Obklady na steny

Biele dlaždice: jemnosť dekorácie interiéru

Existuje rozšírené presvedčenie, že biela farba je vo výzdobe interiéru nepraktická, rýchlo sa znečistí a spravidla vyvoláva asociáciu so stenami sterilnej nemocničnej miestnosti. Niektorí naopak túto farbu chvália a vidia v nej iba výhody. Pozrime sa na tento problém podrobnejšie na príklade keramických dlaždíc. Aké sú vlastnosti tejto farby?

Zvláštnosti

Od dávnych čias je biela spájaná s pokojom, vyrovnanosťou, ľahkosťou, pohodlím. Táto farba nie je dráždivá pre oči a neutrálna. Je ideálny pre pozadie akejkoľvek miestnosti, pretože jeho kombinácia s inými farbami je univerzálna. Táto farba vizuálne zvyšuje objem priestoru, a preto je ideálna pre malé priestory, ako je kúpeľňa, WC, kuchyňa..

Je potrebné poznamenať, že v týchto miestnostiach je spravidla vysoká vlhkosť a v kúpeľni sú postriekania. Kvapky vody, schnúce na dlaždici, tvoria pre oko nepríjemný plak, ktorý je najpozoruhodnejší na farebnej keramike. Na bielom pozadí je prakticky neviditeľný. Toľko k paradoxu bielej – zdá sa, farba sa ľahko znečistí, ale v kúpeľni je naopak veľmi praktická.

Je radosť starať sa o biely povlak. Bielu farbu navyše vždy sprevádza koncept čistoty a lesku. Preto sú pre kúpeľňu biele dlaždice dokonalým riešením..

Ak chcete vybrať správnu bielu dlažbu pre konkrétny interiér, musíte pochopiť jej typy. Skutočne, teraz v obchodoch je jednoducho obrovský výber tohto materiálu podšívky..

Názory

Kachľové ozdobné dlaždice sú rozdelené do typov v závislosti od spôsobu výroby. Už zo samotného názvu – „keramos“, ktorý zo starovekej gréčtiny znamená „spálená hlina“, je všetko jasné. Akákoľvek keramická dlažba je vyrobená z hliny. Ale napriek tomu sú dlaždice odlišné. Všetko je to o aditívach, kvalite samotnej hliny a technológii jej vzniku.. V závislosti od výrobného postupu existujú tri hlavné typy keramických dlaždíc:

 • Monocotture – univerzálna dlažba vhodná na podlahy aj steny. Má zvýšené pevnostné vlastnosti, silnú základňu a smalt s veľmi vysokými vlastnosťami odolnými proti opotrebeniu. Za cenu je taká dlaždica pomerne drahá kvôli svojej mohutnosti a hrúbke..

 • Bikottura – tradičný typ dlaždíc. Pomerne krehký materiál, v porovnaní s predchádzajúcim, má nízke pevnostné vlastnosti, ale vyzerá veľmi pekne a je celkom vhodný na dekoráciu interiéru. V súlade s tým bude cena takejto dlaždice nízka..

 • Porcelánová kamenina. Vynikajúci pre vnútorné podlahy, pretože obsahuje kremeň a živce, vďaka ktorým je extrémne odolný. Navyše, pri správnom spracovaní napodobňuje prírodný kameň a nie je horší ako prírodný. Takáto dlaždica nebude lacná..

Dlaždice sú vyrobené z červenej aj bielej hliny. A na tom tiež záleží pri výbere. Biela hlina robí dlaždice s hladším povrchom a okraje týchto dlaždíc sú brúsené do perfektného stavu, čo umožňuje ich kladenie s minimálnou medzerou.

Pokiaľ ide o textúru povrchu, existuje obrovské množstvo keramických dlaždíc. Môže byť lesklý, matný, s umelými trhlinami, priehlbinami, vlnami. A dokonca sa dá urobiť aj preložené kamienkami a trblietkami. Tu je samozrejme výber na vás..

V kúpeľni sa však neodporúča používať dlaždice s trblietkami a iným dekorom. Časom odpadnú a dlaždica stratí svoj pôvodný vzhľad..

Dizajn

Pri zdobení dizajnu miestností v bielej farbe nezabudnite pridať jasné odtiene. Ich textúra by mala byť čo najbohatšia. Ak hovoríme o samotnej dlaždici, potom jemný modrý odtieň dodá v miestnosti chladnú atmosféru a krémová alebo béžová – teplá. Táto vlastnosť bielej farby vytvorí pozadie pre výzdobu pôvodného vnútorného priestoru..

