Oprava

Druhy a nuansy výberu akrylového tmelu

Jednou z fáz stavebných alebo opravných prác je utesnenie škár alebo trhlín. Spravidla sa to robí pomocou špeciálnych zlúčenín – tmelov. Zmes na akrylovej báze je univerzálny tmel s vysokými technickými vlastnosťami a šetrnosťou k životnému prostrediu..

Čo to je?

Akryl alebo skôr polymetylakrylát ako súčasť vodnej disperzie je považovaný za jeden z najjednoduchších plastov a slúži ako základ pre akrylový tmel. Okrem toho existujú zahusťovadlá (poskytujú požadovanú konzistenciu kompozície), plnivá a zmäkčovadlá (vďaka ich prítomnosti sa dosahujú špecifikované vlastnosti tmelu). Keď sa niektoré z nich spoja, vytvorí sa bohatá pena, aby sa eliminovalo, ktorí výrobcovia sú nútení pridávať odpeňovače. Okrem toho kompozícia obsahuje povrchovo aktívne látky (povrchovo aktívne látky) a antiseptiká, ako aj roztok amoniaku.

Zvláštnosťou akrylového tmelu je jeho obsah vody, ktorý sa po aplikácii začne odparovať. Po úplnom dokončení procesu odparovania šev polymerizuje a stvrdne.

Tesniaci tmel na báze akrylu určený na vyplnenie malých trhlín a medzier. Väčšina akrylových plnív je však určená na vnútorné použitie. Bezvýznamné zmeny teploty a vlhkosti, ktoré sú v priestoroch vlastné, nie sú pre tmel strašné, čo sa nedá povedať o vplyve negatívnych teplôt. V tomto prípade sa šev stáva príliš tvrdým, stráca svoju pružnosť, čo naopak vedie k jeho prasknutiu. Dnes však na stavebnom trhu nájdete úpravy, ktoré je možné prevádzkovať pri teplotách -20 … +70 stupňov.

Vytvorený šev sa vyznačuje elasticitou, odolnosťou proti vibráciám a mechanickému namáhaniu. Štandardné zloženie je k dispozícii v bielej alebo transparentnej farbe, po vytvrdnutí môže byť povrch omietnutý alebo natretý. Niekoľko značiek vyrába farebné tmely, vrátane tých, ktoré napodobňujú rôzne druhy dreva. Takéto kompozície sú nevyhnutné v prípadoch, keď je potrebné vytvoriť nenápadný šev, nerozoznateľný v tieni od tých povrchov, ktoré spája.

Forma uvoľnenia kompozície sú malé tuby (sú vhodné na použitie s malým množstvom práce, pri malých trhlinách sa tmel vytlačí z tuby priamo do medzery), rúrky alebo kazety (použitie zostavy) zbraň je implikovaná) alebo plastový vedierko (je výhodné ho kúpiť na veľké plochy, švy sú vyplnené špachtľou).

Výhody a nevýhody

Výhody akrylového tmelu:

 • Všestrannosť. Schopnosť používať na rôznych typoch povrchov.
 • Dobrý adhézny výkon. Je to do značnej miery spôsobené tým, že sa dosahuje univerzálnosť kompozície – tmely spoľahlivo priľnú k poréznym aj hladkým povrchom..
 • Šetrné k životnému prostrediu, vzhľadom na skutočnosť, že kompozícia na vodnej báze neobsahuje toxíny, v tomto ohľade výrobok počas aplikácie alebo sušenia nevydáva silný nepríjemný zápach.
 • Požiarna bezpečnosť. Vzhľadom na absenciu rozpúšťadiel v kompozícii sú akrylové tmely triedy NG, to znamená nehorľavé.

 • Jednoduchosť aplikácie. Vďaka pohodlnej forme uvoľnenia sa materiál ľahko nanáša, ľahko sa odstráni produkt v tekutej forme handrou a keď je zmrazený, môže sa odrezať nožom..
 • Vysoká paropriepustnosť, vďaka ktorej je možné výrobok použiť na utesnenie škár v rámoch medzi prvkami okenných otvorov – prebytočná vodná para bude odstránená z miestnosti.
 • Odolný voči UV žiareniu.

Ak sú tmely na akrylovej báze vystavené slnečnému žiareniu, neožltnú ani neprasknú.

