Oprava

Ako základný náter stien pred tapetovaním?

Povrchový základný náter je nepostrádateľným opatrením pred akýmkoľvek druhom dekoratívnej úpravy. Aby ste urobili kvalitnú opravu, mali by ste sa zoznámiť s tým, ako steny natrieť pred maľovaním, obkladaním a tapetovaním..

Zvláštnosti

Základný náter neumožňuje vzhľad rôznych škvŕn na povrchu, vylučuje prelievanie a praskanie podkladu. Použitie tohto materiálu môže tiež výrazne znížiť náklady na lepidlo, ktoré bude potrebné na lepenie tapiet..

Penetrácia má niektoré funkcie, ktoré by ste mali poznať..

 • Pred pracovným procesom je potrebné povrch ošetriť odstránením predchádzajúceho náteru. Odstráňte starú tapetu, odstráňte zvyšky lepidla.
 • Aby ste uľahčili odstraňovanie povlakov, môžete tapetu vopred navlhčiť vodou a počkať, kým absorbuje vlhkosť. Staré lepidlo zo stien môžete odstrániť pomocou špeciálnych nástrojov, ktoré sa predávajú v akomkoľvek železiarstve.
 • Dôrazne sa neodporúča nanášať základný náter na steny, ktoré boli práve opravené. Ak ste povrch ošetrili tmelom, počkajte, kým materiál úplne nevyschne..
 • Pred použitím základného náteru je potrebné zo stien odstrániť plesne a plesne..

Ignorovanie týchto pravidiel povedie k rýchlemu odlepeniu tapety z povrchu a pleseň sa rozmnoží a pokazí celý vzhľad miestnosti..

Názory

Takmer každá pôdna zmes je biela kvapalina. V samostatnej kategórii sú základné farby, v ktorých je možné zafarbiť bielu. Niektorí výrobcovia ponúkajú hotové zmesi s farebnými pigmentmi. Na hrubovanie je potrebné použiť roztok s hlbokou penetráciou. V predaji je aj akrylová alebo kontaktná zmes..

Môžete použiť latexový základný náter. Líši sa od ostatných riešení v tom, že je schopný preniknúť do materiálu do hĺbky 10 mm. S touto pôdou sú steny niekoľkokrát spracované.. Každá vrstva sa musí naniesť po úplnom vyschnutí predchádzajúcej..

Aby sa predišlo chybám, odborníci odporúčajú dodržiavať technické požiadavky, ktoré každý výrobca uvádza na obale svojich výrobkov..

Ostatné typy pôdy sú vybrané na základe tapetového materiálu. Všetky typy sú rozdelené do niekoľkých kategórií..

 • Akrylový základný náter. Tento typ malty sa používa na stredné opatrenia na starom povrchu: betón, sadra, tehla, kameň, drevo a sadrokartón. Tento materiál môžete tiež použiť na tmel. Zmes schne po 35 hodinách. Základný náter je možné použiť v obytných priestoroch, pretože nemá nepríjemný zápach.
 • Alkydový živicový základný náter. Tento materiál je zakúpený na prácu s drevenými a kovovými povrchmi, pretože má antikorózne vlastnosti..
 • Glyftalová pôda používa sa iba na kovové steny. Potom, čo povrch spracujete s týmito materiálmi, je možné ďalšiu prácu vykonať najskôr o 24 hodín neskôr..
 • Perchlorovinylové roztoky vhodný na minerálne a kovové podklady. Odborníci neodporúčajú používať takýto materiál na vnútorné práce. Povlak rýchlo schne, preto je veľmi žiadaný.

 • Lepiace priméry, v ktorom je prítomný polyvinylacetát. Takéto riešenia by sa mali použiť, ak bude mať dekoratívny povlak podobné zloženie. Tento roztok má rýchlu polymerizáciu 30 minút..
 • Polystyrénový základný náter môže byť použitý pri aplikácii na drevo a sadru. Zložky obsahujú organické rozpúšťadlá, takže materiál sa nesmie používať v obytných priestoroch..
 • Fenolický primer slúži na spracovanie dreva a kovu.
 • Epoxidová malta môže byť použitý pri práci s kovom alebo betónom.

Primery sú tiež rozdelené na tekuté a suché. Prvá možnosť zahŕňa aplikáciu hotového roztoku na povrch. Voľná ​​kompozícia sa musí riediť vodou sama.

Ak ste si vybrali lepidlo na penetráciu, uistite sa, že balenie zmesi obsahuje informácie o tom, že výrobok je určený na túto prácu.. Ak na škatuli nie je taký nápis, lepidlo je možné použiť iba na tapetovanie. V niektorých prípadoch môžete túto možnosť použiť, ale nemôže zaručiť kvalitu, ktorú získate s akrylovým základným náterom..

Odborníci neodporúčajú šetriť na základnom nátere pre váš domov a nemali by ste sa tiež pokúšať vytvoriť podobné zloženie sami, pretože v predaji sú už hotové možnosti, pomocou ktorých môžete vykonávať vysokokvalitné opravy mnoho rokov..

