Oprava

Jemnosti procesu upevnenia podšívky k svorkám

Jemnosti procesu upevnenia podšívky k svorkám

Drevené panely sa v modernej konštrukcii používajú takmer všade. Rámujú povrchy fasád, zdobia parné miestnosti a podkrovia, stavajú z nich ploty a ďalšie stavby. Na upevnenie podšívky sa nedávno aktívne používali svorky. Tento článok vám povie o zložitosti upevnenia materiálu takýmito detailmi..

Alternatívne spojovacie prvky

Až donedávna sa v procese dokončovacích prác so šindľom museli remeselníci často rozhodovať, ktoré upevňovacie prvky použijú na upevnenie materiálu. Rozhodovalo sa medzi klincami a skrutkami. Dnes už tento problém nie je taký akútny, pretože teraz sa vo forme alternatívnej možnosti používa spôsob pripevnenia podšívky k povrchu pomocou takzvaných zarážok.

Kleimer je špeciálne tvarovaná lisovaná konzola. Takéto prvky sú namontované na vopred pripravenom základe a pripevnené k nemu pomocou klincov alebo samorezných skrutiek. Háčik takéhoto kleimeru prispieva k silnej fixácii podšívky, ktorá úplne skrýva pred očami všetky nuansy zapínania. Súčasne sa hardvér tohto typu používa nielen na inštaláciu podšívky.

Tiež sa často používajú na upevnenie panelov z PVC a inštaláciu prvkov MDF..

Výhody

Skrytý spôsob upevnenia podšívky pomocou svoriek si z nejakého dôvodu získal zvýšenú popularitu. Vďaka svojej aplikácii sa proces dokončovacích prác výrazne zrýchlil. Použitie sponového hardvéru navyše minimalizuje riziko poškodenia materiálu, prasklín a prasklín, čo sa často stáva pri použití štandardných upevňovacích prvkov vyrobených z klincov a samorezných skrutiek..

Ílovce sa vyberajú jednotlivo pre typ obloženia používaného v práci. Vysoký stupeň fixácie takéhoto hardvéru je zárukou, že dosky upevnené v takýchto konzolách budú v budúcnosti nehybné, nebudú mať vôľu a neuvoľňujú sa..

Nezostanú z nich žiadne ďalšie diery..

Použitie čistiacich prostriedkov neznamená použitie akéhokoľvek ďalšieho príslušenstva. Na vykonanie inštalácie stačia samotné konzoly a klince alebo samorezné skrutky, ktoré dokončia fixáciu.

Všetky výrobky tohto typu majú antikorózny povlak alebo sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Z tohto dôvodu sa spoľahlivosť a životnosť dielov mnohonásobne zvyšuje..

Vzhľadom na nízke náklady na kleimery a ich dostupnosť pre kupujúcich sú názorným príkladom optimálnej kombinácie ceny a kvality..

Inštalácia podšívky a jej demontáž týmto spôsobom sa vykonávajú pomerne rýchlo.. Cleamery sú prakticky neviditeľné, takže štruktúra má holistický vzhľad, bez medzier a zarážok, akéhokoľvek poškodenia a vyčnievajúcich spojovacích prvkov, ako sú hlavy klincov a hlavy skrutiek.

Inštalácia s použitím takéhoto hardvéru je jednoduchá, nevyžaduje použitie špeciálnych nástrojov.

Môže ho vykonávať aj osoba, ktorá nemá stavebné oprávnenie..

Spotreba hardvéru

Metóda výpočtu počtu držiakov potrebných na dokončenie práce je založená na spotrebe spojovacích materiálov na meter štvorcový materiálu. Ako je známe z praxe, na túto jednotku plochy sa spravidla minie asi 20 sponiek. Presnejšie, ich počet sa vypočíta na základe dĺžky jedného prvku podšívky a určenia rozstupu medzi latami latovania. Tu spravidla platia štandardné hodnoty pre tieto drôtové modely..

Ďalej je dĺžka obkladovej dosky rozdelená krokom rámu latovania, k výsledku sa pridá jednotka. Výsledná hodnota sa vynásobí celkovým počtom lamelových lamiel, ktoré sa plánujú použiť na dekoráciu. Potom by ste mali vypočítať celkový počet balíkov so svorkami. Vypočíta sa podľa počtu hrebeňov v krabici..

Každé balenie štandardne obsahuje 100 sponiek.

Spôsob výberu montážnej konzoly

Voľba svoriek závisí od typu podšívky použitej pri dokončovacích prácach. Druhy materiálu sa líšia hrúbkou a hmotnosťou listov, preto konzoly na upevnenie musia mať požadovanú veľkosť a výšku jazyka zodpovedajúcu úlohe.

Podšívku z plastu a dokončovacie prvky z MDF je možné namontovať na svorky s výškou asi 1-2 mm. Na inštaláciu materiálov z drevotrieskovej dosky sa používa hardvér s trojmilimetrovým jazykom.

Na upevnenie euro podšívky sa používajú svorky, ktorých výška jazyka je 4 mm. Ak sa na ozdobu domu používa obyčajná drevená podšívka, potom sa na upevnenie na pracovnú plochu použijú sponky vysoké 5 mm. Pre blokový dom sú potrebné najsilnejšie upevňovacie prvky. Mal by byť upevnený hardvérovými sponami s jazykom vysokým 6 mm.

Najspoľahlivejšie sú sponkové spony, ktorých hrúbka je 0,5 mm. Sú vyrobené z pozinkovanej ocele, preto sa neboja korózie a sú odolné. Vďaka tomu môžu byť detaily rovnako úspešne použité ako na dekoráciu interiéru, tak aj na vonkajšie práce..

