Obklady na steny

Reliéfne dlaždice: vlastnosti a výhody

Reliéfne dlaždice: vlastnosti a výhody

Keramické dlaždice sú jedným z najobľúbenejších materiálov na dekoráciu interiéru a exteriéru. Je silný, odolný a krásny, čo sú hlavné kritériá pri výbere kupujúceho. Výrobcovia v súčasnej dobe ponúkajú dlaždice v akomkoľvek štýle, farbe a veľkosti..

Jednou z noviniek posledných rokov sa stali dlaždice, ktoré napodobňujú rôzne textúry.. Táto inovácia výrazne rozšírila rozsah jej aplikácie. Predtým boli jediným priestorom na kladenie dlaždíc kúpeľňa a kuchyňa, teraz je vyzdobený fasádami budov, verandami, podlahami, stenami v obývacích izbách a na verejných miestach..

Výrobné metódy

Reliéfna dlaždica predpokladá prítomnosť vyčnievajúceho vzoru alebo vzoru na povrchu. Je vyrobený z hliny rovnakým spôsobom ako hladký. Aplikuje sa spôsob rezania, lisovania, odlievania alebo vytláčania. Vzhľadom na rozsah modernej výroby je populárna metóda formovania, ktorá umožňuje získať identické vzorky pre celú dávku, čo uľahčuje inštaláciu..

Dizajnéri, aby boli interiéry neobvyklé a výrazné, objednávajú si ručne vyrobené výrobky alebo ich vyrábajú samy pomocou malých pecí. Takéto dlaždice získavajú popularitu vďaka svojej jedinečnosti a originalite. Tu je priestor pre predstavivosť, potlač trávy alebo chaotické vzory, každá dlaždica bude jedinečná..

Blotovanie alebo lepenie škrupín, kryštálov, kameňov, kovu, zrkadiel, iskier alebo iných výrobkov na materiál je ďalším spôsobom, ako vytvoriť jedinečnú podlahovú a stenovú krytinu..

Spravujú to spravidla malé továrne a dielne na zákazku..

Druhy reliéfov

Nasledujúce vzory nájdete v katalógu výrobcov keramiky.

 • Rastliny. Na hline je možné vystaviť kvety a puky, trávu, stromy, listy, všetko, čo sa vo svete flóry nachádza. Existuje čiastočný alebo úplný obrázok. Je možné vytvoriť malé vložky s jedným krásnym kvetom alebo rozložiť celú stenu na dlaždice znázorňujúce lúku, džungľu alebo koláž rastlín.
 • Fauna. Pre kúpeľne sú obľúbené obrázky rýb, mušlí, mäkkýšov v rôznych prevedeniach. Existujú dlaždice s vtákmi, divoké a domáce zvieratá vo forme panelov alebo malých dlaždíc.
 • Prírodný kameň. Mramor – napodobenina tohto kameňa sa nachádza v zbierkach najznámejších spoločností zo Španielska, Nemecka, Francúzska. Dlaždica s touto textúrou funguje ako základ a vyzerá perfektne v každej miestnosti. Textúra žuly, bridlice, onyxu, kremeňa a ďalších kameňov sa nielen obnovuje, ale používa sa aj v pôvodnej forme.
 • Tehla. Obľúbený typ reliéfu vhodný do decentných loftových alebo minimalistických interiérov. Ideálna náhrada za prírodný materiál.

 • Geometrické tvary a čiary. Horizontálne a vertikálne, rovné a vlnité čiary, rôzne tvary v rôznych množstvách a kombináciách.
 • Starožitné vzory. Imitácia kresieb starovekých civilizácií na vytvorenie interiéru v neobvyklom štýle.
 • Ľudové ozdoby. Kresby vo forme ozdôb rôznych krajín a národov, napríklad Gzhel, Khokhloma, Maurov, marockých vzorov a oveľa viac.
 • Textúra látky, koža, drevo. Imitácia saténu, hodvábu a iného materiálu je vhodná na pokrytie veľkého objemu stien. Drevená dlažba je náhradou laminátovej alebo parketovej podlahy v akejkoľvek miestnosti. „Drevená“ porcelánová kamenina sa používa na cesty, fasády a iné vonkajšie úpravy.

