Oprava

Aké sú veľkosti vlečky?

Aké sú veľkosti vlečky?

Vlečkové panely sa v našej krajine stále častejšie používajú na vonkajšie obklady budov. Umožňujú vám chrániť priestory pred nepriazňou počasia a tiež dať nový život chátrajúcim budovám..

Vlastnosti materiálu

Vlečka je teda jedným zo spôsobov vonkajšieho opláštenia štruktúr, ktoré poskytujú dekoratívne, tepelne izolačné a hlukovo izolačné vlastnosti..

Moderný trh je bohatý na materiály, ktoré sa líšia druhmi, veľkosťami a možnosťami opláštenia. Ale najskôr. Hlavným kritériom pri výbere vlečky je materiál, z ktorého sú lamely vyrobené. Pri rozhodovaní o tom druhom sa musíte spoliehať na podmienky svojho podnebia a samozrejme na náklady.

Na výrobu obkladov existujú nasledujúce možnosti:

 • Pvc. Obklad z týchto panelov môže vydržať až 50 rokov bez toho, aby prešiel akýmikoľvek zmenami pri teplotách od -50 do +50 stupňov. Hlavnými výhodami sú tu ľahkosť, atraktívne náklady a, čo je dôležité, jednoduchosť údržby. Je lepšie nepoužívať tento typ v oblastiach, kde dochádza k prudkým zmenám teploty. PVC tiež nie je vysoko odolné voči nárazom a pri spaľovaní emituje toxíny. Tento typ je možné použiť na vnútornú aj vonkajšiu výzdobu domu. Na výrobky v tmavých odtieňoch budete musieť minúť o 15-20% viac ako na svetlé farby..

 • Kov. Veľmi odolná vlečka, môže trvať viac ako 50 rokov, teplotné výkyvy to nebudú môcť ovplyvniť. Ak sa rozhodnete pre obklad s kovovým obkladom, pripravte sa na usporiadanie úhľadnej sumy a tiež na ochranu pred hrdzou, ak je porušená celistvosť povlaku. Pri horení sa zahrieva, čo môže zvýšiť teplotu v miestnosti..

 • Vláknitý cement. Jeho hlavnou výhodou je, že je schopný odolávať extrémnym teplotným zmenám. Je však dosť ťažký, ťažko sa inštaluje a má obmedzený farebný rozsah..

 • Drevo. Najčastejšie sa vyskytuje pri zdobení starých domov. Je veľmi mrazuvzdorný -až do -50 stupňov, jeho inštalácia je veľmi jednoduchá, má tepelnú izoláciu a environmentálne vlastnosti a tiež priťahuje nízkymi nákladmi. Pri výbere tejto vlečky budete musieť naniesť ochrannú vrstvu a pravidelne ju ošetrovať antiseptickými impregnáciami..

Na vonkajšie obklady sa používajú aj fasádne panely. Na rozdiel od vlečiek sú zložené z viacerých vrstiev. Po lepšom preštudovaní materiálov a zhodnotení výhod a nevýhod každého z nich môžete dospieť k záveru, ktorá z týchto dvoch možností je vaša..

Na začiatok je vlečka najčastejšie pripevnená k špeciálnej prepravke alebo rámu., pričom fasádne panely je možné namontovať priamo na stenu. Ak chcete transformovať dom zvnútra, použite tie panely, ktoré sú určené iba na vonkajšie obklady..

Vlečkové lamely je možné montovať iba vo zvislom smere a majú tvar obdĺžnika alebo pásu. Fasádne panely sú pripevnené v ľubovoľnom smere a sami si môžete vybrať úplne akýkoľvek tvar. Tiež nemajú žiadne obmedzenia veľkosti a môžu byť bezpečne použité na konvexné aj konkávne povrchy vašej miestnosti..

Ak však používate panely, musíte byť opatrní, aby ste neporušili alebo nepoškodili tepelnoizolačnú vrstvu..

Pokiaľ ide o náklady, vlečka bude stáť 3-8 krát lacnejšie ako predné panely. Tiež, ak máte v pláne vykonať opravu sami, urobte voľbu v prospech vlečky, pretože pri montáži dosiek budete potrebovať pomoc..

Ak je pre vás stále ťažké rozhodnúť sa pre výber materiálu, môžete tieto dva typy skombinovať. Fasádne dosky a obklady vyzerajú v kombinácii skvele.

Názory

Predtým boli analyzované typy vlečiek, identifikované ich výhody a nevýhody, ale teraz sa s každým typom môžete lepšie zoznámiť.

