Obklady na steny

Vlastnosti dizajnu historických tapiet v štýle „retro“

Vlastnosti dizajnu historických tapiet v štýle „retro“

Tapeta je už mnoho rokov považovaná za jeden z najobľúbenejších typov dekorácií stien, pretože tieto stavebné materiály majú mnoho výhod oproti mnohým ďalším možnostiam..

Podľa mnohých návrhárov a dekoratérov v posledných rokoch naberajú na obrátkach vintage tapety v retro štýle, ktoré výhodne porazia nielen klasický, ale aj moderný interiér. V tomto článku sa bude diskutovať o tom, aké funkcie a výhody má tento štýl tapety, ako ich správne vybrať..

Štýlové vlastnosti

Retro tapety môžu byť veľmi odlišné. Je dôležité si uvedomiť, že tento koncept zahŕňa všetky tapety, ktoré majú konkrétny vzor a obrázky v danom štýle..

 • Ceny za vysokokvalitné tapety tohto typu môžu byť predražené. Je to spôsobené tým, že väčšina modelov prezentovaných v obchodoch a salónoch je variantom zahraničnej výroby. Európa veľmi miluje tapety v retro alebo vintage štýle, v dôsledku čoho sa do našej krajiny často dodávajú za vysoké ceny..

 • Široká škála tapiet tohto typu umožňuje výber aj tým najnáročnejším zákazníkom..

Mnoho značiek ponúka značkové možnosti a dokonca aj modely s ručne vyrobenými detailmi. Najdrahším vzhľadom sú textilné tapety štylizované do starožitného štýlu..

 • Mnoho odborníkov je presvedčených, že zdobenie celého domu alebo bytu v tomto štýle nie je príliš vhodné, ale zdobenie konkrétnej miestnosti retro tapetou bude veľmi užitočné.

 • Vybrať si „retro“ výrobky sami môže byť náročné, a preto sa kupujúci veľmi často uchýlia k pomoci profesionálov a dekoratérov..
 • Takéto stavebné materiály sa často kombinujú s inými obkladmi stien, hlavnou vecou je, že v takom prevedení je šikovná kombinácia všetkých dizajnových prvkov. Získať pôvodný interiér môže byť veľmi ťažké, preto musíte vynaložiť veľké úsilie na výber potrebných dokončovacích materiálov..

 • Vintage tapety sú ideálne na výber nielen v súkromných obytných priestoroch, ale aj v rôznych podnikoch. Sú veľmi dôležité pre rôzne kaviarne a reštaurácie. Tu je veľmi dôležité vybrať ten správny nábytok a doplnky..
 • Nie je neobvyklé, keď sú obklady stien v tomto štýle vyrobené zo starých novín, ale aby to vyzeralo primerane, je potrebné tento prístup pri lepení premyslieť do najmenších podrobností..

Veľká rozmanitosť

Dekorácia steny v retro štýle vyžaduje špeciálne sústredenie a veľkú pozornosť. V prvom rade je veľmi dôležité vybrať správny typ tapety.. Medzi najširšou ponukou nájdete nasledujúce druhy tapiet vo vintage štýle:

 • Papier. Takéto tapety sú považované za najbezpečnejšie pre ľudí aj pre životné prostredie. Navyše sú prezentované v najširšej škále rôznych „retro“ prevedení a obrázkov. Papier sa však veľmi bojí vlhkosti a rýchlo absorbuje pachy tretích strán, takže tieto výrobky nie sú vhodné do všetkých miestností a priestorov..

 • Tapeta sú považované za najuniverzálnejšie, pretože s nimi môžete realizovať najneobvyklejšie nápady. Na fotografickú tapetu si môžete vytlačiť akékoľvek požadované obrázky..
 • Netkané. Tento typ tapety je rovnako populárny ako papierové verzie. Takéto výrobky sú však odolnejšie a ľahko skrývajú malé nedostatky na stenách. K dispozícii v širokej škále farieb. Rôzne značky často vyrábajú módne kolekcie vliesových tapiet v retro štýle..

