Obklady na steny

Štýlová tapeta v interiéri: vybrané funkcie

Štýlová tapeta v interiéri: vybrané funkcie

V súčasnej dobe existuje množstvo štýlových tapiet – od pomerne lacných, relatívne jednoduchých až po drahé elity. Existuje veľa obkladov stien, takže vybrať ten správny pre konkrétny interiér je niekedy dosť ťažké..

Preto by ste mali podrobne porozumieť funkciám výberu tapety, ich typom a vyhodnotiť najúspešnejšie možnosti dizajnu.

Názory

Podľa svojho vzhľadu sú tapety rozdelené do niekoľkých typov.. Existujú nasledujúce typy povlakov:

 • Reliéfne. Obraz môže byť konkávny alebo konvexný. Vzor dodáva tapetám eleganciu, špeciálnu eleganciu. Takéto povlaky sú rozdelené na reliéfne a vlnité..
 • Hladké.
 • Nátery, ktoré napodobňujú rôzne materiály. Takéto tapety vyjadrujú prirodzenosť a estetiku kovu, tehlových povrchov, sadry, dlaždíc atď..

Tapety sú rozdelené do niekoľkých typov podľa odolnosti voči vlhkosti. Nátery môžu byť klasické, super umývateľné, prateľné a odolné voči vlhkosti. Podľa stupňa hustoty sa delia na ťažké (viac ako 110 g / m2) a ľahké.

Tapety sú rozdelené do niekoľkých typov v závislosti od výrobnej technológie a typu podkladu.. Obklady stien sú:

 • Vyrobené z papiera. Toto je klasická verzia – tieto materiály sú najobľúbenejšie. Existujú dvojvrstvové a jednovrstvové papierové nátery. Jednovrstvová tapeta je veľmi jednoduchá, vždy je to jeden list a dvojvrstvová tapeta sa skladá z dekoratívneho povlaku s nejakým druhom obrázku a základne. Papierové tapety sú možnosťou, ktorá je veľmi ekonomická. Takéto materiály však majú množstvo nevýhod: nelíšia sa v odolnosti voči vlhkosti, odolnosti voči slnečnému žiareniu, sile.

Papierové nátery sa neodporúčajú na nerovné povrchy: iba zvýraznia ich nedostatky. Papier je však veľmi dobrou voľbou, ak máte doma malé deti. Ak natierajú steny, povlak sa dá ľahko vymeniť..

 • Vinyl. Základom takýchto povlakov je tkanina alebo trvanlivý papier. Horná časť tapety je pokrytá polyvinylchloridovým filmom. Takéto materiály sa vyznačujú vynikajúcim výkonom. Sú bezpečné, trvanlivé a vydržia dostatočne dlho. Tieto nátery sú odolné voči mokrému čisteniu. Takéto materiály však majú aj nevýhodu: sú vzduchotesné. Budete musieť neustále upravovať úroveň vlhkosti v miestnosti.

 • Netkané. Výhody takýchto tapiet sú absencia strií, pevnosť. Tieto krytiny poskytujú veľmi dobrú zvukovú izoláciu. Pomocou takýchto materiálov je možné skryť aj pomerne významné chyby. Okrem toho môžu byť často farbené..

 • Ďalšou populárnou možnosťou je sklolaminát. Takáto tapeta môže byť hladká, vlnitá. Krytiny môžete kúpiť v dvoch alebo v jednom kabáte. Tapeta zo sklenených vlákien je veľmi odolná, ťažko sa trhá a vydrží vám čo najdlhšie. Na lepené nátery sa nanášajú farby a laky na vodnej báze alebo akrylové farby. Do obytných priestorov sa nekupujú veľmi často – spravidla ako originálne dekoratívne prvky pre určité oblasti..

Tieto materiály sú bezpečné pre ľudské zdravie, neobsahujú živnú pôdu pre škodlivé mikroorganizmy.

Vlastnosti výberu

Pri výbere najvhodnejšej tapety do štúdiového bytu alebo iného obytného priestoru by ste mali vziať do úvahy niekoľko odporúčaní:

 • Ešte pred návštevou obchodu si premyslite, aký materiál potrebujete. Neodporúča sa okamžite zastaviť výber prvého náteru, ktorý sa vám páči. Vyzdvihnite ďalšie tapety, porovnajte ich, premýšľajte o tom, či budú vyzerať krásne, či zapadnú do konkrétneho dizajnu.
 • Je potrebné vybrať také materiály so zameraním nielen na nábytok a výzdobu v miestnosti, ale aj na vlastnosti samotnej miestnosti – veľkosť, typ. Ak sú stropy nízke, je dobrou voľbou zvislý vzor na stenách. Miestnosť s veľkým vzorom alebo horizontálnymi pruhmi bude pôsobiť širšie, ale kratšie.

