Oprava

Lepidlo „Moment“: typy a vlastnosti

Lepidlo „Moment“: typy a vlastnosti

Pri výstavbe a renovácii, ako aj v každodennom živote sa často stretávame s potrebou lepiť rôzne predmety a materiály. Dnes mnoho výrobných spoločností ponúka obrovské množstvo rôznych typov lepidiel na rôzne druhy práce. Náš článok je venovaný druhom a vlastnostiam jedného z najobľúbenejších a najkvalitnejších lepidiel značky Moment.

O výrobcovi

Lepidlo Moment bolo vyvinuté v 80. rokoch XX. Storočia v Leningradskej oblasti v závode Era. Zvláštnosťou tohto výrobku bolo, že ho vyrábal domáci výrobca podľa technológie lepenia a licencie nemeckej ochrannej známky Henkel, ktorá sa vo svete osvedčila na základe výroby domácich chemikálií (kozmetika, pracie prostriedky, lepidlá).

Novinka vyrábaná závodom Tosno „Era“ pod názvom svetoznámej značky Henkel, vďaka svojim adhéznym vlastnostiam si rýchlo získal popularitu v Sovietskom zväze. Toto slúžilo ako začiatok sovietsko-nemeckej spolupráce, v dôsledku čoho bol v roku 1990 v regióne Saratov založený podnik Sovkhenk.

Viac ako dve desaťročia spoločných aktivít týchto dvoch krajín „Moment“ nielen zlepšovalo a upravovalo, ale bolo vyvinutých mnoho nových typov lepidiel na použitie v mnohých oblastiach ľudskej činnosti. Vyvinuté typy sú schopné lepiť povrchy odlišných látok.

Dnes je podľa recenzií zákazníkov lepidlo Moment nenahraditeľnou vecou, ​​ktorá má v každodennom živote široké spektrum aplikácií.. Rusko-nemecký výrobca ponúka vysokokvalitný a bezpečný výrobok vyrábaný za dostupné ceny v modernom balení. Je potrebné poznamenať, že výrobca a značka, pod ktorou sú výrobky vyrábané, sú zodpovedné za bezpečnosť výrobkov..

Druhy a vlastnosti

Jetórium vzhľadu série „Moment“ sa začalo vydaním „Moment-1“. Jedná sa o univerzálne klasické lepidlo, ktoré sa široko používa v stavebníctve i v každodennom živote a je určené na spájanie odlišných povrchov, ako je drevo, kov, koža, plsť atď. Uvedené série boli postupom času vylepšované a zdokonaľované. V súčasnej dobe je výrobok reprezentovaný radom niekoľkých typov, špeciálne navrhnutých pre konkrétnu oblasť (opravy a konštrukcia, dekorácie a ručné práce, škola a kancelária).

S aktívnym používaním polypropylénových výrobkov, stropných soklových dosiek a penových dlaždíc bolo potrebné vyvinúť špeciálne polyuretánové lepidlo schopné lepiť a nie rozpúšťať uvedené látky. Ideálnou možnosťou by bolo zvoliť polymérové ​​lepidlo Moment Dekostil vyrobené v 1 -litrových fľašiach. Univerzálnosť tohto lepidla spočíva v tom, že je schopný lepiť nielen dlaždice, ale aj parkety, ako aj akékoľvek výrobky z PVC..

Kolekcia Moment obsahuje špeciálne polyuretánové lepidlo so zvýšenou pevnosťou. Dodáva sa v jednozložkových a dvojzložkových. Polymérna štruktúra je zodpovedná za vysokú pevnosť spoja. Jednozložkové výrobky sú hotové lepidlo pozostávajúce z jednej látky, spravidla vyrobené v jednej trubici. Dvojzložkové predstavujú dve látky, ktoré vyžadujú súčasnú aplikáciu alebo predbežné pripojenie. Obe látky sú dodávané v rôznych baleniach.

Dvojzložkové lepidlo (takzvané studené zváranie) má na rozdiel od jednozložkového lepidla spoľahlivejšiu fixáciu a je vhodné na lepenie predmetov vystavených silným vibráciám, vode alebo teplu počas prevádzky.

Pri práci s dvojzložkovým lepidlom však nezabudnite, že lepenie sa musí vykonať rýchlo, pretože lepidlo pod určitými teplotami takmer okamžite schne. Tento typ zahŕňa epoxidové lepidlá série “Moment” určené na lepenie nepodobných predmetov (“Super Epoxy Metal”, “Epoxylin”). „Moment Epoxylin“ je druh plastelíny, ktorý vám umožňuje vyplniť chýbajúce povrchy.

