Oprava

Možnosti dokončenia stropov v súkromnom dome

Po dokončení stavby budovy nasleduje vždy rovnako ťažká skúška – dotvorenie vnútorného priestoru. A dizajn stropov je jedným z hlavných miest v celom procese. Existuje mnoho materiálov na ich výrobu a všetky druhy štýlov, preto je dôležité im porozumieť pred rozhodnutím. Koniec koncov, strop bude slúžiť viac ako jeden rok.

To znamená, že stojí za to venovať pozornosť celému dizajnu ako celku. Tiež premýšľajte nad dizajnom stien, podláh, dbajte na ďalšie detaily, ktoré nie sú menej dôležité v interiéri akejkoľvek miestnosti. V súkromnom dome existujú rôzne možnosti na dokončenie stropov..

Od tradičných po moderné

Mnoho typov povrchových úprav, aj keď existujú viac ako sto rokov, nie sú minulosťou, ale používajú sa naďalej, pokiaľ sa nezmenili materiály a technológie. Ale spolu s nimi sú žiadané aj najnovšie metódy, pretože sú vždy zaujímavé, pretože vám umožňujú zariadiť si bývanie podľa vlastnej predstavy a realizovať najtrúfalejšie nápady. Dôležitú úlohu pri výbere zohráva rozpočet, ktorý sa plánuje vynaložiť na opravy..

Je potrebné určiť, že prioritou je krása a sofistikovanosť, spoľahlivosť a kvalita, trvanlivosť a jednoduchosť inštalácie.

Všetky existujúce možnosti sú nespočetné. Medzi hlavné však patria:

 • bielenie a maľovanie;
 • omietkové a štukové štruktúry;
 • dekoratívna omietka;
 • napínacie a zavesené plátna;
 • drevené a sadrokartónové konštrukcie;
 • tapeta – tekutá, vinyl, papier;
 • dlažba – keramická a penová.

Ak porovnáme dokončovacie práce v dome a byte, v prvom prípade je to stále komplikovanejšie, proces výroby a inštalácie stropu je namáhavejší, čo si vyžaduje určité znalosti a zručnosti z hľadiska tepelnej izolácie. Ak neizolujete strechu podľa všetkých pravidiel, budete musieť v zime čeliť mnohým problémom a toto ročné obdobie nie je vôbec vhodné na prácu na chybách a odstraňovaní problémov. A obdobie dažďov nebude fungovať priaznivo na stropoch, ak budú nesprávne nainštalované..

Pomocou špeciálnych materiálov je strecha izolovaná a až potom začne inštalácia stropu. V opačnom prípade sa v zime kvôli nedostatku vhodnej izolácie zhorší nielen strop, ale aj steny..

Hrubý povrch nevyžaduje starostlivé vyrovnanie, ak plánujete nainštalovať zavesenú konštrukciu. Pod ním budú skryté všetky elektrické vodiče..

Potrebné nástroje

Toto je štandardná sada každého majstra, ktorý je zvyknutý robiť všetko v dome vlastnými rukami. Je však lepšie nástroje vopred zrevidovať. Koniec koncov, nepríjemné zdržania v práci kvôli maličkostiam nie sú na nič..

Musíte pripraviť nasledujúce nástroje:

 • niekoľko špachtlí rôznych veľkostí;
 • skrutkovač;
 • vŕtačka;
 • skrutkovače – malé aj veľké;
 • Majster v poriadku;
 • píla;
 • jednoduchá ceruzka;
 • pravítko;
 • guma;
 • úroveň.

Je dobré mať po ruke zápisník s perom. V procese práce sa určite objavia maličkosti, ktoré je lepšie zapísať si, aby vám neunikol ani jeden detail.

Farba alebo bielenie?

Tradičným a najlacnejším spôsobom osvieženia stropu je bielenie. Na to potrebujete iba vápno a predbežné vyrovnanie povrchu.. Ak nábytok nevyberiete z miestnosti, musí byť prikrytý ochranným materiálom.. Dokonca aj pri najjemnejšom bielení je vápno striekané po celom mieste..

  Farba je tiež jednoduchou možnosťou. Ale výber farieb je rozsiahly. Povrch môže byť natretý akoukoľvek farbou alebo dokonca niekoľkými. Napriek množstvu odtieňov však mnohí uprednostňujú tradičný biely povrch. Nudí a nie je možné ho kombinovať s akýmkoľvek dizajnom.

  Pri výbere farby treba mať na pamäti, že svetlé tóny vizuálne zvyšujú výšku stropov a tmavé ich naopak znižujú..

  Omietka a mozaika

  Niektorí ľudia používajú na dekoráciu sadrové panely. Ich biela farba je vhodná pre tých, ktorí uprednostňujú úsporné opatrenia a klasiku, a pre tých, ktorí milujú jasné farby. Biele stropy môžu byť natreté v akomkoľvek odtieni.

