Oprava

Nevodné škvrny: vlastnosti a použitie

Moridlo je špeciálna kompozícia na spracovanie dreva. Zmes chráni povrch pred negatívnym vplyvom environmentálnych faktorov a zdôrazňuje prirodzenú textúru dreva. Zmes sa vyrába vo vode rozpustnej forme, ako aj na nevodnom základe.

Hlavné charakteristiky

Nevodné lazúry, podobne ako zmesi na vodnej báze, sú určené na úpravu dreva, aby povrch získal určitý odtieň a chránil ho pred hnilobou, mikroorganizmami a poveternostnými vplyvmi. Nevodná kompozícia sa vyznačuje vynikajúcimi vlastnosťami odpudzujúcimi vlhkosť. Takéto zmesi nemožno riediť vodou. na rozdiel od kvapalín rozpustných vo vode. Pri spracovaní dreva zmes preniká do vlákien materiálu a na rozdiel od vo vode rozpustných zlúčenín nevedie k napučaniu dreva. Keď kvapalina zaschne, na povrchu sa vytvorí film chrániaci pred vlhkosťou.

Škvrna, ktorá nie je vodou, sa nevymyje vodou a povrch ošetrený takouto kompozíciou nepotrebuje ďalší lak.

Nevýhodou niektorých typov nevodných formulácií je nepríjemný zápach. Napriek tomu, že zápach zmizne pomerne rýchlo, práca by sa mala vykonávať na dobre vetranom mieste po nasadení respirátora.

Malo by sa tiež pamätať na to, že nevodné škvrny sú dosť lepkavé. Ak sa na povrchu usadí prach predtým, ako roztok zaschne, bude celkom problematické ho odstrániť..

Práca s nevodnými formuláciami vyžaduje osobitnú starostlivosť. V dôsledku neopatrnej aplikácie roztoku sa na povrchu vytvárajú kvapky a šmuhy. Takéto chyby je potrebné ihneď odstrániť, inak bude po vysušení mimoriadne ťažké to urobiť..

Názory

Zloženie nevodných škvŕn môže zahŕňať rôzne zložky, ktoré ovplyvnia technické vlastnosti zmesi..

Existuje niekoľko typov nevodných roztokov..

  • Na báze alkoholu. Takéto riešenie sa vyznačuje vysokou rýchlosťou sušenia (tridsať minút). Odporúča sa pracovať s alkoholovými škvrnami pomocou rozprašovača farby, pretože pri nanášaní štetcom alebo valčekom môžu na povrchu zostať pruhy a škvrny.
  • Olejová škvrna ideálny na dekoratívne dokončovanie drevených výrobkov. Zmes je k dispozícii v širokej škále farieb a ľahko sa nanáša na povrch bez zanechávania škvŕn a pruhov.
  • Vosková škvrna dokonale maskuje drobné chyby vo forme nerovnomernej farby dreva. Nevýhodou tejto kompozície je citlivosť nanesenej vrstvy lazúry na škrabance a iné mechanické namáhanie..

Farebné spektrum

Nevodné škvrny je možné vyrábať v priehľadných aj farebných prevedeniach. Priehľadné zmesi nezafarbujú povrch a používajú sa na zdôraznenie textúry dreva, ako aj ochranného prostriedku. Pomocou farebných zmesí môžete drevu dodať neobvyklé odtiene, ktoré tiež umožňuje napodobniť povrch drahých drevín, napríklad dub, eben, wenge.

Je potrebné poznamenať, že nevodné lazúry sa vyrábajú nielen vo farebnom rozsahu, ktorý zodpovedá odtieňom prírodného dreva. Vyrábame aj roztoky neštandardných svetlých farieb alebo špeciálne zmesi na bielenie dreva pred ďalším spracovaním..

Pri výbere správneho odtieňa je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že farba rovnakého roztoku na rôznych druhoch dreva sa môže líšiť. Je to spôsobené niektorými rozdielmi v štruktúre rôznych typov stromov..

Pred zafarbením celého povrchu sa odporúča otestovať kompozíciu na nenápadnej ploche výrobku..

Výrobcovia

Na vytvorenie spoľahlivého ochranného náteru dreva je potrebné používať iba vysokokvalitné nevodné lazúry. Pred kúpou riešenia sa odporúča preštudovať si informácie o hlavných výrobcoch a prečítať si recenzie na ich výrobky..

“Novbytkhim”

Ruská spoločnosť Novbytkhim sa špecializuje na výrobu stavebných materiálov a chemikálií pre domácnosť. V súčasnej dobe sortiment spoločnosti obsahuje viac ako šesťdesiat položiek tovaru. Na základe podniku bolo zavedené chemicko-technologické a výskumné laboratórium, kde sa testujú hotové výrobky a vyvíjajú sa nové materiály..

Škvrna „Novbytkhim“, ktorá nie je vodná, je vhodná na vnútorné i vonkajšie použitie. Zmes je vyrobená na báze organických rozpúšťadiel a syntetických živíc. Drevo ošetrené takýmto zložením nenapučiava, ľahko sa leští a nepotrebuje ďalšie lakovanie.

Recenzie zákazníkov na tento produkt sú väčšinou pozitívne..

Rozlišujú sa nasledujúce výhody kompozície:

  • vytvára na povrchu povlak odolný voči vlhkosti;
  • nezvyšuje hromadu dreva;
  • nízke náklady;
  • široká škála farieb, od svetlých odtieňov (citrón, javor) po tmavšie odtiene (mokka, orech a eben).

Medzi nedostatky patrí ostrý nepríjemný zápach zmesi a príliš rýchle schnutie, čo spôsobuje určité nepríjemnosti pri aplikácii kompozície.

“Kontinentálny”

Continental je relatívne mladá ruská spoločnosť vyrábajúca farby a laky, ktorá si už získala popularitu na trhu stavebných materiálov. Všetky výrobky spoločnosti sú certifikované a zodpovedajú medzinárodným štandardom kvality.

Kontinentálne moridlo bez vody sa vyrába pod značkou Krafor. Zmes sa používa na dodanie dreva určitého odtieňa a na ochranu materiálu z negatívneho vplyvu rôznych environmentálnych faktorov.

Drevené konštrukcie ošetrené takýmto zložením je možné prevádzkovať vo vnútri aj mimo priestorov..

Kupujúci berú na vedomie dobrú kvalitu nevodných škvŕn Krafor, napriek tomu, že náklady na tento výrobok sú nízke.. Riešenie vám umožňuje vytvoriť rovnomerný lesklý povrch. K nevýhodám zmesi patrí vysoká spotreba na meter štvorcový povrchu..

Ďalšie informácie o typoch škvŕn a oblastiach použitia nájdete v nasledujúcom videu..