 • Schopnosť maľovať šev, ako aj rôzne farebné modifikácie kompozície, vďaka ktorým sa dosahuje vysoká estetická príťažlivosť ošetrených povrchov.
 • Jednoduchá aplikácia – je možné vykonať priamo z tuby alebo pomocou tesniacej pištole.
 • Trvanlivosť.
 • Dostupnosť kompozície. V porovnaní so silikónovým tmelom je akryl oveľa lacnejší.

Jednou z najpozoruhodnejších nevýhod tmelu je jeho neschopnosť odolávať vlhkosti., čo je spôsobené jeho vodno-disperzným zložením. Niektoré obaly sú zároveň označené ako „odolné voči vlhkosti“. Je tu rozpor??

Faktom je, že zmrazený šev sa nebojí mierneho účinku vlhkosti (množstvo vodnej pary, ktoré je prítomné vo vnútri miestnosti s normálnou vlhkosťou). Ale s dlhodobým kontaktom s vlhkosťou alebo jej zvýšeným obsahom vo vzduchu sa adhézia a potom ďalšie charakteristiky kompozície začnú znižovať. Ukazuje sa teda, že kompozícia nie je vhodná na tesnenie škár v kúpeľni, v kuchyni, umývaní, bazénoch; nie je určené na vonkajšie použitie a nie je vhodné na lepenie predmetov a povrchov, ktoré obsahujú vodu.

Názory

Akrylový tmel je rozdelený na 2 veľké skupiny-jednozložkové a dvojzložkové zloženie. Prvá je hmota pripravená na aplikáciu. Druhá obsahuje 2 zložky, ktoré je potrebné pred použitím zmiešať do homogénnej konzistencie.

Jednozložková kompozícia je univerzálna, pričom sa bojí vlhkosti, praskliny pri nízkych teplotách. Najlepšie sa používa na tesnenie škár výlučne vo vnútorných priestoroch s normálnou vlhkosťou. Takéto švy sú optimálne na maľovanie, farbiaca kompozícia je položená v rovnomernej vrstve bez zmeny odtieňa počas procesu sušenia.

Na získanie kompozície s vyššími technickými vlastnosťami je možné do nej pridať ďalšie zložky, predovšetkým silikón alebo latex, ako aj hydrofóbne zmesi. Napríklad prítomnosť latexu v akrylovom tmele umožňuje získať mrazuvzdorný výrobok. Vďaka tomu je možné ho používať aj vonku..

Silikonizovaný dvojzložkový tmel sa vyznačuje zvýšenou priľnavosťou. Silikón v kompozícii umožňuje lepenie povrchov s hladkými, klznými povrchmi. V prvom rade je to plast.

Takáto kompozícia sa však ukazuje ako nevyhnutná na utesnenie medzier na príliš poréznych povrchoch..

Výhodou akrylo-silikónových zlúčenín je tiež ich zvýšená odolnosť voči extrémnym zrážkam a teplotám. Prítomnosť silikónu zvyšuje pružnosť tmelu asi o 20-25%, takže lepšie znáša nízke teploty. V tomto ohľade je táto kompozícia vhodná aj na vonkajšie použitie..

Aby sa zabránilo nadmernej viskozite silikónovej kompozície, pridanie organických extendérov umožňuje, a prídavok fungicídov umožňuje zvýšiť odolnosť tmelu voči agresívnym vplyvom prostredia. Výsledkom je odolnejší spoj, ktorý je nielen odolný voči poveternostným vplyvom, ale aj chemicky inertný. V tejto súvislosti bol taký tmel pomenovaný „profesionálny“.

Ostatné typy dvojzložkových tmelov sa považujú za profesionálne., charakterizované zlepšenými technickými vlastnosťami. Spravidla sa ťažšie aplikujú, majú vyššie náklady, a preto je ich použitie na domáce účely iracionálne..

Vykazujú dobrú priľnavosť k betónovým, tehlovým, plastovým, skleneným, ako aj omietnutým povrchom a sú vhodné na opravu rámov okien a dverí. Po vytvrdnutí je možné natrieť latexovými alebo olejovými farbami.

Akrylové tmely sú navyše odolné voči vode a nie sú odolné voči vode.. Posledné uvedené sú z hľadiska šetrnosti k životnému prostrediu úplne bezpečné, ale sú vhodné iba do suchých miestností. Nemôžu byť použité v spojoch vystavených tepelnej rozťažnosti a deformácii..

