Oprava

Momentové tmely: výhody a odrody

Dnes existuje veľa zlúčenín na tesnenie švíkov a spojov, ale tesniace tmely Moment, ktoré vyrába spoločnosť Henkel, sú na vrchole popularity. Niektoré varianty takýchto tmelov sa často používajú ako lepidlo. Je potrebné poznamenať pozitívne vlastnosti tejto kompozície, pretože vám umožňuje ľahko vykonávať akýkoľvek druh práce. Môže byť použitý pre domáce potreby a priemyselné aplikácie..

Zvláštnosti

Nemecká spoločnosť Henkel sa na stavebných trhoch pohybuje už sto rokov na vysokých priečkach, jedným z produktov značky je tmel Moment. Obľúbenosť tejto spoločnosti je odôvodnená skutočnosťou, že výroba používa najnovšiu technológiu a vybavenie, ktoré sa každý rok hodí na modernizáciu. Každý rok sa však vykonáva aj výskum s cieľom zlepšiť kvalitu a spoľahlivosť výrobkov..

Medzi vlastnosti patrí skutočnosť, že výroba výrobkov je založená na maximálnej ochrane životného prostredia. v prísnom súlade so všetkými indikátormi vysokej kvality. V názvoch tovaru je viac ako 200 druhov, ale hlavnú časť zaberá tmel. Populárne sú tiež výrobky ako polyuretánová pena a samolepiaca páska..

Názory

Henkel sa zaoberá výrobou jednozložkových tmelov, ktoré môžu byť na báze silikónovej alebo akrylovej disperzie na vodnej báze.

Dnes si môžete kúpiť nasledujúce typy značky Moment: sanitárne, akrylové, bitúmenové, reštaurátorské, mrazuvzdorné, montážne, vysokoteplotné. Môžu byť použité na určený účel v kúpeľni alebo kuchyni, ako aj v vykurovacích systémoch. Aby ste to urobili, v mieste úniku musí byť navinutý ako niť. Potom, čo je výrez zapečatený, musíte počkať, kým uschne, a potom dôjde k injektáži..

Na prácu môžete použiť objemy 280 ml a 420 g, ale pred použitím materiálu budete potrebovať podrobný návod.

Materiál s akrylovou zložkou odoláva mrazu, má dobrú priľnavosť, ktorá ho umožňuje aplikovať na akýkoľvek povrch. Nevýhodou tohto tmelu je, že ho nemožno použiť na miestach, kde prevláda konštantná vlhkosť. Tento materiál má spravidla iba bielu farbu..

Keď už hovoríme o silikónových tmeloch, sú vyrobené na báze polymérov s gumou. Vďaka tejto zložke materiál získava viskozitu a pružnosť a môže tiež tvrdnúť pri izbovej teplote. Aby zostal viskózny, je zapečatený v špeciálnej trubici.

V závislosti od rozsahu použitia sú tmely Moment rozdelené do nasledujúcich typov:

 • budova;
 • špecializovaný;
 • auto.

Tiež tmely “Moment” sú rozdelené do typov podľa charakteristík kompozície.

 1. Neutrálne. Tento typ je možné použiť nielen na externú prácu, ale aj na vnútornú prácu. Svoje uplatnenie našiel pri stavbe lodí, ako aj pri tesnení v chladiacich komorách. Farba tejto kompozície je biela. A taký tmel je prakticky bez zápachu a nemôže byť použitý ako lepidlo..
 2. Univerzálne. Je vyrobený s prídavkom kyseliny octovej, vďaka ktorej má štipľavý a štipľavý zápach a pri spracovaní farebných kovov, betónu a mramoru spôsobuje povrchovú koróziu. Tento typ tmelu je na obale označený značkou A, čo znamená, že táto kompozícia nie je lakovaná. Tento materiál je vyrobený v dvoch farbách. Prvá je biela a môže byť aj priehľadná. Stojí to oveľa menej ako neutrál, ale nelíši sa v kvalite..

Spoločnosť Moment vyrába výrobky výlučne na báze silikónu a gumy a jej životnosť môže dosiahnuť 5 rokov.

Tesniace tmely Henkel majú niekoľko ďalších typov..

 • Prémiové zloženie, ktoré je vytvorené pomocou silikónu, vďaka ktorému má vlastnosti odpudzujúce vlhkosť.
 • Vysokoteplotné tmely na silikónovej báze odolávajú účinkom benzínu a oleja.
 • Zlúčeniny sanitárneho typu tiež obsahujú silikón, ale používajú sa na zasklenie sprchovacích kútov a podobných spotrebičov. Sú priehľadné alebo biele. Úplné vytvrdnutie tejto kompozície nastane do 20 minút, to znamená, že veľmi rýchlo schne.
 • Akvárium je mrazuvzdorné a na báze polypropylénu. Často sa používa na utesnenie lakovaných plastových spojov a skla vystaveného vibráciám. Farba tejto kompozície je iba priehľadná..

„Moment Montage“ má vo svojom sortimente sivé tmely. Materiál obsahuje polyuretán. Tento tmel má objem balenia 300 ml. Našlo svoje využitie ako škárovacia hmota a na injektáž. Poznamenávame tiež, že tento materiál je vysoko odolný voči chemikáliám, zásadám, vode a rôznym druhom kyselín, ale netoleruje priame vystavenie slnečnému žiareniu, pod ktorým stráca svoje elastické vlastnosti a farbu..