Veľmi široký sortiment kontaktných lepidiel určených pre nesavé podklady. Výrobky obsahujú rozpúšťadlo, preto sa neodporúča používať ich na lepenie predmetov v styku s potravinami. Toto lepidlo rýchlo nevysychá a má určitú elasticitu, čo je ideálne na lepenie napríklad obuvi. Navyše na materiáli jeho výroby nezáleží, môže to byť guma, koženka alebo koža, ako aj akékoľvek iné látky používané v obuvníckom priemysle. Okrem toho je pri výstavbe a renovácii povolené používanie kontaktných lepidiel..

Zvážte sériu kontaktných lepidiel, ktorých vlastnosťou je dlhodobé zachovanie vlastností lepidla (adhézie).

 • Univerzálny polyuretán „Momentový kryštál“, vyrobené v skúmavke s objemom 125 ml. Dokáže lepiť tkaninu, papier, penovú gumu, sklo.
 • Extra silné „Momentová guma“, čo vám umožní lepiť gumové diely nielen k sebe, ale aj lepiť ich takmer na akýkoľvek iný povrch (kov, betón, drevo, papier). Zvláštnosťou tohto lepidla je, že môže odolávať veľmi nízkym a veľmi vysokým teplotám. Odolnosť voči druhým je niekoľkonásobne vyššia.

 • „Momentový maratón“ oprávnene sa dá nazvať lepidlom na topánky, ktoré sa vyznačuje špeciálnou elasticitou. Má vynikajúcu odolnosť proti mrazu a vode.
 • „Momentový gél“ Je univerzálne, bezfarebné, vodeodolné a mrazuvzdorné lepidlo na báze rozpúšťadiel. Na rozdiel od Moment Marathon má špeciálnu konzistenciu vo forme gélu, ktorý uľahčuje aplikáciu a zabraňuje šíreniu. V tomto ohľade je nepostrádateľný pre lepenie povrchov prevádzkovaných v akomkoľvek sklone..

Kontaktné lepidlá “Moment” sú vhodné nielen na použitie v stavebníctve, ako je uvedené vyššie, sú vhodné aj na výrobu nábytku. Tu by som rád poznamenal modely „Moment Joiner“ a „Moment Traffic jam“, ktorých rozsah je obzvlášť široký: od veľkých stavebných prác po malé ozdobné práce. Kontaktný „Moment-cork“, vyrábaný v 1-litrových a 30-litrových plechovkách a 5-litrových plechovkách, sa nebojí vystavenia žiadnym zásadám a umožňuje vám nalepiť akékoľvek obklady stien a podláh.

Pokračovaním v téme opravy by som rád spomenul, že existuje špeciálna rada lepidiel na tapety zo série Moment. Na papierové tapety – „klasické“, na vinyl – „vinyl“, na textilné a štrukturálne – „extra“, na netkané textílie – „netkané“.

Ak je požadované spoľahlivé expresné lepenie, potom výrobca vyvinul rad druhých kompozícií.

 • Univerzálny „Super Moment“, ktorý sa vyznačuje vysokou pevnosťou švu.
 • „Super Moment Gel“ poskytuje nielen spoľahlivé spojenie, ale vďaka svojmu gélovitému tvaru robí šev neviditeľným..
 • Tepelne odolné a vodotesné lepidlo „Super Moment Profi Plus“ je vybavené nielen vylepšeným lepiacim vzorcom, ale je zabalené aj do praktickej priehľadnej 5 g fľaše. Modely štetcov uľahčujú jednoduchú aplikáciu.
 • Vodotesný moment „Second“ vo forme gélu vám umožní prilepiť akékoľvek povrchy v priebehu niekoľkých sekúnd.

Okrem vyššie uvedených druhov existuje v každodennom živote niekoľko ďalších odrôd..

 • Univerzálna “Super Maxi” v mäkkej priehľadnej fľaši (20 g), ktorá vám umožňuje lepiť drevo, plast. Ideálne na drobné opravy okien, podláh.
 • Extra silné upevnenie „Moment“ MV-50, MV-100. Ide o takzvané tekuté nechty, ktoré sú nepostrádateľnou pomôckou pri opravách, ak je v popredí estetika. Malo by sa však pamätať na to, že tekuté nechty Moment nie sú veľmi vhodné na lepenie kovov..