 • Kresba, odtieň, textúra tapety sú veľmi dôležité. Je dosť ťažké nájsť úspešné konštrukčné riešenie – musíte vziať do úvahy rôzne nuansy. Tapeta by mala byť v súlade so všetkými prvkami interiéru. Stojí za to zamerať sa na všeobecné pravidlo: v interiéri – nie viac ako 3 farby a 3 odtiene. Vďaka tomu budete mať väčšiu šancu dosiahnuť harmóniu..
 • Ak je miestnosť na južnej strane, je lepšie zvoliť svetlostále nátery. Tým sa zabráni vyblednutiu obrazu..

 • Farby nábytku a tapiet by mali byť odlišné. Všetky prvky by mali byť v harmónii, ale nemali by sa navzájom spájať..
 • Dobrou možnosťou pre malú tmavú miestnosť sú krytiny s malým vzorom. Ak je miestnosť veľká, rozhodnite sa pre veľké, jasné obrázky..
 • V tých prípadoch, keď plánujete na steny položiť koberce, fotografie, obrazy, vyberte si jednoduché tapety, ktoré nebudú odvádzať pozornosť od týchto ďalších prvkov..

Ako zladiť s farbou podlahy a stropu?

Existuje niekoľko najbežnejších možností, ktoré stojí za zváženie:

 • Tmavé linoleum alebo iné podlahové krytiny týchto farieb (napr. Hnedé). V takýchto prípadoch by ste sa nemali báť vybrať si „aktívne“ steny. Na tmavú podlahu si môžete vybrať výrazné vzory, bohaté, svetlé farby (vrátane zlatých tónov, môžete si vybrať kombináciu dvoch farieb). Tapeta výraznej farby a tmavé podlahy ladia so svetlými stropmi, na ktoré môžete použiť dekoratívnu omietku.

V tomto prípade by mal byť nábytok tiež ľahký (môžete si vybrať napríklad béžovú).

 • Ak je podlahová krytina tmavá a nemáte radi svetlé tapety, mali by ste sa rozhodnúť pre gradient. V tomto prípade sú na dekoráciu zvolené rôzne tóny rovnakej farby. Kombinácia svetlého stropu, tmavších stien (napríklad farba cappuccino) a takmer čiernej podlahy je veľmi harmonickou možnosťou a vyzerá zaujímavo v rôznych miestnostiach. Do tejto kompozície môžu byť zahrnuté aj dvere vyrobené v rovnakej farebnej schéme. Nezabudnite, že zaťaženie farby musí byť správne rozložené na všetky zvislé a vodorovné povrchy..

 • Ak je podlaha tmavého odtieňa a máte za cieľ experimentovať, skúste stmaviť aj strop. Steny sú svetlé, ale môžete ich urobiť biele. Tento kontrast bude vyzerať veľmi atraktívne..
 • Svetlé tapety podobné kameňu môžete skombinovať s tmavými odtieňmi. Biela tapeta vyzerá veľmi pekne pod ozdobnou tehlou. Je potrebné poznamenať, že murivo a jeho imitácia je veľmi obľúbená pri navrhovaní moderných interiérov..

 • Ak má miestnosť svetlú podlahu, steny môžu byť tmavé a strop môže byť tiež svetlý. Takéto kombinácie vyzerajú veľmi pôsobivo. Dnes veľa ľudí uprednostňuje svetlý dub: takéto podlahové krytiny sú veľmi príjemné pre oči..

 • Niektorí ľudia dávajú prednosť tomu, aby bolo všetko svetlé: steny, podlaha a strop. Aby ste sa vyhli monotónnosti v takýchto interiéroch, stojí za to kúpiť žltý, modrý alebo iný svetlý nábytok do miestnosti, môžete použiť akékoľvek zaujímavé dekoratívne prvky.

 • Tmavý strop a svetlá podlahová krytina. Steny môžu byť svetlé alebo tmavé. Tento dizajn je ideálny pre miestnosti, kde je strop príliš vysoký. Stojí však za zmienku, že kontrast by nemal byť príliš výrazný..

 • Ak je podlaha v miestnosti svetlá alebo je na nej koberec, je lepšie rozhodnúť sa pre svetlé stropy a steny..

Vyberáme farbu nábytku

Ak ste si už kúpili rôzne kusy nábytku, riaďte sa nimi. Nábytok by mal byť kombinovaný s tapetami, ale mali by byť zvolené rôzne farby a odtiene. V prípadoch, keď sú výrobky drahé, stojí za to zvoliť „bohaté“ farby stien: vínová, béžová, krémová, čokoládová. Ak spojíte tieto prvky dohromady, efekt bude jednoducho úžasný – interiér získa šik, status.

Ak je nábytok ľahký, stena môže byť dostatočne svetlá so vzormi. Zrieďte takú miestnosť rôznymi nasýtenými farbami., inak bude interiér pôsobiť príliš vyblednuto.

Pri moderných kusoch nábytku zvyčajne dobre fungujú možnosti ako klasické pruhy a abstraktné vzory na stenách..

