Oprava

Mala by byť sadrokartónová vrstva natretá pred aplikáciou: pod tapetu, dlaždice alebo pred lakovaním?

Pri začatí renovácie je dôležité presne pochopiť, čo je potrebné v miestnosti zmeniť, a na základe toho vybrať potrebný materiál. Najľahší a najpohodlnejší je sadrokartón, ktorý je možné použiť na rôzne účely a s ktorým sa dokonale vyrovná.

Ak sú steny postavené pomocou takého materiálu, potom na ne môžete prilepiť tapetu, položiť dlaždice a dokonca aj maľovať, ale všetky tieto úlohy je potrebné správne implementovať.

Výhody základného náteru

Pri vytváraní stien alebo stropov zo sadrokartónu v interiéri sa často predpokladá, že budú ďalej spracované jednou z možností, môže to byť maľovanie stien, tapetovanie a kladenie dlaždíc. Na základe každého materiálu, pre ďalšiu prácu je potrebné povrch plechov zodpovedajúcim spôsobom spracovať. Prvým krokom je práca s základným náterom..

Existuje nezhoda v tom, či je potrebné sadrokartónové dosky pred tmelom, tapetovaním alebo omietaním penetrovať, ale existujú celkom objektívne dôvody, ktoré hovoria o vhodnosti takéhoto postupu. Výhoda tohto spracovanie je dezinfekcia povrchu, ktorá následne zabráni výskytu plesní alebo plesní na povlaku.

Ďalšou dôležitou vlastnosťou je zvýšenie pevnosti plechov, ktoré sú ošetrené základným náterom. To zase pomáha zachovať celistvosť povlaku pri nárazoch a inom poškodení..

Ak je tapeta prilepená k stene sadrokartónu, potom je dôležité povrch impregnovať základným náterom, aby do neho lepidlo neabsorbovalo príliš rýchlo a držalo samotnú tapetu pevne. Pri kladení dlaždíc to nie je také dôležité, pretože riešenie nie je také tekuté, ale ochrana pred škodcami v tomto prípade nebude nadbytočná..

Keď majú byť steny alebo strop sadrokartónu natreté, musia byť natreté základným náterom, aby sa farba nanášala rovnomerne..

Ak nie je možné spracovať celý priestor, potom je dôležité to urobiť vo švíkoch, vystavené spracovaniu a pokryté skrutkami a samoreznými skrutkami.

Existuje prípad, keď bude priming skutočne nadbytočný, to platí pre tie chvíle, kedy steny sú vyrobené zo sadrokartónu odolného voči vlhkosti, ktorý je zelený alebo modrý. Tieto listy sú pôvodne impregnované a chránené., preto na nich nebude držať samotný základný náter.

Navyše sú takéto sadrokartónové dosky chránené pred všetkými druhmi škodcov a neboja sa plesní ani plesní.. Vďaka dodatočnému počiatočnému spracovaniu je tento materiál odolnejší, než obyčajné listy a odolávajú vysokému namáhaniu.

Druhy pôdy

Pretože základný náter je veľmi dôležitým materiálom a používa sa ako na bežnú stenu, tak aj na sadrokartónové dosky, nebolo možné obmedziť sa na jednu verziu tohto nástroja..

Existujú teda dva hlavné typy primerov:

 • akryl;
 • disperzné vo vode.

Prvý typ je považovaný za najbežnejší a najpopulárnejší; na jeho prípravu sa používajú tieto komponenty:

 • alkydová živica, ktorá slúži ako spojivo;
 • používa sa plnivo, najčastejšie krieda so sľudou;
 • pigment na uvoľnenie farby, často použitie červeného olova, zinkovej korunky.

Akrylové základné nátery môžu byť tekuté alebo viskózne, ak musíte pracovať so sadrokartónovými doskami, potom bude prvá možnosť oveľa správnejšia. Práve táto kompozícia rýchlo a ľahko preniká na povrch a môže vytvárať požadovaný efekt..

Ak si vyberiete základný náter, musíte pochopiť, aká bude konkrétna výhoda jednej alebo druhej možnosti..

Akrylová verzia sa vyznačuje takými výhodami, ako sú:

 • maximálna penetrácia do povrchu spracovaného materiálu v dôsledku tekutej konzistencie;
 • homogénne zloženie zmesi, ktoré umožňuje nanášanie v rovnomernej vrstve, čo sa odráža v následnom vzhľade steny alebo stropu po konečnom spracovaní;
 • schopnosť zvýšiť pevnosť materiálu, na ktorý bol aplikovaný;
 • pomáha šetriť množstvo tmelu, pretože prispieva k dobrej priľnavosti k povrchu a ľahkej práci s ním;
 • bezpečnosť práce: akrylový základný náter bez zápachu, preto ho možno používať v interiéri, dokonca aj veľmi malý;
 • účinok odolný proti vlhkosti, ktorý nastáva po jeho aplikácii, je porovnateľný so sadrokartónovými doskami, ktoré boli pôvodne navrhnuté tak, aby odolávali vlhkosti a sú impregnované príslušnými kompozíciami.

