Oprava

Lepidlo na PVC panely v kúpeľni: vlastnosti podľa výberu

Kúpeľňový dizajn sa už dávno odklonil od používania tradičných dlaždíc rovnakej farby. Dnes sa čoraz častejšie uprednostňujú panely z PVC, ktoré vám umožňujú rýchlo vytvoriť jedinečný dizajn miestnosti vďaka prítomnosti rôznych farieb a textúr materiálu. Aby však bola oprava nielen krásna, ale aj trvanlivá, je potrebné starostlivo pristupovať k otázke nákupu lepidla..

Vlastnosti materiálu

Na lepenie v kúpeľni sa najčastejšie používajú PVC panely, pretože tento materiál si dokáže udržať svoje vlastnosti v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, nedostatočným vetraním a malými rozmermi. Ich životnosť je až 10 rokov a cena sa považuje za celkom prijateľnú..

Tento materiál sa realizuje v rôznych formách, v závislosti od účelu použitia. Panely môžu byť plechové, latové alebo kachľové.

Na navrhovanie malých povrchov kúpeľní, ktoré sa nelíšia v ideálnej geometrii, sa uprednostňujú posledné dve možnosti..

 • Štandardné lamelové panely majú šírku od 12,5 do 30 centimetrov a dĺžku od 2,4 do 3,7 metra. Sú ľahké, v dôsledku čoho rýchlo „priľnú“ k lepidlu.
 • Kachľové panely sa predávajú vo štvorcoch so stranami v rozmedzí od 30 do 90 centimetrov. Tiež nie sú ťažké a čoskoro začnú interagovať s lepidlom..
 • Na lepenie stien je lepšie zvoliť listové panely, pretože jeden veľký fragment môže okamžite vyplniť značnú povrchovú plochu. Výsledkom je, že prakticky neexistujú žiadne viditeľné švy a kĺby..

Na dekoráciu stropov sa najčastejšie používajú plastové panely vo forme lamiel, ktoré sa veľmi ľahko inštalujú. Dobré sú aj kachľové modely..

Ako si vybrať?

Správny výber prostriedkov na lepenie panelov z PVC zaisťuje dlhodobú a nepretržitú službu opláštenia. Ak je materiál pevne spojený so stenami alebo stropom, potom sa nielenže neodlepí, ale tiež neumožní vzhľad medzier. Vysokokvalitné lepidlo použité na vyriešenie tohto problému musí vykazovať vysokú schopnosť spájať panel s tvarovaným povrchom..

Okrem toho bude musieť úspešne odolávať teplotným zmenám, nereagovať na vysokú vlhkosť, byť šetrný k životnému prostrediu a bezpečný pre ľudské zdravie.. Na inštaláciu panelov z PVC sa odporúča zvoliť výlučne transparentné lepidlá. Za dôležité sa považujú aj antibakteriálne vlastnosti, inak sa dajú očakávať pravidelné útoky baktérií a plesní..

Nakoniec je potrebné venovať pozornosť takým ukazovateľom, ako je dlhá životnosť, rýchle tuhnutie, absencia nepríjemného zápachu..

Voľba lepidla je zvyčajne založená na nasledujúcich ukazovateľoch: rýchlosť schnutia, jednoduchosť aplikácie, pevnosť spojenia s povrchom a pohodlná forma uvoľňovania.

 • Tieto kritériá plne spĺňajú tekuté klince odporúčané mnohými odborníkmi – stavebné lepidlo na báze syntetického kaučuku s prítomnosťou polymérov. Môžu byť použité aj pri nízkych teplotách, až do mínus 40 stupňov, vydržia značné zaťaženie, pracujú s akýmikoľvek materiálmi a rýchlo stuhnú. Ich použitie je navyše ekonomické, pretože vďaka dávkovaču je možné roztok nanášať bodkovanými alebo bodkovanými čiarami, do mriežky alebo cik -cak..

Medzi produkty v tejto kategórii patria “Tekuté nechty 901” (vyrovnať sa s upevnením ťažkých panelov; môže byť použitý vo vnútri aj mimo budovy) a „Liquid Nails 915“ (špeciálna kompozícia pre kúpeľne). Je potrebné pripomenúť, že tekuté nechty majú okrem mnohých výhod aj niekoľko nevýhod. Skladajú sa z chemicky agresívnych látok, takže prácu s nimi je možné vykonávať iba pod ochranou respirátora a rukavíc..

Po nalepení panelov je dôležité zabezpečiť v miestnosti dlhodobé vetranie, aby sa úplne eliminoval zápach. Niekedy to môže trvať dva až tri dni..

