezmite dve rolky tapety. Z hornej časti prvého musíte odrezať asi 40 cm. Potom musíte vziať ďalší kotúč, úplne ho rozvinúť a odrezať asi 40 cm z opačného konca. Táto technológia je spôsobená skutočnosťou, že pri rezaní tapetovacích strojov v továrňach ponecháva malú rezervu, ktorú preto pri rezaní odstránime. Vďaka tomu je montáž oveľa jednoduchšia..

Každý kotúč je narezaný jeden po druhom a vzor do seba bez námahy zapadne. Je to veľmi jednoduchý a ekonomický spôsob, ako sa s takýmto lepením a dokovaním dokáže vyrovnať každá osoba, aj keď koná sama, bez vonkajšej pomoci. Najťažšie je pracovať so vzorom pri lepení v rohoch miestností..

Je potrebné prekrývať sa a tapetu musíte vybrať nie na okraj prvého kotúča, ale na časť, ktorá bude umiestnená priamo v rohu. Najjednoduchším spôsobom je prilepiť metrovú tapetu so vzorom, pretože spojenie nebude také ťažké. Najlepšie je tapetu pred lepením ukotviť a položiť na podlahu v požadovanom poradí, aby ste ich potom mohli prilepiť iba vedľa seba..

Technológia vkladania tapiet so vzorom sama o sebe nie je taká zložitá, takže je dôležité iba ich správne ukotviť, aby vzor nezablúdil a steny vyzerali elegantnejšie a reprezentatívnejšie..

Možnosti dekorácie miestnosti

Rôzne miestnosti je potrebné vyzdobiť rôznymi spôsobmi. Je obzvlášť ťažké aplikovať pastu, keď je už nainštalovaná vstavaná skriňa alebo kuchynská linka. Je tiež dosť ťažké lepiť tapety v oblasti dverí, najmä ak s nimi musíte ozdobiť oblúk. Na tapety umiestnené v rôznych miestnostiach sú navyše kladené určité požiadavky:

 • Do obývačky je lepšie kupovať iba vysokokvalitné a elegantné tapety. Je lepšie, ak ide o nátery s krásnymi vzormi. V tomto prípade je horizontálna kombinácia perfektná, pretože táto možnosť vyzerá veľmi ušľachtilo. V obývacej izbe sú často nalepené nástenné maľby, ktoré sú umiestnené na jednej zo stien. V tomto prípade je lepšie vybrať obrázok v závislosti od interiéru..

Najpopulárnejšie sú tapety na šírku. Ale v moderných štýloch používajú tapety s obrázkami veľkých miest-megalopolíz a ich atrakcií..

Neutrálna tapeta s monogrammi je tiež často prilepená k obývacej izbe. Je jednoduchšie ich ukotviť, pretože vzor sa neustále opakuje. Navyše to vyzerá zaujímavejšie. V obývacej izbe sa tiež často lepia tapety so zvislými pruhmi alebo sa používa metóda vertikálnej kombinácie, pretože to umožňuje zvýšenie stropov, čím je obývacia izba priestrannejšia a pompéznejšia..

 • Ohľadom spálne, potom je v tomto prípade lepšie použiť najkvalitnejšie a prírodné priedušné tapety. Okrem toho by mali mať nie príliš honosný dizajn. Do spálne sa najčastejšie kupujú obyčajné papierové tapety. Ale pretože rýchlo vyblednú, musíte sa pokúsiť vybrať povlak s menej chytľavým a matným vzorom. V opačnom prípade budete musieť okná neustále zakrývať zatemňovacími závesmi..

 • V detskej izbe lepenie tapiet so špeciálnymi neobvyklými vzormi. Môžu to byť tapety s obrázkami kreslených postavičiek alebo zvierat, vtákov, automobilov. Do detskej izby sa často kupujú papierové alebo vinylové tapety, pretože sú prírodné a hypoalergénne. Papierové tapety sú ideálne do detskej izby, pretože deti často maľujú steny. Nebude vám teda ľúto nahradiť staré nátery novými..