Vodotesná kompozícia má špeciálne prísady, a preto ju nemožno nazvať 100% prírodnou (je však vhodná na použitie v obytných budovách). Vykazuje vysokú priľnavosť k väčšine stavebných materiálov, vrátane textúr rôzneho zloženia, ako aj k sedavým štruktúram. Môže byť použitý vo vlhkom prostredí, ale nie v priamom kontakte s kvapalinou.

V kompozícii akrylových tmelov odolných voči vlhkosti sú spravidla prítomné antiseptické prísady, ktoré zabraňujú vzniku plesní a mikroorganizmov na povrchu švov..

Ďalším kritériom na rozdelenie akrylových tmelov do skupín je prítomnosť alebo neprítomnosť pigmentu v nich. Štandardná kompozícia je priehľadná alebo biela. Ak sa pridá určitý pigment, potom môže byť odtieň akýkoľvek. Takýto tmel na farbu vám umožňuje rýchlo odstrániť malé trhliny bez použitia iných kompozícií..

Samostatnú skupinu tvoria kompozície, ktoré napodobňujú ušľachtilé drevené povrchy..

Na škárovanie drevených povrchov sa používa tmel z akrylovej gumy, a tiež vhodné na použitie v medziradových spojoch zrubových domov. Umožňuje vám získať teplý a spoľahlivý šev, nebojí sa teplotných zmien v geometrii dreva. Takýto tmel je spravidla položený na mezhventsovy izoláciu. Jeho odtieň je zladený s tónom zrubového domu.

Keď sa pridá k zloženiu retardérov horenia a ďalších komponentov, je možné získať ohňovzdorný tmel. Ako viete, samotná akrylová jednozložková kompozícia je nehorľavá, prítomnosť určitých prísad v jej dvojzložkovom analóge však môže situáciu zmeniť. Charakteristikou protipožiarnej (jedno aj dvojzložkovej) kompozície je jej schopnosť lokalizovať šírenie plameňa.

Farby

Štandardný odtieň tmelu na báze akrylu je biely alebo číry. Ale niekedy je potrebné získať šev určitého odtieňa, ktorý bude vyhovovať zvyšku povrchov..

V tomto prípade existujú 2 spôsoby riešenia – kúpiť farebný tmel alebo natrieť zmrazený spoj farbou vhodnej farby. Paleta väčšiny výrobcov obsahuje najbežnejšie plné farby – sivú, béžovú, zelenú, modrú, hnedú a dokonca aj čiernu..

Ak je šev položený na drevených povrchoch, je lepšie zvoliť kompozíciu pre jeden alebo iný druh dreva. Dnes sa tmely vyrábajú v odtieňoch dub, čerešňa, breza, wenge. Vysokokvalitný výrobok zároveň zaručuje maximálnu blízkosť s prirodzeným odtieňom..

Ak potrebujete získať komplexný odtieň alebo farbu, ktorá sa navzájom zmení, je lepšie namaľovať šev po úplnom stuhnutí.. Aby ste to urobili, mali by ste zvoliť farbu na vodnej báze. Ak sa nepredáva hotový, môžete použiť bielu farbu zafarbením špeciálnymi zlúčeninami.

Druhý spôsob získania švu určitého odtieňa je namáhavejší a nákladnejší, je to však jediný spôsob, ako získať zložité alebo neobvyklé odtiene, ako aj odstupňované farbenie..

Maľovanie, ako už bolo uvedené, je možné len po polymerizácii švu, inak tekutina obsiahnutá v akrylovej farbe šev vymyje.

Aby sa získal lepší, hladší povlak, pred lakovaním by mal byť povrch švu zľahka ošetrený jemným „brúsnym papierom“.

Slávni výrobcovia a recenzie

Dnes medzi renomovanými výrobcami, ktorých výrobky získali pozitívne recenzie zákazníkov, existuje niekoľko.

 • “Novbytkhim”. Táto petrohradská spoločnosť má viac ako 15 -ročnú históriu a špecializuje sa na výrobu farieb a lakov, tmelov a tmelov vrátane akrylových..

  Vysoká kvalita formulácií je daná použitím najnovšieho vedeckého vývoja vo výrobnom procese.

  Úcta k zákazníkom sa dosahuje aj vďaka cenovej lojalite výrobcu – jej výrobky sú dostupné širokej verejnosti. Napríklad cena univerzálneho bieleho akrylového tmelu vyrobeného v 50 mg skúmavke je 30-50 rubľov.