 • Farebné sklo.
 • 3D efekt. Neobvyklé dlaždice, ktoré vďaka použitému vzoru vytvárajú vizuálne efekty. Simuluje všetko od mydlových bublín po optické ilúzie.
 • Štuky. Na vyzdobenie kúpeľne, napríklad v barokovom štýle, vytvorte keramické okraje, stĺpy a ich podstavce.

Kde a ako používať?

Napriek veľkej oblasti použitia sa reliéfne dlaždice spravidla používajú v kombinácii s hladkým alebo v kombinácii viac konvexného vzoru s menej nápadným. Volumetrické textúry je možné použiť na oddelenie a zvýraznenie rôznych oblastí v miestnosti bez zmeny hlavnej farby interiéru..

V kúpeľniach sú reliéfne dlaždice často kladené vo forme horizontálnych alebo vertikálnych pruhov. Vo väčšom priestore pôsobí neobvykle výzdoba celej steny.

Najpopulárnejším spôsobom je dekor vo forme vložiek so zameraním na neobvyklý dokončovací materiál..

Reliéfne dlaždice používajú nielen na steny, ale aj na podlahu. Jeho nerovný povrch je ideálny ako podlahová krytina v kúpeľniach, na schodiskách, v bazénoch alebo vo verejných priestoroch, pretože je predovšetkým protišmykový..

Mnoho výrobcov vyrába špeciálne modely ako súčasť zbierok na dokončenie schodov alebo ciest s lineárnym vzorom vo forme výklenkov. Mramorové dlaždice sú vhodné na podlahy v obchodoch alebo reštauráciách, ich drsnosť neumožňuje skĺznutiu obuvi alebo nábytku.

Treba poznamenať, že takýto materiál sa používa nielen na krásu, ale aj na prospech. V obytných priestoroch alebo v špecializovaných inštitúciách sú pre lepšiu orientáciu v priestore pre osoby so zrakovým postihnutím potrebné reliéfne štruktúry.

Pokladanie dlaždíc popretkávaných kameňmi alebo škrupinami na podlahu je skvelou masážou chodidiel. Po vložení do kúpeľne môžete skombinovať podnikanie s potešením..

Porcelánová kamenina sa používa na dokončenie fasád budov. Je silnejšia ako obyčajné keramické dlaždice, je ohňovzdorná, odolná voči vlhkosti a hustejšia. Reliéfne možnosti pre takú povrchovú úpravu vám umožnia nahradiť drahý prírodný kameň, tehlu alebo drevo..

Výhody a nevýhody

Výhody použitia reliéfnej dekorácie na stenu sú:

 • Krása a estetika. Takáto dlaždica nepochybne urobí každú izbu neobvyklou, útulnou, svetlou a príjemnou pre oči. Rôzne vizuálne efekty, hra svetla a tieňa umožní vidieť miestnosť novým spôsobom zakaždým. S jeho pomocou môžete vizuálne rozšíriť malú miestnosť alebo zvýšiť stropy.

 • Sila. Podlahová alebo stenová krytina vydrží dlhšie, najmä vo vlhkých priestoroch.
 • Rôznorodosť. Veľký počet textúr, medzi ktorými nájdete možnosť pre akýkoľvek nápad na dizajn. Pri absencii toho, čo je potrebné v zbierkach známych značiek, je možné požadované vyrobiť na objednávku.

Existujú aj nevýhody. V prvom rade je to cena. Náklady na dlaždice s reliéfnou štruktúrou sa výrazne líšia od základných v akejkoľvek zbierke. Čím je kresba zručnejšia a komplexnejšia, tým viac stojí. Nezabudnite na to pri výbere dizajnu miestnosti a výpočte nákladov na projekt..

Druhým mínusom je samotný vzhľad povrchu. Zárezy a vydutia sťažujú čistenie stien a podlahy. Problémy môžu nastať pri rezaní obkladov a škár. Všetku prácu je potrebné vykonať opatrne a presne, aby ste nepokazili vzhľad vzoru..

Tipy na výber a kladenie reliéfnych dlaždíc nájdete v nasledujúcom videu.