Oprava

Blokový dom: vlastnosti a rozsah

Moderné stavebné materiály vám umožňujú implementovať rôzne konštrukčné riešenia. Blokový dom sa používa na vytváranie originálnych interiérov v ekologickom štýle, na vidieku a v podobných smeroch alebo na vonkajšie obklady budov. Vlastnosti a rozsah použitia materiálu sa môžu líšiť v závislosti od vlastností a druhu dreva, z ktorého sú vyrobené..

Charakteristické vlastnosti a výrobná technológia

Blokový dom je typ podšívky, hobľovaná doska, ktorá pripomína časť zaobleného guľatiny. Vďaka jednodielnemu spracovaniu je takýto výrobok odolný. Drevo nevyschne, vlákna k sebe pevne priľnú, takže panel vydrží dlho. Dosky majú najčastejšie jednu prednú stranu, ale niekedy existujú možnosti, ktoré na oboch stranách napodobňujú drevo. Môžu byť použité na výrobu vnútorných priečok alebo iných podobných štruktúr..

Výroba blokového domu sa vykonáva podľa technológie na princípe „štvorca v kruhu“: centrálna obdĺžniková časť použitého guľatiny sa používa na výrobu dreva alebo dosiek a zvyšné polkruhové hrany sa používajú na získať podšívku. Borovica alebo smrek najčastejšie pôsobia ako materiál: tieto druhy majú nízke náklady. Smrekovec je drahší, ale má krásnu štruktúru a farbu. Vyrábajú tiež podšívku z cédru, popola, osiky, dubu.

Aj keď sa tradične jedná o materiál na báze dreva, panely podobného vzhľadu nájdete vo vinyle alebo kove..

Rezivo sa ťaží v niekoľkých fázach:

 • Najprv sa vyberú vhodné suroviny, guľatina sa triedi odborníkmi, ktorí hodnotia ich stav a prítomnosť chýb. Na stroji sú rezané vhodné vzorky, rezané polkruhové polotovary, ktoré sú potrebné na výrobu panelov, a štvorcová časť zostáva na získanie tyče.
 • Drevo musí byť poriadne vysušené, aby získalo silu. Na to slúžia sušiace komory. Tam obrobky prechádzajú niekoľkými fázami spracovania pri vysokých teplotách, v dôsledku čoho je všetka prebytočná vlhkosť preč. Potom vlhkosť stromu nebude väčšia ako 16%.
 • Potom prichádza ďalšia fáza spracovania: pomocou frézky sa panely tvarujú, vyrábajú sa drážky a spojovacie prvky, ktoré umožňujú pohodlné upevnenie podšívky.
 • Posledným krokom je vyhodnotenie výrobkov, ktoré sú zoradené podľa triedy kvality, ktorá závisí od spracovania a prítomnosti všetkých druhov chýb..

Pri výrobe môže byť rezivo impregnované aj antiseptickým prostriedkom, ktorý chráni pred hnilobou a výskytom plesní. Takáto operácia sa vykonáva v špeciálnej tlakovej komore, vďaka ktorej ochranný prostriedok lepšie preniká do štruktúry dreva, respektíve výrobok vydrží dlhšie. Nie všetky firmy dodatočne impregnujú blokový dom antiseptikom; malé továrne to nemusia robiť kvôli nedostatku potrebného vybavenia. V takom prípade sa kupujúci budú musieť postarať o ochranu dreva sami: kúpte si impregnáciu alebo zasklievaciu hmotu a ručne ňou zakryte dosky..

Vinylové panely imitujúce euro podšívku sú vyrobené z PVC. Jedná sa o umelý materiál, a hoci môže napodobňovať textúru dreva, je z hľadiska estetických vlastností navonok horší ako prírodné panely. Pokiaľ ide o kovové výrobky, ich výroba je podobná výrobe kovových dlaždíc alebo vlnitej lepenky, líši sa iba konečný tvar.

Výhody a nevýhody

Podšívka má svoje výhody a nevýhody. Najprv zvážime hlavné výhody materiálu:

 • Šetrnosť k životnému prostrediu. Pretože základom výroby je drevo, panely sú úplne prírodné, nevypúšťajú škodlivé látky a nespôsobujú alergické reakcie.
 • Sila. Panely určené na vonkajšie použitie odolávajú vplyvom vonkajších faktorov: krupobitie, piesok, dážď, slnečné svetlo. Dom z tvrdého dreva je odolný voči rozkladu a môže byť použitý v podmienkach vysokej vlhkosti. Vďaka obsahu prírodnej živice v štruktúre dreva je vytvorená dodatočná hydroizolácia.