Tipy na výber

Aby ste si vybrali správnu tapetu na umelý kameň, fotografické tapety, sypké materiály alebo akékoľvek iné obklady stien, musíte vziať do úvahy nielen celkový dizajn miestnosti, ale aj jej funkčný účel. Ak sa chcete vyhnúť chybám a zvoliť perfektnú možnosť, prečítajte si o tom, ktorá tapeta je vhodná pre konkrétnu miestnosť..

Do spálne

Spálňa je miestnosť, kde ľudia trávia veľa času. Dokončovacie materiály musia byť pre ľudí úplne bezpečné. Pre takú miestnosť je lepšie zvoliť nátery vyrobené z textilu, akrylu, papiera, sklolaminátu alebo materiálov na maľovanie. Pena alebo plochý vinyl budú tiež fungovať, ale táto možnosť je menej žiaduca..

Pri výbere vhodných náterov na steny spálne by ste sa v prvom rade mali zamerať na vkus osoby, ktorá tam bude spať. Ak pár strávi noci v takejto miestnosti, je dôležité vziať do úvahy preferencie oboch. Aj keď veľa závisí od vkusu, stojí za zmienku tmavé a príliš svetlé farby nie sú pre spálňu príliš vhodné. Napriek tomu by v takej miestnosti mal človek odpočívať, relaxovať a naberať silu a nemal by prepadnúť skľúčenosti alebo prežívať nadmerné nervové vzrušenie. Najlepšou možnosťou sú pokojné pastelové farby, ktoré nespôsobujú bolesti hlavy a nezaťažujú oči.

Do haly

Obývacia izba (hala) – miestnosť, v ktorej sa veľmi často schádzajú aj rodinní príslušníci. Niekedy sa tam objavia aj hostia. Môžeme povedať, že obývačka je „tvárou“ domu. Preto sú v takej miestnosti tie najtrúfalejšie nápady na dizajn často stelesnené v skutočnosti, pretože len málo majiteľov domov nechce predviesť svoju individualitu a dobrý vkus..

Do haly si môžete vybrať takmer akúkoľvek tapetu. Dnes sú fotografické tapety veľmi obľúbené. Obrázky na nich sú veľmi odlišné. Samozrejme, je potrebné mať na pamäti jedno dôležité pravidlo: výber obkladov stien v obývacej izbe (ako pre každú inú miestnosť), musíte sa zamerať na všeobecný štýl interiéru, farby nábytku, stropu, podlahy, rôzne dekoratívne prvky.

Do kuchyne

S kuchyňou je už všetko oveľa komplikovanejšie. Hlavným problémom je, že povrchy v takejto miestnosti sú veľmi špinavé, pretože jedlo sa tu varí každý deň..

Vzhľadom na teplotné extrémy a vysokú vlhkosť môžu byť povlaky veľmi ťažko poškodené, preto sa musia odlišovať zvýšenou odolnosťou voči takýmto vonkajším vplyvom. Do kuchyne by ste mali zvoliť tapetu, ktorá neabsorbuje pachy..

Najlepšie možnosti sú tapety na maľovanie, vinyl, sklolaminát. Papierové kryty nie sú vhodné do kuchyne.

Do kúpelne

Nie každý si vyberá obklady stien, ako sú tapety do kúpeľne. Ak ich naozaj chcete kúpiť, dávajte pozor na sklolaminát a vinyl. Nátery pre takúto miestnosť musia byť trvanlivé a odolné voči vlhkosti..

Do škôlky

Detská izba je najdôležitejšou miestnosťou v dome. Práve tu chlapci vyrastajú, spia, študujú, hrajú sa, zabávajú sa, snívajú. Dieťa by malo byť vo svojej izbičke čo najpohodlnejšie, navyše by ho malo inšpirovať! Do takejto miestnosti by ste mali zvoliť absolútne bezpečné materiály., nie je nič dôležitejšie ako zdravie detí. Do škôlky sú vhodné sklenené tapety, natierateľné nátery, papierové tapety.

Pri výbere najvhodnejšej možnosti sa zamerajte na vek dieťaťa. Pre deti sú hry obzvlášť dôležité, takže interiér v malej detskej izbe môže byť celkom farebný. Dokonca je možný aj tematický dizajn. Ale pre teenagera už prvé miesto nie je zábava, ale funkčnosť. Nezabudnite však, že dospelé deti majú tendenciu prejavovať svoju individualitu všetkými možnými spôsobmi. Pomôžte im s tým s výzdobou miestnosti.

Informácie o tom, ako vybrať tapetu pre rôzne miestnosti, nájdete v nasledujúcom videu..

Krásne možnosti v interiéri

Jednou z najatraktívnejších farieb je orgován. V miestnosti s takouto tapetou sa vytvára atmosféra tajomstva..

Červená stena so zlatými vzormi vyzerá jednoducho luxusne – takáto miestnosť je spojená s chic!

Tapeta s jedným veľkým vzorom vyzerá veľmi originálne. Nič nadbytočné – ale zároveň obraz výrazne oživuje bežnú svetelnú stenu.

Jas a množstvo farieb sú veľmi vhodné do detských izieb. To isté platí pre tapety..