Obklady na steny

Tapeta alebo nástenná maľba: čo je lepšie vybrať?

Každý domov by mal byť zariadený atraktívne a krásne. To však môže byť ťažké dosiahnuť, dokonca aj výber vhodnej možnosti dizajnu je náročný. Často je na výber medzi vymaľovaním stien a ich prilepením tapetou a predstava o výhodách a nevýhodách oboch možností je vágna, pre väčšinu ľudí neúplná..

Klady a zápory tapiet

Stena bez tapiet sa zdá nepríjemná, opustená a zle udržiavaná. Ak nájdete optimálny typ tapetového materiálu, môžete premeniť akúkoľvek miestnosť, ktorú chcete. Vytvorilo sa veľa materiálov, každý z nich má svoje vlastné jedinečné parametre. Poteší aj tých najnáročnejších a najnáročnejších estétov. Príprava povrchu na aplikáciu takmer všetkých existujúcich tapiet navyše nebude náročná, sú schopné zakryť aj drobné chyby steny.

Poteší vás výber textúr, ozdôb a farieb, všeobecný štýl (od monochromatických klasík po kompozície na mieru).

V tom istom byte môžete pre každú izbu použiť rôzne tóny a druhy tapiet, naplno vyjadriť jej ducha a vydržať všetko v jednom kľúči (alebo naopak zdôrazniť vlastnosti).

Papierová základňa účinne odoláva vzhľadu plesní a iných húb a tlači úplne bezpečný pre ľudí a domáce zvieratá. V bytovom dome sú tapetové materiály atraktívne s vynikajúcou úrovňou zvukovej izolácie a tepelnej izolácie a je celkom jednoduché ich použiť, ak poznáte niektoré jemnosti..

Medzi nedostatky je možné poznamenať, že tapeta sa ľahko znečistí, odrody papiera sa nedajú čistiť a vinylové a netkané textílie je potrebné trieť opatrnejšie. Pre mokré miestnosti nie sú všetky typy rovnako vhodné a tie, ktoré je možné použiť, vyžadujú použitie drahých lepidiel. Povlak sa bude musieť meniť najmenej raz za päť rokov a odstránenie predchádzajúcej vrstvy môže byť veľmi náročné..

Výhody a nevýhody maľovania

Maľovanie vám umožňuje dlhodobo maskovať praskliny za predpokladu, že je povrch správne pripravený. Maľovanie je veľmi jednoduchý proces a mnoho typov farieb vám umožňuje umývať, utierať nečistoty a používať saponáty. Voľba farby nie je menšia ako pri tapete a textúra môže byť tiež celkom rozmanitá..

Ale:

  • Maľba poskytuje dobré výsledky iba na dôkladne vyrovnaných a pripravených stenách..
  • Akákoľvek príprava na vysokej úrovni pravdepodobne nebude úspešná pre neprofesionálov, rovnako ako počiatočné obklady stien.
  • Povrchy bude potrebné z času na čas dôkladne umyť, aby sa zabránilo upchávaniu pórov nečistotami.
  • Maľovať všetko jednou farbou je riešenie, ktoré je vhodné len pre niektoré organizácie a rôzne dizajnérske farby, dokonca aj akrylové, sú drahé..

Čo je lepšie vybrať?

Stále musíte urobiť konečné rozhodnutie – tapetu alebo maľovanie stien v byte. Na maľovanie a prípravu na to, ako už bolo spomenuté, budete musieť najať skúsených finišérov.. Lepenie na stenu je k dispozícii aj pre neprofesionálov aj keď pracujete sami, zoznam požadovaného vybavenia je minimálny.

Ak potrebujete dokončiť steny nie od začiatku, ale dôkladne ich vyrovnať pri predchádzajúcich opravách, je finančne výhodnejšie použiť farbu..