 • Estetika. Výrobky z dreva vyzerajú krásne vďaka svojmu prirodzenému vzhľadu, tieto panely môžu zdobiť interiér miestnosti alebo dodať domu originálny vzhľad, ak sa použijú ako vonkajší obklad. Podšívku nie je potrebné dodatočne zdobiť – stačí ju pokryť ochrannou zmesou. Aj keď je to potrebné, panely je možné ľahko natrieť ľubovoľnou požadovanou farbou.
 • Jednoduchá inštalácia. Blokový dom je celkom ľahký, takže je vhodné s ním pracovať, môžete to urobiť sami, bez zapojenia tímu staviteľov alebo použitia špeciálneho vybavenia. Dosky navyše nevytvárajú dodatočné napätie na základoch domu..
 • Udržiavanie tepla. Strom má dobré tepelnoizolačné vlastnosti, preto obloženie z panelov funguje ako dodatočná izolačná vrstva.

Medzi nevýhody materiálu patrí nízka priepustnosť pre pary: medzi plášťom a stenou môže dôjsť ku kondenzácii. Recenzie hovoria, že sa tomu dá vyhnúť, ak sa počas výstavby a opráv staráte o zariadenie dobrého ventilačného systému. Ďalšou nevýhodou je horľavosť dreva. Na ochranu vášho domova musíte použiť špeciálne ochranné impregnácie určené na spracovanie reziva.

Vinylový dom je imitáciou dreva. Stojí to viac, pretože má niekoľko výhod:

 • Znížená hmotnosť. Takéto panely sú 10-15 krát ľahšie ako drevené, čo znižuje zaťaženie stien a základov a tiež uľahčuje proces stavby alebo opravy.
 • Požiarna bezpečnosť. Materiál nehorí, takže ani v prípade iskry nehrozí šírenie plameňa. Môže byť použitý v miestnostiach s krbom.
 • Stabilita. Odoláva teplotným extrémom v rozmedzí od -50 do +50 stupňov. Pri vystavení priamemu slnečnému žiareniu nevybledne. Vydrží asi 50 rokov, čo je viac ako životnosť reziva.

Nevýhody výrobkov súvisia predovšetkým s inštalačnými prácami. Vyžadujú určitú technológiu: musíte nechať medzery, pevné upevnenie sa neodporúča. Vinylové panely nie sú príliš vhodné, ak plánujete v budúcnosti niečo namontovať na steny, napríklad zavesiť police. Tieto výrobky nemajú dobrú nosnosť, čo môže sťažiť zatĺkanie klincov do steny alebo upevnenie iných typov spojovacích prvkov..

K dispozícii je tiež dom z kovového bloku, ktorý vyzerá ako podšívka. Je to druh vlečky a používa sa na vonkajšie obklady budov.. Je vyrobený z odolnej pozinkovanej ocele, takže materiál má rôzne výhody:

 • odoláva teplotám v rozmedzí od -50 do +80 stupňov a môže trvať viac ako 50 rokov;
 • nehodí sa na účinky atmosférických javov, a preto je vhodný na úlohu pouličného opláštenia budov;
 • pri usporiadaní dodatočnej tepelnej izolácie poskytne ochranu pred mrazom a zabráni rýchlemu odparovaniu nahromadeného tepla.

So všetkými výhodami zostávajú kovové výrobky celkom dostupné: ich náklady sa približne rovnajú cene dreva. Negatívnou stránkou je, že na slnku sa kov veľmi zahrieva, takže v dome bude horúco. Tiež pre montáž povlaku budú potrebné ďalšie prvky..

A napriek svojej praktickosti, dom z kovového bloku nevyzerá tak atraktívne ako drevený..

Názory

  Na výrobu dosiek je možné použiť rôzne materiály. Najpopulárnejšie sú borovica a smrek: sú to lacné a bežné druhy, ktoré majú podobné vlastnosti. Výrobcovia ich často netriedia a označujú ich ako „ihličnany“. Na obale je však uvedený účel: na vnútorné alebo vonkajšie práce. Pri výbere dosiek z ihiel sa preto musíte v prvom rade pozrieť na oblasť použitia..

  Lipa s lykom je najlepšia do kúpeľa alebo sauny. Jedná sa o drevo spracované špeciálnym spôsobom pri zachovaní subkortexu nasýteného éterickými olejmi. Počas zahrievania sa odparia a v saune vytvoria príjemnú arómu. Lipový dom tiež toleruje vysokú vlhkosť..

