Obklady na steny

Klasická tapeta v interiéri

Taký dokončovací materiál ako tapeta sa používa v rôznych dekoratívnych smeroch. Moderný trh ponúka obrovskú škálu povlakov, ktoré sa líšia výkonom a vzhľadom. Klasické modely sú rozšírené. Z názvu je ľahké uhádnuť, že sa používajú predovšetkým pre štýl s rovnakým názvom. Ďalej v článku sa bližšie pozrieme na tapety v „klasickom“ štýle a ich úlohu v interiéri..

Klasika

Klasický štýl je taký dekoratívny smer, ktorý vždy zostáva na vrchole popularity a nevychádza z módy bez ohľadu na moderné trendy. Klasika zahŕňa niekoľko štýlov. Najbežnejšie a najobľúbenejšie: rokoko, klasicizmus, baroko a empír.

Hlavnými klasickými funkciami sú kultivovanosť a elegancia. Dekor kombinuje interiéry minulých dôb a zároveň zachováva to najlepšie.

Dizajn, ktorý si teraz užívame, bol ovplyvnený storočiami. Pri zdobení klasického priestoru sa používajú kvalitné, hodnotné a prírodné materiály. To platí nielen pre výzdobu miestnosti, ale aj pre nábytok, záclony, koberce a ďalšie prvky..

Klasická tapeta

Dokončovací materiál vyššie uvedeného typu nevychádza z módy kvôli sofistikovanosti a luxusu. Po takýchto tapetách je vždy dopyt. Skutočná dekorácia steny v klasickom smere je vyrobená z vysoko kvalitných a ekologických materiálov.

V baroku, rokoku alebo inom podobnom štýle nemôžete ozdobiť iba jednu miestnosť domu. Toto je cieľ celého domu.

Tapeta v hale alebo v obývacej izbe je spravidla zdobená monogrammi a výraznými vzormi. Obľúbené sú predovšetkým svieže krytiny s trojrozmernými vzormi. Obrázok môže byť na plátne kontrastný alebo môže byť kombinovaný s farebným pozadím. Pruhované možnosti vyzerajú perfektne na chodbe alebo chodbe.

Populárne odrody

Vďaka svojmu vynikajúcemu vzhľadu a očarujúcej kráse sa klasické tapety používajú nielen do bytov, ale aj do elitných hotelov, výstavných siení a kancelárií. Dokončenie v tomto smere vytvorí v miestnosti atmosféru osláv a osláv..

Odborníci z oblasti dekorácie interiéru pomenovali najobľúbenejšie a najbežnejšie typy dokončovacích materiálov v klasickom smere:

 • Vinyl. Husté krytie. Textúra môže byť rôzna, hladká aj objemná..
 • Netkané. Táto možnosť je praktickejšia a všestrannejšia..

 • Papier. Najbežnejší typ tapety. Výhody – dostupná cena. Nevýhody – nízka odolnosť proti opotrebovaniu.
 • Textil. Tento druh materiálu vyzerá bohatý a luxusný. Čo potrebujete pre klasický dekor. Na takúto úpravu budete musieť minúť peniaze.

Kompetentne vybrané modely môžu interiér okamžite transformovať a výrazne ho vylepšiť z estetického hľadiska.

Paleta farieb

Dokončovací materiál je prezentovaný v obrovskej škále farieb. Medzi bohatým sortimentom existuje množstvo farieb, ktoré sú považované za štandard pre klasické tapety..

Najlepších 10 bežných a obľúbených farieb:

 • žltá. Tento odtieň vytvorí v miestnosti radostnú atmosféru..
 • Béžová. Mäkká a univerzálna farba.
 • Modrá. Svetlá, svieža a vzdušná farba.
 • Ružová. Jemný tieň. Často sa používa na ozdobu dievčenskej alebo ženskej miestnosti.
 • Oranžová. Nasýtená farba. Priaznivo sa kombinuje s bielym a tmavým nábytkom.

 • Piesok. Láskavá a teplá farba.
 • Olivový. Táto farba dodá interiéru prirodzenosť a prirodzenosť..
 • Broskyňa. Farba vizuálne zvýši veľkosť miestnosti a nasýti miestnosť svetlom.
 • Lilac. Pokojný a upokojujúci tieň.
 • Hnedá. Táto farba je široko používaná nielen na dekoráciu stien, ale aj pri výbere nábytku..

V zozname nie sú uvedené biele a čierne farby, pretože sú univerzálne a používajú sa úplne vo všetkých štýloch. Vzhľadom na to, že vyššie uvedené dve farby sú klasické, aktívne sa používajú v empírových, barokových a iných dekoroch..

Ako si vybrať tapetu pre rôzne klasické štýly?

Možnosti pre tapety v klasickom interiéri sa líšia v závislosti od konkrétneho štýlu interiéru ako celku..

