Oprava

Jemnosti výberu plastovej podšívky

Jedným z hlavných bodov modernej obnovy je maximálna úspora peňazí počas práce. V zozname lacných, ale osvedčených materiálov počas prevádzky stojí za to zdôrazniť výrobky z PVC, medzi ktoré patrí plastová podšívka.

Zvláštnosti

Výrobok vďačí za svoj názov oblasti použitia, v ktorej bol prvýkrát použitý. Predtým však slúžili ako suroviny na výrobu materiálu iba ihličnaté a listnaté druhy dreva, ktorých hlavnou črtou bola dobrá odolnosť voči vlhkosti..

Podšívka prezentovaná na modernom stavebnom trhu je vyrobená z polymérnych surovín v súlade s GOST.

Výrobky majú dlhú životnosť, sú odolné voči vlhkosti a dobre znášajú aj teplotné výkyvy, čo umožňuje používať plastové výrobky na vonkajšie aj vnútorné obklady budov..

Panely sa dodávajú v rôznych veľkostiach, výrobky sa predávajú v širokej škále farieb. Plastové lamely môžu mať navyše rôzne profily. Sortiment takýchto výrobkov zahŕňa výrobky, ktoré napodobňujú povrchovú úpravu prírodných materiálov: tehla, dlaždice, drevo alebo kameň. Materiál je celkom odolný a nehnije. Plastové panely sú navyše pozoruhodné nízkymi nákladmi a jednoduchou inštaláciou..

Výrobky sú panely s voštinami umiestnenými vo vnútri – vďaka tejto štruktúre výrobky získavajú vysoké tepelné a zvukové izolačné vlastnosti a polyvinylchlorid slúži ako hlavná zložka materiálu..

Podšívka má množstvo pozitívnych vlastností, o ktorých sa bude diskutovať nižšie..

 • Trvanlivosť vďaka odolnosti voči vlhkosti a UV žiareniu.
 • Výrobky sa ľahko umývajú.
 • Na rozdiel od podšívky z dreva majú plastové panely minimálnu hmotnosť, ktorá zaisťuje jednoduchú prepravu a tiež neovplyvňuje nosnosť stien budovy. Na základe toho sa materiál často používa na opláštenie viacpodlažných budov, ako aj štruktúr so stĺpovým typom základu..

 • Výrobky sa vyznačujú vysokou tepelnou izoláciou. To je vysvetlené špecifikami výroby výrobkov, počas ktorých sa pri odlievaní plastu v surovine vytvárajú póry, kde sa vytvára vzduchová medzera, ktorá zadržiava teplo. Okrem zníženia úrovne tepelných strát funguje takýto vankúš ako zvuková izolácia.
 • Náklady na výrobky z PVC sú niekoľkonásobne nižšie ako náklady na drevenú podšívku.
 • Inštaláciu panelov je možné vykonať sami. Suroviny sa ľahko a pohodlne narezávajú na výrobky požadovanej veľkosti bez použitia špecializovaných nástrojov a zapojenia najatej práce..

Okrem výhod má plastová podšívka aj niektoré nevýhody..

 • Hlavnou nevýhodou je jeho horľavosť. Pri plastových výrobkoch neexistujú žiadne zlúčeniny, ktoré by znižovali túto vlastnosť materiálu..
 • Niektoré farebné materiály rýchlo strácajú sýtosť farieb, ale to do značnej miery závisí od výrobcu a materiálov použitých na výrobu výrobkov..

Štandardná podšívka je široký panel vybavený výstužnými rebrami. Plastové panely sú vzhľadovo rovnaké ako drevené náprotivky..

Výrobky sú dvoch typov:

 • bezšvové prvky;
 • výrobky so švami.

Tento druhý typ sa používa na prácu vonku, pretože má zvýšené ukazovatele pevnosti. Takéto výrobky sa ľahšie fixujú, materiál je odolnejší voči mechanickému namáhaniu. Vzhľadovo sú tieto výrobky veľmi podobné vlečkám..

Bezšvíkové panely sa vyznačujú veľkými rozmermi: šírka panelov môže byť asi 2,5 m. V zásade sa na obklady stien a stropov používajú bezšvíkové výrobky. Panely sú hladké a švy medzi prvkami sú vizuálne takmer neviditeľné. Výrobky však stoja niekoľkonásobne viac v porovnaní s podšívkou so švami..

