Oprava

Jemnosti použitia horúcej lepiacej pištole

Zariadenie na lepidlo na horúce lepidlo je nenahraditeľná vec, ktorá sa vám bude v každodennom živote vždy hodiť. Nie každý však vie, ako správne používať toto zariadenie a prečo je v niektorých prípadoch výsledok uspokojivý, zatiaľ čo v iných musíte prácu prilepiť alebo dokonca prerobiť..

Dizajn

Zariadenie na horúce lepidlo sa nazýva “horúca lepiaca pištoľ” alebo “horúca lepiaca pištoľ”. Zariadenie vďačí za svoj názov svojmu vzhľadu, pretože navonok vyzerá ako detská pištoľ. Telo výrobku všetkých modelov je vyrobené zo žiaruvzdorného plastu. Vďaka tomu je zariadenie ľahšie a lepšie sa s ním manipuluje. Tavná lepiaca pištoľ je určená na lepenie rôznych materiálov pomocou špeciálneho typu lepidla vo forme kaziet. Zariadenie je najčastejšie napájané elektrickou energiou: na prevádzku ho stačí zapojiť do zásuvky 220 W..

Dnes však existujú ďalšie odrody, ktoré fungujú na úkor batérií alebo plynu.. Mobilita prináša ich práci výhody, ale nedostatok pevného pripojenia má aj nevýhody. Je to spôsobené rýchlym vybíjaním, ako aj nedostatočným zahrievaním lepidla..

Kľúčovými prvkami dizajnu sú:

  • rám;
  • pozorovacie okno;
  • tryska;
  • tryska;
  • stáť;
  • spúšťač;
  • Regulátor teploty;
  • dávkovač lepidla;
  • vypínač.

Vo vnútri puzdra je špeciálna komora na lepidlo. Vnútornými súčasťami zariadenia sú navyše poistky a vykurovacie telesá. Okno vám umožňuje vidieť zostávajúce množstvo lepidla. Typické priemery dýz sú 3 mm pre tyče 11 mm a 1,5 mm pre tyče 7 mm. Profesionálne modely môžu mať odnímateľné trysky na zmenu veľkosti dýz.

Vykurovací článok roztaví lepidlo a lepidlo pod tlakom sa privádza k spúšti z dýzy von. Z dôvodu bezpečnosti používateľa má dýza silikónový kryt.

Zvláštnosti

Napriek tomu, že pištoľ má jediný účel, má 2 odrody. Zariadenie môže byť domáce alebo profesionálne. Druhé produkty sú automatické. Používajú sa hlavne na dopravníky. V skutočnosti ide o elektrické spotrebiče s nízkym výkonom a vysokým výkonom. Domáce spotrebiče sa líšia mechanickým prísunom lepidla a môžu sa líšiť v závislosti od kritérií, ktoré sú na ne kladené..

Líšia sa napríklad priemerom skľučovadla. V obchodoch je možné zakúpiť zariadenia určené pre tyče 7 a 11 mm. Menej časté na policiach sú možnosti pre tepelné pištole na lepiace tyčinky s priemerom 8 a 12 mm. Na domáce použitie sa spravidla pokúšajú vybrať výrobok s priemerom kazety 7 mm..

Analógy s veľkým priemerom sa vyznačujú vyššou rýchlosťou posuvu lepidla, preto sú vhodné pre práce vyžadujúce veľkú plochu lepenia.

Pri ručných prácach má však veľkosť dýzy veľký význam.. Čím menší je priemer výstupu, tým presnejšie sa podáva roztavená hmota lepidla. Pre ihličnaté ženy je tento faktor jedným z najdôležitejších pri nákupe.

Pokyny na použitie krok za krokom

Pred pripojením zariadenia k sieti musíte pripraviť pracovisko. Pracovnú plochu je potrebné vopred zakryť, aby sa na ňu nedostalo lepidlo. Na to môžete použiť silikónovú podložku alebo obyčajnú lepenku. Je dôležité zbierať rozpustené vlasy, chrániť pracovisko pred deťmi a domácimi zvieratami. Okrem toho je potrebné v miestnosti, kde plánujete pracovať, zaistiť vetranie horúcim lepidlom..

Keď sú všetky prípravy dokončené a pracovisko je zakryté, vezmite pištoľ a umiestnite ju na existujúci stojan tak, aby hrot dýzy hľadel nadol. Je dôležité, aby v mieste výtoku bola pracovná plocha zakrytá lepidlom, pretože pri zahrievaní časť lepidla (asi 1 cm) vyjde a môže ho zničiť. Potom, čo je horúca lepiaca pištoľ pripojená k sieti a stlačené tlačidlo napájania, ak existuje (indikátor sa rozsvieti). Vezmite kazetu s lepidlom a vložte ju do otvoru umiestneného na konci puzdra.

Lepidlo sa hladko posúva dopredu, kým nezačne priliehať. Do otvoru by nemali byť umiestnené žiadne cudzie predmety okrem lepidla. Okrem toho by sa na konkrétny priemer mali používať iba lepiace tyčinky rovnakého priemeru. V tomto prípade stojí za to vedieť, že roztavené a následne stuhnuté lepidlo by malo byť vložené späť do otvoru a nemôže byť znovu použité..

