Obklady na steny

Vlastnosti zálievky pre slinkové dlaždice

Pri konečných dokončovacích prácach sa snažíme vziať do úvahy každú maličkosť – jeden zlý ťah môže zničiť celý konečný výsledok. Pokiaľ ide o prácu s stavebnými dlaždicami, osobitná pozornosť by sa mala venovať dizajnu švíkov. Lepiaci roztok môže presvitať medzi prvky muriva, čo kazí dojem z povrchovej úpravy. To je obzvlášť dôležité, pokiaľ ide o opláštenie vonkajších stien, pretože sú na očiach. Zvážte vlastnosti zálievok pre slinkové dlaždice, ktoré sa tradične používajú v exteriéri domov, na terasách, schodiskách a chodníkoch..

Klinkerové dlaždice majú keramický základ a vyrábajú sa metódou jediného pálenia. Na výrobu sa používajú ílovité bridlice, tavivá a farbiace oxidy. Holandsko je považované za vlasť tohto dokončovacieho materiálu, odtiaľ sa rozšírilo do Európy a z Ruska sa dostalo do Ruska. Tento materiál nie je o nič menej odolný a praktický ako kameň a v niektorých charakteristikách ho dokonca prekonáva.. Takéto dlaždice ľahko tolerujú teplotné výkyvy a vystavenie vlhkosti, preto sa široko používa pre vonkajšie murivo..

Na čo je škárovacia hmota??

Použitie injektážnej malty vám umožní vyriešiť a zabrániť mnohým problémom.. Výhody použitia sú zrejmé:

 • Estetika. Ak si vyberiete škárovaciu hmotu, aby zodpovedala dlaždici, potom sa celkový vzhľad muriva okamžite zmení – bude to vyzerať perfektne. Možnosť s kontrastnou zálievkou môže tiež vyzerať veľmi dobre kvôli originalite farebnej schémy..
 • Oprava. V rukách profesionála dokáže tento materiál zázraky. Aj čipy na jednotlivých dlaždiciach budú vďaka kompetentnému použitiu zálievky neviditeľné. Nepravidelnosti čiar s chybami v murive budú tiež ľahko skryté, hlavnou vecou je zveriť túto prácu majstrovi.
 • Posilnenie. Vďaka injektáži sa zvyšuje pevnosť muriva – stáva sa odolnejšou voči mechanickému poškodeniu.
 • Ochrana. Zloženie odolné voči vlhkosti zabraňuje predčasnému zhoršeniu vonkajšej úpravy.

Názory

Z výrobcov slinkových zálievok spravidla počúvajú nemecké spoločnosti, napríklad „Quick Mix“. Najpopulárnejšie sú tehlové, červené a hnedé zálievky, ale ak si želáte, nebude ťažké kúpiť tento materiál iného odtieňa.

Ďalej sa musíte rozhodnúť o zložení zmesi. Sú rozdelené do troch hlavných typov.

 • Suchý prášok. Sú vyrobené na báze portlandského cementu a obsahujú zmäkčovadlá. Na obale je uvedené, v akom pomere je potrebné riediť pridaním vody alebo tekutého latexu. Vyznačujú sa pohodlnou aplikáciou, dokonca aj pri spracovaní úzkych švov, plasticitou a nízkou cenou..

 • Cement. Príprava tejto zálievky je nepohodlná. Počas miesenia sa prach rozptyľuje po miestnosti, čo znamená, že je lepšie to urobiť pomocou respirátora, rukavíc a okuliarov..

 • Epoxid. Tieto zmesi obsahujú epoxidovú živicu a tvrdidlo. Sú obzvlášť robustné a zachovávajú si svoje hydrofóbne vlastnosti aj v náročných klimatických podmienkach. Ich nevýhoda spočíva vo viskóznej konzistencii, takže použitie tohto materiálu nie je také jednoduché ako ostatné..

Bez ohľadu na typ injektážnej malty, ktorú uprednostňujete, je lepšie zveriť prácu s ňou skúsenému majstrovi. Ak máte stále v úmysle spracovať švy sami, pozrite sa na rôzne spôsoby práce..

Polosuchá aplikačná technika

Táto metóda sa používa pri práci s portlandským cementom, ktorý stačí len mierne zriediť vodou a dôkladne premiešať. Do práce musíte kúpiť murársku škáru, ktorá zodpovedá šírke švu na vašom murive. V tomto prípade by mala byť minimálna hĺbka švu 5 mm.. Takto vyzerá postup prác pri tomto spôsobe nanášania zálievky:

 • pridaním trochy vody do zmesi pripravte kompozíciu, ktorá konzistenciou pripomína mokrý piesok;
 • naneste správne množstvo malty na preglejku alebo iný materiál;
 • presuňte sa na dlaždicu pod spojom, ktorý chcete ošetriť, a vložte do nej trochu zmesi špárovaním.

Textúra takto vyplnených škár bude mať hrubý povrch, ale v prípade slinkových dlaždíc bude vyzerať dobre a v niektorých prípadoch dokonca dodá budove zaujímavý „starnúci“ efekt.

Neobvyklá textúra takto spracovaných švov je jednoznačným plusom tejto metódy.. Pokiaľ ide o nevýhody použitia polosuchej technológie, sú to zložitosť implementácie a veľmi skromný rozsah farieb použitej škárovacej hmoty..

Technológia pištole

Toto je najjednoduchší a najpopulárnejší spôsob injektáže slinkových dlaždíc., ktoré zvládne nielen profesionál, ale aj amatér:

 • pripravte pastovitý roztok zo zálievky;
 • naplňte ho bežnou stavebnou pištoľou a vytlačte kompozíciu z nástroja do dutiny švíkov bez toho, aby ste sa dotkli samotnej dlaždice, a ak sa zmes napriek tomu dostane na murovacie prvky, okamžite ju vymažte;
 • po počiatočnom nastavení odstráňte prebytok nožom;
 • teraz dávajte materiál opatrnejšie do švíkov prstom alebo špachtľou, vyhýbajte sa silnému tlačeniu do hĺbky, inak sa na týchto miestach môže hromadiť voda.

Tam, kde sa stretávajú zvislé a vodorovné švy, je najlepšie najskôr vyrobiť T-pásy, pretože ide o najťažšie oblasti. Potom sa môžete prejsť zvyšnými intervalmi. Potom bude celkový vzhľad povrchu presnejší..

Najväčšou výhodou hladidiel je jednoduché používanie a mínusom sú ich vysoké náklady.. Tiež zmäkčovadlá v ich zložení môžu viesť k vytesneniu dlaždice, ak nemá čas na tuhnutie..

Povrchová zálievka

Táto metóda tiež nie je obzvlášť náročná. Pozostáva z niekoľkých etáp:

 • pripravte roztok a nechajte ho stáť až 15 minút;
 • znova premiešajte stavebným mixérom – malo by to byť ako kyslá smotana;
 • natrite stenu zmesou a potom odstráňte prebytok gumovým plavákom, pričom švy zostanú na úrovni dlaždíc;
 • Nakoniec prejdite po dlaždiciach pomocou penovej špongie.

Prebytočné zloženie je potrebné odstrániť čo najskôr, než zaschnú, inak budete musieť použiť stavebnú chémiu.

Akákoľvek škárovacia hmota na slínkové dlaždice dodáva budove upravenejší a drahší vzhľad. Uistite sa, že použijete túto ozdobu a nezabudnite na to je lepšie dôverovať takejto práci skúsenému majstrovi.

V nasledujúcom videu sa dozviete viac o tom, ako škárovať dlaždice zo slinku..