Každý typ má svoje vlastné špecifické vlastnosti, ale výrobca vo všeobecnosti uvádza nasledujúce hlavné technické vlastnosti lepidla:

 • používa sa na lepenie akýchkoľvek materiálov (výnimky a vlastnosti sú uvedené v návode);
 • je vodotesný;

 • dlhá trvanlivosť (za predpokladu, že nie je porušená celistvosť obalu);
 • pri zmrazovaní nestráca svoje lepivé vlastnosti (stačí ho umiestniť do prostredia, kde bude teplota vyššia ako +20 stupňov).

Je dôležité mať na pamäti, že lepidlo je veľmi horľavé, takže všetky práce musia byť vykonávané mimo ohňa. Preto nie je vhodný na lepenie predmetov, ktorých používanie je spojené s ohňom. Lepidlo navyše obsahuje niektoré látky, ktoré pri požití môžu byť nebezpečné pre ľudské zdravie, preto je potrebné vyhnúť sa opravám výrobkov, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s potravinami. Na hrnček môžete prilepiť napríklad držadlo, ale lepený hrnček nemôžete použiť na určený účel..

Kde sa používa?

Rozsah použitia lepidla radu Moment je veľmi široký. Tekuté klince je možné použiť na lepenie napríklad zrkadiel, dlaždíc, soklových líšt a ďalších. Použitie špeciálnej stavebnej pištole pri práci s tekutými nechtami prispieva k presnejšej aplikácii a ekonomickému použitiu lepidla.

Renovácia spravidla úzko súvisí s výstavbou.. Výrobca vyvinul špeciálnu radu lepidiel na tapety pre všetky typy náterov. Okrem toho existujú lepidlá, ktoré majú špeciálny ružový indikátor, ktorý vám umožňuje natrieť požadovaný povrch najvyššou kvalitou. Na lepenie rôznych druhov drevených výrobkov je vhodná kolekcia reprezentovaná modelmi Moment Instant Grip, Moment Joiner Premium atď..

Je potrebné povedať o zvláštnostiach práce s „druhými lepidlami“, ktoré sa líšia svojim účelom. Existuje však jedna vec, ktorá ich spája: nie sú vhodné na lepenie veľkých predmetov a kožených výrobkov, pretože majú tendenciu vysychať. Zhruba povedané, sekundové lepidlo je sklenená zmes určená na fixáciu malých častí..

Ak potrebujete rýchlo lepiť veľké povrchy alebo spoľahlivo „lepiť“ nepodobné predmety, musíte vedieť o neobvykle rýchlom fixačnom účinku lepidla kombinovaného s bežnou sódou bikarbónou. Aj prasknutý nárazník auta sa dá takto ľahko opraviť..

Dizajnéri-dekoratéri alebo ženy-ihlice by chceli pripomenúť, že existuje druh lepidla na kov, kožu, sklo, gumu a akékoľvek iné materiály. V takom prípade by ste mali venovať pozornosť univerzálnemu lepidlu „Econ Polymer“, ktoré sa vyrába v tubách, plechovkách a fľašiach rôznych veľkostí. Výrobca neprešiel vývojom administratívnych pracovníkov. V sortimente nájdete papierové lepidlo a PVA v rôznych verziách (ceruzkové a tekuté lepidlá, vyrábané v tubách, veľkých a malých fľašiach).

Aplikácia

Moment je ľahko použiteľný, stále je však potrebné dodržiavať niektoré opatrenia.

 • Je vysoko horľavý. Je prísne zakázané vykonávať práce v blízkosti ohňa..
 • Séria „Super“ je schopná rýchlo prilepiť prsty k sebe, ak sa používa neopatrne. Ak sa vám podobný incident stal, neprepadajte panike a nesnažte sa rýchlo roztiahnuť prsty, ale snažte sa ich držať v teplej vode alebo ich navlhčite acetónom.
 • Lepidlo má špecifický, rýchlo zvetraný zápach, ktorý je úplne neškodný, pretože neobsahuje nebezpečné látky.
 • Aby bola zaistená spoľahlivá priľnavosť, povrchy je potrebné pred nanesením lepidla dôkladne očistiť. Potom na jednu zo strán nanesieme lepidlo (je lepšie namazať najnepravidelnejšiu stranu), vybrané podľa pokynov, chvíľu držíme, aby lepidlo malo čas zachytiť.

Každý druh má svoj vlastný čas tuhnutia, ktorému je lepšie odolávať. Potom je potrebné lepenú časť vysušiť..

Informácie o tom, ako ľahko je možné super lepidlo umyť, nájdete v nasledujúcom videu..