 • Vinylová tapeta možno najneobvyklejší povrch. Reliéfne modely s vintage kresbami a rôznymi druhmi obrazov pôsobia najdrahšie a najsofistikovanejšie. Veľkou výhodou stavebných materiálov tohto druhu je, že sa dajú ľahko umývať a čistiť od nečistôt, tiež neabsorbujú pachy tretích strán a zachovávajú si farbu a jas tak dlho, ako je to možné..
 • Drahé, ale ospravedlniteľné zároveň, textilná tapeta sa môže ľahko stať vrcholom akéhokoľvek vintage interiéru. O takúto tapetu sa často stará dokonca aj vysávač. Materiály použité na ich výrobu sú pre ľudí šetrné k životnému prostrediu. Okrem toho sú ošetrené špeciálnymi protipožiarnymi roztokmi..

Je veľmi dôležité spomenúť, že retro tapety sa dodávajú v mnohých rôznych prevedeniach a farbách. Môžu byť vyrobené v pokojných aj svetlých farbách. Najpopulárnejšie sú druhé možnosti, ktoré zdôrazňujú samotnú podstatu tohto jasného a živého štýlu..

Bez ohľadu na to, akú tapetu v retro štýle si vyberiete, je veľmi dôležité nezabudnúť na miestnosť, v ktorej ich chcete lepiť..

Ak hovoríme o garsónke vo vintage štýle, kde chcete vyzdobiť kombinovanú kuchyňu a obývaciu izbu, najlepšie je opustiť výber papierových tapiet a zvoliť si odolnejšie a drahšie možnosti. Rozhodne neabsorbujú prebytočný zápach a vydržia mnoho rokov..

Výrobky z obyčajného papiera sú ideálne pre chodbu alebo chodbu, ako aj pre halu.

Možnosti interiéru

Vintage retro tapety sú ideálne na doplnenie moderných interiérov bytov a obytných budov, pretože s ich pomocou nie je potrebné lepiť celú miestnosť, ale môžete ľahko ozdobiť akúkoľvek jednu stenu.

Moderné retro tapety je možné vyrobiť pomocou najrôznejších obrázkov a prvkov z minulosti v kombinácii so žiarivými farbami a odtieňmi modernosti. Bez ohľadu na to, akú tapetu s textúrou si vyberiete, interiér určite nielen osvieži a urobí ho pohodlnejším, ale prinesie doňho radosť a jas..

Tapeta v štýle vintage vyzerá v spálni veľmi draho. Nezabudnite venovať pozornosť možnostiam s kvetmi a vtákmi v jasných farbách a neobvyklými reliéfnymi textúrami..

Pre priestranné miestnosti, kde je umiestnený ľahký nábytok, je najlepšie kúpiť si vintage verzie farebného „piesku“ alebo mliečneho odtieňa. Akékoľvek tmavé a svetlé nahé farby nielenže navodia pokojný pocit, ale tiež urobia miestnosť vizuálne priestrannou.

Tapetu v tomto štýle nepokazia veľké obývačky a haly, ktoré sú vyrobené v klasickom interiéri. Pozrite sa bližšie na možnosti tapiet vo vintage štýle.

Odborná rada

Mnoho ľudí si veľmi často myslí, že na stelesnenie vintage alebo retro štýlu stojí za to použiť starožitné tapety, ktoré vzhľadom na ich vek a neobvyklé vzory možno nazvať vintage. Profesionáli to však neodporúčajú, pretože ide o stavebné materiály, ktorých životnosť môže byť obmedzená.

Ak nájdete zostarnuté, ale zároveň krásne tapety z čias vašich babičiek, zďaleka to nie je zárukou toho, že vám dlho vydržia. Napriek tomu niekedy samotní dizajnéri vyberú také stavebné materiály pre neštandardnú výzdobu stien..

Vintage tapety by mali byť vybrané podľa všetkých rovnakých kritérií ako ostatné, pretože ich hlavný rozdiel je v neobvyklých vzoroch a obrázkoch.

Aby ste si určite vybrali ten správny dizajn na zdobenie stien v dome, je najlepšie využiť služby špecialistov, pretože vintage a retro štýl nie je taký jednoduchý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať..

Je tiež najlepšie dávať prednosť iba osvedčeným značkám a značkám, ktoré vyrábajú slušné tapety. A vynikajúci výrobcovia takýchto stavebných materiálov nie sú len zahraniční, ale aj domáci.

Z nasledujúceho videa sa naučíte, ako lepiť tapetu sami..