Oprava

Dokončovací tmel „Sheetrock“: vlastnosti a použitie v stavebníctve

Výrobne namiešané tmely Sheetrock sú pripravené na použitie. Použitie takýchto zmesí šetrí čas, eliminuje chyby a minimalizuje riziko odpadu. Na miešanie nepotrebujete vodu. Vedro môžete jednoducho otvoriť a začať proces plnenia. Tento článok vám povie o vlastnostiach a použití tmelu Sheetrock na konečnú úpravu v stavebníctve..

Zvláštnosti

Na rýchlu a vysokokvalitnú prácu so sadrokartónovými doskami sa odporúča používať iba prvotriedne dokončovacie materiály, používať pomocné nástroje od dôveryhodných spoločností a ďalšie príslušenstvo. Kombinácia všetkých týchto faktorov zvyšuje produktivitu a zlepšuje konečný výsledok. Jedným z takýchto výrobkov je tmel Sheetrock..

Výhody takýchto riešení sú zrejmé:

 • vylepšené technické vlastnosti;
 • predĺžená životnosť;
 • homogenita a uniformita kontrolovaná v každej šarži;
 • dlhodobé používanie (v porovnaní so samostatne pripravenými plnivami).

Produkt je dostupný v baleniach po 28 a 17 litrov. Môžete si byť istí kvalitou kompozície, pretože počas experimentálnych testov prechádza 10 fázami zmrazovania / rozmrazovania a vôbec nestráca svoje vlastnosti..

Ak je Sheetrock vystavený mrazu, pokúste sa rozmraziť postupne. Na vykurovanie nikdy nepoužívajte horúcu vodu a ohrievače. Zmes nechajte stáť v miestnosti pri izbovej teplote.. Potom produkt miešajte, kým sa nedosiahne homogénna hmota, pričom sa súčasne zbavíte vzduchových bublín.

Príprava na prácu

Obsah nádoby premiešajte, nemusíte pridávať vodu. Naneste riešenie na chrániče rohov, hlavy upevňovacích prvkov. Na utesnenie škár stavebnou páskou je dovolené pridať malé množstvo vody (pohybuje sa od 50 do 60 ml).

V takom prípade musíte zaistiť, aby roztok nebol príliš tekutý..

Podmienky používania

Existuje niekoľko základných pravidiel pre používanie tmelu Sheetrock Superfinish Putty..

 • Nástroj je určený iba na internú prácu.
 • Nová aplikácia tmelu sa vykonáva iba na úplne vysušenej predchádzajúcej vrstve..
 • Tmel je brúsený brúsnym papierom so zrnitosťou 240.
 • Ak chcete úspešne namaľovať a nanášať dekoratívne úpravy, musíte striktne dodržiavať pokyny výrobcu. Aby farba dobre ležala, musí byť náter suchý, bezprašný, matný a nemal by sa držať na rukách..
 • Aplikácia tenkej vyrovnávacej vrstvy tmelu na sadrokartónový plech pomáha vyrovnať absorpciu vody materiálu. V budúcnosti to pomôže vyhnúť sa škvrnám na ošetrenom povrchu..
 • Pri suchom brúsení to nepreháňajte. Nezpracovávajte hornú časť sadrokartónu a pásku na tmel. Používa sa v spojení s tmelom Sheetrock, papierovými páskami, metalizovanými vložkovými páskami a ochrannými rohmi.

Vlastnosti papierovej pásky:

 • robí štruktúru jednotnou, silnou;
 • má v strede záhyb pre jednoduchú manipuláciu;
 • nevyžaduje použitie lepidiel;
 • má dobré ukazovatele sily;

Účel metalizovanej papierovej pásky:

 • posilnenie rohov;
 • vystuženie štruktúr pri inštalácii sadrokartónu.

Vlastnosti kovového rohového krytu s papierom podloženým papierom (oceľové zbernice odolné voči korózii podložené papierom):

 • dáva silu rohom;
 • nepotrebuje ďalšie spojovacie prvky;
 • priľnavosť hotovej kompozície k papierovej základni je vyššia, čo zaisťuje dokonalú hladkosť povrchu.

Švy zo sadrokartónu

Hlavy upevňovacích prvkov (samorezné skrutky, skrutky) by mali byť zapustené do povrchu sadrokartónu, aby nevyčnievali. Na to potrebujete skrutkovač alebo skrutkovač. Potom naneste súvislú vrstvu Sheetrock pomocou nerezovej stierky a vyplňte škáru medzi sadrokartónovými doskami. Mierne ponorte papierovú pásku do plniacej vrstvy. Pri nakláňaní špachtle ju posuňte cez pásku. Pevne zatlačte na nástroj, aby sa uvoľnil prebytočný roztok.

Pod stavebnou páskou by mala zostať vrstva tmelu asi 1 mm. Potom by sa mal naniesť ďalší náter zmesi, aby sa podklad pripravil na ďalší krok konečnej úpravy a páska sa chránila pred zvlnením hrán. Počkajte, kým je spoj úplne suchý.