  Také druhy ako smrekovec a jelša sú odolné voči vlhkosti. Sú vhodné na vonkajšie obklady. Smrekovec má bohatú paletu odtieňov a krásnu prírodnú štruktúru a jelša je známa svojou odolnosťou voči vode, preto sa používa aj na výrobu lôžok.

  Blokový dom z cédru je vysoko kvalitný, vhodný na dekoráciu interiéru a má atraktívny vzhľad. Zvláštnosťou tohto dreva sú fytoncidy, ktoré sa uvoľňujú do vzduchu a dezinfikujú ho, čím vzniká optimálna mikroklíma. Vďaka týmto vlastnostiam sú náklady na cédrové panely vyššie ako náklady na iné ihličnaté výrobky..

  Kanadský dub je považovaný za prémiový druh dreva, preto sa výrobky z neho používajú na dekoráciu interiéru. Je pevný a odolný. Blokový dom z dubu je zároveň ľahší ako bežné dosky, takže sa takéto opláštenie ľahšie pripevňuje a nevytvára ďalšie napätie na stenu..

  Okrem typov použitého dreva sa blokový dom môže líšiť aj v ďalších funkciách: panely sú jednodielne (štandardná verzia), existuje aj dvojlomový typ (tieto majú veľkú šírku). Podľa výrobného postupu: vo veľkovýrobe sa používa metóda „štvorec v kruhu“, ale niektoré spoločnosti vyrábajú panely z hranových dosiek. Hustota dreva je zároveň nižšia a náklady budú vyššie, pretože doska je už hotovým materiálom, na ktorého príjem boli vynaložené zdroje a pri jeho rezaní sa získava viac odpadu..

  Pri práci s blokovým domom stojí za zváženie aj to, že budete musieť nejako zariadiť rohy. Kĺby môžu byť pokryté špeciálnymi rohovými prvkami alebo tyčami, takže pri nákupe stavebných materiálov je lepšie okamžite kúpiť tieto materiály z rovnakého druhu dreva ako samotné panely.

  Klasifikácia

  V závislosti od výslednej kvality spracovania a typu predného povrchu sa rozlišuje niekoľko tried reziva:

  • Kategória C.. Je povolená prijateľná úroveň, prítomnosť čiernych uzlov, ktoré sa líšia od farby panelu alebo ich stôp. Malé, ale viditeľné poškodenie je možné: čipy, malé škrabance, červie diery. Toto je najlacnejšia odroda.
  • Kategória B. Povrch panelu je hladko hobľovaný. Môžu tam byť drobné triesky alebo praskliny, vypadnuté uzly.
  • Kategória A. Výrobky majú dobre hobľovaný povrch, pričom je povolená prítomnosť uzlov. Nemalo by dôjsť k poškodeniu.
  • Extra. Má dokonale hobľovaný povrch, hladký a rovnomerný, nie sú povolené žiadne uzly ani poškodenia. Dosky pre túto kategóriu sú ručne vyberané.

  Niektorí výrobcovia používajú svoje vlastné označovanie, označovanie výrobkov ako „Premium“ alebo zavedenie prechodnej verzie „AB“, pretože pre označenia neexistuje jednotný štandard..

  Vzhľadom na to je pri výbere materiálu nevyhnutné zhodnotiť jeho vzhľad a kvalitu a nespoliehať sa iba na názov kategórie..

  Dizajn a farby

   Materiál je vyrobený z dreva, takže panely si zachovávajú tón prírodného dreva. V závislosti od odrody sa farba môže pohybovať od svetlo hnedých alebo okrových po červenohnedé a tmavšie tóny. Na udržanie tejto farby sa počas spracovania používajú priehľadné zasklievacie hmoty: chránia drevo pred negatívnymi účinkami vlhkosti a inými faktormi, ale nijako neovplyvňujú farbu.

   Ak chcete, môžete namaľovať steny opláštené blokovým domom. Budete potrebovať farbu vhodnú na spracovanie dreva a vhodnú na vnútorné alebo vonkajšie použitie v závislosti od toho, kde je ošetrovaný povrch. Môžete si vybrať akýkoľvek odtieň, výrobcovia farieb a lakov ponúkajú bohatú paletu.

