Oprava

Aký je najlepší stropný náter?

V procese opravy má mnoho ľudí otázku, aký druh farby je lepšie namaľovať na strop, aby kompozícia dobre ležala na povrchu, nevypúšťala sa a vyzerala elegantne. Ale pretože výrobcovia teraz predstavujú obrovský výber rôznych farieb a lakov, ich výber je oveľa ťažší. To je dôvod, prečo potrebujete vedieť, ktorý z nich je prípustný na natieranie stropov..

Zvláštnosti

V dnešnej dobe sa na dekoráciu stropov často používajú rôzne druhy farbív. Je to spôsobené tým, že farba je jednou z najdemokratickejších stropných krytín. Navyše s jeho pomocou môžete diverzifikovať stropy a urobiť ich jasnejšími a neobvyklejšími. Farba na strope vám tiež umožňuje zdôrazniť textúru dokončovacích materiálov a vytvárať jedinečné vzory..

Stropné farby majú špeciálne zloženie. Spravidla dlho nezasychajú a spotrebúvajú sa ekonomicky. Mnoho stropných farieb je vodotesných. Stropnú farbu môžete použiť na rôzne účely. Niektoré modely sú teda určené iba do suchých miestností a na ľahké čistenie a niektoré zahŕňajú mokré čistenie. Prvý typ farby je spravidla lacnejší..

Výrobcovia osobitne zameriavajú pozornosť kupujúcich na biele povlaky s vlastnosťami odpudzujúcimi nečistoty. Takéto kompozície umožňujú dlhú dobu udržiavať ideálnu belosť stropu a zjednodušovať starostlivosť o tento povlak. Výrobca spravidla poskytuje rôzne druhy farieb, ktoré sa líšia v závislosti od účelu miestnosti..

Mnoho stropných farieb má dobrú kryciu schopnosť. Umožňujú kompozícii nasýtiť stropy a nespôsobujú ťažkosti v procese dokončovacích prác. Stropná farba dobre drží a ľahko sa nanáša.

Farby a laky na strop spĺňajú požiadavky požiarnej bezpečnosti a chránia pred požiarmi. Mnoho priedušných formulácií navyše zlepšuje vnútornú klímu..

Stropná farba je zvyčajne zodpovedajúcim spôsobom označená. Je schopný sa zmestiť na mnoho typov stropov, a to na hladké aj textúrované stropné krytiny. A tieto zlúčeniny vám umožňujú vytvoriť dokonale natretý strop v byte aj v dome a súčasne majú ochrannú funkciu..

Názory

Na báze vody

Na maľovanie stropu je obvyklé používať farby na vodnej báze. Je úplne bez zápachu, rýchlo schne a nekvapká zo stropu. Tento materiál je navyše úplne ekologický a vysoko kvalitný. Neuvoľňuje škodlivé látky a neobsahuje chemické rozpúšťadlá..

Farba na vodnej báze má kvalitu parozábrany, takže umožňuje stropom dýchať. Okrem toho sa potom všetky nástroje a dokonca aj ruky ľahko vyčistia a nemôžete sa obávať, že sa znečistíte..

Farby na vodnej báze majú nízke náklady, ale zároveň na dokončenie stropov s nimi je potrebné dodržať množstvo požiadaviek. Ak je teplota v miestnosti nižšia ako +5 stupňov, maľovanie by sa nemalo vykonávať. Pri teplotách pod nulou môžu na ulici kryštalizovať farby na vodnej báze.

Teraz však výrobcovia predstavujú niekoľko odrôd stropnej farby na vodnej báze, z ktorých každá má vo svojom zložení rôzne zložky..

Silikát

Také povlaky zahrnujú tekuté a farbiace pigmenty. Také vodné emulzie sú dobré pre priepustnosť vzduchu a spĺňajú požiadavky požiarnej bezpečnosti. Okrem toho sú stabilné a odolné. Silikátové farby vydržia na stropoch viac ako 15 rokov.

Jedná sa o náter odolný voči vlhkosti, takže sa nemusíte báť stropov, ak vášho priateľa zaplavia susedia.. V silikátových farbách výrobcovia zvyčajne obsahujú špeciálne prísady, ktoré zabraňujú vzniku húb a plesní na stropoch, ako aj ich šíreniu.

Je to skvelé riešenie pre vlhké oblasti, ako je kuchyňa alebo kúpeľňa..

Akryl

Také emulzné farby sú emulzné zmesi na vodnej báze na akrylovej báze. Po zaschnutí farba vytvorí ochranný film. Preto je možné takéto stropy mnohokrát umývať a čistiť. Navyše na údržbu takýchto stropov je možné použiť mnoho chemikálií..