Ako si vybrať?

Pri kúpe kvalitného a spoľahlivého materiálu by ste mali dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • osobitná pozornosť by sa mala venovať rovnomernosti natretého povrchu;
 • pevnosť panelov je možné skontrolovať ľahkým tlakom na základňu – dobré výrobky by sa nemali stláčať v mieste tlaku;
 • obsah kriedy v zložení materiálu by nemal byť väčší ako 20%;
 • je veľmi dôležité, aby boli prvky navzájom pevne pripevnené;
 • niektorí výrobcovia môžu používať nebezpečné suroviny na zníženie nákladov na výrobu podšívky, preto sa pred nákupom musíte zoznámiť s certifikátmi kvality výrobkov a tiež otestovať výrobky na prítomnosť špecifických pachov.

Farby

Proces dodávania farby plastovému obloženiu prebieha zahrnutím farbiacich pigmentov do suroviny. Dnes výrobcovia týchto výrobkov ponúkajú spotrebiteľom asi 70 rôznych farieb. Biela farba výrobkov však nestráca svoj význam, avšak pre interiérové ​​práce sa často uprednostňujú odvážne jasné odtiene, napríklad na zdobenie kúpeľní alebo do interiéru vidieckych domov a letných chát..

Na dokončenie lodžií, balkónov a fasád často uprednostňujú šindľovú dosku napodobňujúcu prírodné drevo – borovicu, dub a ďalšie druhy.

Povrch panelov môže byť lesklý, pololesklý alebo matný. Lesklý podklad je vytvorený nanesením laku na povrch výrobku, ktorý funguje ako dodatočná ochranná vrstva.

Rozmery

Plastové panely majú nasledujúce rozmery:

 • šírka sa pohybuje od 100 do 125 mm;
 • dĺžka panelov sa pohybuje od 3 000 mm do 6 000 mm;
 • hrúbka – od 7 mm do 10 mm.

Na základe rozdelenia výrobkov na stenové a stropné panely sa líši aj hrúbka výrobkov.. Neexistuje žiadne prísne obmedzenie používania obkladov stien, ale vo väčšine prípadov je to nepraktické. Okrem hrúbky sa výrobky na stenu a strop líšia aj v dĺžke, pretože táto hodnota pre niektoré panely môže dosiahnuť 220 cm. Mali by ste tiež vziať do úvahy možné možnosti zmeny veľkosti výrobkov s prihliadnutím na značku a výrobcu..

Pevnosť materiálu závisí od počtu výstuh – čím viac ich je, tým vyššia bude odolnosť lamiel voči mechanickému namáhaniu. Okrem toho je dôležitá vzdialenosť medzi nimi. Za optimálnu hodnotu sa považuje krok nie viac ako 10 mm..

Pri nákupe výrobkov by ste mali venovať osobitnú pozornosť stavu rebier – nemali by byť zdeformované, ak sú poškodené, na prednej strane panelov bude vizuálne viditeľný žliabok.

Práve tieto komponenty preberajú všetku silu smerujúcu na materiál pri akomkoľvek mechanickom namáhaní. Navyše spájajú vrstvy podšívky dohromady..

Pôsobnosť

Hlavnou výhodou plastového obloženia je jeho univerzálnosť, takže výrobky je možné použiť v mnohých oblastiach. Obklady stien a stropov sú najobľúbenejšou aplikáciou týchto výrobkov. Okrem toho sú balkóny, kúpeľne, verandy a miestnosti s vysokou vlhkosťou opláštené panelmi..

Pokiaľ ide o používanie výrobkov na vonkajšie obklady, stojí za to zdôrazniť možnosti dokončenia fasád vidieckych domov, prístavby, obytné budovy, obchodné pavilóny, autobusové zastávky a ďalšie stavby. Zloženie materiálu obsahuje špeciálne prísady, ktoré poskytujú panelom odolnosť voči negatívnym teplotám.

Flexibilita podšívky umožňuje použitie na ťažko dostupných miestach: v interiéri aj exteriéri.

Ako opláštiť?