Barokový

Tento štýl sa vyznačuje luxusom, bohatstvom, množstvom dekoratívnych prvkov (obrazy, figúrky, vázy a oveľa viac). Tapeta pre vyššie uvedený interiér musí mať nasledujúce vlastnosti:

 • Vyberte iba husté a spoľahlivé tapety. Kvalitné výrobky sú ťažké a trvanlivé.
 • Rozhodnite sa pre sýte farby. Zvlášť časté sú odtiene červenej a hnedej. Burgundsko alebo marsala sú perfektné. Plátna zdobené zlatými vzormi veľkej formy sa perfektne hodia. Vhodné sú kvetinové ozdoby aj rôzne vzory.
 • Vhodné sú modely, ktoré napodobňujú sadru.
 • Nebuďte skúpi na výber povrchových úprav. Iba vysokokvalitné tapety z drahých materiálov budú v interiéri vyzerať elegantne a luxusne..

Rokoko

Rokoko je jednou z barokových vetiev. Majú mnoho rovnakých vlastností, medzi ktoré patrí sofistikovanosť a luxus, rokokový dekor má však stále individuálne vlastnosti. Pri výbere tapety je potrebné ich vziať do úvahy..

K elegancii a vážnosti sa pridávajú poznámky o intimite a určitom romantizme. Bohaté a husté farby sú nahradené pastelovými farbami. Ideálne sú plátna v béžovej, zelenej, ružovej a modrej farbe. Odporúča sa zvoliť textilnú úpravu.. Pozadie môže predvádzať zložité vzory, strieborné alebo zlaté. Kupujúci si môžu vybrať medzi kvetinovým vzorom, diamantovým vzorom alebo vynikajúcim monogramom.

Klasicizmus

Tento štylistický smer sa líši od ostatných klasických štýlov v jednoduchosti a zdržanlivosti. Vyberte si farebnú paletu tapiet veľmi opatrne, aby ste nezničili celistvosť dekoru.. Musíte odmietnuť z chytľavých a honosných farieb.. Tapeta v pokojnom a mäkkom rozsahu je vhodná pre klasicizmus: olivový, odtiene hnedej, piesok, smotana.

Obyčajné plátna alebo možnosti s ľahkým symetrickým vzorom dokonale padnú. Medzi obrovskou škálou typov je vhodnejšie zvoliť vinylové tapety alebo výrobky z trstiny. Ak správne usporiadate miestnosť, bude v nej vládnuť sofistikovanosť a sofistikovanosť..

Empírový štýl

Odborníci nazývajú empírový štýl konečným v segmente klasickej éry. Rovnako ako pre ostatné vyššie uvedené štýly je neodmysliteľnou súčasťou elegancia a vážnosť. Dom vyzdobený v empírovom štýle sa zmení na rozprávkový palác a priťahuje pozornosť očarujúcim výhľadom.

V tomto prípade sú na dekoráciu vhodné vinylové, textilné a hodvábne tapety. Farebná schéma je pastelová. Na ich pozadí pôsobia expresívne kusy nábytku v sýtych farbách, charakteristické pre tento štýl. Ozdobte dekor pruhovanými tapetami s heraldickými symbolmi alebo štandardnými plátnami v jednej farbe.

Neoklasický

Tento smer je jedinečný svojho druhu. Neoklasicizmus sa nazýva moderná klasika. Štylistika kombinuje základy ukážkových dekoratívnych trendov a určité črty moderných štýlov, akými sú stručnosť, zdržanlivosť a estetika..

Pri výbere tapety musíte vziať do úvahy, že paleta farieb pozostáva hlavne zo svetlých farieb (biele, krémové, béžové a iné odtiene). Na dekoráciu sa používajú monochromatické povrchové úpravy. Prítomnosť slabého vzoru na plátne je povolená.

Pokiaľ ide o textúru materiálu, nemal by byť matný. Lesklý povrch so svetlým a príjemným leskom perfektne sadne. Perlový nástrek dodáva dekoru nádych nádhery.

Americká klasika

Pri zdobení miestnosti v tomto štýle sa tapety používajú len zriedka, ale stále majú svoje miesto. Táto možnosť konečnej úpravy sa najčastejšie používa na to, aby v interiéri bola výrazná prízvuk. Tapeta sa používa aj na štýlovú kombináciu..

Farebná paleta pri vytváraní vyššie uvedeného štýlu pozostáva prevažne zo svetlých farieb. Dizajnéri sa však niekedy rozhodnú pre tapety v tmavých a hustých farbách, aby dosiahli kontrastný efekt. Vyberte si obyčajnú tapetu s matnou textúrou.

Tipy na dizajn

Hlavné body pri výbere klasickej tapety:

 • Veľký vzor priťahuje pozornosť, ale „žerie“ voľný priestor a vizuálne zužuje miestnosť.
 • Ak chcete v miestnosti vytvoriť príjemné prostredie, rozhodnite sa pre jasný a chytľavý vzor..
 • Ak chcete zväčšiť objem miestnosti, ozdobte steny tapetami v malom kvetinovom ornamente..
 • Stropy sú vyššie pri použití tapiet so zvislými pruhmi. S horizontálnymi – steny sa rozširujú. Aby sa dosiahol tento vizuálny efekt, pruhy musia výrazne vystupovať na pozadí plátna..

Nasledujúce video predstavuje možnosť návrhu miestnosti v klasickom štýle..