Oprava

Euro podšívka a podšívka „Pokojné“: rozdiely a podobnosti

Podšívka je dobrým materiálom pre dekoráciu interiéru, ktorý uprednostňuje mnoho majiteľov. Vyzerá to ušľachtilé, drevo má tendenciu vytvárať v miestnosti priaznivú mikroklímu, interiér je útulný a pohodlný. Vytvorený povrch môže byť reliéfny alebo hladký. Tieto efekty je možné dosiahnuť použitím rôznych typov stavebných materiálov. Euro obloženie a profil „Calm“ sú najčastejšie zvolenými profilmi na obnovu priestorov.

Zvláštnosti

Podšívka je obkladová doska špeciálne ošetrená antiseptikmi a profilovaná drážkami, aby sa uľahčila montáž obkladu..

Drevené panely sa líšia:

  • dreveným materiálom;
  • podľa triedy;
  • podľa profilu.

Euro podšívka je jedným z najobľúbenejších profilov tohto reziva, je vyrobená podľa normy GOST 8242-88 alebo DIN 68126. Každá obkladová doska má hrot a drážku, ktoré sú umiestnené na opačných koncoch dosky. V profile Euro je spojenie pero-drážka hlboké, preto sú na opláštenom povrchu dobre viditeľné medzery s hrotmi-police.

Keď dosky vyschnú, kvôli hĺbke drážky nie sú medzery medzi časťami viditeľné.

Podšívka „Calm“ je podšívkový panel, ktorý vám umožní počas inštalácie vytvoriť dokonale rovný povrch. Takýto obklad vyzerá esteticky a je vhodný do miestností akéhokoľvek účelu a štýlu. Tento efekt je dosiahnutý konštrukciou vonkajšej strany panelu. Jeho okraje sú mierne skosené, neexistuje žiadna polica.

Po celej dĺžke dosky má profil „Calm“ dodatočnú drážku na vetranie. To úspešne pomáha odstrániť prebytočnú vlhkosť z dreva a zbierať kondenzáciu z povrchu. Tým sa zlepší výkon dosky..

V čom je rozdiel?

Podšívka „Calm“ má dva zásadné rozdiely v rozmeroch profilu: jeho hroty sú kratšie ako u podšívky Euro a šírka drevených panelov je variabilná a môže byť väčšia..

Šírka obkladového panelu Euro je štandardná – 96 mm, dĺžka sa pohybuje od 1,2 do 4 metrov. Niektorí výrobcovia ponúkajú dosky s dĺžkou až 6 metrov. Výška profilu je 100–125 mm, dĺžka hrotu je 8–9 mm. Na porovnanie: dĺžka hrotu pre pravidelnú podšívku je až 4 mm.

Šírka obloženia profilu “Calm” sa pohybuje od 90 do 140 mm. Hroty pre podšívku „Calm“ sú 4–5 mm, ostatné rozmery sú rovnaké pre podšívku Euro.

Typ artikulácie dielov závisí od týchto vlastností., čo znamená, že aj vzhľad celého obkladu je odlišný. Dokončovací povrch pri použití podšívky „Calm“ je hladký a rovnomerný. Pri inštalácii častí euro podšívky sa získajú police, ktoré väčšina ľudí spája s týmto materiálom..

Výhody

Panely s euro podšívkou majú drážky na zadnej strane dosiek. Tento dizajnový prvok zabraňuje ohýbaniu dielov pri pohybe dreva. Ak drevo rezne alebo zmení tepelné a vlhkostné podmienky v miestnosti, vzhľad povrchovej úpravy sa nezmení. Spojenie police dobre kompenzuje štrukturálne deformácie.

Povrch, ktorý je ukončený šindľovou doskou Shtil, má mäkké prechody pozdĺž styčníkov. Vyzerá to modernejšie a všestrannejšie ako klasická verzia s policami. Interiérová výzdoba zároveň vyzerá ako jediné plátno.

Často sa používa na stropy. Konštrukcia drážok dosiek odstraňuje prebytočnú vlhkosť, ktorá zabraňuje hnilobe.

Odporúčania pre výber

Voľba profilu obloženia závisí od estetických požiadaviek a prianí, účelu miestnosti, charakteristík vlhkosti v nej. Tiež materiál, z ktorého môžu byť tieto profily vyrobené, sa líši. Ktorá podšívka je teda vhodnejšia, je vybraná na základe všetkých požiadaviek na výsledok v konkrétnom prípade..

Euro podšívka má pre tento materiál klasický vzhľad. Ak je vyrobený z vysoko kvalitných surovín, aplikácia môže byť veľmi rozsiahla: obklady stien obývacích izieb, vaní, altánkov. Tento materiál dobre znáša teplotné výkyvy, preto je také opláštenie veľmi bežné pre verandy, lodžie a balkóny. Na dekoráciu exteriéru sa používa aj euro podšívka, požiadavky na kvalitu dreva sú v tomto prípade menšie.

Euro profilová podšívka je dobrou voľbou pre domy, ktoré nemajú centralizované vykurovanie, kde sú nestabilné vlhkosť a tepelné podmienky. Ide predovšetkým o vidiecke domy, sezónne domy, technické miestnosti.

Vzhľad obkladovej dosky „Calm“ je modernejší. Povlak vyzerá rovnomerne, šírka spojovacích švov prvkov je niekoľko milimetrov. Drevené materiály na obloženie tohto profilu sa používajú iba v triede A, ktorá predpokladá absenciu uzlov a iné chyby dreva. Použitie podšívky tohto typu je nevyhnutné, ak sú na konečný výsledok povrchovej úpravy kladené vysoké požiadavky a potrebujete rýchlo opláštiť stenu alebo strop..

V obložení priestorov vyzerá drevo ako veľmi príjemný materiál a jeho použitie v niektorých priestoroch je samozrejme veľmi vhodné z hľadiska prevádzky a dizajnu: vane, letné kuchyne, interiéry v ekologickom, etno, vidieckom štýle a iné. . Podšívka „Calm“ pomáha urobiť túto dizajnovú techniku ​​nenápadnou a harmonickou.

Tento profil je dobré použiť v domoch, kde je zabezpečené vykurovanie, a parametre mikroklímy sú celkom stabilné..

Materiál na výrobu profilov je mierne odlišný. Pre profil „Pokojný“ je lepšie uprednostniť výber reziva z dreva drahších ihličnatých druhov: smrekovec, céder. Lepšie odoláva rozkladným procesom a svojim vzhľadom a textúrou uspokojí všetky estetické potreby. Euro podšívka môže byť borovica, breza, lipa. Na trhu je tiež veľký výber dosiek z kanadského dreva, ktoré je považované za silné a odolné..

Krásne príklady

Pri obložení lodžií sa často používa euro podšívka. V tomto prípade sú tieto panely dosť tradičné a dobre vykonávajú svoje funkcie..

Výzdoba z preglejky “Pokojný” môže vytvoriť útulnosť v každej miestnosti.

Pozrite sa na nasledujúce video o rozdieloch medzi podšívkou Euro a podšívkou Calm..