Pre spoľahlivú a vysokokvalitnú inštaláciu plastového obloženia by ste mali najskôr pripraviť základňu na upevnenie materiálu na prácu – povrch musí byť očistený od nečistôt a starého náteru, v prípade potreby naneste základný náter. Inštalácia panelov sa vykonáva pomocou špeciálneho príslušenstva. Dekoratívne lišty používané na upevnenie sú nasledujúcich typov: štartovací a spojovací profil, vonkajší a vnútorný roh, stropný sokel, univerzálny profil.

Inštalačné práce s plastovými panelmi je možné vykonať dvoma spôsobmi:

 • upevnenie výrobkov na špeciálny rám;
 • inštalácia na základňu bez výstavby ďalších štruktúr.

Na inštaláciu budete potrebovať nasledujúce materiály a nástroje:

 • píla na drevo alebo elektrická skladačka;
 • vŕtačka;
 • skrutkovač alebo skrutkovač;
 • zošívačka a kladivo;

 • úroveň budovy;
 • podšívka a drevo na latovanie;
 • samorezné skrutky;
 • profily na obloženie.

Pri výbere spôsobu montáže výrobkov na rám sa predovšetkým pracuje s drevenými blokmi – musia sa v nich vytvoriť otvory s rozstupom 50 cm. Na inštaláciu podšívky v miestnostiach s vysokou vlhkosťou sú drevené výrobky vopred potiahnuté ľanovým olejom alebo farbou.

Tyče sú upevnené rovnobežne so základňou, vo vzdialenosti maximálne jeden meter od seba. Technológia zapínania je nastaviteľná pomocou úrovne.

Aby sa zabránilo skresleniu, diely by mali byť umiestnené v rovnakej rovine, po ktorej je podstavec alebo profil pripevnený k základni pozdĺž celého obvodu povrchu. Prvý plastový konštrukčný prvok je vložený jednou stranou do profilu a druhý je pripevnený zošívačkou k nosníkom. Ďalší panel je upevnený v drážke prvej lamely a druhá strana je pripevnená k rámu. Rovnaká technológia sa používa na inštaláciu celého obloženia..

Pri vonkajšom obložení povrchov sa práce vykonávajú podobným spôsobom.. Na spojenie prvkov v rôznych oblastiach sa používajú zodpovedajúce komponenty..

Namiesto dreveného rámu sa v niektorých prípadoch používa kovový profil. Pri výbere spôsobu upevnenia rámu je potrebné mať na pamäti, že takáto možnosť montáže materiálu zníži plochu miestnosti. Významnou výhodou latovania je však skutočnosť, že môže zvýšiť pevnosť a tuhosť celej plastovej konštrukcie..

Opláštenie základov šindľami bez usporiadania rámu sa odporúča vykonávať v drevených domoch alebo v panelových budovách. Okrem toho sa často používa na upevnenie panelov v interiéri. Táto metóda je menej namáhavá, ale v priebehu času sa v štruktúre môžu objaviť malé trhliny medzi prvkami, ako aj medzery v rohoch miestnosti, pretože práve na tieto oblasti je vyvíjaný maximálny tlak. Väčšina odborníkov preto odporúča, aby sa rozhodli pre inštaláciu podšívky na rám vyrobený z akéhokoľvek materiálu – môže to byť drevo alebo kov..

Krásne príklady

Podkrovné priestory je možné využiť vo svoj prospech tým, že ich vybavíme napríklad ako rekreačnú miestnosť. A plastová podšívka pomôže vykonať lacnú, ale atraktívnu výzdobu tejto miestnosti. Biela farba urobí miestnosť svetlou a priestrannou a strop, aj keď je v minimálnej výške, bude pôsobiť vyššie bez toho, aby zaťažoval priestor..

Kúpeľňa obložená drevenou šindľovou doskou, aj keď malá, sa stane miestnosťou, kde si môžete skutočne oddýchnuť a užiť si vodné procedúry.

Balkóny a lodžie v bytoch často slúžia ako pokračovanie miestnosti. Vďaka rozmanitosti farieb môžete pomocou podšívky z PVC vybaviť atraktívny a užitočný kútik podľa svojich záujmov a realizovať najtrúfalejšie nápady na usporiadanie interiéru tejto zóny v obytnom priestore bytu..

Ako opláštiť strop kúpeľne plastovou šindľovou doskou sami, pozri nižšie.