Pohľad Flextec je univerzálna kompozícia na báze polymérneho materiálu. Pomerne často sa tento druh materiálu používa ako lepidlo na spájanie poškodených povrchov. Hlavnou črtou tohto materiálu je schopnosť tuhnúť pod vplyvom vlhkosti. Patrí k neutrálnemu typu, pretože nemá štipľavý nepríjemný zápach a obsahuje alkohol. Často sa používa na tesnenie okien, švíkov v delených systémoch a na kladenie dlaždíc..

Výhody

Všetky majú negatívne vlastnosti a výhody bez ohľadu na formulácie..

Všeobecné výhody produktov Moment:

 • schopnosť aplikovať na akýkoľvek materiál;
 • pružnosť a odpudzovanie vlhkosti;
 • môže vydržať vplyv vonkajších faktorov, ako je slnečné svetlo, vysoká teplota;
 • odolnosť proti opotrebeniu a pevnosť, vďaka čomu je možné ho použiť aj na vysoko mobilné materiály.

Vďaka týmto výhodám sa výrobky Henkel stali obľúbenými po celom svete. Experti tejto spoločnosti ale radia, aby nezanedbávali vlastné zdravie a nešetrili. To znamená, že ak je výber ťažký, je lepšie uprednostniť neutrálne kompozície..

Pôsobnosť

Tesniace materiály sa používajú v rôznych oblastiach. Rozsah, v akom bude jednotlivý typ tmelu aplikovaný, závisí od jeho zloženia. Na utesnenie skiel sprchovacích kabín, vaní a bazénov sa používa napríklad tmel na báze silikónu „Moment Herment Silicotech“. Takáto kompozícia pôsobí na príčinu možného výskytu plesní, húb a baktérií..

  „Herment“ na báze bitúmenu sa však veľmi často používa pri práci s kanalizačnými rúrami, drenážnymi systémami a na obnovu striech. Okrem toho môže byť táto značka použitá v procese stavebných prác, pri zdobení budovy zvnútra alebo zvonku, ako aj pri vyplňovaní strešných spojov..

  Používa sa aj na tieto účely:

  • na dosiahnutie tesnosti švíkov sklenených výrobkov a okien;
  • pre utesnenú inštaláciu zrkadiel;
  • na murovanie a opravy dlaždíc;
  • na škárovanie po vinylovej úprave miestnosti;

  • ako povrchová úprava, ktorá bude ďalej tepelne ovplyvnená;
  • namiesto lepidla na upevnenie vodovodného zariadenia na stenu;
  • na účely utesnenia spojov potrubí.

  Na tepelnú izoláciu fasády obytných a nebytových budov sa používa tesniaci prostriedok na báze silikónu.

  Rada

  Na odporúčanie špecialistov si pred začatím povrchovej úpravy tmelom musíte najskôr prečítať návod na použitie. Je to nevyhnutné, pretože aplikačná technológia sa môže líšiť v dôsledku skutočnosti, že každý typ kompozície má svoje vlastné vlastnosti..

  Pri vykonávaní práce sa odporúča používať gumové rukavice, pretože to je jediný spôsob, ako chrániť pokožku rúk pred účinkami kompozície..

  Aby sa materiál menej líšil, odporúča sa vykonávať prácu presne a správne, ako aj dodržiavajte poradie práce a nuansy použitia, ktoré sú nasledujúce:

  • ako radia majstri, najskôr je potrebné povrch pripraviť, a to: odstrániť z neho všetky nečistoty, prach a najlepšie odmasťovať;
  • potom vložíme balíček so kompozíciou na pištoľ a prepichneme otvor;
  • ak musí byť šev hrubý, odporúča sa odrezať koniec obalu na požadovaný priemer švu a najlepšie šikmo;
  • pri aplikácii švu sa remeselníkom odporúča držať pištoľ pod uhlom 40 stupňov;
  • a tiež musíte vedieť, že čím je nanesená vrstva tenšia, tým rýchlejšie schne;
  • ak sa tmel aplikuje blízko povrchu, potom, ako hovoria odborníci, existuje vysokokvalitná priľnavosť k ošetrenému povrchu;
  • ak sa použilo viac kompozície, ako bolo potrebné, prebytok sa musí ihneď odstrániť, a ak ste si to nevšimli a materiál už zmrazil, potom na tieto účely môžete použiť rozpúšťadlo alebo špeciálny nástroj (samozrejme môžete odstrániť mechanicky nadbytočné, ale v tomto prípade môže dôjsť k poškodeniu povrchu).

  Aby vynikajúca priľnavosť k materiálu prešla, je potrebné dbať na to, aby bol materiál stále použiteľný. Ak trvanlivosť skončí, priľnavosť k povrchu sa stratí..

  Pre zdravotnú bezpečnosť je lepšie kúpiť tmel bez zápachu, to znamená, že je neutrálny, v zložení takého tmelu nie sú žiadne toxické látky.

  Recenzie

  Súdiac podľa spätnej väzby od spotrebiteľov, materiály Moment je možné použiť v rôznych oblastiach. Napríklad na tesnenie okien s hliníkovými rámami, na vyplnenie pohyblivých spojov a zárubní.

  Existujú aj recenzie, že takéto kompozície sú v stavebnom priemysle dôležité pri vykonávaní opráv. Napríklad izolácia okien.

  Podľa recenzií domácich remeselníkov majú takéto kompozície vynikajúcu priľnavosť k akémukoľvek spracovanému materiálu. Výnimkou nie sú ani materiály vyrobené z hliníka, keramiky, skla a tak ďalej..

  Prehľad sanitárneho tmelu Moment nájdete v nasledujúcom videu.