 • Na dekoráciu steny v kancelárii používajte tapetu s veľkým vzorom. Je lepšie, ak sú v dizajne maximálne neutrálne a pokojné..

Ale ak má kancelária malú plochu, musíte si kúpiť nátery s malým vzorom..

 • Do kuchyne je lepšie kúpiť umývateľnú tapetu, pretože z nej môžete zotrieť všetky nečistoty vrátane mastných škvŕn. Ale látkové tapety sú pre túto miestnosť úplne nevhodné, ako papierové. Je to spôsobené tým, že je takmer nemožné z nich odstrániť škvrny, rýchlo sa znečistia a stratia svoj pôvodný lesk. Na balkón môžete prilepiť obyčajnú papierovú tapetu, ale ak nie je izolovaná, je lepšie kúpiť netkané alebo vinylové materiály.

 • Pre kúpeľňu a WC je lepšie zvoliť umývateľnú tapetu alebo krytinu, ktorá je odolná voči vlhkosti. Huba sa tam teda nevytvorí a nemôžete sa obávať o celistvosť svojich stien..

V niektorých miestnostiach môže byť ťažké prilepiť tapetu, pretože v nich je už natiahnutý strop. Spočiatku je potrebné ho pripraviť tak, aby sa dal lepiť. Najprv musíte odstrániť ozdobnú vložku, ktorá sa nachádza na križovatke medzi stropom a stenou..

Potom musíte pomocou lepiacej pásky lepiť všetky okraje napínacieho stropu po obvode. To ochráni už nainštalovaný strečový strop pred škvrnami od lepidla. Potom môžete pokračovať v lepení tapiet pomocou štandardnej technológie. Keď sú všetky listy prilepené, musíte nainštalovať špachtľu na okraj tapety a odrezať prebytočnú časť tapety. Potom by ste mali odstrániť maskovaciu pásku a nainštalovať dekoratívnu vložku späť na križovatku stien a tapiet..

V nasledujúcom videu nájdete tajomstvá tapetovania v blízkosti strečového stropu..

Kombinačné pravidlá

Pri kombinovaní tapiet mnohí uprednostňujú horizontálnu metódu, je to najobľúbenejšia možnosť. Jedná sa o takzvanú základnú dosku tapiet, ale je dosť široká. Obvykle je tmavšia ako svetlá horná časť a veľkosť tapety je vybraná horizontálne z pomeru jedna k dvom. Vrch je vždy dvakrát taký veľký ako spodok.

Súčasne môžete kombinovať nielen tapety, ale aj tento materiál s iným; pri zdobení stien sa používajú rôzne metódy a možnosti. Ale táto možnosť má jednu dôležitú vlastnosť: umožňuje vám zvýšiť strop v hale.

Majitelia priestorov s vysokými stropmi si môžu dovoliť iný typ horizontálnej kombinácie:

 • Pozdĺž stropu je možné vytvoriť úzky vrchol, ale pri lepení je dôležité správne zarovnať horný pás rovnobežne s podlahou, aby dizajn miestnosti vyzeral veľmi harmonicky. Tento spôsob lepenia je ideálny na zdobenie hál, jedální s vysokými stropmi. S ich pomocou môžete stropy mierne znížiť a zdôrazniť ich..

Pri horizontálnom kombinovaní môžete použiť dva kontrastné odtiene alebo jeden, ktorý súvisí s tmavou farebnou schémou, a druhý so svetlým..

 • Ďalšou možnosťou je skombinovať tapetu s rovnakou textúrou, ale s iným vzorom, a farba pozadia musí byť rovnaká. Dobrou kombináciou je skombinovať tapetu s dvoma rôznymi farebnými schémami, ale s rovnakou celkovou textúrou. Vyzerá štýlovo a vertikálne.

