Oprava

Ako odstrániť napínací strop sami?

Stretch strop je vyrobený z odolného materiálu, takže je spoľahlivý a navrhnutý tak, aby mal dlhú životnosť. Bohužiaľ nastanú situácie, keď je potrebné ho odstrániť (susedia zaplavili horný byt, nefungovalo elektrické vedenie a omylom sa poškodil strop). Musíte vedieť, ako ho krok za krokom demontovať a nainštalovať sami.

Vlastnosti procesu

Demontovať strop je možné svojpomocne. Nie je potrebné kontaktovať špecialistu. Najprv sa musíte vysporiadať s typom poškodenia. Úplná demontáž povlaku nemusí byť vždy potrebná. Niekedy stačí triezvo zhodnotiť situáciu a zaobísť sa s malými výdavkami peňazí a práce. Pevná štruktúra môže opäť ozdobiť strop pri zachovaní jeho výkonu.

Ak strop dostal malú medzeru ďaleko od okraja, môžete ho zamaskovať ozdobným prvkom alebo nainštalovať prídavnú lampu.

Pri veľkej medzere je dovolené roztiahnuť plátno pohybom roztrhnutého miesta bližšie k okraju, kde je jednoduchšie ho zamaskovať. Ale táto možnosť je možná len s vinylovým filmom, ktorý má okraj okolo okrajov..

Pri použití látkového plátna nie je na sklade žiadny materiál. Strop môžete znova nainštalovať, ak budete postupovať podľa niekoľkých odporúčaní..

V prípade záplavy z vyššie uvedeného bytu sa musíte najskôr zbaviť vody. Môžete skúsiť odstrániť jedno zo svetiel a naliať vodu dierou. Pred vrátením svietidiel na svoje miesto počkajte, kým vlhkosť úplne nevyschne. Bude to nejaký čas trvať (až dva dni). Je nevyhnutné vetrať miestnosť alebo v nej zapnúť vykurovacie zariadenia..

Ďalším spôsobom je sklopiť jeden z rohov stropu a nasmerovať vodu do poskytnutého vedra. Film na zadnej strane zostane mokrý, ale je to otázka času. Po zaschnutí a natiahnutí materiálu sa plátno vráti do predchádzajúceho vzhľadu. Pri počiatočnom napätí nízkej kvality môže byť prehnutie napravené iba zúžením.

Izba môže byť vystavená teplotným výkyvom. V tomto prípade sa často vyvíja pleseň. Preto je nevyhnutné úplné odstránenie filmu na antiseptické ošetrenie..

Príprava

Proces samočinného odstraňovania napínacieho stropu nie je taký náročný, ako by sa to mohlo zdať na prvý pohľad.

Nástroje

Pred začatím práce by ste mali mať k dispozícii nasledujúce nástroje:

 • kliešte s dlhou čeľusťou;
 • montážna stierka;
 • montážne kolíky;
 • skrutkovač;
 • skrutkovače;
 • špeciálny stavebný nôž;
 • tepelná pištoľ (ak je film vinyl);
 • rebrík.

Budú potrebné rukavice. Všetky ostré nástroje musia byť naostrené okolo okrajov, aby nedošlo k poškodeniu čepele. Rezné konce je možné prelepiť vystuženou páskou.

Priestory

Miestnosť musí byť zbavená všetkých predmetov, ktoré by mohli rušiť prácu. Nábytok bude musieť byť odstránený. Je nevyhnutné odstrániť krehké veci a všetko, čo netoleruje vysoké teploty. V miestnosti by nemali zostať žiadne ostré predmety, aby nedošlo k poškodeniu plátna.

Dvere do miestnosti musia byť zatvorené, plastové okná musia byť zakryté. Ak je medzi dverami a podlahou medzera, tesne ju zatvorte handrou. Miestnosť je uzavretá na vykurovanie tepelnou pištoľou. Je potrebné vypnúť elektrinu nielen v tejto miestnosti, ale v celom byte vypnutím strojov na pulte. Je dôležité počkať niekoľko minút, aby ste sa presvedčili, že je dom úplne bez napätia..

Demontáž budete musieť začať zahriatím miestnosti pomocou tepelnej pištole. Po zahriatí film zmäkne. Ak je strop zaplavený vodou, je lepšie zachovať previsnuté miesto. Pretože nie je známe, koľko vody stieklo na strop, je lepšie priniesť niekoľko nádob na jej odvodnenie..

Ak sú chyby malé a strop musí byť znova dotiahnutý, materiál by mal byť zahriaty na okraje, aby sa film rovnomernejšie natiahol a pevne pripevnil na bagetu..