Dnes sú v predaji aj spony s ostnatými háčikmi.. Takéto sponky sú zatlačené do koncov podšívky, čím vzniká efekt dodatočnej fixácie drevenej dosky. Existuje niekoľko typov takýchto prvkov. Správnu možnosť si môžete vybrať na základe hrúbky dosky, na ktorú bude časť pripevnená. Na podšívku euro sú zvolené svorky č. 3 a č. 4, pre dosky z osiky a lipy – č. 5 a č. 6, pre podšívku z plastu je použitý kleimer č. 2.

Nuance inštalácie

Ako už bolo uvedené, na upevnenie podšívky sú svorky umiestnené na panel, ktorý je potom pripevnený klincami alebo samoreznými skrutkami na stenu alebo latovanie. Pri práci budete musieť použiť štvorec, zvinovací meter, kladivo, skrutkovač, skrutkovač a úroveň budovy.

Pod podšívkou je namontovaná prepravka. Účelom jeho inštalácie je vertikálne vyrovnať odchýlky stien a stropu pre čo najpresnejšiu inštaláciu panelov Euro obloženie..

Ak je sústruh vytvorený z drevených blokov, mali by byť zastrčené antiseptikom, aby sa zabránilo hnilobe. Druhou možnosťou môže byť kovový profil, ktorý sa používa aj na upevnenie sadrokartónových dosiek. V tomto prípade môže byť použitý kvôli odolnosti voči vlhkosti. Prázdne miesta medzi nosníkmi alebo kovovým profilom rámu sú vyplnené tepelnoizolačným materiálom.

Celý proces inštalácie obloženia by mal prebiehať s nepretržitým monitorovaním presnosti umiestnenia jeho prvkov a ich zarovnania na úroveň. Vzdialenosť medzi jednotlivými latami latovania by nemala presiahnuť 550 – 600 mm.

Klince alebo skrutky na upevnenie zarážok sa odoberajú v množstve 2-3 kusov na držiak.

Upevnenie iba jedným prvkom poskytuje nekvalitnú fixáciu panelov, čo môže viesť k deformácii konštrukcie.

Fixačné metódy

Inštalačná možnosť je zvolená v závislosti od umiestnenia panelov. Ak sa použije horizontálne euro obloženie, prvok je namontovaný úplne dole v tesnej blízkosti podlahy.

Claymer je pripevnený k panelovému hrotu. Je nainštalovaný na správnom mieste a fixácia sa vykonáva klincami alebo skrutkami, ktoré prechádzajú otvormi v tele čistiaceho zariadenia a zatĺkajú alebo skrutkujú do prepravky. Každá konzola má spravidla najmenej tri montážne otvory, ale môžete použiť dva z nich..

Prvý panel podšívky je umiestnený s drážkou v tele konzoly na háku. Nasledujúce panely sú zasunuté do hrebeňa a zaistené sponou. Hrúbka pera dielu umožňuje vloženie nasledujúceho panelového panelu do drážky predchádzajúceho spolu s kleimerom, ktorý je na ňom nainštalovaný. Takto sa celý proces cyklicky opakuje..

Prvá a posledná doska sú upevnené klincami..

Vertikálna inštalácia podšívky sa vykonáva veľmi tesným zatlačením konca hrebeňom na povrch steny a upevnením konzoly pomocou hardvéru.. V tomto prípade musia byť panely narezané presne na mieru, aby sa zabránilo vzniku medzier v tele konštrukcie. Stojí za to pamätať, že na spracovanie kĺbov nemožno použiť tekuté tmely..

Treba poznamenať, že horizontálny spôsob montáže dokončovacieho náteru z podšívky je jedným z najobľúbenejších. Niektoré odrody tohto materiálu (napríklad „americký“ a „štvrtinový“) sú pripevnené k povrchu, s ktorým sú hotové, iba týmto spôsobom.

Ak plánujete vybaviť parnú miestnosť v ruskom kúpeli alebo saune, budete musieť nainštalovať lamely hore nohami s tŕňom. V tejto polohe bude kondenzát vody a pary prúdiť po stene bez zdržania.

Inštalačné práce v tomto prípade začínajú od stropu..

Vertikálna inštalácia panelov vizuálne zvyšuje objem miestnosti a vizuálne zvyšuje strop. Táto technika sa zvyčajne používa pri zdobení kúpeľov a iných miestností, ktoré nevyžadujú špeciálnu originalitu dizajnu. Inštaláciu panelov touto metódou je možné vykonať z akéhokoľvek rohu, pričom prvú dosku umiestnite von s drážkou. Odporúča sa upevniť podšívku na povrch stropu, pričom sa vzďaľuje od svetla. Tým sa zabráni tvorbe tieňov medzi ozdobnými prvkami..

Existujú aj diagonálne a kombinované stylingové metódy. Takéto dekoratívne metódy inštalácie sa často používajú na dekoráciu stien a stropov v obytných priestoroch..

Umelecká metóda kombinovaných vzorov umožňuje inštaláciu obkladových prvkov v rôznych uhloch. V dôsledku toho môžete dosiahnuť veľmi zaujímavý vzor, ​​aby bol interiér výraznejší. Táto možnosť inštalácie materiálu však vyžaduje značnú profesionalitu. Na rozdiel od ostatných vyššie popísaných metód nie je k dispozícii pre začínajúcich interpretov, napriek jednoduchosti upevnenia dielov.

Informácie o neštandardnom spôsobe upevnenia drevenej podšívky nájdete v nižšie uvedenom videu.