Šetrnosť k životnému prostrediu

Použitím tapiet moderného dizajnu v miestnosti sa nemôžete starať o hygienickú situáciu. Papierový poťah je ľahko priedušný a pokúšajú sa použiť rovnaké syntetické materiály. Každopádne tapety používané v každodennom živote sú hypoalergénne.

Pokiaľ ide o environmentálne charakteristiky, situácia však nie je taká jednoznačná. Buď extrémne drahé textilné tapety, alebo nie veľmi atraktívne papierové tapety plne spĺňajú všetky požiadavky.

Čo je drahšie?

Ani tí najskúsenejší špecialisti nedajú na túto otázku jednoznačnú odpoveď, pretože porovnávať možno iba tapety a farby porovnateľných kategórií, a nie materiály všeobecne. Ak sa pozriete iba na vysokokvalitné materiály, ich náklady spolu s dodatočnými nákladmi budú približne rovnaké. Vezmite prosím na vedomie, že príprave na maľovanie musíte venovať viac času, než sa pripravovať na tapetovanie. Ideálnou základňou pre obe možnosti návrhu je sadrokartón.

Čo je teraz v móde?

Ak sa obrátite na zbierky rôznych návrhárov, stredných aj vyšších tried, nájdete príklady miestností zdobených tapetami aj farbami. Farby a laky sú kolosálnej rozmanitosti, niektorí výrobcovia majú vo svojom sortimente také farby, že aj ich jednoduchý opis vyžaduje celú frázu. Výrobcovia tapiet sa však snažia držať krok a neustále zlepšujú aj svoje nátery:

  • Tento rok sú monochromatické tapety na vrchole popularity a pre rôzne miestnosti sú vyberané jednotlivo, čo najpresnejšie vyjadrujú ich ducha a štýl. Kombinácia obyčajných pruhov alebo línií vizuálne ohraničí časti miestnosti; sviežosť vnímania je zaistená zavedením výtlačkov do interiéru.

Za posledný rok a pol odborníci na dizajn odporučili použiť široké tapety, ktoré tvoria len minimálny počet spojov..

  • Zriedenie nadmernej monotónnosti je nielen možné, ale dokonca nevyhnutné. Na tento účel sa používajú neobvyklé vzory. Alebo zdanlivo obyčajné, ale s tenkými tmavými kontúrami tvarov. Európske a ázijské motívy sú stále žiadané, takéto riešenia je možné zvoliť odvážne, bez strachu, že vyjdú z módy..

  • Ak je namiesto tapety zvolená maľba, sú tu aj nesporní vodcovia. Dizajnérska komunita a výrobcovia sa teraz inšpirujú prírodnou zeleňou, čistou vodou (v oceáne alebo vo vodopáde), ozdobami s jasnými divokými kvetmi. Kaleova tonalita má byť kulisou pre chytľavejšie a živšie prvky. Keď chcete niečo ľahké, ale praktické a nie asertívne, má zmysel zvoliť farbu lieskových orieškov..

  • V prípade, že potrebujete miestnosť čo najviac oživiť a oživiť, môžete odporučiť farbenie lapis lazuli. Chcete extrémny jas, chytľavosť, milujete radikálne experimenty? Potom vám bude vyhovovať červeno -oranžový tonálny „plameň“ – najintenzívnejší a najenergetickejší v najnovších kolekciách. Podobná farba by mala byť použitá na čo najväčšej ploche a ostatné farby by mali byť použité len ako akcenty alebo doplnky..

  • Už niekoľko rokov je používanie modrých tónov veľmi obľúbeným riešením. Striedaním teplých a studených odtieňov tejto farby môžete ľahko vyjadriť svoju jedinečnú náladu. Neprekračujte teplú a studenú skupinu, v každej miestnosti zvoľte rôzne tóny, ale blízke teploty farieb.

  • Tonalita „Marsala“ sa začala používať v interiéri relatívne nedávno – a je tu každý dôvod domnievať sa, že práve ona sa v blízkej budúcnosti stane jedným z lídrov. Majte na pamäti, že táto šťavnatá čerešňová farba je pútavá a preto je vhodná iba pre akcentačné steny..