Potom, čo sa celý povrch zbaví vlhkosti, môžete pristúpiť k ďalšej fáze tmelu. Vezmite širokú špachtľu (asi 20 centimetrov) a začnite s druhým krokom aplikácie.

Keď je všetko suché, znova „kráčajte“ pomocou stierky a vytvorte konečnú vrstvu. Tentokrát použite nástroj s priemerom 25 centimetrov.

Spracovanie rohu

Na spracovanie prvkov sa zmes nanesie na obe strany rohu. Páska Sheetrock je preložená na polovicu a nanesená na maltu. Na jednu stranu rohu naneste tenkú vrstvu tmelu, počkajte, kým úplne nevyschne, a rovnakú vrstvu naneste aj na druhú stranu. Najprv zalepte pásku, potom druhú stranu rohu a nadbytočné množstvo odstráňte špachtľou.

Upevňovacie skrutky alebo skrutky na obrábanie

Hotovú nezriedenú zmes naneste na sadrokartón pred a po lepení spoja papierovou páskou. Hotové riešenie naplňte drážky, ktoré sa vytvorili v miestach, kde sú skrutky upevnené. Nástrojom na tmel prejdite po miestach, kde boli skrutky zaskrutkované tlakom na vyrovnanie vrstvy tmelu a sadrokartónu. Tento postup by sa mal opakovať niekoľkokrát, kým drážky nebudú v jednej rovine s ošetrovaným povrchom. Môže byť potrebných viac vrstiev.

Aplikácia do rohov papiera

Odborníci v oblasti stavebníctva dôrazne odporúčajú nemiešať hotové tmely s vodou. Konzistencia musí byť rovnaká, ako výrobca zamýšľal, inak dôjde k narušeniu technologického postupu.

Okraje rohu spracujeme pomocou Sheetrock strednou stierkou (asi 12 centimetrov). Počkajte, kým nevyschne. Ďalšia aplikácia by mala byť asi o 5 cm širšia. A až na konci práce, aby bola konečná vrstva hladká, môžete do tmelu pridať trochu tekutiny..

Použitie ochranných rohov vyrobených z kovu na papierovom podklade

Rohy podložené papierom majú rovnakú funkciu ako bežné kovové alebo PVC rohy. Používajú sa však vtedy, keď sú spojovacie pásky prilepené, a nie vtedy, keď sa sadrokartón inštaluje na základňu. Ich výhodou je, že papierová základňa má v každom prípade lepšie adhézne vlastnosti ako bežná kovová. Takýto roh vytvára silnejšiu a homogénnejšiu štruktúru, zvyšuje odolnosť proti praskaniu, ku ktorému môže dôjsť v dôsledku prirodzeného zmršťovania obytných budov a priemyselných priestorov..

Rozdiel medzi týmito rohmi a konvenčnými kovovými a vinylovými rohmi je v tom, že rohy Sheetrock sú lepené tmelom a normálne rohy sa jednoducho nanášajú. Rohy podložené papierom zabezpečujú, aby nasledujúce vrstvy tmelu, dekoratívnej omietky a ďalších materiálov mali dobrú priľnavosť k vrstve. Roh je vtlačený do vrstvy tmelu, po vysušení je tmel.

Konečná fáza dokončovania

Po nanesení dokončovacej vrstvy musíte počkať, kým všetky nanesené vrstvy tmelu nebudú suché. Potom musíte „hrbole“ vyhladiť špachtľou, aby bol povrch rovnomerný. Zvyšok malty sa nanesie na švy a upevňovacie prvky. V tomto štádiu je do zmesi povolené mierne pridanie vody. Nanesené vrstvy musia byť dobre vyrovnané. Tým sa skráti čas úpravy povrchu brúsnym plavákom. Tiež stojí za to “chodiť” s tmelom na všetky viditeľné chyby.

Hotové zmesi tmelu sú ideálnou možnosťou na prípravu sadrokartónových dosiek na ďalšie lakovanie.. Pri nanášaní lesklých farieb môžu byť na stene viditeľné všetky nerovnosti a priehlbiny. Použitie dokončovacieho tmelu Sheetrock vylučuje možnosť takýchto situácií..

Odporúčania

Pri brúsení švíkov je dôležité byť opatrný. Nedoporučuje sa uchopiť povrch listu sadrokartónu, iba je potrebné brúsiť švy. Strúhadlo sa odlupuje z povrchu sadrokartónu a papierové vlákna môžu zničiť povrchovú úpravu..

Aby sa minimalizoval výskyt defektov, odporúča sa na celý povrch, ktorý sa má ošetriť, naniesť dokončovací náter..

Recenzie

Používatelia potvrdzujú, že hotové zmesi Sheetrock sú všestrannými pomocníkmi pri dokončovaní. Recenzie o kvalite a použiteľnosti zmesí sú väčšinou pozitívne. Mnohí zároveň považujú za správnu podmienku úspešného nákupu správne stanovenie spotreby materiálu na 1 m2..

Viac o dokončení tmelu "Sheetrock" dozviete sa z nasledujúceho videa.