Obklady na steny

Vnútorné rohy pre dlaždice: typy a aplikácie

Najbežnejším typom dokončovacieho materiálu používaného na zdobenie kúpeľní a toaliet je keramická dlažba. Na dokončenie celkového vzhľadu a dodanie miestnosti estetiky začali profesionáli používať špeciálne rohy na obkladový materiál v kúpeľni..

Hlavnou úlohou takýchto zariadení je maskovať všetky existujúce nedostatky, ktoré sa objavili počas obkladových prác, ako aj chrániť rohy pred mechanickým namáhaním a výskytom húb..

Kde sa uplatňujú?

Väčšina profesionálov používa rohy z plastových dlaždíc metódou uhlového brúsenia 45 °. Takýto postup však vyžaduje zručnosti a zodpovednosť. Je lepšie túto metódu nepoužívať, ak proces čelenia vykonáva nezávisle osoba, ktorá s takouto prácou nemá skúsenosti. V tomto prípade pre vlastný styling je lepšie nájsť rohy pre obkladový materiál, ktoré sa nazývajú „rozloženia“.

Také prvky budú nevyhnutné, keď budete stáť pred schodmi, mimo rohov kúpeľne a kuchyne. Na to sa spravidla používajú plastové rozloženia, ktoré sa predávajú vo veľkom sortimente farieb a tvarov..

Vonkajšie rozloženie

Najpopulárnejším typom rohu dlaždíc je vonkajší typ rozloženia. Takýto výrobok je určený na ozdobenie vonkajších rohov miestnosti. Rozdeľte vonkajšie rozloženie podľa rozmerov vybraných hrúbkou keramických dlaždíc. Najbežnejšie rohy sú 11, 9 a 7 mm.. Zvyčajná dĺžka výrobkov je 2,5 m.

Na jednej strane má rozloženie drážku, do ktorej je nainštalovaný obkladový materiál. Druhá strana rozloženia s dekoratívnym typom povrchu dodáva vonkajším rohom úplnosť a estetiku..

Použitie takého materiálu pomáha chrániť vonkajší roh pred rôznymi poškodeniami..

Na výrobu rohov sa používajú nasledujúce materiály:

 • mosadz;
 • hliník;
 • plast.

Inštalačná technológia

Inštalácia vonkajších PVC tesnení, tiež nazývaných „lišty“, sa vykonáva po ukončení obkladu steny, ktorý tvorí vonkajší roh..

Prácu je potrebné vykonať podľa nasledujúceho algoritmu:

 • Pred začatím obkladu druhej steny by mala byť ozdobná drážka vložená do dlaždice, ktorá je obrátená k druhej stene miestnosti. Zároveň je potrebné striktne dodržiavať rozmery drážky podľa rozmerov dlaždice – inak s menšou veľkosťou drážky to nepôjde. Pri väčších veľkostiach drážok bude potrebné použiť viac tmelu..
 • Pre pohodlnú implementáciu dokončenia ďalšej steny musíte roh opraviť páskou.
 • Materiál dlaždíc je položený tesne pritlačený k rozloženiu – vertikálnu úroveň musíte vždy ovládať.
 • Na konci práce by mali byť dutiny opravené akrylovým alebo silikónovým lepidlom. Je potrebné veľmi opatrne zakryť švy, aby nezostal žiadny ďalší priestor..

Prerezávanie

Pri inštalácii obloženia je potrebné orezať, keď očakávajú vybavenie zavesených stropov. Po inštalácii obloženia (profilu) je orezanie oveľa ťažšie. Zabezpečenie rohu vo dverách bude vyžadovať majstrovstvo..

Orezávanie je zvyčajne potrebné, ak sú rohy navzájom kolmé. Ozdoba je orezaná pod uhlom 45 stupňov, aby sa dyhoval 135 -stupňový vonkajší roh. Prácu je potrebné vykonať veľmi opatrne, pretože akékoľvek odchýlky povedú k vzniku trhliny na križovatke..

Nedbalá práca tiež povedie k vzhľadu otrepu, ktorý nedovolí rohom tesne zapadnúť..

V tomto procese bude pokosový box vynikajúcim asistentom, ktorý poskytne presnejšie umiestnenie rozloženia v pravom uhle. Sami rezy sa robia pílkou alebo pomocou turbíny.

Na dokonalé prerezávanie potrebujete skúsenosti s týmto podnikaním. Preto musíte začať vykonávať prácu so všetkou vážnosťou, pretože ste predtým vykonali merania a značenie. Ak existujú rozdiely v geometrii rezu výsledného uhla, mali by ste byť múdri..

Oprava alebo úplná výmena rozloženia

Ak chcete zmeniť rozloženie kvôli vzhľadu alebo existencii poškodenia, budete musieť opraviť obloženie alebo vykonať úplnú výmenu. Tento proces je dosť komplikovaný, ale stále sa dá urobiť.. Pre to:

 • poškodený prvok je opatrne odrezaný bez poškodenia keramických dlaždíc;
 • prebieha príprava: orezávanie trimu;
 • je potrebné chrániť samotné lietadlo a predbežne chrániť samotný materiál dlaždíc;
 • rozloženie je nastavené spojivom, napríklad lepidlom.