Akrylová farba na strop je flexibilná, a preto sa dobre nanáša na strop. Medzi výhody tejto kompozície treba poznamenať kryciu schopnosť a dobrú priľnavosť.. Tento povlak je vynikajúci pre miestnosti s dobrým prirodzeným svetlom. Vôbec nevybledne a nezhoršuje sa pri vystavení priamemu slnečnému žiareniu.

Jedná sa o najuniverzálnejší typ farby. Je vhodný na všetky povrchy stropov, dokonca aj na kov.

Polyvinylacetát

Zahŕňajú rôzne typy polyvinylacetátových emulzií. Prvý typ takýchto stropných farieb obsahuje plastifikované prvky, ktoré sú citlivé na negatívne teploty. Preto používajú sa iba vo vykurovaných miestnostiach.

Existujú aj nemäkčené polyvinylacetátové emulzie. Sú univerzálnejšie a hodia sa dokonca aj do nevykurovaných miestností. Zahŕňajú tiež zmäkčovadlá, ktoré sú zodpovedné za textúru farby. Značne zjednodušujú aplikáciu kompozície na strop..

Polyvinylacetátové farby sú najdrahšie zo všetkých emulzných formulácií. Sú však náchylné na vlhkosť. Preto sa oň dá starať iba chemickým čistením..

Latex

Tieto emulzné formulácie zahrnujú latex a ďalšie polyméry. Vďaka tomu sa povlak stane čo najodolnejším. Nie je vystavený ani zásadám. Nanesená farba sa však môže deformovať pôsobením mrazu. Preto sa používa iba na natieranie stropov vo vykurovaných obytných priestoroch..

Latexové kompozície sa vyznačujú rôznymi textúrami. Výrobcovia predstavujú matné aj polomatné kompozície. Zvlášť treba poznamenať, že mnohé značky poskytujú výber z úrovní lesku.. Latexové emulzie sú vodeodolné a kvalitné.

Silikón

Tieto vodné emulzné formulácie zahrnujú silikónové živice. Sú ideálne pre takmer akýkoľvek druh stropu. Silikónové farby sú najuniverzálnejšie. Tieto nátery vám tiež umožňujú vyhladiť niektoré nedokonalosti stropov. Sú vynikajúce na vyplnenie trhlín širokých nie viac ako 2 mm..

Majú kvalitu paropriepustnosti, takže nezhoršujú vnútornú klímu. Okrem toho nie sú náchylné na vlhkosť. Silikónové zlúčeniny sa spotrebúvajú celkom ekologicky. Na získanie rovnomerného vysokokvalitného povlaku niekedy stačí naniesť jednu vrstvu farby.

Silikónové formulácie na vodnej báze sú však drahé, takže nie každý si to môže dovoliť.. Ale ak si kúpite takú farbu, môžete ušetriť na nákupe tmelu., Koniec koncov, nemôžete ho použiť, pretože farba skryje niektoré nedostatky. Je to vynikajúci vyrovnávací náter. Môže byť hladký aj textúrovaný..

Vďaka silikónu obsiahnutému v tejto farbe nie je povlak náchylný na napadnutie hubami a neabsorbuje nečistoty.

Vo vode disperzný

Farba na vodnej báze je odolnejšia voči oderu a vlhkosti. Takéto povlaky sa často používajú na ozdobenie stropu v kúpeľni. Nátery však nie sú vždy vhodné na drevené stropy, pretože môžu šíriť plesne. Preto je dôležité kúpiť vodnú disperznú farbu na strop iba vtedy, ak sú v nej zahrnuté špeciálne antiseptiká.

Vodné disperzné kompozície dobre držia. Nátery počas aplikácie netvoria bubliny. Vďaka dobrej priľnavosti sa neodlupujú ani neodlupujú, takže farba dlho vydrží. Vodné disperzné kompozície rýchlo schnú – asi hodinu alebo dve a počas procesu sa odparuje iba voda, takže farba je bezpečná pre ľudské zdravie.

Veľkou výhodou farieb na vodnej báze je jednoduché použitie.. Takýmto spôsobom je možné namaľovať takmer akýkoľvek strop a dokáže sa s ním vyrovnať aj začiatočník. Farby vodou riediteľné sú považované za lacné. Navyše, pretože obsahujú vodu, sú odolné voči vlhkosti. Dajú sa prať.

Prípravky na vodnej báze sa však musia aplikovať iba na vopred pripravené nátery. Ale môže byť natretý tehlami, drevom, betónom, kovovými stropmi.