 • Zigger. Zloženie od nemeckého výrobcu, ktoré sa vyznačuje vysokou kvalitou a priemernou cenou. Výroba sa vykonáva výhradne v Nemecku, čo eliminuje riziko zhoršenia kvality a vstupu výrobkov nízkej kvality na trh.

Rozšírená je jednozložková kompozícia pre laminátové podlahy, ktorá sa dodáva v kazete s hmotnosťou 310 mg a je k dispozícii v sivom odtieni a napodobňuje tiež farby prírodného dreva (dub, čerešňa, buk, breza). Priemerné náklady – v rozmedzí 150 – 180 rubľov na tubu.

Na utesnenie spojov na povrchu steny je lepšie použiť špeciálnu bielu alebo priehľadnú zmes, na obale ktorej je vrh „pre stavebné konštrukcie“. Jeho cena je do 100 rubľov za tubu 310 ml.

 • Henkel. Ďalšie zloženie nemeckej výroby, ktoré sa vyrába v továrňach v Nemecku, ako aj v mnohých krajinách sveta vrátane Ruska. Najslávnejšie silikónové tmely sú Moment a Moment Herment. Oba sa vyrábajú v Rusku, sú mrazuvzdorné, majú nízke náklady (90-120 rubľov za 420 g). Prvá úprava sa odporúča na vyplnenie švíkov neaktívnych štruktúr, druhá – na tesnenie a spájanie povrchov stien, stien a okien, dverí, opravy podláh.

 • Belinka. Značka zo Slovinska, ktorej výrobky vyhovujú európskym normám kvality a bezpečnosti. Existuje univerzálna kompozícia pre pevné stavebné konštrukcie, ako aj parketové prostriedky. Obe formulácie sú k dispozícii v 300 ml skúmavkách a podlahový tmel je k dispozícii v niekoľkých odtieňoch..

Priemerné náklady – od 100 do 150 rubľov.

 • Loctite. Známy ruský výrobca, pod značkou ktorého sa vyrábajú tmely, vrátane tých na báze akrylu – PL S50. Je to mrazuvzdorná hmota na aplikáciu na medzery a spoje betónu, tehál, drevených povrchov a iných stacionárnych (neaktívnych) stavebných konštrukcií. Vyrába sa vo vedre s objemom 420 g, za ktoré budete musieť zaplatiť asi 90-100 rubľov.

 • Makroflex. Fínska ochranná známka. Dvojzložková kompozícia (akryl-latex) je vhodná nielen na vnútorné, ale aj vonkajšie použitie. Vzťahuje sa na strednú cenovú kategóriu – 90 – 100 rubľov za nádobu s objemom 300 ml.

 • Penosil. Ruský výrobok s niekoľkými úpravami. Jednosložkový tmel „Cosmofen ca 1“ sa teda vyznačuje univerzálnosťou a vďaka zlepšenej priľnavosti ho možno použiť aj ako lepidlo. K dispozícii v malých tubách (20 a 50 g).

Na upevnenie plastových prvkov ponúka výrobca verziu „Cosmofen plus hv“, ktorá sa vyznačuje aj zvýšenou odolnosťou voči teplotným zmenám. K dispozícii v skúmavkách alebo skúmavkách s objemom 200 ml.

Na aplikáciu na povrchy z PVC a peny si môžete kúpiť „Cosmofen plus-s“ v 200 ml nádobe.

 • “Prízvuk”. Výrobok vyrobený na domácom trhu, ktorý má tiež niekoľko možností v závislosti od rozsahu použitia. Jednosložkový „Accent 117“ sa teda vyznačuje univerzálnosťou a je vhodný aj na aplikáciu na vonkajšie povrchy. Modifikácia označená číslom 124 je silikonizovaná, preto sa používa vo vnútri aj mimo objektu, je vhodná do dilatačných škár, odoláva zvýšenému zaťaženiu a vibráciám. Môže byť použitý v domácich a priemyselných zariadeniach.

Variant 128 sa vyznačuje vysokou paropriepustnosťou, vďaka čomu je optimálny pre použitie na drevo, a tiež na miestach s vysokou vlhkosťou. Existujú aj špeciálne úpravy na drevené nátery – ide o Accent 136, 140 a 125. Ten je určený výhradne na profesionálne použitie, zvyšok je možné použiť na domáce aj priemyselné potreby. Pri širokých spojoch na drevených povrchoch je lepšie použite pružnejší tmel 136. A najlepšie vlhku odolné a antiseptické vlastnosti sa vyznačujú tmelom „Accent 140“.