A ak použijete aj keramické dlaždice rôznych textúr, potom bude takáto miestnosť ešte zaujímavejšia. Napríklad na podlahu je možné použiť matné dlaždice a na steny lesklé. Na steny môžete pridať mozaiky rôznych farieb, ktoré dodajú vašej miestnosti originalitu..

Bezšvové reliéfne monochromatické dlaždice vyzerajú krásne. Môže to byť so striebrom, vlnovkou alebo s kosoštvorcami..

Okrem toho, aby interiérový dizajn miestnosti nevyzeral nudne, používajú sa na to niektoré rôzne techniky. Jedným z nich sú napríklad pestrofarebné doplnky. Ak je to kúpeľňa, potom ich úlohou môžu byť všetky druhy podlahových kobercov, svetlé uteráky, rámy pre zrkadlá, mydlá, držiaky na kefy a oveľa viac, čo pomôže vyhnúť sa monotónnosti priestoru..

Inštalatérstvo dodá sofistikovanosť a luxus, ak je zdobené rôznymi zlatými prvkami. Sklenené police budú vyzerať oveľa bohatšie, ak je ich lemovanie tiež ozdobené zlatou farbou. Alternatívne môžete experimentovať s kontrastom inštaláciou vodovodných armatúr alebo čierneho nábytku. Toto je dosť odvážne rozhodnutie, ktoré bude vyzerať veľmi efektívne..

Ak hovoríme o miestnosti, potom môžu byť ako príslušenstvo použité obrazy, police, nábytok, žiarovky. Svetlé ovocie alebo zelenina v bielej kuchyni bude vyzerať skvele a rozriedi priestor. K tomu môžete použiť misku, nenápadne stojacu na stole, s červenou paprikou, pomarančom a inými svetlými výrobkami. Okrem doplnkov sa môžete hrať so svetlom.

Biele dlaždice dokonale odrážajú odtiene farebného spektra, ktoré na ne dopadá: keramické dlaždice dokonale hrajú úlohu chameleóna, ktorý preberá svetlo, ktoré v miestnosti horí. Modrá dodá dlažbe modrý odtieň, červená – ružová. Žltá dodá hrejivú atmosféru.

Zdroje LED vám umožnia zmeniť sýtosť svetla v miestnosti podľa vašej nálady.

V dnešnej dobe sa používanie veľkých masívnych dlaždíc v kombinácii s malými mozaikami stáva v dizajne pomerne obľúbeným riešením. Mozaiku je možné použiť aj vo všetkých farbách. Tento formát určite urobí váš interiér jedinečným. Textúrované obklady na stenu pôsobia tiež veľmi sofistikovane..

Ak nechcete vo svojom bielom interiéri používať jasné farby, ale chcete vidieť svoju izbu v bielom, potom vám pomôžu nasledujúce techniky. Ak je to kúpeľňa, môžete jej dodať atmosféru kúpeľov pridaním rastlín, mušlí a kamienkov na biele pozadie. Akvárium, v ktorom pokojne plávajú ryby na pozadí zrkadiel, bude vyzerať celkom zaujímavo.

Rozmery

Predtým, ako pôjdete do obchodu s keramickými dlaždicami, mali by ste sa rozhodnúť, ktorá veľkosť bude pre vašu izbu najoptimálnejšia. Pre každú kategóriu keramických dlaždíc existujú veľkosti, existujú 3 z nich: obklady, dlažby a mozaiky.

  Nástenné modely

  Sú štvorcové aj obdĺžnikové. Štandardné rozmery štvorcových dlaždíc sú 150 x 150 mm. Ale rozmery 100×100 a 200×200 mm sú tiež celkom bežné. Obdĺžnikové dlaždice sú oveľa rozmanitejšie: 25×150, 75×150, 100×150, 100×200, 150×200, 150×225, 250×300, 250×333, 275×400, 150×900, 300×900 mm. Štandardná veľkosť obkladových obdĺžnikových dlaždíc sa však považuje za 200 x 300 mm..

   Pri výbere optimálnej veľkosti je potrebné vziať do úvahy niekoľko faktorov. Najprv by ste mali vziať do úvahy rozloženie dlaždíc na stene. Pre prehľadnosť je vhodné predbežne načrtnúť približné rozloženie ceruzkou. Z takého diagramu bude okamžite zrejmé, ako bude ležať na stene a či bude potrebné orezať pozdĺž okrajov stien..

   Za optimálnu veľkosť sa považuje taká, že ju vôbec nie je potrebné strihať. Po takomto označení bude tiež zrejmé, koľko dlaždíc potrebujete. Okrem toho by sa malo zvážiť jedno pravidlo: čím menšie sú dlaždice, tým ťažšie bude udržať škáry dlaždíc rovnobežné, najmä na nerovných častiach steny.