Odstránime filmové plátno

Aby bola demontáž úspešná, určite potrebujete vedieť:

 • typ rámu;
 • pohľad na strop.

Je dobré, ak bol akt práce vypracovaný včas. Zostáva v rukách zákazníka. V ňom sú tieto informácie vždy uvedené. Ak neexistuje, budete musieť na to prísť (od oka). Stretch tkanina sa používa v dvoch typoch: vinyl a polymérna tkanina. Typ môžete určiť pomocou upevňovacieho systému.

Upevňovacie systémy

Technológia upevnenia na strop určuje typ napätia a upevnenia. Pri montáži použite jeden z typov upevňovacích systémov.

Shtapikovaya

Používa sa na látkové stropy a je dosť drahý. Jedná sa o samočinné upínacie zariadenie. Bageta je pripevnená k stene alebo stropu, okraj plátna je do nej vložený s prídavkom 5 až 7 cm.Potah sa postupne ťahá po celej ploche. Zafixujú ho zasklievacou lištou, ktorá ho pod tlakom samotnej textílie pritlačí na inštalovaný profil.

Harpúna

Tento upevňovací systém je výhodnejší v tom, že plátno je možné demontovať neporušené. Je to kvôli nedostatku svoriek počas inštalácie. Harpúna sa používa s vinylovým filmom. Keď je strop natiahnutý, najskôr sa natiahne pod vplyvom tepelnej pištole, potom sa naň po okrajoch nakreslí obruba ako háčik alebo harpúna. Tento typ zapínania sa vyrába v továrni. Odborníci pri objednávaní plátna prenášajú údaje, predbežné urobené počas merania každej miestnosti. K nej je spájkovaný držiak harpúny..

Bez tepelnej pištole sa nemôžete dostať do práce. Za studena sa plátno zle naťahuje a ľahko sa trhá. Pri inštalácii alebo odstraňovaní PVC musí byť fólia zahriata na teplotu asi 60-70 stupňov Celzia. V opačnom prípade sa nestane elastickým..

Vinylový film je potrebné úplne odstrániť v prípadoch, keď nie je možné vykonať kozmetické opravy..

Vnútri rámu je vroubkovaná stenová noha. Opravuje háčik. Takáto fixácia je výhodná pri inštalácii napínacieho stropu a jeho odstraňovaní. Kryt je odstránený bez najmenšieho poškodenia. Môže byť použitý na opätovnú montáž. Zostávajúci priestor medzi povlakom a stenami je utesnený ozdobným podstavcom.

Pri demontáži stropu sa najskôr odstráni sokel. Práca začína v rohu miestnosti a pokračuje po jej dĺžke. Potom sa akcie vykonávajú na šírku. Medzi stenu a plátno je vložená pripravená kovová špachtľa, pohyblivá časť harpúny je mierne ohnutá vo vnútri drážky bagety. Držte špachtľu kliešťami.

Zostáva len vybrať vinylový list z bagety jemným potiahnutím k sebe. Je to jednoduché, pretože nie je ničím stlačené. Práca s vinylom sa vykonáva v rukaviciach. Je zahriaty, z vašich rúk budú stopy špiny. Ak sa šev zlomí, budete musieť vymeniť harpúnu po celej tejto stene..

Cam

Systém sa nazýva clip-on, používa sa s vinylovou fóliou, handričkou impregnovanou polymérom. Je to v súčasnosti najpopulárnejšia technológia. Je to lacnejšie ako ostatné typy, jeho inštalácia je jednoduchšia a rýchlejšia. Je považovaný za bezšvovú stropnú konštrukciu kvôli malej vzdialenosti od stropu počas inštalácie..

Toto zapínanie je podobné samosvornému. Po napnutí sa plátno ťahá k okrajom (smerom k bagete) pohyblivou vačkou. Plátno je ním fixované. Pri demontáži tohto typu nástavca budete potrebovať špachtľu. Na konzerváciu plátna je vhodné mať plastový nástroj.

Rovnako ako harpúna je vačka vytlačená špachtľou. Proces musíte začať od rohu, kde je voľný koniec filmu. Ak tam žiadny nie je, musíte sa pokúsiť uvoľniť akýkoľvek roh. Film je jemne vytiahnutý spod držiaka. A tak, krok za krokom, je potrebné pohybovať sa po celom obvode miestnosti, kým sa neodstráni celý film..

Klinový držiak

Názov dostal podľa klinu – upevňovacieho prvku. Pri inštalácii je poháňaný do drážok bagety. Plátno je vopred zatlačené pod bagetu dlátom alebo iným vhodným nástrojom. Plné upnutie klinov uľahčuje stropný sokel, ktorý je tiež ozdobným prvkom.