Ide o striedanie rôznych farebných a dizajnových tapiet. Navyše týmto spôsobom môžete usporiadať susedné steny a jednu. Plátna by mali byť kombinované jedna až jedna alebo dve až dve. Je lepšie, ak povlaky, ktoré si vyberiete, nebudú navzájom príliš kontrastovať. Skúste zvoliť striedanie obyčajnej tapety s farebnými, ktoré majú nejaký vzor alebo ozdobu..

 • Ale ak chcete vyzdobiť byt alebo dom štýlovejším a módnejším spôsobom, môžete sa uchýliť k vertikálnej kombinácii tapiet kontrastných farieb. Kombinácia širokých červených a bielych pruhov je teda obľúbená. Ak ste vybrali metódu kontrastných kombinácií, plátna by mali byť širšie a ak zvolíte vertikálnu kombináciu svetlých a podobných farebných tapiet, pruhy môžu byť užšie..
 • Ďalším spôsobom kombinovania je zvýraznenie prízvukovej steny. Môžete ho zvýrazniť pomocou fotografických tapiet alebo svetlých ornamentálnych náterov. Ale týmto spôsobom môžete prilepiť iba jednu stenu, najlepšie najkratšiu. Súčasne musíte na ostatné steny lepiť obyčajné svetlé tapety..

 • Kombinácia so stropmi je ďalším zaujímavým spôsobom. Jedna stenová krytina teda úplne pasuje na strop, zatiaľ čo ostatné steny a podlaha sa líšia rôznymi farbami krytín. Vďaka tomu urobíte módny a neobvyklý prízvuk. Takže môžete zaujímavým spôsobom ozdobiť strop v podkroví. Stane sa nápadným pokračovaním steny a výhodou takéhoto usporiadania bytu..

 • Tapetu môžete tiež kombinovať pomocou metódy patchwork. Toto je ďalšia zaujímavá metóda, ktorá zahŕňa lepenie malých kúskov tapiet. Navyše je lepšie ich prilepiť chrbtom k sebe. Za týmto účelom vyberte asi päť rôznych roliek tapiet, ktoré sa líšia farbou a vzorom, ale majú aspoň jeden spoločný tón. Sú prilepené, pričom dodržujú akúkoľvek tému..

Je lepšie odrezať kusy tapiet asi 50 x 50 cm. Sú z nich vyrobené neobvyklé koláže z tapiet. Navyše týmto spôsobom môžete použiť nepotrebné zvyšky tapiet z predchádzajúcej opravy a ušetriť na kúpe novej rolky..

Takáto akcentovaná stena bude vyzerať jasne, je lepšie takto zariadiť iba jeden povrch a zvyšok urobiť obyčajným..

 • Kombinácia s vložkami je teraz ďalšou pomerne populárnou metódou, ktorá spočíva v prilepení všetkých stien v jednom tóne a potom prilepení malého kúska svetlej tapety na jednu stenu. Je lepšie, ak má tento kus jasný a neobvyklý vzor. Tapeta teda môže dokonca nahradiť obrazy. Tieto kusy tapiet sú prelepené špeciálnymi rámami alebo soklovými lištami, ktoré vám umožňujú skryť okraje a zabrániť ohýbaniu rohov..
 • Kombinácia tapiet môže byť komplexnejšia a zaujímavejšia. Ak to chcete urobiť, použite vytvorenie siluety z tapety. Takto sú najčastejšie zdobené steny škôlky. Spočiatku sa prilepí základná tapeta a potom sa postavy zvierat, vtákov alebo niečoho iného vystrihnú z iných, jasnejších. Tieto prvky sú prilepené cez prvý náter. Tak sa získa krásny a neobvyklý vzor na tapete..

Dekor

Pri tapetovaní často používajú dekoratívnu metódu, ako napríklad tvarovanie. Jedná sa o dekoratívny materiál vo forme trojrozmerného pásu, ktorý je položený na tapetu. Dĺžka dosky je zvyčajne asi 2 m, ale jej šírka a dizajn sa najčastejšie líšia. Výlisky môžu byť ploché alebo objemné.