   Blokový dom v interiéri môžete použiť rôznymi spôsobmi, kombinovaním panelov rôznych farieb navzájom získate originálnu kresbu. Tiež zaujímavou možnosťou môže byť kombinácia niekoľkých rezív: blokový dom, obyčajné dosky, drevo. Drevo sa hodí k iným prírodným materiálom: kameň, koža, textilný dekor.

   Panely sa najčastejšie používajú na vytvorenie interiéru vo vidieckom rustikálnom štýle pri zdobení ekodizajnu, škandinávskych a fínskych štýlov, ale môžu existovať aj iné originálne projekty..

   Rozmery

   Výrobcovia sa pokúšajú zjednotiť rozmery, aby pri inštalácii a rezaní výrobkov neboli žiadne problémy. Nasledujúce veľkosti sa považujú za štandardné:

   • univerzálne – od 3 do 6 metrov na dĺžku, so šírkou 142 mm a výškou hrebeňa 36 mm;
   • široký (pre vnútorné práce) – má rovnakú šírku a dĺžku parametrov, ale líši sa výškou hrebeňa – 128 mm;
   • široký (pre vonkajšie použitie) – dĺžka je 6 metrov, šírka – 193 mm, výška hrebeňa – 36 mm.

   K dispozícii je tiež úzky blokový dom, tieto výrobky sa používajú na dekoráciu interiéru. Úzke panely môžu mať šírku od 90 mm. Dĺžka začína od 2 metrov.

   Oblasti použitia

   Blokový dom je možné použiť na vonkajšie opláštenie domu alebo akýchkoľvek iných štruktúr na mieste, vrátane vonkajšej toalety so sprchou, prístrešku s drevenou guľatinou alebo altánku. Opláštiť je možné rámové konštrukcie a monolitické steny z betónu, tehlové budovy, budovy z dreva alebo rôzne bloky. Inštalácia na latovanie vám umožní urobiť bez vyrovnania stien, čím sa skráti čas práce.

   Panely nie je potrebné používať iba pri výstavbe nových budov, je vhodné aj na obnovu, pretože kvôli svojej ľahkosti na starý základ veľmi nepôsobí. Obklad z panelového domu dodá stenám aktualizovaný vzhľad bez špeciálnych nákladov.

   V interiéri je možné obloženie použiť aj na obklady stien a niekedy je ním dokonca dokončený aj strop a dvere. Panely budú vyzerať dobre v bežných obytných priestoroch, vo vani alebo v saune, môžete s nimi opláštiť balkón, ktorý ho dodatočne izoluje.

   Rada

   Pred výberom reziva musíte určiť, koľko je potrebné na dokončenie práce. Budete musieť zistiť plochu stien vynásobením dĺžky výškou. Ak povrch zahŕňa okná alebo dvere, potom sa ich plocha vypočíta oddelene a potom sa odpočíta od súčtu. Otvory sú spravidla orezané ozdobnými prúžkami, preto pre nich musíte tiež zaznamenať všetky merania..

   Pri nákupe musíte dosky starostlivo preskúmať, nemali by ste sa spoliehať iba na informácie z obalu, materiál musí byť skutočne kvalitný. Je tiež dôležité, v akých podmienkach bola podšívka skladovaná, pretože nadmerná vlhkosť spôsobuje, že materiál nie je vhodný na ďalšie použitie. Ak je to možné, je lepšie kupovať tovar priamo od výrobcov, priamo z továrne: vylučuje to možnosť nesprávneho skladovania alebo prepravy.

   Pred začatím práce sa odporúča nechať dosky niekoľko dní v miestnosti, kde sa bude práca vykonávať. Je to nevyhnutné, aby sa materiál po preprave prispôsobil podmienkam prostredia..

   Na predĺženie životnosti panelov môžu byť panely potiahnuté špeciálnou impregnáciou:

   • akrylové vo vode rozpustné výrobky sú bez zápachu a vhodné na vnútorné použitie;
   • alkydové impregnácie sú odolnejšie, ale majú ostrý nepríjemný zápach, ktorý môže spôsobiť bolesť hlavy, preto je potrebné pred lakovaním zabezpečiť možnosť prevzdušnenia;
   • olejové impregnácie sa používajú na ošetrenie podšívky na ulici.

   Lazuli alebo zasklievacie kompozície kombinujú vlastnosti impregnácií a lakov a sú vyrobené na základe rovnakých komponentov. Po aplikácii vyzerá drevo celkom prirodzene, zachováva si svoju prirodzenú textúru, ale získava ľahký lesk. V prípade potreby je možné takýto nástroj zafarbiť, aby mal strom požadovaný odtieň..