  Skutočne neobmedzený rozsah stelesnenia myšlienok sa však objaví, ak použijete dekoratívnu omietku, ktorá je k dispozícii v rôznych verziách. Marocká, smaltová, benátska omietka sa vyznačuje krásou a jedinečnosťou náterov.

  Pred začatím práce so sadrou musí byť povrch dokonale vyrovnaný, umytý a vysušený. Potom pokryte špeciálnym základným náterom, ktorý nielen zlepší priľnavosť omietky k povrchu stropu, ale tiež ho ochráni pred plesňami a plesňami. To platí najmä vtedy, ak má byť strop inštalovaný v kúpeľni alebo v kuchyni..

  Proces nanášania omietky je namáhavý, nanáša sa na povrch v niekoľkých vrstvách, každá predchádzajúca musí zaschnúť. Dokončením je aplikácia vosku, ktorý dodá povrchu lesk, lesk a udrží povrch dlho v pôvodnej podobe. Môžu byť rôznych typov – vyrobené zo syntetických alebo prírodných zložiek, úplne priehľadné alebo s tienidlom.

  Samotný proces nanášania omietky vyžaduje aspoň minimálnu prípravu a určité znalosti. Preto je lepšie získať prvé skúsenosti na inom nenápadnom povrchu..

  Dizajn stropu je možné doplniť štukovým liatím, mozaikami. Tak je možné vytvárať akcenty. Vzory alebo obrázky sú vyrobené z mozaiky. Pevne drží pomocou bežného lepidla na dlaždice. Mozaika môže byť vyrobená z rôznych materiálov – keramické prvky, farebné sklo, kamene.

  Ak má byť strop vyzdobený v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, odporúča sa použiť vodotesné lepidlo..

  Stretch a falošné stropy

  Vo vidieckom dome sú obzvlášť výhodné napínané stropy a sadrokartónové konštrukcie. Pod stropmi budú skryté elektrické rozvody a vetracie drôty.

  Na stavbu stropu zo sadrokartónu sa najskôr spevní kovová rámová základňa a potom sa oplášti sadrokartónovými doskami. Potom je možné na tento strop naniesť farbu, sadru alebo tapetu..

  Stretch stropy majú rôzne textúry a odtiene. Viacúrovňové môže kombinovať rôzne farby a textúry. Pri navrhovaní takýchto stropov hrá dôležitú úlohu osvetlenie. Môžete použiť krásne lustre, lampáše, reflektory. To všetko je vhodné pre vysoké stropy. Nízke by nemali byť preťažené nepotrebnými prvkami.

  Tapety nestrácajú na aktuálnosti

  Napriek obrovskému výberu materiálov na stropy, ktoré ponúkajú železiarstvá, tapety svoje využitie tiež nachádzajú. A to nie je prekvapujúce, pretože pri súčasnej odrode si môžete vybrať tapety rôznych farieb, so zaujímavými vzormi a neobvyklou textúrou. Existujú aj tekuté a fotografické tapety. A každý typ je ľahko prilepený k stropu vďaka špeciálnemu lepidlu.

  Lepenie tapiet na strop je samozrejme ťažšie ako na steny. Ak však zapojíte asistenta, úlohu je možné dokončiť oveľa rýchlejšie. Tapeta umožňuje zamerať sa na rôzne oblasti, ak si vyberiete rôzne vzory a odtiene.

  Pred tapetovaním potrebuje strop dobrý základný náter, takže náter bude trvať dlhšie, a tým sa zníži riziko neskoršieho odlupovania plechov..

  Drevené konštrukcie

  Drevené obklady sú stále obľúbenejšie a nielen pri výzdobe stropov, domy sú čoraz častejšie postavené z dreva a nemusia sa nevyhnutne nachádzať v obci. Tento ekologický a energeticky šetrný materiál priťahuje mnohých. Strop opláštený drevom umožňuje vytvárať veľmi štýlové riešenia, najmä preto, že drevo je kombinované s mnohými materiálmi.

  Strop je opláštený šindľom, preglejkou, vyrobený z lamiel, ozdobných trámov. Všetky tieto materiály vytvoria atmosféru pohodlia a tepla, a ak si dôkladne premyslíte myšlienku interiéru, môžete vytvoriť veľmi zaujímavý dizajn. Takéto stropy vyzerajú dobre pri zdobení rustikálneho štýlu, krajiny, Provence, podkrovia.

  Bez ohľadu na to, ktorá drevená konštrukcia je zvolená, všetky jej časti musia byť natreté základným náterom a nakoniec ošetrené lakom. Základný náter ochráni drevo pred vlhkosťou a hmyzom. A vďaka laku strom získa nielen dodatočnú ochranu, ale aj kompletný krásny vzhľad..

  Inštalácia panelového stropu v dome, ktorý sa používa na podkrovné a medzipodlažné podlahy, je potom ošetrený omietkou.

  Kombinovaný strop je možné vyrobiť pomocou drevených, kovových a sadrokartónových konštrukcií, napínacích prvkov. Exkluzívna možnosť – vytváranie obrazov na drevenom strope alebo dokončovanie niektorých oblastí maľbou.