Dizajn a farby

Lesklá farba s trblietavým efektom sa perfektne hodí do moderných interiérov. Môže to byť biela, zlatá alebo strieborná farba. Dekoratívne lesklé kompozície vyzerajú štýlovejšie a modernejšie. To platí najmä pre reflexné nátery. Tieto stropy sa často používajú v kombinácii s ďalšími svetelnými zdrojmi na hranie so svetlom a vytváranie zaujímavých efektov..

Čierna farba sa často používa na maľovanie na biele stropy. Dokáže znázorniť vetvy stromov, ako aj abstraktné vzory.

Na strop si môžete kúpiť aj perleťovú alebo lesklú farbu. Je to skvelé riešenie do detskej izby. Takéto stropy budú vyzerať neobvykle. Môžu byť ozdobené trblietavými hviezdičkami alebo inými prvkami..

Pre interiér v klasickom štýle je vhodnejšia dekoratívna textúrovaná farba. Je schopná vytvárať zaujímavé reliéfne prechody. Na to je možné použiť aj viac farieb..

Matná farba je obľúbená v moderných povrchových úpravách. Takýto povrch vyzerá harmonickejšie a zdržanlivejšie. Môže to byť biela, béžová, modrá, svetlo žltá farba. Špecifická farba takejto kompozície by mala závisieť od interiéru miestnosti ako celku, ako aj od jej účelu..

7 fotografií

Výrobcovia a recenzie

Značka je medzi kupujúcimi obľúbená Dulux. Je na prvom mieste v zozname najlepších interiérových náterov. Dulux je vysokokvalitná matná vodná disperzná farba na steny a stropy. Obsahuje malé čiastočky mramoru a bieliace prísady. Kupujúci píšu, že pomocou takejto farby môžete na stropy vytvoriť jednotný snehovo biely povlak..

Názov značky “Tex” predstavuje vysokokvalitné farby a laky na strop, sú prezentované v rade „Profi“. Jedná sa o super-biele disperzné zlúčeniny vody, ktoré zostávajú na stropoch obytných priestorov mnoho rokov. Zákazníci si obľúbili aj sortiment Universal. Sú vhodné na natieranie stien aj stropov.

Medzi produkty značky Caparol Stropy na báze silikónu sú obľúbené. Dokonale zakrývajú malé praskliny a dokonca pomáhajú vyrovnať stropy, o čom svedčia recenzie mnohých kupujúcich. Značka Caparol predstavuje aj dlhotrvajúci matný lak, ktorý je prémiovým výrobkom na báze latexu. Vyznačuje sa extrémnou odolnosťou voči opotrebovaniu..

Náter sa používa na vnútorné práce na vytváranie hladkých povrchov stropov.

Výrobca Tikkurila predstavuje vysoko krycie farby a laky na dekoratívne povrchové úpravy stropov. Tieto formulácie majú rôzny stupeň lesku, ktorý je možné vybrať na základe osobných preferencií. Tieto interiérové ​​nátery ruskej výroby sú poprednými nátermi na domácom trhu s farbami a lakmi na stropy..

Nátery majú hustú konzistenciu, takže jedna vrstva často stačí na dokončenie stropov, ako kupujúci uvádzajú v recenziách tohto produktu..

Tipy na výber

Pri výbere farby na strop je dôležité vziať do úvahy účel miestnosti a materiál, z ktorého je strop vyrobený..

Do kuchyne

Táto miestnosť má množstvo špeciálnych technických vlastností, ktoré môžu výrazne skomplikovať výber náteru na strop. Je potrebné zvoliť povlak, ktorý vydrží vysokú vlhkosť, pokles teploty. Para pôsobí na kuchynské stropy, často sa na nich usádza špina, kvôli procesu varenia sa objavujú mastné škvrny a pruhy.

Okrem toho sa sadze môžu vytvárať na stropoch nad pracovným priestorom. Táto miestnosť tiež pravdepodobne zaplaví susedov, pokiaľ ide o stropy v byte, pretože existujú vodné potrubia. Preto pre kuchyňu by ste mali kupovať iba umývateľné nátery špeciálne navrhnuté pre stropy. Na to sú perfektné vodné a akrylové formulácie..

Náterové zmesi na vodnej báze sú zložené z vody, takže ich možno po natretí umyť a vyčistiť. Umožňujú vám odstrániť nečistoty a mastnotu, ktoré sa nahromadili na strope v dôsledku varenia. Navyše ich možno často utierať vlhkou špongiou. Akryly sú odolnejšie voči vlhkosti. Nezhoršujú sa vplyvom kondenzácie a silnej pary.

