Oprava

Ako správne používať pištoľ z polyuretánovej peny?

Ako správne používať pištoľ z polyuretánovej peny?

Na opravy a stavebné práce sa používa veľa rôznych materiálov a nástrojov. V tomto prípade nemôžete robiť bez pištole na polyuretánovú penu. Používanie tohto zariadenia šetrí značné množstvo času. Profesionáli z vyššie uvedenej oblasti tento nástroj aktívne používajú na presnú aplikáciu a výnosné použitie kompozície. Náš článok bude diskutovať o tom, ako správne používať toto zariadenie..

Zvláštnosti

V procese inštalácie zárubní, ako aj PVC okien (modely z kovového plastu) sa nemôžete obísť bez použitia polyuretánovej peny. Profesionáli tvrdia, že je veľmi ťažké aplikovať výrobok ručne. Špeciálne vybavenie umožňuje inštaláciu v čo najkratšom čase. Špecializované obchody ponúkajú širokú škálu rôznych modelov nástrojov na praktické a pohodlné použitie kompozície. Samotné penové valce majú charakteristické vlastnosti..

Napriek bohatému sortimentu je väčšina typov výrobkov univerzálna. To znamená, že takmer všetky vyrobené valce sú vhodné pre väčšinu pištolí..

Pri práci s penou je nevyhnutné myslieť na osobnú bezpečnosť.. Profesionáli dôrazne odporúčajú nosiť rukavice a chrániť si oči stavebnými okuliarmi..

Mali by ste si tiež pozorne preštudovať návod na používanie výrobku, najmä ak s jeho používaním nemáte dostatočné skúsenosti..

Odrody materiálu

Predtým, ako pristúpime k popisu postupu použitia pištole, je potrebné stručne popísať spotrebný materiál. V predaji sú dve hlavné odrody:

 • Bežná pena. Podľa názvu je ľahké uhádnuť, že prvá možnosť je určená na široké použitie. Je to ideálna voľba pre tých, ktorí sa rozhodnú vykonávať prácu vlastnými rukami bez zapojenia špecialistov. Dodáva sa so skrutkovou rúrkou.
 • Profesionálne. Konštrukcia výrobku je usporiadaná tak, že valec môže byť spojený s pištoľou. Balenie je vybavené špeciálnym hrotom.

V štruktúre balenia nie sú žiadne ďalšie funkcie.

Profesionálna polyuretánová pena má zvýšenú odolnosť proti opotrebeniu a pevnosť. Jeho použitie je v porovnaní s bežným zložením o niečo ťažšie..

Okrem vlastností balenia a technických charakteristík je polyuretánová pena rozdelená na segmenty podľa ročných období. Existujú tri hlavné skupiny: letná, zimná a demi-sezóna (výrobok je možné použiť kedykoľvek, v závislosti od poveternostných podmienok). Táto vlastnosť je veľmi dôležitá, ak sa práca bude vykonávať vonku..

Výrobcovia tiež uvádzajú na valci rozsah výrobku. Kompozície sa používajú na pripojenie potrubia, inštaláciu vchodových dverí, izolačné konštrukcie a ďalšie práce. Výrobky sa líšia v zložení, praktickosti, trvanlivosti a ďalších aspektoch..

Dizajn zariadenia

Poďme sa rýchlo pozrieť na to, ako tento nástroj funguje a v čom spočíva. Stojí za zmienku, že jeho konfigurácia je veľmi jednoduchá. Napriek obrovskej rozmanitosti modelov na modernom trhu sú všetky navzájom veľmi podobné..

Zoberme do úvahy hlavné prvky zariadenia:

 • Tuba. Táto časť má dva tipy, nazývané tiež dýzy. Rúrka a dýzy majú rôzny priemer, vďaka čomu je pena dodávaná pod vysokým tlakom.
 • Kmeň. Je nepostrádateľný pri práci s hlbokými dierami. Jeho dĺžka môže byť 20 centimetrov. Existujú dva typy dizajnu prvkov – skladacie a jednodielne. Prvá možnosť je oveľa pohodlnejšie čistiť po použití..
 • Adaptér (je reduktor). Časť spája kontajner so spotrebným materiálom s montážnou pištoľou.

V procese použitia padá najväčšie zaťaženie na tento prvok..

 • Nastavovacia skrutka. Súdiac podľa názvu, je ľahké uhádnuť, že pomocou skrutky sa volí požadovaný prietok peny a jej objem. Veľmi užitočný detail pri väčších renováciách.
 • Spojovacie prvky. Táto časť je zodpovedná za umiestnenie a zaistenie kazety vo vnútri pištole. Navonok pripomína obyčajný oriešok.
 • Nastavovacia páka. Tento mechanizmus je určený na riadenie rýchlosti výstupu spotrebného zdroja v závislosti od lisovacej sily.
 • Rukoväť. Stredový prvok podpery, ktorý funguje ako držiak pre ostatné prvky. Na jeho výrobu sa používa kov alebo ťažký plast. Aby sa zvýšilo pohodlie používateľov, pod prsty sa naň nanášajú špeciálne drážky..