PVC alebo vinylová vlečka – plastové pásy určitého tvaru. Pri inštalácii sa ľahko používajú, pretože majú špeciálne zámky, pomocou ktorých sú navzájom ľahko spojené. Vinylové obklady je možné pripevniť na fasádu domu pomocou samorezných skrutiek, pre ktoré je predinštalovaná špeciálna upevňovacia hrana s otvormi. Použitie tohto materiálu vám pomôže vyzdobiť váš domov a zatepliť ho..

Podľa spôsobu inštalácie sa rozlišujú horizontálne a vertikálne vinylové panely, ale pri použití sú stále bežnejšie horizontálne..

Moderná výroba nestojí na mieste, takže sa objavujú nové typy vinylových obkladov:

 • pod logom;
 • tehla alebo prírodný kameň.

Posledne menované sa tiež nazývajú suterénne vlečky. Vďaka svojej veľkej hrúbke sú veľmi odolné voči mechanickým a nárazovým vplyvom..

Ďalším dôvodom, prečo sú vinylové obklady také obľúbené, je široká škála farieb. Prioritou sú pastelové farby, pretože dokážu spojiť estetické a spotrebiteľské vlastnosti. Ak sa počas opravy viac spoliehate na poznámky dizajnéra, potom neváhajte použiť rôzne kombinácie farebnej palety.

Na vonkajšie práce je možné použiť aj kovové vlečky.. Tieto panely sa objavili na stavebnom trhu relatívne nedávno, ale už si získali svojich fanúšikov. Navonok je veľmi ťažké rozlíšiť kov-plast a vinyl. Jediná vec je, že kovové obklady majú výraznejšiu textúru a sýtosť vzoru..

Ak chcete, aby dom vyzeral ako štruktúra ako skutočný zrub, potom môžete bezpečne použiť drevenú vlečku.

Aj tu je veľa možností na rozptýlenie:

 • Planken – drevené dosky, ktorých okraje sú skosené alebo zaoblené. Tento typ sa používa na dokončenie vonkajších fasád budov a vnútorných miestností. Používa sa aj pri stavbe altánkov, plotov, terás..
 • “Americký” – dosky s klinovým profilom. Ich použitie dodáva miestnosti dizajnový vzhľad.
 • Podšívka. Je odolný, ľahko sa inštaluje a má estetický vzhľad.
 • Blokový dom – materiál na konečnú úpravu stien, ktorý napodobňuje zrub.

Na vyriešenie problému s tvorbou vlhkosti a vlhkosti v dome je potrebné zabezpečiť dobré vetranie priestoru.. V tomto prípade sú perfektné špeciálne strešné panely – podhľady (z taliančiny – strop). Sú pripevnené k akémukoľvek vodorovnému povrchu, majú tiež špeciálne zámky na pripojenie, čo uľahčuje ich používanie. Na ich výrobu sa používa plast, meď alebo hliník. Hlavnou výhodou ale je, že majú perforovaný povrch, ktorý chráni váš domov pred hromadením vlhkosti a vlhkosti..

Tieto fasádne panely sú odolné, ekologické a protipožiarne. Podhľady sa ľahko inštalujú a udržiavajú a dajú sa kúpiť za výhodnú cenu..

Štandardy

Obkladové panely sa líšia nielen materiálom výroby, farbami, ale aj svojimi rozmermi..

Vinylové obklady nemajú štandardné rozmery. Ich hrúbka sa pohybuje od 0,9 do 1,2 cm. Ak však plánujete používať vlečky viac ako 10 rokov, odporúča sa zvoliť hrúbku 1,1 cm. Pokiaľ ide o dĺžku, priemerné rozmery sú 3,05-3,75 m. Šírka z toho je typ vlečky v priemere od 220 do 275 mm, za prácu sa však považuje 200 až 250 mm. Plocha vinylového panelu je 0,65-0,85 m2.

Je jednoduchšie rozhodnúť o veľkosti drevenej vlečky. Drevené panely sú dosť rozmarným vzhľadom. Ak teda nedodržíte štandardne určené rozmery, môžete sa stretnúť s deformáciou dosiek..

Štandardné veľkosti drevených obkladov sú nasledujúce:

 • hrúbka – 4 cm;
 • šírka – od 9 do 18 cm;
 • dĺžka – od 2 do 6 m;
 • plocha – 0,55-0,88 m2.

Pokiaľ ide o kovové vlečky, je možné ich kúpiť v akejkoľvek dĺžke, pretože fasádny materiál je spočiatku vyrobený vo forme pásikov a potom je už narezaný na objednávku..