Výrobcovia tiež predstavujú zaujímavé modely, ktoré majú krásnu textúru a dekoratívne prvky. Môžu byť vyrobené z plastu, polyuretánu a ďalších materiálov. Populárnejšie sú elastické lišty, ktoré sa ľahko inštalujú. Polarizované sú tiež výlisky z PVC alebo sadry, ako aj módne mramorové pásy. Vyzerajú veľmi sofistikovane a elegantne..

S ich pomocou sú steny pokryté tapetami zdobené v izbách s interiérom v klasickom štýle. Lišty sú pripevnené na lepidlo pozdĺž všetkých stien v hornej časti tapety. Okrem toho sa často používajú na rámovanie okien a dverí na ich vizuálne rozšírenie. Na tento účel sa najčastejšie používajú klasické rovné pásy..

Stropné alebo podlahové podstavce sa používajú aj na dekoráciu a dekoráciu tapiet. Takými výrobkami sú pásy s polkruhovým prierezom. Najčastejšie sa používajú na skrytie škáry medzi stenou a stropom alebo medzi stenou a podlahou..

Dnes je obľúbené zakončenie bagetami. Takéto pásy majú zaujímavú a krásnu textúru, môžu byť ozdobené dekoratívnymi prvkami vo forme kvetov a dokonca aj celých volumetrických obrazov..

Teraz je v móde prilepiť bagety na steny, obzvlášť týmto spôsobom často zdobia okraj dverí cez tapetu pri vchode alebo okraj oblúkov.

Ozdoby na tapety a steny majú teraz vzhľad celých kompozícií. Doskami teda môžu byť celé hotové oblúky, stĺpy a štukové prvky. Vyzerajú veľmi pekne a elegantne..

Dôležité nuansy

Tapetu môžete lepiť kedykoľvek počas roka, existujú však určité nuansy:

 • Neaplikujte tapety v nevykurovanej miestnosti. Ak teda v zime pri lepení batérie v obytných priestoroch silne fungujú, potom na tomto mieste môže lepidlo rýchlo vyschnúť a tapeta sa pohne.

Aby ste tomu zabránili, musíte vykonať niekoľko akcií:

 1. Počas prevádzky musíte handru navlhčiť v studenej vode a zakryť ňou batérie.
 2. Keď schne, handru bude potrebné znova navlhčiť a položiť na batériu takým spôsobom, aby bolo možné tapetu nalepiť. Okrem toho tam, kde sa tapeta dostane do kontaktu s batériou, bude potrebné ju pravidelne striekať vodou, aby tapeta nevyschla ani sa nedeformovala..

 • Najdôležitejšou požiadavkou je vnútorná vlhkosť. Indikátor vlhkosti vzduchu by nemal byť väčší ako 60%. Ak táto požiadavka nie je splnená, potom bude lepidlo z vlhkosti menej účinné, a preto plátna môžu vypadnúť skôr, ako zaschnú. Okrem toho sa pod ním môžu objaviť bubliny. Zabráňte vetraniu alebo prúdeniu vzduchu do miestnosti. Ak sa vlhkosť vzduchu v miestnosti neustále mení, tapeta vyschne a nerovnomerne sa prilepí.
 • Po nalepení je dôležité miestnosť uzavrieť a zaistiť stabilnú úroveň vlhkosti a teploty. Ak lepíte tapety v obytnom priestore, teplota pre rôzne druhy lepidla by mala byť odlišná. Optimálny ukazovateľ je však od plus 10 do plus 25 °. Vyššie alebo nižšie teploty negatívne ovplyvnia kvalitu lepidla a lepidlo sa stane tiež neúčinným. Požadovanú úroveň teploty je možné dosiahnuť umiestnením ohrievača do stredu miestnosti a ovládaním jeho prevádzkového režimu..