Pokiaľ ide o vodou disperzné základné nátery, sú ideálne pre sadrokartónové dosky, pretože majú tekuté zloženie a veľmi ľahko sa nanášajú na povrch.

Proces nanášania takéhoto povlaku spočíva v použití akéhokoľvek maliarskeho nástroja: štetca alebo valčeka, nádob so základným náterom, ktoré sa ľahko zmestia na stenu alebo strop, nevyžaduje ich predbežnú prípravu na prácu..

Charakteristickou črtou tohto typu je hospodárnosť použitia, jedna alebo dve vrstvy základného náteru budú vyžadovať veľmi malé množstvo a výrazne ušetria rozpočet.. Vodorozpustnú verziu je možné nanášať aj pomocou rozprašovača, čo je obzvlášť cenné, keď je potrebné spracovať nepohodlné zóny, do ktorých je pre kefu veľmi ťažké a ešte viac sa do nich dostane valček.

Ak hovoríme o druhoch základných náterov, môžu byť rozdelené do nasledujúcich odrôd:

 • hlboká akcia;
 • lepiaci typ;
 • vodoodpudivý;
 • hasenie požiaru;
 • antiseptický.

Hlboký penetračný základný náter vhodný pre všetky nátery, odporúča sa použiť, ak sa majú lepiť tapety alebo sa nanáša tmel.

Adhezívny typ základného náteru pomáha redukovať póry v sadrokartóne, čo zvyšuje hustotu tohto materiálu. Musí sa použiť, ak budú následne na povlak prilepené tapety alebo bude povrch natretý.

Vodoodpudivý základný náter zabraňuje vniknutiu vlhkosti na povrch stena alebo strop.

Tento materiál sa odporúča používať na vonkajšie práce alebo v miestnostiach, kde je vlhkosť oveľa vyššia ako normálna..

Použitie ohňovzdorného základného náteru je veľmi dôležité pre miestnosti vyrobené z dreva alebo dreva.. S pomocou špecifického zloženia sa povrch sadrokartónu nezapáli a zabraňuje šíreniu ohňa.

Pokiaľ ide o typ základného náteru odolného voči vlhkosti, používa sa v tých oblastiach, kde je úroveň vlhkosti vyššia ako normálna. Zloženie takejto látky sa vyznačuje prítomnosťou sadry, ktorá je antiseptikom..

Ako si vybrať kompozíciu?

Aby ste si vybrali správny základný náter, ktorý je vhodný pre sadrokartónové dosky, musíte venovať pozornosť niekoľkým kritériám:

 • Zloženie látky. Základný náter musí byť tekutý a musí obsahovať akrylát a množstvo polymérov na vodnej báze.
 • Vymenovanie finančných prostriedkov. Nájdite základný náter, ktorý maximalizuje penetráciu povrchu.
 • Úroveň kvality produktu. Pri výbere základného náteru je lepšie zamerať sa na známe a osvedčené značky, aj keď náklady na tieto výrobky budú o niečo vyššie.

Pri výbere základného náteru sa môžete dozvedieť o zložení a účele štítku na obale, ale kvalitu výrobku je potrebné zvoliť experimentálne alebo na základe rady ľudí, ktorí takýmto problémom rozumejú.. V tomto prípade nie je možné ušetriť, inak bude mať každá nasledujúca práca krátkodobý výsledok..

Ak potrebujete uzemniť veľkú plochu a máte málo finančných zdrojov, môžete si kúpiť vysokokvalitný koncentrovaný roztok a zriediť ho vodou. Ušetríte tak takmer polovicu svojich peňazí..

Preto výber základného náteru pre sadrokartónové dosky, je dôležité pozrieť sa na percento jej tekutiny: čím viac to bude, tým lepšie. Takáto impregnácia bude schopná byť lepšie absorbovaná do povlaku a lepšie ho chrániť. Z druhovej rozmanitosti si môžete vybrať dve možnosti, ktoré budú vhodné pre interiérové ​​práce daného typu: toto je akrylový základný náter, ale jeho najlikvidnejšia variácia a vodná disperzia, ktorá bude najvhodnejšou možnosťou pre prácu.

Tipy na aplikáciu

Penetráciu sadrokartónu je možné vykonať pomocou rôznych nástrojov:

 • valec;
 • kefa;
 • sprej.