Typ vnútorného rozloženia

Vonkajší typ obloženia nesie značné funkčné zaťaženie, zatiaľ čo vnútorný typ sa používa oveľa menej často. Vnútorné obloženie už nie je potrebné, ak sú uhly miestnosti nastavené na nulu..

Štruktúra vnútorného obloženia sa vyznačuje zložitosťou dizajnu.. Pozostáva z nasledujúcich podrobností:

 • drážka pre keramické dlaždice;
 • perforovaná rímsa;
 • dekoratívne konkávny fragment.

Inštalácia vnútorných rohov na obkladový materiál by sa mala začať po úplnom obložení jednej zo stien. Potom je rozloženie tesne aplikované na obrátenú stranu. Pri dokončovaní ďalšej steny sa dlaždice zavedú do drážky tohto rohu a potom sa silne pritlačia. Aj pri dostatočne hustej inštalácii sa vytvoria dutiny. Pri dokončovacích prácach sú tieto dutiny spravidla zapečatené lepidlom..

Väčšina odborníkov montuje plastové klávesnice jednoduchou metódou. Pretože vnútorné rohy majú zvyčajne dekoratívnu funkciu pre inštaláciu s dlaždicami v kúpeľniach, mali by byť inštalované po pokrytí stien, ktoré zvierajú pravý uhol. Pri každom rozložení je odrezaná perforovaná rímsa, rohy sú zasadené a prilepené k samotnej dlaždici.

Táto technika má svoje výhody:

 • zjednodušená fáza inštalácie;
 • možná inštalácia po dokončení s keramickými dlaždicami.

Rohy na schody

Pri dokončovaní krokov sú obzvlášť dôležité rohy. Po prvé, zlepšujú vzhľad a po druhé, takýto materiál zabezpečí trvanlivosť obkladových schodov..

Rohy používané na obkladové schody môžu byť dvoch typov:

 • podobný nástennému;
 • nákladné listy.

Prvý typ sa v dielach používa veľmi zriedka. Dôvodom je oslabenie uhla kroku pri inštalácii rohov, čo výrazne znižuje životnosť. Okrem toho sa zadržiava vlhkosť a hromadí sa nečistota.

Najúčinnejší je nadzemný typ rohov.. Také zariadenia môžu poskytovať bezpečnosť tým, že zabránia pošmyknutiu..

Obvykle sa používajú kovové rohy nad hlavou..

Spoločné spracovanie

Aj pri tesne inštalovanej kúpeľni k stene zostávajú v oblasti križovatky malé trhliny, ktoré je potrebné pred montážou rohov utesniť tmelom. V tomto prípade by bolo najlepšou možnosťou použiť akvarijný tmel. Po úplnom vysušení môžete začať pracovať..

Proces montáže je lepšie nevykonávať sám, pretože bude jednoduchšie vykonávať takúto prácu s asistentom. Na zaistenie požadovanej presnosti kladenia dosiek bude potrebná pomoc. Okrem toho, na dosiahnutie vysokej kvality vykonanej práce umožní hustota stlačenia rohov pozdĺž dĺžky – je to jediný spôsob, ako dosiahnuť dobrú priľnavosť dvoch povrchov.

Aby sa nepokazil smaltovaný povlak, na okraj samotného kúpeľa je prilepená maskovacia páska.. Potom by mali byť dosky vyrezané na základe veľkosti inštalačnej plochy, potom musíte na rohy použiť „tekuté nechty“ alebo iné podobné zloženie. Položte tento typ dosiek priamo na okraj kúpeľa, pričom ich silno pritlačte na samotný kúpeľ a stenu.

Pevnosť spojenia, ako aj tesnosť všetkých spojov, budú závisieť od vynaloženého úsilia..

Keramický typ rohov

Na zlepšenie kvality obkladových prác, ako aj trvanlivosti obkladového povrchu sa používajú špeciálne keramické rohy, ktoré sa používajú namiesto obyčajného plastu.

Zvláštnosťou fyzikálno -chemických vlastností keramických rohov je ich vysoká pevnosť. Výrobky si dlhodobo zachovávajú vynikajúce vonkajšie vlastnosti. Pevnosť a tvrdosť, ako aj odolnosť proti vlhkosti, sú vynikajúce pre spoľahlivú prevádzku.. Takéto výrobky sa vyznačujú stálosťou farieb, pretože plastové výrobky sa po určitom čase zakalia alebo zožltnú..

Medzi nevýhody keramických výrobkov patrí neschopnosť odolávať značným zaťaženiam, ktoré sú vlastné prevádzke. Pád rôznych predmetov a údery vedú k vzniku dier, triesok. Preto keď používate keramické obrubníky na obkladové práce, musíte konať čo najopatrnejšie..

Ďalšie informácie o rohoch vnútorných dlaždíc nájdete nižšie..