 • Udržiavanie teplotného režimu v miestnosti, kde ste práve nalepili tapetu, je dôležité nielen v deň, keď ju lepíte, ale aj do 10 dní po nej. Ak počas lepenia a nejaký čas po ňom zaistíte stabilnú vlhkosť a teplotu, potom bude povlak čo najtrvanlivejší..
 • Počas sušenia je lepšie okná oponovať, ak cez ne vnikne priame slnečné svetlo..

Riadeným pôsobením môžu zaschnúť lepidlo iba na určitých miestach, a tým sa plátno môže dokonca čiastočne pokrčiť..

Ak vezmete do úvahy tieto nuansy, potom lepenie nespôsobí zbytočné problémy..

Krásne nápady

 • Pôvodná dekorácia steny v interiéri s tapetami je v roku 2017 veľmi obľúbenou metódou. Teraz veľa ľudí vyberá farby pri vkladaní a hrá na kontraste tmavého a svetlého odtieňa. V tomto prípade je obvyklé prilepiť na stenu tmavú tapetu, ktorá sa nachádza oproti oknu. Táto možnosť zahŕňa súčasné stmavenie miestnosti a mierne zosvetlenie tmavej steny. Ak však naopak chcete miestnosť rozjasniť, je lepšie pred okno lepiť svetlejšie tapety..
 • Teraz je tiež v móde zvýrazniť prízvukovú stenu a ozdobiť ju tapetou so vzorom. Napríklad ružový lem je možné zriediť jasne fialovým prízvukom. Táto kombinácia je ideálna do detskej izby alebo dokonca do spálne..

 • 3D tapety sú ešte módnejšie a modernejšie. Môžu to byť krytiny so vzorom v trojrozmernom priestore, to znamená takzvané panoramatické tapety. Zaberajú tri steny a môžu mať pevný vzor. Nájdete tu príklady povlakov vo forme celých mytologických predmetov alebo nádhernej krajiny. V tomto prípade je jedna stena prelepená neutrálnym náterom.
 • Pri lepení môžete dať prednosť LED tapetám. Majú krásne farebné podsvietenie, ktorého jas a farbu môžete meniť pomocou diaľkového ovládača. Sú perfektné do škôlky a budú vyzerať veľmi štýlovo a všestranne..

 • V niektorých moderných interiéroch je zvykom používať tapety, ktoré napodobňujú iné povrchy. V interiéroch v štýle podkrovia sa teda používajú materiály so vzorom na murivo, dlažobné kocky alebo dokonca dekoratívny kameň..
 • Provensálsky alebo vidiecky štýl sa vyznačuje použitím tapiet, ktoré napodobňujú kameň alebo drevo. Pre viac klasických interiérov sa používa doska z dreva alebo kože. Použitie rastlinných motívov ako potlač na tapety je veľmi obľúbené. Táto tapeta môže zvýrazniť jednu stenu v spálni..

 • Veľké kvety sú teraz veľmi obľúbené. Pod nimi si môžete vziať deku alebo ozdobné vankúše a rozložiť ich na posteľ..

Takýto súbor bude vyzerať harmonicky a elegantne..

 • Niekedy sa pokúšajú vybrať tapetu na záclony, ale záclony sú zároveň vybrané iba tak, aby zodpovedali farbe jednej akcentovanej steny, aby sa týmto spôsobom zvýraznil obrázok alebo vzor a dokončila sa takáto kombinácia..

 • Kombinované tapety s orientálnou a africkou tematikou nie sú tento rok o nič menej populárne. Súčasne sa používa lepenie obalov s etnickými motívmi, exotickými výtlačkami a dokonca aj hieroglyfmi. Najčastejšie sa používajú na ozdobenie jednej alebo dvoch akcentovaných stien alebo používajú horizontálne a vertikálne kombinácie..
 • Dnes je populárne lepenie dvoch typov tapiet, ktoré sú ukotvené na dvoch susedných stenách a súčasne majú podobné odtiene. Ukazuje sa, že jedna svetlejšia stena plynule prechádza do tmavšej. Tento gradient vyzerá módne a sofistikovane..