  Penové a keramické dlaždice

  Prvá možnosť je pomerne ľahko implementovateľná. Polystyrénové dlaždice je možné ľahko prilepiť na strop bežným lepidlom za predpokladu, že je strop dobre pripravený a bez starých náterov, vápna alebo tapiet. Dlaždica má širokú škálu vzorov. Strop bude pôsobiť čisto a upravene.

  Táto možnosť je považovaná za jednu z najviac rozpočtových a je vhodná pre tých, ktorí potrebujú rýchlo aktualizovať strop. Prilepenie takejto dlaždice nebude trvať dlho..

  Časovo náročnejšou možnosťou sú keramické dlaždice. Strop by mal byť dokonale plochý, predbežne ošetrený základným náterom. K výberu lepidla musíte starostlivo pristupovať. Keramické dlaždice – materiál je dosť ťažký a mal by byť dobre pripevnený k povrchu.

  Keramické dlaždice na strope sú najčastejšie umiestnené v kúpeľni a v kuchyni. Preto musíte myslieť aj na to, že základný náter a lepidlo by mali obsahovať antiseptikum, ktoré ochráni pred vysokou vlhkosťou a zabráni vzniku plesní. Paleta farieb, rozmanitosť vzorov na dlaždiciach a jej štruktúra neobmedzujú výber najzaujímavejších riešení.

  Izolácia a vetranie

  Nuance inštalácie stropov v súkromnom dome sú také, že nemôžete robiť bez izolácie a vetrania.

  Predtým, ako budete pokračovať v dekoratívnej časti stropného dizajnu, musíte premýšľať o tom, čo sa plánuje izolovať – ​​penou alebo sklolaminátom, expandovanou hlinkou alebo minerálnou vlnou..

  Ďalším bodom, ktorý by ste nemali prehliadať, je inštalácia vetrania. Jeho dobrá práca tiež zaisťuje bezpečnosť stropov, čím zabraňuje hromadeniu vlhkosti v priestoroch.

  Ktorá možnosť je lepšia?

  Pri výbere materiálu pre budúci strop by sa mal vziať do úvahy účel miestnosti.

  Ak je to kúpeľňa alebo kuchyňa, potom sú vhodnejšie keramické dlaždice alebo napínané stropy. Obe možnosti, so správnou inštaláciou, sa dokonale vyrovnajú s prebytočnou vlhkosťou. Je vhodné ich umyť gélovými výrobkami. Obe sú krásne a praktické zároveň. V týchto miestnostiach môžete, samozrejme, použiť aj dekoratívnu omietku na strop, ak ju prekryjete špeciálnym vodoodpudivým voskom. Ale ak je niektorý prvok poškodený, nebude možné obnoviť rovnakú farbu..

  Drevené stropy, či už samotné alebo v kombinácii s inými materiálmi, sa perfektne hodia do každej miestnosti. Ozdobia podkrovnú podlahu a pomôžu pri vytváraní zaujímavého dizajnu..

  Ak je ich inštalácia plánovaná v kúpeľni, bude ich potrebné najskôr spracovať v niekoľkých vrstvách rôznymi špeciálnymi zlúčeninami a počas prevádzky sa spracovanie periodicky opakuje..

  Stropy vo vidieckom dome, kde žijú výlučne v lete a nepoužívajú sa v zime, sa najlepšie dokončia plastovým alebo vinylovým filmom. Sú odolné voči extrémnym teplotám. Ak je strop drevený, po starostlivom ochrannom ošetrení naň môžete spevniť sadrokartónovú konštrukciu. Na letné chaty môžete použiť obvyklé bielenie, maľovanie, vkladanie lacných tapiet.

  Napínacie štruktúry sú všestranné. S ich pomocou môžete vyzdobiť kúpeľňu, kúpeľňu, jedáleň, kanceláriu, detskú obývačku a dokonca aj verandu..

  V dome je ešte jedna izba, ktorá tiež potrebuje rekonštrukciu. Jedná sa o kotolňu. Práve tu sa nachádza dôležité vybavenie, vďaka ktorému je dom teplý, ľahký a vždy je tu voda – studená a horúca. Tu by mal vládnuť poriadok, ale strop môže byť najjednoduchší. Stačí to len vybieliť. Všetka komunikácia smeruje hore, prístup ku ktorému by mal byť vždy.

  Preto musí byť strop nainštalovaný tak, aby ste v prípade potreby mohli odstrániť časť konštrukcie a dostať sa k rúram.

  Železiarstvá ponúkajú širokú škálu materiálov na zdobenie stropov a každý z nich má svoje výhody a nevýhody a ktorý z nich si vyberiete, závisí od miestnosti, v ktorej sa bude používať, a od štýlu, v ktorom sa plánuje vytvorenie..

  Informácie o tom, ako vytvoriť strop v dome, nájdete v nasledujúcom videu..