   Podlahové modely

   Sú tiež bohaté na svoju rozmanitosť a rovnako ako nástenné sú hranaté, ktorých štandardná veľkosť je 300 x 300 mm. Ale môžu existovať oveľa menšie veľkosti – od 48 x 48 mm. Podlahové dlaždice je možné vyrobiť v obdĺžniku, ktorého veľkosti sú 10×20, 20×30, 10×20, 20×25, 25×40, 30×60, 20×40, 20×10, 25×33, 60×30, 25×35, 25×50, 10×40, 30×10 cm.

   Ale to nie je všetko – dlažba sa dodáva aj vo forme päťuholníka (86,5 x 150, 98 x 170, 115 x 200 mm), šesťuholníka (150 x 173, 170 x 196, 200 x 230 mm) a dokonca aj trojuholníka (58 x 83, 68 x 97, 83 x 118, 98 x 139 mm)..

   Pred kúpou dlažby zvážte podlahovú plochu, aby ste mohli vypočítať optimálne množstvo. Rovnako ako pre steny, použite vizuálny diagram rozloženia..

   Mozaika

   Rozlišuje sa do špeciálnej kategórie keramických obkladov, pretože kvôli svojej malej veľkosti nepatrí do určitých štandardov. Skladá sa z kúskov keramiky, kameňa alebo skla. Vďaka svojej miniatúrnej veľkosti ho možno nazvať skutočne všestranným obkladovým materiálom. Po prvé, pretože sa perfektne hodí na všetky nerovnosti, pričom skrýva ich chyby, a za druhé, s jeho pomocou môžete vytvárať skutočné umelecké diela, či už ide o obrazy alebo zaujímavý ornament..

   Mozaikové práce vyžadujú na dokončenie práce najmenšie množstvo lepidla. Navyše je rovnako vhodný na obklady stien, podlahy a dokonca aj stropy. Mozaika má najčastejšie štvorcový tvar. Pokiaľ ide o jeho rozmery, pohybuje sa od 10×10 mm do 50×50 mm. Okrem toho sa mozaika nachádza s okrúhlymi a obdĺžnikovými komponentmi. Najväčšie veľkosti takýchto dlaždíc sú 100, 200, 250, 300 a 330 mm..

   Môžu vám vyhovovať dlhé aj úzke dlaždice, voľba je vždy na vás. Najbežnejšie veľkosti sú 25, 30, 40 cm a 60 cm.

   Tipy na výber

   Najprv sa musíte rozhodnúť o celkovom dizajne miestnosti, ako aj o vybavení jej interiéru. Aby ste sa pri nákupe nemýlili, musíte jasne pochopiť, čo by ste nakoniec mali dostať. Okrem vyššie uvedených aspektov týkajúcich sa jeho pevnostných charakteristík, geometrického tvaru a cenovej politiky, Existuje niekoľko univerzálnejších pravidiel:

   • Vyberte si biele dlaždice, ktoré napodobňujú prírodné materiály – kameň, mramor, drevo. Táto textúra nebude vyzerať monotónne a nudne..

   • Vyberte dlaždice s rezaným okrajom (rektifikované). Tento okraj minimalizuje medzeru a urobí šev prakticky neviditeľným..
   • Vyberte dlaždice čo najväčšie. Po prvé, s takouto dlažbou to funguje rýchlejšie a na stene bude oveľa menej švov. Majte však na pamäti, že čím väčšia je veľkosť dlaždíc, tým vyššie sú požiadavky na povrch steny..

   • Na škárovanie je najlepšie použiť špeciálnu dvojzložkovú pastu na báze epoxidového lepidla. Je drahšia ako cementová zálievka, ale neabsorbuje vlhkosť a nestráca svoje vlastnosti po mnoho rokov, nevybledne ani nevypadne.
   • Farba zálievky by mala byť zvolená podľa farby najtmavšej oblasti na výkrese samotnej dlaždice. Napríklad, ak je to keramika napodobňujúca mramor, mal by byť zvolený najtmavší odtieň „kameňa“. Toto riešenie vizuálne zníži medzeru medzi prvkami..

   Krásne príklady v interiéri

   Biele dlaždice vyvolávajú pocit vyrovnanosti. Vizuálne rozšíri každú miestnosť. Aj vďaka nej je miestnosť zaplnená svetlom..

   Biele dlaždice vyzerajú skvele na chodbe, v kuchyni a v kúpeľni. Túto neutrálnu farbu je možné kombinovať s akýmkoľvek odtieňom..

     Rozmery štandardnej chodby sú dosť malé. Preto je výhodnejšie použiť v ňom bielu farbu. Pomôže to vizuálne rozšíriť priestor..

     Ďalšie podrobnosti nájdete nižšie.