 • Okrem tekutých nechtov prichádzajú na trh výrobky ako napr “Emficol 34012A” (trvanlivý, priehľadný a ekologický, prakticky nezapácha a je ideálny na upevnenie plastových štruktúr), „Momentový kryštál“ (okrem základných charakteristík má aj tepelnú odolnosť, bezfarebnú a univerzálnu) a “Clayberite 636”, vytvorený na báze syntetickej živice, čo znamená, že je bezpečný pre ľudské zdravie (je lacný, rýchlo schne a fixuje materiály vysokej kvality).
 • Látky na báze alkoholu ako napr Naset, Dragon a Titan. Vo všeobecnosti by malo byť lepidlo najskôr testované v „bojových podmienkach“ – pripevnite malý kúsok obkladového materiálu a pokúste sa ho za deň odlepiť. Ukáže sa, ako dobre to funguje. Je potrebné spomenúť, že v skutočnosti všetci výrobcovia PVC panelov v návode uvádzajú, ktoré lepidlo je pre prácu najvhodnejšie..

Technológia spájania

Po výbere lepidla môžete pristúpiť k jeho priamemu použitiu..

Musíte dodržiavať určité pokyny, koniec koncov, ak nie je možné panely správne prilepiť, je možné, že sa čoskoro odlepia od steny alebo sa pod nimi začne huba alebo pleseň.

 • Lepenie začína prípravnými prácami: musíte odstrániť stopy starých tapiet alebo farieb, odstrániť dlaždice a vyrovnať povrch (tu príde na pomoc tmel). Ak zostanú nerovnosti a nerovnosti, lepenie sa zhorší, a to jeho kvalita. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, naneste na steny základný náter a počkajte, kým nevyschnú..

Odporúča sa tiež odmastiť povrch steny, na ktorú bude panel prilepený, a samotný pás PVC. V prípade, že situácia beží a nie je možné vyrovnať steny so stropom, môžete si vyrobiť drevenú alebo plastovú prepravku a už na ňu nalepiť PVC panely. Stojí za zmienku, že práca s drevom vyžaduje spracovanie materiálu špeciálnym antifungálnym zložením..

 • Panely je dôležité priniesť do kúpeľne vopred, aby mohli v miestnosti ležať asi 12 hodín. Počas tejto doby sa materiál prispôsobí existujúcim podmienkam..

 • Inštalácia panelov na steny zvyčajne prebieha nasledovne: začína buď od dverí, alebo od vnútorného rohu. Najprv je namontovaný konečný prvok alebo roh, ku ktorému sú pripevnené všetky ostatné pásy. Prvý panel zapadá do drážky dokončovacieho pásu s úzkou policou a hlavný list je prilepený k stene. Všetky nasledujúce panely sú pripojené k predchádzajúcim vďaka prítomnosti drážok.

 • Ak sú panely listové, potom sú jednoducho prilepené od dverí alebo od rohu. Materiál musí byť najskôr prispôsobený veľkosti na výšku miestnosti. Panely musia byť rezané výlučne spredu.
 • Lepidlo je možné nanášať buď bodkované alebo bodkované, ale je dôležité, aby neskončilo na okrajoch materiálu. Niektorí odborníci odporúčajú nechať medzi bodmi lepidla až 30 centimetrov. Ak je panel rebrovaný, lepidlo sa nanáša iba na vyčnievajúce časti.

 • Po nanesení lepidla musíte počkať jednu minútu a až potom lepiť prúžok. Potom, čo je list prilepený, musí byť pevne pritlačený k stene a „zrolovaný“ gumovým valčekom. Môžete použiť rozpery.
 • Počas prvých pár minút je stále možnosť upraviť polohu panelu.
 • Existuje aj taká metóda: panel ošetrený lepidlom sa pevne pritlačí na stenu, potom sa z neho vyberie a nechá sa jednu minútu a potom sa znova pripojí k stene.

 • Po dokončení inštalácie je potrebné odstrániť zvyšky lepidla čistou, vlhkou handričkou a z povrchu panelov odstrániť ochrannú fóliu. Štruktúra schne 24 hodín..
 • Stropné panely sú namontované buď na vyrovnaný povrch, alebo na latovanie. Druhá možnosť sa odporúča aj vtedy, keď sú k dispozícii bodové svetlá. V prvom prípade je na strope určený stred, ku ktorému je prilepená prvá dlaždica. Ostatné panely sú usporiadané v radoch rovnobežných vpravo a vľavo.

V záverečnej fáze návrhu kúpeľne sú výsledné švy a spoje pokryté tmelom, a rohy sú vyplnené špeciálnymi plastovými prvkami určenými na tento účel.

Informácie o tom, ako lepiť panely v kúpeľni, nájdete v nasledujúcom videu..