Ako zriediť zmes?

Základný náter je lacný dokončovací materiál, ktorý je veľmi žiadaný. Na ošetrenie stien pred tapetovaním však budete potrebovať veľké množstvo zmesi. Pred prácou by mala byť zmes zriedená vodou podľa pokynov výrobcu..

Každý výrobca uvádza na obale množstvo vody potrebné na zriedenie základného náteru. Priemerná rýchlosť je 1 diel vody na 2 diely pôdy. Zmiešaný roztok je možné skladovať maximálne 12 hodín, pretože dôležité vlastnosti kompozície sa postupne strácajú. Pri aplikácii na omietku sa zmes neodporúča riediť, pretože cementovo-piesková kompozícia má schopnosť absorbovať vlhkosť.

Ak chcete vykonať kvalitnú opravu, mali by ste striktne dodržiavať pokyny, pretože nesprávne miešanie povedie k tomu, že základný náter nebude vykonávať zadané úlohy a budete musieť znova vykonať všetku prácu.

Ako použiť?

Na základný náter povrchu stien pred tapetovaním budete musieť rozhodnúť o type nástroja, pomocou ktorého budete zmes nanášať. Niekto aplikuje roztok ručne, niekto rád používa striekaciu pištoľ.

Je výhodné používať postrekovač, pretože šetrí čas. Ak však zvolíte túto metódu, poskytnite stropu a podlahe primeranú ochranu, pretože malé kvapôčky zeminy, ktoré sú striekané zo striekacej pištole, sa môžu usadiť na iných povrchoch..

Na ručnú prácu môžete použiť valček alebo metlu. Na maľovanie ťažko dostupných oblastí a rohov budete potrebovať štetec. Jeho hromada môže preniknúť aj do hlbokých dier alebo pod potrubia. Tento nástroj použite na obchádzanie zásuviek, vypínačov a iných malých častí. Ovládanie kefy je sprevádzané niektorými nepríjemnosťami, ktoré sú namáhavé, pretože nástroj dokáže zachytiť iba malú oblasť pracovnej oblasti..

Existujú dva typy kefiek: radiátorové a ploché. Prvý slúži na jemné nanesenie kompozície na malé prvky. Ďalší môže byť použitý pre zvyšok steny..

Mnoho ľudí dáva prednosť použitiu valčeka. Je schopný súčasne spracovať veľkú plochu základne, čo znižuje čas strávený opravami. Tento nástroj je možné použiť na nanesenie základného náteru v tenkej a rovnomernej vrstve. Potom roztok nevytvára pruhy a zbytočné akumulácie. Napriek tomu, že je valec pohodlný, nie je vhodný pre drážkované oblasti.

Jemnosti aplikácie na rôzne povrchy

Pred lepením tapety by mal byť na sadrokartón nanesený základný náter. Toto je povinné opatrenie, ktoré zaisťuje priľnavosť budúceho materiálu k stene a tiež chráni povrch pred výskytom škodlivých húb. Akrylový základný náter je vhodný na sadrokartónové dosky. Ak ste si vybrali koncentrovaný roztok, pred zriedením vodou si musíte prečítať pokyny.. Aby ste sa vyhli zbytočným ťažkostiam so zriedením základného náteru, môžete si kúpiť hotovú kompozíciu.

Ak sa majú tapety lepiť na kov, potom boli pre taký prípad vyvinuté špeciálne typy riešení..

 • Na zaistenie nepriepustnosti vlhkosti je izolovaný izolačný základný náter. Alkydové a epoxidové zmesi tieto parametre spĺňajú. Takýto základný náter pokryje povrch ochranným filmom, čím sa zabráni vzniku korózie kovu. Také vlastnosti kompozície poskytuje chromát a fosfát, ktoré sú v zozname zložiek roztoku..
 • Na železné a neželezné kovy sa používajú priméry na báze fosfátov. Základný náter obsahuje dve zložky: zásadu a kyslé riedidlo. Tieto komponenty sú schopné zlepšiť priľnavosť.
 • Základné nátery určené na odstránenie vytvorenej hrdze. V takýchto kompozíciách je prítomná kyselina fosforečná, ktorá vám umožňuje rozpustiť centrá korózie. Na povrchu kovových stien tvorí ochrannú vrstvu, ktorá sa stará o stav podkladu..

Pri penetrácii betónu je dôležité udržiavať vetranie vzduchom a súčasne vytvárať izolačnú vrstvu. Tieto požiadavky spĺňa základný náter na báze epoxidovej živice..

Dobrá vodotesnosť je potrebná pre podklady, ktoré sa nachádzajú v miestnostiach s vysokou vlhkosťou. Na tento účel použite základný náter na báze vody. Osobitnú pozornosť treba venovať starým betónovým povrchom. Na tento typ povrchu sa používa základný náter s hlbokou penetráciou s posilňujúcou funkciou..