Ale ak si vyberiete túto farbu, pokúste sa vyhnúť používaniu abrazívnych výrobkov. Je lepšie použiť vlhkú handričku namočenú v jemnej mydlovej vode.

Do kúpelne

Aj tu často dochádza k teplotným výkyvom. Táto miestnosť sa navyše vyznačuje maximálnou úrovňou vlhkosti. Pre takú miestnosť sú niektoré možnosti stropných farieb dokonalé, ako napríklad akrylové, silikónové na vodnej báze. Akrylové zlúčeniny majú odpudzujúci účinok a umožňujú skryť niektoré chyby v danej miestnosti. Okrem toho bude pre vás vhodné starať sa o povrchy..

Vodné disperzné kompozície sú tiež skvelé pre mokré miestnosti, ale v priebehu času sa farba vymyje, takže je lepšie s nimi natrieť stropy, ak je sprcha zatvorená. Je pre nich lepšie použiť metódu chemického čistenia..

Silikónová farba, ktorá je odolná voči teplotným zmenám, sa perfektne hodí aj do kúpeľne. Povlak je však dosť drahý, takže najrozumnejším pomerom ceny a kvality v tomto prípade bude akrylová kompozícia.

Vzhľadom na prítomnosť komunikácií sú stropy v kúpeľni často zakrivené. Ak máte malé štrukturálne nerovnosti, je lepšie kúpiť matné formulácie. Starať sa o takéto stropy je však oveľa ťažšie ako o lesklé. Títo nie sú schopní skryť všetky nezrovnalosti. Naopak, zdôrazňujú ich. Preto by ste mali vziať do úvahy povrchový reliéf.

Pri výbere farieb do kúpeľne si preštudujte všetky kvalitatívne vlastnosti. Je žiaduce, aby boli označené na použitie vo vlhkých oblastiach..

Pri výbere stropnej krytiny urobte najskôr výpočty. Musíte vziať do úvahy, že stropy pokryjete v niekoľkých vrstvách. K získaným číslam je potrebné pridať asi 10-15% tejto kompozície..

Osobitná pozornosť by sa mala venovať výberu farby s farebnou schémou. Farba a farba musia byť rovnakej značky, aby bol povlak čo najhomogénnejší a najjednotnejší.. Je dôležité dôkladne premiešať kompozíciu a pridať farbu naraz do celého objemu farby., inak neskôr nebudete potrebovať potrebný odtieň a na strope budú škvrny a jasné hranice prechodov odtieňov z jedného na druhý.

Ak chcete natrieť strop spolu s farbou, musíte si kúpiť valček. Umožňuje vám urobiť obraz rovnomernejším. Valce s dlhými vlasmi sú ideálne pre stropné farby. Krátka hromada nie je schopná nasýtiť strop farbou a penové valce vytvárajú na stropoch bubliny, ktoré prasknutím následne vytvárajú medzery..

Niektoré druhy farieb sú schopné vytvoriť vizuálny efekt, ktorý rozšíri alebo naopak zúži miestnosť. Matné svetlé farby vám teda umožňujú vizuálne zvýšiť stropy a zväčšiť plochu miestnosti. Lesklé kompozície však môžu zvýšiť stropy, ale nie sú schopné vizuálne zväčšiť miestnosť do šírky. Na druhej strane sa však o tieto povrchy najľahšie stará..

Najlepšou možnosťou by bola pololesklá alebo pololesklá farba. Spája v sebe funkčné aj estetické vlastnosti tohto náteru.

Pri výbere náterov na farby a laky určite zvážte, aký je základ. Stropné obklady z polystyrénovej peny, polystyrén je možné natrieť farbou na vodnej báze. Ale ak ste použili tapetu na ozdobenie stropných povrchov v miestnosti, potom je lepšie vybrať si na to špeciálne navrhnuté kompozície. Na obale majú špeciálne označenie..

Pokiaľ ide o sadrokartónové dosky, akrylové aj vodné farby sú perfektné. Strop zo sadrokartónu je ideálny pre lesklé povrchy, pretože je úplne plochý a má dokonale hladký povrch. Napriek tomu aj tento materiál vyžaduje konečnú prípravu pred nanášaním laku..

Ak chcete na povrchoch stropov vytvoriť jedinečný vzor, ​​musíte si kúpiť kompozície na maľovanie a maskovaciu pásku. Dá sa s ním vytvárať zaujímavé geometrické vzory a prechody. Akryly na vodnej báze sú na to ideálne a dobre sa hodia k iným farbám a lakom..

V nasledujúcom videu sa dozviete viac o nuansách, ktorým je potrebné venovať pozornosť pri výbere farby..