Podľa pokynov pre zariadenie môže s nástrojom pracovať aj začiatočník.

Pracovný proces

Nabíjačka

Každá plechovka má ochranný kryt pre vzduchotesné skladovanie spotrebného materiálu. Pred použitím ho musíte vybrať a vložiť valec do držiaka zariadenia. Nezabudnite na základné pravidlo – počas prevádzky je nevyhnutné udržiavať nádobu hore dnom (t.j. držiak by mal byť v spodnej časti, podobne ako držadlo, a adaptér by mal byť hore).

Inštalácia nádoby do konštrukcie pištole nie je náročná. Pri skrutkovaní je potrebné nástroj jednou rukou držať a druhou inštalovať valec postupnými rotačnými pohybmi..

Aby bola kompozícia homogénna, musí sa nádoba pretrepať. Je žiaduce to urobiť v štandardnej polohe (rukoväť hore).

Je potrebné vykonať asi 15-20 otrasov.

Aplikácia peny

Pred nanesením peny oblasť navlhčite. Na napučanie je potrebná vlhkosť, aby bol tento proces rýchlejší a efektívnejší..

Špička smeruje k švu. Stláčajte spúšť jemne a opatrne, bez náhlych pohybov alebo trhania. V tomto prípade bude možnosť zlomenia spúšte minimálna a kvalita peny na výstupe bude vyššia. Otvor je úplne vyplnený materiálom. Pri práci pohybujte dýzou zo strany na stranu cikcakovým vzorom..

Pomocou nastavovacej skrutky zmeňte množstvo peny dodávanej do suda. Objem závisí od veľkosti a hĺbky švu.

Aby kompozícia nestratila svoju uniformitu, nezabudnite ju z času na čas potriasť.

Ako vymeniť valec?

Výmena nádoby s penou je jednoduchý proces, ktorý nevyžaduje špeciálne znalosti, cvičenia, predbežnú prípravu a ďalšie manipulácie. Pena skôr alebo neskôr skončí a prázdnu nádobu musíte zmeniť na plný valec. Postup výmeny sa vykonáva takto:

 • Hlaveň zariadenia musí smerovať do vedra alebo iného hlbokého kontajnera..
 • Aby ste sa zbavili zvyškov spotrebného materiálu, mali by ste stlačiť spúšť a počkať, kým nevyjde zvyšok peny.
 • Potom sa zariadenie otočí tak, aby bola rukoväť hore, a prázdny kontajner sa jednoducho odskrutkuje.
 • V mieste pripojenia by mala byť dôkladne vyčistená špeciálna kvapalná zmes a nainštalovaná nová nádoba. Zariadenie je teraz nabité a je možné ho znova použiť.

Dokončenie práce

Hneď ako sa oprava skončí, mala by byť nastavovacia skrutka tesne uzavretá, aby sa čo najviac zabránilo prístupu kyslíka k pene. Ak v nádobe zostane pena a ďalšia aplikácia je plánovaná v blízkej budúcnosti, nie je potrebné odstrániť neúplný valec. Naopak, odborníci odporúčajú nechať ho vo vnútri nástroja. V tomto prípade pena nevyschne, pretože je pod konštantným tlakom..

Pred použitím produktu by mal byť hrot dýzy ošetrený špeciálnou kvapalinou. Tento postup zabráni vyschnutiu spotrebného materiálu. Následné použitie bude oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie, bez povinného čistenia pred použitím. Ak je starý valec prázdny, ale nie je po ruke nový, je potrebné fľašu vybrať, dôkladne vyčistiť stavebnú pištoľ a nechať ju v sklade do ďalšieho použitia..

Ako vyčistiť nástroj?

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že čistenie pištole je zbytočné a navyše nezmyselné. Odborníci z oblasti opráv však s týmto tvrdením zásadne nesúhlasia. Odstránenie tuhnúcej polyuretánovej peny po celej dĺžke hlavne je zložitý, časovo náročný a problematický proces..

Aby ste sa s týmto problémom nestretli, je potrebné zariadenie vyčistiť bezprostredne po dokončení opravných prác..

Na začiatok by ste mali sud otočiť opačným smerom ako vy. Nádoba so spotrebným materiálom sa odskrutkuje a namiesto nej sa do držiaka umiestni čistiaci prostriedok. Stlačte páčku a počkajte, kým sa trubica naplní čistiacim prostriedkom. Tento postup je potrebné vykonať od 10 do 15 sekúnd, potom sa činidlo odstráni a vykoná sa druhé opláchnutie..

Pri vyberaní nádoby s roztokom stlačením spúšte vyčistite zariadenie od zvyškov. Po dokončení čistenia utiahnite a zaistite nastavovaciu skrutku, kým sa nezastaví..

Udržiavanie nástroja v čistote zachová jeho vzhľad a predĺži životnosť.

Sledovaním nasledujúceho videa sa môžete naučiť peniť ťažko dostupné miesta pomocou pištole z polyuretánovej peny.