Môžete si vybrať jednu alebo druhú možnosť podľa oblasti, ktorú je potrebné natrieť základným náterom.

Ak je malý, potom je lepšie pracovať so štetcom, ak je stredný, potom môže byť valček čo najefektívnejší, ale pre veľké priestory bude najvhodnejšia striekacia pištoľ. Na prácu so stropom je najvhodnejšie použiť valček a na nepohodlných miestach tónovať štetcom.

Aby ste mohli začať pracovať na základnom nátere steny, musíte z nej najskôr odstrániť prach a nečistoty., aby kompozícia lepšie sadla.

Samotný základný náter v nádobe sa musí pretrepať a premiešať, potom sa malé množstvo naleje do podnosu. Keď je všetko pripravené, vybraný nástroj sa musí ponoriť do zásobníka a základný náter sa musí nanášať zvisle v rovnomerných pruhoch.. Na obzvlášť nepohodlných miestach musíte pracovať so štetcom, ktoré sa môžu dostať do odľahlých kútov a pripraviť ich.

Keď je vybraná dobrá zmes, rýchlo sa vstrebáva a rovnomerne schne. Ak je tento proces odlišný, je lepšie naniesť druhý náter., ktorý vyrovná všetky nedostatky a poskytne dobrý výsledok.

Pri práci s rozprašovačom je dôležité správne dodržiavať všetky pokyny na obale, pretože každý výrobca má svoje vlastné vlastnosti základného náteru. V tomto prípade je lepšie naniesť dve vrstvy, ale s intervalom päť hodín, aby prvá vrstva mala čas zaschnúť.

Po základnom nátere sa tmel položí v tenkej a rovnomernej vrstve, ktorá zaistí úsporu materiálu, jednoduchú prácu s ním a dobrý konečný výsledok..

Pod tapetou

Akonáhle sú steny sadrokartónu postavené v miestnosti, ďalším krokom je spojenie švíkov a práca so spojmi. Potom to príde proces základného náteru, ktorý sa musí vykonať štetcom, aby kompozícia dobre prenikla do všetkých trhlín, spojov a upevňovacích bodov samorezných skrutiek.

Keď je tento proces ukončený, ďalším krokom je tmelenie problémových oblastí, ktoré je potrebné vyrovnať a skryť. Časť zmesi sa nanesie na spoj alebo otvor zo skrutky, vyrovná sa a zhora sa položí výstužná páska, na ktorú je už položená dokončovacia vrstva, ktorá bude musieť úplne vyrovnať povrch.

Hneď ako skončí fáza tmelu, musíte počkať určitý čas, aby bol materiál úplne suchý. Až potom nasleduje brúsenie povrchu..

Keď všetky steny získajú úplne rovnomerný vzhľad, nie sú na nich žiadne chyby, musíte znova naniesť základný náter, ale už na celý povrch sadrokartónu. Ak je možné veľké plochy spracovať valčekom, v rohoch by sa mala použiť kefa..

Primer schne asi šesť hodín, a až po jeho úplnej pripravenosti sa dá ísť ďalej. Ďalším krokom je tmelenie celého povrchu sadrokartónu.

Ak je určené tapetovanie, bude stačiť jedna vrstva.. Keď je nanesená vrstva úplne suchá, prebrúsi sa do absolútne rovnomerného stavu..

Keď je táto fáza dokončená, musíte zo stien odstrániť zvyšný prach a zakryť ich akrylovým typom základného náteru, ktorý prenikne hlboko do povrchu a pomôže lepšie pripevniť tapetu na stenu..

Pred položením dlaždíc

Aby sa steny sadrokartónu nelíšili od bežných, je možné na ne položiť dlaždice, čo je obzvlášť dôležité v kúpeľni alebo v kuchyni. Proces práce má svoje vlastné charakteristiky, bez ktorých znalosti nebude možné dosiahnuť dobrý výsledok a dlaždica na povrchu steny nebude dlho držať.

Práca so stenami zo sadrokartónu začína tým, že sú natreté základným náterom, čo umožňuje následne začať proces tmelu. Základný náter pomôže lepšie udržať materiál na sadrokartóne, chrániť ho pred vlhkosťou, predchádzať vzniku plesní a plesní.

Po nanesení základného náteru počkajte, kým úplne nevyschne, a potom uchopte špachtľu.

Na prácu je najvhodnejší široký nástroj., na ktorú sa malta nanáša a nanáša na stenu súbežne, pokojnými pohybmi po stene. Prvá vrstva by nemala byť absolútne rovnomerná, pretože všetky chyby budú maskované dokončovacím tmelom.