Potom, čo je lepidlo vložené do otvoru, musíte počkať, kým sa zariadenie nezahreje. V priemere trvá 5 až 7 minút, kým sa kompozícia rozpustí od prvého zapnutia za predpokladu, že lepidlo je už vo vnútri zariadenia. V tejto chvíli by ste nemali stlačiť spúšť, kontrolovať, ako dobre sa lepidlo zahrialo a roztavilo. Mohlo by to poškodiť samotnú lepiacu pištoľ..

Ak má zariadenie ovládanie teploty vykurovania, nastavte prevádzkovú teplotu v rozmedzí 105-200 stupňov. S nižšou hodnotou sa lepidlo bude dlho topiť, s vyššou hodnotou začne vytvárať vlákna. Ak je model vybavený nastavením dráhy spúšte, musíte na výstupe utiahnuť skrutku, aby ste nastavili približné množstvo lepidla..

Keď sa lepidlo zahreje, nanesie sa na jeden z lepených povrchov.. To sa deje postupným stlačením spúšte a dávkovaním roztavenej hmoty. Jeho množstvo bude závisieť od sily ťahu za spúšť. Potom, čo sa kompozícia aplikuje na jeden z povrchov, sa pištoľ uvedie do svojej pôvodnej polohy a dva materiály sa spoja.

Keď sa tyč dostane na koniec, vložte ďalšiu kazetu. Je to nevyhnutné, aby sa dostal do úchytného mechanizmu a strčil končiaci kus lepidla. Na konci práce je zariadenie vypnuté zo siete a počkajte, kým nevychladne. Potom ho môžete odložiť na ďalšie použitie..

Použitie tepelnej pištole nie je ťažké: pri práci zvyčajne nie sú žiadne ťažkosti, či už ide o ručné práce alebo použitie zariadenia v stavebníctve.

Bezpečnostné inžinierstvo

Pri práci s horúcou lepiacou pištoľou musíte dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Je dôležité chrániť nielen pracovisko, ale aj oblečenie, pretože sa naň môže lepidlo dostať. Ak potrebujete roztopiť lepidlo alebo s ním urobiť akýkoľvek kus vyšívania, urobíte to ihneď. Keď zariadenie nie je potrebné, okamžite sa vypne, aj keď je prestávka v práci naplánovaná asi na 15-20 minút.

Vždy pred prácou je dôležité skontrolovať integritu puzdra a sieťového kábla.. Ak spozorujete akúkoľvek poruchu, ako aj zápach dymu, musíte zariadenie okamžite odpojiť a prestať ho používať. Tento nástroj by ste nemali nechať bez dozoru. Jeho nesprávna poloha môže navyše viesť k tomu, že sa zahriate lepidlo dostane do elektrického obvodu, čo spôsobí poškodenie zariadenia..

Tavnú pištoľ neprehrievajte, pretože v jej vnútri sa lepidlo uvarí. Navyše sa nedotýkajte roztavenej kompozície, pretože v miestach kontaktu zanechá na koži popáleniny. So zariadením musíte pracovať veľmi opatrne a presne. Kontakt s kovovými časťami je vylúčený. Nie je dovolené vytiahnuť tyč z pištole, keď je zahriata..

Úložné zariadenie vyberte iba vtedy, ak je úplne vychladnuté. Aby ste sa vyhli skratu, nemôžete kupovať lacné výrobky bez príslušnej dokumentácie, pretože môžu spôsobiť požiar. V prípade popálenia sa pokožka ošetrí špeciálnou masťou, práca sa zastaví.

Čo ešte potrebujete vedieť?

Mnoho ľudí nevie, že lepidlo použité na horúcu pištoľ je iné. Od toho závisí pevnosť adhézie. Líšia sa stupňom transparentnosti, sú farebné a dokonca aj čierne. V tomto prípade zloženie lepiacej tyčinky určuje typ použitého materiálu. Inými slovami, jeden druh lepidla, aj keď je úplne zahriaty, nie je univerzálny..

Priehľadné lepidlo sa považuje za univerzálnejšie, pretože je vhodné na lepenie rôznych materiálov., vrátane papiera, skla, tkanín, plastov, PVC, kovu, káblov, elektrických zariadení. Biely analóg sa používa pri práci s dlaždicami, keramikou a plastmi. Farebné tyče dokonale maskujú švy a vytvárajú jednotný tón. Čierna je vhodná na kožu a koberce, zatiaľ čo žltá je vhodná na lepenku a drevo..

Tyče sa navyše líšia teplotou topenia. Sú štandardné (105 stupňov) a vysoké teploty (150 stupňov).

Rezervné kolesá musia byť zvolené správne, pretože ak tyč potrebuje vysokú teplotu a pištoľ na to nie je navrhnutá, dobrá priľnavosť a správne tavenie nebudú fungovať..

Recenzie

Tepelná pištoľ sa predáva v špecializovaných predajniach a používa sa na rôzne účely, o čom svedčia recenzie zákazníkov, ktoré zostali na fórach World Wide Web. Veľa komentárov je venovaných spotrebným zariadeniam, ktoré sa používateľom páčia kvôli ich pohodliu a jednoduchosti použitia. S ich pomocou môžete vytvárať jedinečné kreatívne kompozície, dekoratívne kytice z hračiek, zdobiť cukríky, vyrábať kvetinové sponky do vlasov a rôzne šperky. Ihličky zároveň poznamenávajú, že tepelné pištole vám umožňujú pracovať úhľadne bez plytvania lepidlom..

Ako vyrobiť kvety lepiacou pištoľou, pozri nižšie..