Čo je praktickejšie?

Tapety, ktoré sa dnes vyrábajú, môžu vydržať dlhšie ako akékoľvek materiály pre farby a laky. Ale ak sa rozhodnete zmeniť vzhľad, použite iný koncept, maľovanie stien bude jednoduchšie a jednoduchšie..

Kombinovaná možnosť – natierateľná tapeta – vám umožní zaistiť dodatočný náter až desaťkrát, ako to výrobcovia zaručujú. Jediným problémom je, že textúra sa zachová nie viac ako päťkrát, a potom sa vrstva farby stane úplne hladkou..

Ak je rozhodujúce rozhodnutie stále veľmi ťažké, zvážte použitie farby v niektorých miestnostiach a tapety v iných. Alebo ich skúste rozdeliť podľa výšky, vyčleniť pre ne rôzne steny hlavnej miestnosti. V nových budovách a tam, kde sa steny často špinia, stojí za to použiť tapetu, a ak je miestnosť veľmi vlhká, je vhodnejšie použiť náter.

Farbenie je vhodnejšie pre tých, ktorí majú radi časté zmeny.; je to tiež jediná možnosť, ktorá vám umožňuje zdobiť zrub. Teoreticky sa na ňu dajú nalepiť aj tapety, ale určite budete musieť pripraviť sprostredkovateľskú vrstvu, ktorá zničí dekoratívne výhody zrubového domu.

Alternatívne riešenia

Treba poznamenať, že v niektorých prípadoch je jednoduchšie odmietnuť farbu, tapetu a použiť alternatívny materiál. Ktorý z nich závisí od vašej prioritnej kvality. Prirodzenosť a šetrnosť k životnému prostrediu bude teda najlepšia pre drevo a všetky nátery na ňom založené (podšívka, laminát, zrub a dekoratívne panely). Plastové panely sú stredne odolné, hygienické a majú vynikajúce antistatické vlastnosti. Tieto výhody sú však zrušené vysokou toxicitou počas spaľovania, citlivosťou na vysoké teploty, tendenciou k deformácii a nemožnosťou čistenia abrazívnymi prostriedkami..

O povrchoch z tehly, kameňa, dlaždíc a porcelánu sa nemôže ani uvažovať – ​​to je úplne iná cenová kategória. Ktorú konkrétnu možnosť si vybrať, sa budete musieť rozhodnúť sami, pretože projektant ani stavitelia nebudú musieť žiť v zrekonštruovanom dome. Pred rozhodujúcim výberom zvážte klady a zápory..

Dizajnové nápady

Zdobenie priestoru v novej budove môže byť veľmi originálne a efektívne: odborníci odporúčajú kombinovať rôzne druhy tapiet. Ak sú reprezentované zvislými pruhmi, bude možné aspoň čiastočne prekonať zníženie stropov. Aby sa neporušila harmónia, stojí za to použiť povlak jednej farebnej škály, ktorý sa líši iba v odtieňoch. Keď sú kombinované kresby rôznych typov, stojí za to vybrať tie, ktoré zodpovedajú farbe alebo štýlu..

Keď je zvolené sfarbenie, môžete sa uchýliť k kombinácii troch farieb a môže byť vyjadrené v úplne nepostrehnuteľných prechodoch z jedného tónu na druhý a v ostrom kontraste. Nie je predpísaná tuhosť okraja, môže byť aj vo forme výčnelkov, často sa používajú lišty a iné dekoratívne prvky. Pri výbere farebnej kombinácie tiež neexistujú žiadne kánony, môžete sa plne sústrediť na svoju predstavivosť.

Znalosť najjednoduchších princípov výberu pomôže vytvoriť originálny interiér, ktorý bude zodpovedať súčasnej móde, a to pomocou tapiet aj lakov..

Ďalšie informácie o tom, ako vymaľovať steny v dvoch farbách, nájdete v nasledujúcom videu..