Hneď ako prvá vrstva zaschne, môžete začať s dokončovaním steny.. Keď je druhá vrstva pripravená, treba ju dobre prebrúsiť..

Keď je stena úplne pripravená, môžete zmes dlaždíc zriediť a aplikovať na povrch steny alebo dlaždice zubovou stierkou..

V procese práce je dôležité neustále sledovať rovnomernosť muriva a kontrolovať ho na úrovni..

Dlaždica na pripravenej stene zo sadrokartónu bude vyzerať veľmi pôsobivo, bude mať aj funkčné zaťaženie.

Na maľovanie

Pri vytváraní štruktúr sadrokartónu, ktoré budú nakoniec natreté, je dôležité správne spracovať ich povrch tak, aby výsledok úplne splnil očakávania..

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je natrieť spoje a miesta samoreznými skrutkami, na ktoré sa potom nanesie prvá vrstva tmelu. To vám umožní uzavrieť zrejmé nezrovnalosti, ale pre výraznejší výsledok je dôležité použiť výstužnú pásku, na ktorú sa tmel nanáša už pri vážnejších úlohách. Až po odstránení všetkých zjavných nerovností na stene môžete začať nanášať základný náter na celý povrch steny..

Prvú vrstvu tmelu naneste na základnú stenu a počkajte, kým úplne nevyschne. Odporúča sa brúsiť zrejmé nezrovnalosti, potom naneste dokončovací tmel, počkajte, kým nie je suchý, a pieskujte na úplne rovný povrch. Až potom sa nanesie konečná vrstva základného náteru, na ktorej bude farba ležať..

Vďaka tomuto postupu bude proces farbenia čo najľahší, farba sa neabsorbuje do sadrokartónu ani na ňom nesteká..

Ak bolo počas prvého tmelu možné dosiahnuť rovnomerný povlak, potom to môžete urobiť bez použitia dokončovacieho tmelu a nahradiť ho kvalitným základným náterom, na ktorý sa neskôr nanesie farba. V oboch prípadoch bude výsledok vysoko kvalitný..

Ako aplikovať na strop?

Použitie sadrokartónu na strope už dávno nie je nezvyčajné a rozmanitosť štruktúr, ktoré je možné postaviť s jeho pomocou, nemôže len obdivovať. Po inštalácii hlavného materiálu začína fáza práce s ním..

Je dôležité skryť všetky nerovnosti sadrokartónu, aby boli spoje a miesta neviditeľné, kde sú plechy priskrutkované k kovovému profilu. Na tento účel je najvhodnejší tmel.

Ak chcete tmel naniesť na strop, musíte ho aj natrieť.. Pomáha chrániť materiál pred zmenami teploty a vlhkosti, po ktorých je záves s tmelom o niečo rýchlejší a jednoduchší.. Na základný náter hlavného náteru je vhodné použiť valček a v rohoch a problémových oblastiach je lepšie vziať kefu.

Akonáhle je práca hotová a základný náter zaschne, nanesie sa prvá vrstva tmelu spoje a meta so samoreznými skrutkami sú obzvlášť starostlivo spracované. Na kĺby je potrebné použiť serpyanku a trochu ju utopiť v tmelovom roztoku.

Keď prvá vrstva omietky zaschne, musíte špachtľou odstrániť zrejmé nerovnosti a naniesť druhú vrstvu, ktorá by mala byť čo najrovnomernejšia. Keď je táto vrstva úplne suchá, môžete použiť konečnú vrstvu dokončovacej omietky. Aplikácia prechádza z rohu do stredu na každej strane, čo vám umožní dosiahnuť najrovnomernejší výsledok.

Keď je všetko suché, strop určite prebrúste brúsnym papierom. a pripravte ho na ďalšie kroky.

Užitočné rady

Pri nanášaní základného náteru na povrch steny je dôležité zabezpečiť, aby sa nevytvárali kvapky, následne budú zasahovať do rovnomerného nanášania tmelu a práca bude vykonaná zle.

S tmelením je možné začať iba vtedy, ak je základný náter suchý. Obvykle to trvá asi šesť hodín, ale nie nevyhnutne, čas môže byť upravený v závislosti od teploty miestnosti a vlhkosti..

Pri plánovaní dokončovania sadrokartónu s ktoroukoľvek z možností je prvým krokom príprava materiálu na prácu. Dôležitou úlohou bude vyšívať šev a tmel. V každej fáze práce sa odporúča použiť základný náter., vďaka čomu sú plechy pevnejšie a umožňuje vám spoľahlivo uchopiť tmel a následne obkladový materiál.

Informácie o tom, ako natrieť sadrokartónové dosky pred tmelom, nájdete v nasledujúcom videu.