Odstránenie klinového stropu je najľahšie. V tomto prípade nie je potrebné vytiahnuť plátno spod bagety. Pri odstraňovaní soklovej lišty sa samotný klin uvoľňuje. Stierkou je potrebné stiahnuť späť upevňovacie prvky bagety a vytiahnuť klin.

Vačková a klinová montáž umožňuje upnutie stropného materiálu bagetou. V dôsledku toho je povlak deformovaný, nie je vždy možné ho namontovať späť. Preto by ste mali zvážiť, či je skutočne potrebné úplné odstránenie materiálu. Ak sú pod stropom voľné centimetre plátna, je možné PVC fóliu znova použiť pomocou zasklievacej lišty alebo systému prichytenia sponou. Ak počas inštalácie nebol spustený, nie je vždy možné vinyl stiahnuť späť. Potrebujete úplné vyťahovanie.

Vlastnosti odstraňovania látky

Látkové stropy poskytujú predovšetkým zasklievaciu lištu alebo systém upevnenia sponou. Sú pohodlnejšie na naťahovanie a odstraňovanie, pretože na zmäkčenie materiálu nie je potrebné silné vykurovanie miestnosti. Tieto možnosti sú však ťažšie kvôli ťažšiemu tkanivu v porovnaní s filmom. Okrem toho sa s ním fixácia vykonáva pomocou samočinných uťahovacích svoriek. A to vedie k úplnému odstráneniu povlaku (inak sa môže bageta alebo zasklievacia perlička zlomiť).

Ak je upevnenie zasklením, pri odstraňovaní materiálu najskôr odstráňte ozdobný sokel, ohnite profil, vyberte zasklievaciu lištu a vyberte uvoľnené plátno. Počas tejto operácie je strop neustále ohrievaný prúdom teplého vzduchu zo zapnutej pištole. Pomôže to chrániť plátno pred tvorbou jemných vrások, ochabnutím..

Pri vyberaní bagety musíte byť veľmi opatrní, aby ste zachovali jej celistvosť. Ešte to môže byť užitočné inde..

Stropný sokel je pri správnej inštalácii stropu prilepený k stene. Po prvé, plátno sa neznečistí lepidlom. Za druhé, pri budúcej oprave nie je, podobne ako samotný strop, vymenený, pretože má dlhú životnosť. Ak majstri pri naťahovaní stropov prilepili bagetu k stropu, počas odstraňovania vznikajú ďalšie ťažkosti..

Látkové stropy inštalované pomocou pripínacích bagiet je možné úplne odstrániť. Čiastočné stiahnutie je nemožné, neoplatí sa míňať energiu. Hrozí vypadnutie kotúča z nainštalovaných svoriek. Látkovým stropom sa dáva prednosť bez švíkov, z tohto dôvodu sa ľahšie demontujú. Nie sú potrebné žiadne špeciálne nástroje a zložité ručné manipulácie. Práca s látkovým stropom začína od stredu. Je potrebné postupne sa pohybovať smerom k rohom miestnosti..

Užitočné rady do práce

Pri demontáži strečového stropu svojpomocne dodržujte tri základné jednoduché pravidlá:

 • pracovať bez spěchu;
 • buďte opatrní a opatrní;
 • ak je to možné, mať asistenta.

Nesmieme zabudnúť na teplotný režim v miestnosti. Musí byť podopretý kvôli elasticite filmu. Pri odstraňovaní spojovacích prvkov je potrebné dodržať postupnosť práce. Harpúnu musíte držať iba kliešťami; plátna sa nimi nemôžete dotknúť. Pri vyťahovaní krytu neťahajte silou. Toto by sa malo vykonávať s mimoriadnou opatrnosťou..

Ak sa pri práci používa elektrická tepelná pištoľ, na jej prevádzku budete musieť najskôr premyslieť samostatnú možnosť pripojenia. S najväčšou pravdepodobnosťou sa budete musieť vopred dohodnúť s jedným zo susedov o pripojení k ich zásuvke..

Pri kontakte s vodou (zaplavenie) môže spôsobiť úraz elektrickým prúdom, ak je odpojená iba jedna fáza.

Jednoduchý proces demontáže je možný pri použití vysokokvalitných materiálov pri inštalácii napínacieho stropu a pri práci majstrov ich remesiel. Profesionálne ošetria inštaláciu, v prípade potreby je demontáž plátna vhodná na opätovné použitie. Teraz práca na odstránení napínacieho stropu vlastnými rukami nespôsobí problémy. Čím presnejšie je práca vykonaná, tým drahšie konštrukčné prvky budú uložené na opätovné použitie. Pokyny na demontáž nie sú vôbec zložité.

Pokyny na odstránenie napínacieho stropu nájdete v nasledujúcom videu.