V priemere sa jeho hrúbka pohybuje od 5 do 13 mm a dĺžka od 0,5 do 6 m. Šírka kovovej vlečky je od 190 do 210 mm, pracovná šírka bude od 170 do 190 mm. Rozloha – 0,25-3 m2.

Vlečka zo suterénneho materiálu opakuje rôzne druhy kameňa, takže jeho priemerná hrúbka je od 17 do 24 mm. Existujú panely s dĺžkou 1,1 až 1,15 m. Priemerná šírka je od 445 do 452 mm. Plocha suterénu vlečky – 0,45-0,51 m2.

Ak voľba pri pohľade na dom padla v prospech vláknocementových vlečiek, potom sú jej priemerné rozmery nasledujúce:

 • hrúbka – od 6 do 35 mm;
 • dĺžka – od 0,45 do 3,6 m;
 • výška – od 305 do 1 500 mm;
 • plocha od 1,2 do 2,5 m2.

Pri opravách neváhajte experimentovať s rozmermi obkladu a vytvorte neobvyklé rozloženie. Pri nákupe dávajte pozor na náklady – bude to závisieť od krajiny výrobcu. Materiály vyrobené v Rusku sú cenovo dostupnejšie z hľadiska cenovej politiky, ale v kvalite nie sú v žiadnom prípade nižšie ako zahraničné výrobcovia..

Aké sú možnosti obkladu?

Ľudia môžu čeliť problému obkladov domov v rôznych situáciách. Napríklad niektoré stavebné materiály majú spočiatku neatraktívny vzhľad, ktorý sa chcete skryť za ozdobnými prvkami. Ostatní môžu časom stratiť svoju príťažlivosť. Nie je vylúčená ani možnosť vzniku trhlín na stenách budov, ktorých stopy po oprave zostávajú viditeľné voľným okom..

Pri zdobení domu chcem urobiť všetko v čo najkratšom čase, lacno a tak, aby výsledok potešil nielen mňa, ale aj okoloidúcich.

Pri výbere materiálu musíte pamätať na jeho paropriepustnosť.. Zvolený vonkajší obklad by mal viesť paru lepšie ako materiál stien domu. Porušenie tohto princípu môže viesť k akumulácii vlhkosti, rozkladu materiálu, v dôsledku čoho sa stena alebo samotná povrchová úprava zrúti..

Iba jeden typ obkladu môže spĺňať všetky požiadavky – je to drevo. Ak však existuje túžba použiť iný materiál, existuje riešenie..

V prvom prípade musí byť medzi povrchovou úpravou a stenou ponechaná malá vetraná medzera približne 70-130 mm. Udržujte prívody vzduchu v spodnej časti a vývody vzduchu v hornej časti. V tomto prípade bude vlhkosť zo stien odstránená a váš domov nebude trpieť..

V druhej možnosti musíte plášť pripevniť priamo na stenu, ale predtým je dôležité zabezpečiť, aby bol tento chránený dobrou parozábranou.

Existuje niekoľko typov obkladov budov:

 • Pod sadrou. Obvykle sa používa na ploché železobetónové a tehlové steny..
 • S použitím latovania. Používa sa v jednej aj dvoch vrstvách.

A samozrejme, pri výbere obkladu sa rozlišujú dekoratívne modely, ktoré zahŕňajú obklady, tepelné panely, keramické alebo fasádne murivo.

Pokiaľ ide o tepelné panely, objavili sa relatívne nedávno na modernom trhu, ale už sa im podarilo získať lásku a popularitu medzi kupujúcimi. Základom tepelných panelov je polyuretánová pena alebo expandovaný polystyrén. Tepelné panely majú vysoké tepelnoizolačné vlastnosti, čo pomáha zachovať materiál steny. Tento typ obkladu chráni izoláciu, ľahko sa inštaluje a môže slúžiť majiteľom až 60 rokov, pričom si zachováva svoj pôvodný vzhľad..

Výber možností opláštenia je dosť široký. Stále však nesmiete zabúdať na klimatické vlastnosti vášho regiónu a materiál stavby vášho domu. Výber obloženia stojí za to brať vážne, berúc do úvahy estetické preferencie a finančné možnosti..

Krásne príklady na inšpiráciu

Na záver by som sa chcel podeliť o zaujímavé fotografie nádherne krásnych budov..

Informácie o tom, ako si vybrať vlečku, nájdete v nasledujúcom videu..