  Na rozdiel od ostatných sa nanáša štetcom na celý povrch a chráni ho pred vlhkosťou a prostredím..

  • Ramsauer 160 Akryl. Zloženie od nemeckého prémiového výrobcu. Líši sa vo všestrannosti použitia, vyššej rýchlosti polymerizácie, bohatosti farebnej palety.

  Výber a rozsah

  Hlavnou oblasťou použitia je plnenie švíkov na povrchu a spájanie rôznych pohyblivých a pevných povrchov. Jednosložková kompozícia sa používa na odstránenie trhlín na povrchu stien, ako aj v spojoch stien a parapetov, okenných a dverných otvorov. Kompozícia sa často kupuje na tesnenie škár medzi betónovými alebo kamennými povrchmi, plastovými základňami, drevenými nátermi.

  Obnovte nábytok, parkety, vyplňte medzery medzi prvkami laminátu – s týmto všetkým sa vyrovná univerzálny tmel na akryl. Je tiež vhodný na PVC panely a dlaždice, poskytuje povrchové tesnenie a neviditeľné spoje prvkov..

  Výhodou kompozície je jej schopnosť vyplniť švy medzi rozdielnymi materiálmi. Tmel sa preto často používa na odstránenie spojenia medzi dlaždicou a potrubím..

  Tesniaci tmel na akrylovej báze sa používa nielen ako prostriedok na utesnenie a odstránenie trhlín. Môže tiež pôsobiť ako stavebné lepidlo, napríklad na upevnenie stropných lišt a lišt. Na tento účel sa kompozícia aplikuje priamo na zadnú stranu dekoratívneho prvku a povrch steny sa mierne navlhčí vodou. Potom už stačí pripevniť sokel alebo bagetu k stene a trochu ju pritlačiť.

  Ak sa na dokončenie stropu používajú dlaždice z penového polystyrénu, tmel je užitočný na utesnenie spojov medzi nimi. Na rozdiel od silikónového tmelu, ktorý je možné použiť aj na tento účel, je akrylový analóg šetrný k životnému prostrediu a je možné ho natierať..

  Ak sa použije kompozícia so zvýšenými vlastnosťami odolnými voči vlhkosti (obsahujú malé množstvo silikónu), potom sa dá dobre použiť v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, kde šev neprichádza do styku s vodou, napríklad pri relaxácii miestnosť s vaňou alebo šatňou susediacou s bazénom alebo sprchou.

  Výhodou akrylového tmelu pri použití na takýchto miestach je prítomnosť antifungálnych a antiseptických zložiek v kompozícii, ktorá zabraňuje vzniku plesní a plesní na povrchu švu..

  Pri výbere tmelu, ako každej stavebnej zmesi, je dôležité vziať do úvahy rozsah jeho použitia..

  Iba s týmto prístupom odhalí kompozícia všetky svoje kvality a bude trvanlivá..

  Takže pre plastové podklady, ktoré majú zvyčajne hladký povrch, by ste mali kúpiť tmel so zvýšenou priľnavosťou. Môžete to urobiť s univerzálnou úpravou, ale pracovné základy predbežne ošetrite základným náterom.

  Ak plánujete použiť tmel v agresívnom prostredí (predovšetkým s vysokou vlhkosťou vzduchu), potom musí obsahovať fungicídy. Takýto výrobok je vhodný na vyplnenie škár v bazéne, kúpeľni, sprche, ale jeho použitie v kuchyni (najmä v miestach kontaktu s potravinami) by sa malo zlikvidovať.

  Na utesnenie škár pri zvýšených teplotách (napríklad v šatni) by ste mali zvoliť zlúčeniny, ktoré vydržia zahrievanie až do +300 stupňov. Dnes sú v predaji dokonca protipožiarne tmely s indikátormi tepelnej odolnosti až do +1500 stupňov. Nepochybne sú tieto kompozície vhodné na utesnenie trhlín na povrchu kachlí, krbov a rôznych vykurovacích zariadení..

  Je dôležité skontrolovať trvanlivosť kompozície a neporušenosť jej obalu.. Štúdium osvedčení o zhode vám umožní overiť originalitu zakúpeného tovaru a jeho kvalitu. Pred kúpou ich určite požiadajte u predajcu..