   Existujú aj farby, ktoré je možné použiť na prekrytie panelového domu. Je potrebné mať na pamäti, že maľba skryje textúru dreva a je nepravdepodobné, že by bolo možné vrátiť mu pôvodný vzhľad. Pred aplikáciou je vhodné použiť základný náter: zvýši sa tým priľnavosť.

   Farby na vodnej báze sú ekologickejšie a bezpečnejšie, ale nie príliš trvanlivé. Alkydové farby na organickom rozpúšťadle vydržia dlhšie.

   Inštalačné práce sa vykonávajú určitým spôsobom. Panely sú namontované na prepravke-rám vyrobený z nosníkov s rozstupom 50-60 cm Podšívka je upevnená klincami, samoreznými skrutkami alebo svorkami, dodatočnú pevnosť poskytuje spojenie tŕň-drážka. Hlavnou ťažkosťou je návrh okenných a dverných otvorov, pretože do tejto oblasti nie je možné umiestniť prepravku. Panely preto musíte pripevniť priamo na stenu. Je lepšie to urobiť pomocou lepidla alebo hmoždiniek, iné upevňovacie prvky môžu drevo poškodiť.

   Inštalácia domu z kovového bloku sa vykonáva aj na latovaní, ale už s krokom 35 – 40 cm. V tomto prípade je povolené použitie dreveného rámu alebo z profilu. Na krásne ozdobenie rohov a kĺbov sa používajú ďalšie detaily. Výrobky nepotrebujú dodatočnú antiseptickú impregnáciu.

   Vinylové panely sú namontované rovnakým spôsobom: pomocou latovania. Pri inštalácii existuje nuansa: musíte nechať medzeru asi 1–2 mm. Toto je teplotná rezerva na jarné a letné obdobie, kedy sa výrobky môžu rozširovať. Ak ich pevne ukotvíte, prasknú a stanú sa nepoužiteľnými rýchlejšie. Z tohto dôvodu tiež neprehlbujte upevňovacie prvky príliš tesne do otvoru; medzi hlavou a materiálom musí byť vzdialenosť 2 mm..

   Krásne príklady

   Blokový dom v interiéri nie je vždy prostredím, ktoré pripomína starý zrub na dedine. Všetko môže vyzerať celkom moderne a štýlovo, ak správne vyberiete ďalšie dizajnové komponenty. V tejto miestnosti biele a sivé povrchy bez akéhokoľvek dekoru optimálne dopĺňajú drevo, pričom zdôrazňujú jeho krásu a textúru, takže miestnosť nepôsobí preťažene ani príliš farebne. Pokojné farby sú vhodné na relaxáciu. Nábytok pokračuje vo všeobecnej línii minimalizmu a zdržanlivosti. Útulnosť dodáva elektronický krb (to je celkom v duchu moderného štýlu), ktorý je kombinovaný s dreveným obložením a zároveň je úplne bezpečný: panely sa nerozsvietia od náhodnej iskry.

   Zaujímavým nápadom je biely blokový dom. Bielené drevo rozžiari miestnosť, vizuálne dodá priestor a vytvorí pocit slobody. Súčasne môžete v interiéri použiť aj iné druhy dreva: parkety, drevený nábytok.

   V takom prípade by ste si mali vybrať výrobky, ktoré majú rôzne odtiene. Z tohto dôvodu sa miestnosť nezlúči do jedného farebného bodu, ale zároveň sa zachová všeobecný smer..

   Podkrovie s dreveným obložením vyzerá veľmi útulne. Aby to bolo zaujímavejšie a originálnejšie, môžete použiť rôzne druhy materiálov. Opláštite jednu zo stien blokovým domom a na strope nech je doska – imitácia baru. Druhá stena môže byť pokrytá bielou alebo béžovou farbou alebo omietkou. V takom interiéri budú dobre vyzerať aj drevené parkety..

   Je možné blokový dom použiť v kúpeľni? Na prvý pohľad sa tento nápad zdá celkom neobvyklý, ale prečo nie. Materiál sa aktívne používa na obkladanie kúpeľov a sáun, takže nebude ťažké vybrať si odrodu, ktorá sa nebojí vysokej vlhkosti. Potom zostáva len vykonať potrebnú prácu dokončením obloženia stien a stropu. Takýto interiér môžete doplniť neobvyklými doplnkami pomocou historických žiaroviek s tienidlami a drevených skriniek. Zaujímavým prízvukom bude skutočný kmeň stromu v rohu s vyčnievajúcimi vetvami, na ktorý môžete pre pohodlie zavesiť uteráky..