Na spracovanie dreva musíte vybrať správnu zmes. Malo by to znížiť horľavosť materiálu a zlepšiť priľnavosť k budúcemu náteru. Prvá vrstva sa nanáša na vyplnenie trhlín v materiáli. Ak je stena veľmi pórovitá, odporúča sa použiť druhú vrstvu.. Voľbu je potrebné zastaviť na izolačnom type bez dodatočného pečenia..

V každom prípade by sa mal použiť základný náter, bez ohľadu na to, aký povrch máte v úmysle spracovať: strop, steny alebo podlahu. Nezabudnite tiež na natieranie svahov, aby ste tam vylúčili výskyt plesní..

V poslednej dobe stále viac ľudí používa zlúčeniny na báze latexu, vytvárajú na povrchu elastický film a sú odolné voči vlhkosti, čo je tiež dôležité pre konečnú úpravu. Túto kompozíciu použite, ak má ošetrovaná miestnosť vysokú vlhkosť..

  Proces penetrácie pre akýkoľvek typ povrchu prechádza niekoľkými fázami.

  • Príprava povrchu pred aplikáciou produktu. Po prvé, lietadlo sa vyčistí, zbaví sa prachu, nečistôt a prebytočného odpadu, čo ovplyvní výsledok práce.
  • Zmes sa naleje do plastovej nádoby. Valček je obalený výrobkom, potom sa po rebrovanom povrchu palety vykoná niekoľko pohybov, aby sa z náradia zbavilo nadbytočnej látky.
  • Zmes sa má nanášať v tenkej vrstve. Medzi začiatočníkmi je mylná predstava, že vrstva by mala byť hrubšia..
  • Pomocou kefy sa rohy spracujú na miestach, kde valček neprechádza.
  • Po dokončení práce je potrebné povrchy vysušiť..

  Koľko schne?

  Mnoho kupujúcich sa zaujíma o to, ako dlho trvá, kým základný náter úplne nevyschne. Tieto informácie uvádza výrobca na obale. Pred kúpou si prečítajte pokyny, aby ste určili výber.

  Minimálna doba schnutia akrylového základného náteru je tri hodiny. Polymerizačný proces olejových formulácií trvá 24 hodín.

  Tieto pravidlá platia, ak miestnosť, v ktorej sa práca vykonáva, má potrebné podmienky. Teplota v miestnosti by mala byť 25 stupňov. Úroveň vlhkosti – asi 64%. Ak nemôžete splniť tieto podmienky, doba polymerizácie sa zdvojnásobí..

  Pripravenosť povrchu môžete skontrolovať dotykom, ale nie je možné zachytiť malú vlhkosť, takže je lepšie počkať ďalší čas. Je zakázané pracovať s mokrým podkladom..

  Užitočné rady

   Aby nedošlo k omylu pri nanášaní základného náteru, odporúča sa dodržiavať rady špecialistov..

   • Miestnosť by mala mať optimálne podmienky. Pri teplotách od +16 do +30 bude rýchlosť sušenia dostatočne rýchla.
   • Aby ste schli rýchlejšie, musíte znížiť vlhkosť a zvýšiť teplotu vzduchu. Na zníženie vlhkosti je potrebné otvoriť okná a vetrať miestnosť. Po vystavení vzduchu sa molekuly vody odparia rýchlejšie. Na zvýšenie teploty je možné zapnúť ohrievač..
   • Môžete tiež použiť možnosti s rýchloschnúcou kompozíciou. Tento základný náter obalí povrch tenkým filmom, ktorý umožní rýchlejšie vytvrdnutie zmesi..
   • Ak pracujete v prirodzenom svetle, začnite stenou, na ktorú dopadá svetlo v ostrom uhle..
   • Pri spracovaní pod umelým svetlom presuňte lampu čo najbližšie k povrchu, ktorý chcete ošetriť.

   • Ak nanášate základný náter lepidlom na tapety, neriedte veľké množstvo materiálu. Je to spôsobené tým, že lepidlo na tapety rýchlo schne a možno nebudete mať čas spotrebovať celú zmes..
   • Pôdu by ste mali kupovať iba od dôveryhodných výrobcov, aby ste predišli nepríjemným následkom..
   • Na regáloch obchodu sa často dáva zmes pod názvom „pôda pre tapety“, taká látka pripomína zriedené lepidlo PVA. Pri výbere takejto zmesi nezabudnite, že táto kompozícia má vyššie náklady ako PVA.
   • Najvýhodnejšie je primiešať základný náter do vedra. Môžete si vybrať zloženie, ktoré vám vyhovuje, podľa vašich požiadaviek a riadiť sa pokynmi na obale..

    Na stavebnom trhu je široký výber základných náterov, takže môžete implementovať akékoľvek nápady a spracovať rôzne základy. Existujú zmesi s antiseptikmi a antikoróznymi látkami, ktoré pomôžu odstrániť povrchové chyby..

    Pri ošetrovaní stien pôdou nezabudnite, že steny musia byť suché a čisté. Toto pravidlo vám umožní odstrániť chyby a vykonať kvalitné opravy..

    Informácie o tom, ako natrieť steny pod tapetu, nájdete v nasledujúcom videu.