  Ak sa tmel bude používať na viditeľné povrchy, je dôležité zabezpečiť, aby neohrozil estetický vzhľad povrchov. Aby ste to urobili, uistite sa, že vytvrdený šev môže byť natretý. V opačnom prípade si môžete vybrať farebný tmel. Pri aplikácii zvyčajne vyzerá tmavšie, ako výrobca sľuboval. Ako však schne, šev sa trochu rozjasní..

  Rada

  Na aplikáciu kompozície nemusíte mať profesionálne schopnosti. Je dôležité vopred vyčistiť a vysušiť povrch švu, potom ho naplniť tmelom a vytlačiť ho z pištole alebo ihneď z tuby..

  Príliš hlboké švy vyžadujú väčšiu pevnosť, čo so sebou prináša dodatočné náklady a predlžuje dobu tvrdnutia švu. Tomu sa dá zabrániť umiestnením elastického tesnenia vo forme polyetylénového kordu na dno hlbokej medzery..

  Dosiahnutie optimálneho pozitívneho výsledku umožní pri aplikácii kompozície dodržiavať určité odporúčania:

  • Práce je možné vykonávať pri teplote -40 … +120 stupňov, pričom teplota pracovných plôch by mala byť v rozmedzí +4 … +32 stupňov.
  • Tmel vhodný na medzery medzi 6 mm – 5 cm.

  Pre širšie medzery je lepšie vopred použiť tesniacu šnúru..

  • Pri nanášaní tmelu v podmienkach vysokej vlhkosti v čase tuhnutia kompozície je lepšie pokryť pracovný povrch polyetylénom.
  • Pri aplikácii kompozície vo vlhkom prostredí môžete miestnosť používať až po vytvrdnutí spoja. V čase tuhnutia je vplyv vlhkosti na šev neprijateľný – tekutina ho jednoducho vymyje.

  • Na farbenie švu by sa mali zvoliť latexové zlúčeniny, postup farbenia je možné vykonať 21-30 dní po použití tmelu. Odporúča sa vopred obrúsiť povrch. Kožu je možné stiahnuť iba úplne suchý šev..
  • Je lepšie úplne použiť otvorený obal. Je dovolené skladovať kompozíciu v uzavretej forme, ak je pôvodný obal rozbitý po dobu 2-4 dní. Po uplynutí tejto doby sa vlastnosti tmelu zhoršia..
  • Pokiaľ to nie je uvedené v pokynoch, nie je potrebné do akrylového tmelu pridávať rozpúšťadlo alebo iné zložky. Dvojzložková kompozícia sa miesi z 2 zložiek, pričom vo väčšine prípadov je potrebné obe zmesi úplne premiešať bez toho, aby bola časť ponechaná na ďalšie použitie. Porušenie proporcií v tomto prípade znamená zhoršenie alebo úplnú stratu jeho vlastností tmelom..

  Čas použiteľnosti kompozície v uzavretom originálnom balení je jeden rok pri skladovacej teplote 20-22 stupňov. Zmrazenie výrobku a jeho následné použitie je neprípustné.

  Ak sa výrobok dostane na susedné povrchy, je možné ich ihneď umyť vlhkou handričkou.. Ak ste to neurobili a tmel zostáva, môžete použiť holiaci strojček alebo nôž. Špičku umiestnite rovnobežne so značkou tmelu a opatrne ju odrežte. Špičkou nemusíte jazdiť po povrchu – objavia sa škrabance. Zvyšky kompozície sa umyjú vlhkou handričkou.

  Okrem toho môžete škvrny rozpustiť špeciálnymi prípravkami na akrylové zlúčeniny. Výrobcovia odporúčajú pri práci používať masku a rukavice. Rozpúšťadlo sa obvykle aplikuje na vysušené miesta a nechá sa 30 minút pôsobiť. Po uplynutí určeného času sa škvrna odstráni vlhkou handričkou.

  Pred použitím rozpúšťadla sa uistite, že nepoškodí materiál, na ktorý je aplikovaný..

  Za týmto účelom naneste na vzorku alebo na nenápadné miesto malé množstvo rozpúšťadla. Ak po pol hodine nie je zistený žiadny negatívny vplyv, môžete kompozíciu použiť na hlavnú oblasť.

  Informácie o použití akrylového tmelu nájdete v nasledujúcom videu..