   Takýto interiér trochu pripomína dedinský kúpeľ a stane sa jeho dobrou pripomienkou, pričom vytvorí príjemnú a relaxačnú atmosféru..

   Nie je potrebné orezávať steny panelmi – môžete vytvoriť originálny strop, ktorý vyzerá naozaj neobvykle. Toto riešenie je vhodné pre vidiecky dom, kde je možné vytvoriť individuálne rozloženie. Celkový štýl interiéru možno pripísať anglickému vidieckemu štýlu. Zachováva si vlastnosti viktoriánskej éry: masívny nábytok, komody namiesto skriniek, použitie drevených stenových panelov a tapiet. Súčasne existujú prvky, ktoré súčasne pripomínajú lovecký zámok: jedná sa o štruktúru trámov pod stropom a dreveným obložením, veľa dreva v interiéri a zjednodušené nastavenie..

   Tmavá povrchová úprava stropu nevytvára ohromujúci dojem vďaka pôsobivému priestoru miestnosti a použitiu svetlých tapiet so zvislými pruhmi, ktoré miestnosť opticky roztiahnu..

   Ak sa steny a strop, všetky opláštené drevom, zdajú príliš nudné, potom môžete situáciu diverzifikovať pomocou rôznych techník. Na dokončenie kombinujte rezivo rôznych šírok: úzke a široké, blokový dom a imitáciu baru. Hra na kontrastoch dodá zvláštny prízvuk – prítomnosť svetlých a tmavých tónov v prostredí. V tomto prípade je kontrast dosiahnutý nielen vďaka svetlu, ale aj kvôli umiestneniu: tmavé dosky prechádzajú cez opláštenie, ako keby zvýrazňovali jednotlivé časti miestnosti. Túto techniku ​​je možné použiť aj na zónovanie, ak je potrebné rozdeliť veľkú spoločenskú miestnosť na samostatné rohy na odpočinok, prácu a stravovanie. Drevené rámy na okná a dvere skvele doplnia interiér, ako aj nábytok z podobného materiálu..

   Myšlienka návratu ku svojim koreňom je v poslednej dobe veľmi populárna. Takto by mohla vyzerať spálňa v tradičnom ruskom štýle s moderným nádychom. Obklad napodobňuje zrubové steny koliby, ale keďže ide o panelák, je ľahší. Ak je to žiaduce, takýto interiér je možné vytvoriť aj v byte, čím sa vytvorí primeraná povrchová úprava, aj keď vo vidieckom dome vyzerá dizajn organickejšie. Zariadenie je doplnené podlahou a stropom z dosiek, ako aj dreveným nábytkom štylizovaným do úmyselne drsného štýlu..

   Blokový dom dokonale zapadne do atmosféry spoločenskej miestnosti v súkromnom dome, ktorý kombinuje funkcie jedálne a obývačky. S jeho pomocou môžete obnoviť interiér zrubovej chaty a doplniť obraz masívnymi trámami pod stropom, dreveným nábytkom a okennými rámami. Veľký kamenný krb sa dobre mieša s prírodnými materiálmi a útulnosť dodáva aj etnický koberec.

   Opláštenie domu blokovým domom zvonku vyzerá originálne; také budovy v škandinávskom štýle vyzerajú dobre na prímestskej oblasti obklopenej prírodou. Aby celkové pozadie pôsobilo harmonicky, mali by byť rámy okien tiež drevené, nie plastové. Strechu je možné pokryť zelenými škridlami: dobre sa hodí k hnedým odtieňom.

   Šindľová doska môže rýchlo a lacno opláštiť záhradné domčeky na mieste alebo v malej vani. Takýto obklad vyzerá veľmi esteticky a dokonca aj na pozadí betónových domov vám umožňuje na chvíľu zabudnúť na hlučné mesto a predstaviť si dedinskú atmosféru..

   Na letnej terase bude krásne vyzerať stena opláštená blokovým domom. Drevo sa hodí k prírodnému kameňu, z ktorého je vyrobená dolná polovica a protiľahlá stena. Navyše pod baldachýnom bude opláštenie chránené pred nepriaznivým počasím a bude trvať dlhšie..

   Informácie o tom, ako vyzdobiť dom blokovým domom, nájdete v nasledujúcom videu.