Oprava

Polyuretánové tmely: vlastnosti a aplikácie

Polyuretánové tmely: vlastnosti a aplikácie

Polyuretánové tmely sú v mnohých priemyselných odvetviach veľmi žiadané. Zmesi majú vysokú kvalitu, spoľahlivú priľnavosť a dlhú životnosť. Vlastnosti a použitie tohto tmelu z neho robia najlepšiu voľbu pre opracovávanie škár na rôznych povrchoch..

Čo to je?

Tmel na báze polyuretánu patrí do kategórie viskóznych polymérnych prvkov, ktorých výroba sa vykonáva pomocou elastomérov syntetického pôvodu. Polyuretánové tmely sú považované za novú technológiu. Môžu zaručiť vysokokvalitnú a spoľahlivú úroveň hydroizolácie spojov a vyrovnať sa s najzraniteľnejšími miestami na streche..

Materiál sa často používa na interakciu s podperami na strechách, údoliach, jednotlivých listoch a ďalších komponentoch, ktoré sa týkajú kotviacich bodov.

Až do polovice minulého storočia sa korok alebo guma používali na zaistenie tesnosti rôznych typov spojov, ako aj na utesnenie švov.. Považovali sa za drahý materiál, ktorý bolo ťažké nahradiť. Inžinieri nenašli podobné lepidlo, ktoré by bolo možné vyrábať v neobmedzenom obehu s využitím dostupných a nevyčerpateľných zdrojov..

USA boli prvým štátom, ktorý experimentoval so syntézou polyamidov. Nemeckí vedci sa však s touto úlohou dokázali vyrovnať. Kombináciou polyolov s určitými diizokyanátmi vytvorili polyuretánový elastomér. Výsledkom ich experimentov boli polyuretány, ktoré sú známe po celom svete..

Vlastnosti a vlastnosti

Polyuretánové tmely sa často používajú na lepenie tehlových, kovových, betónových a plastových výrobkov. Počas aplikácie výrobok pôsobí ako tmel a lepidlo. Keď polyuretán stvrdne, prvky k sebe dobre priľnú. Polyuretán je odolný voči vlhkosti, korózii a vibráciám. Vysoká úroveň vlhkosti má vplyv na zlepšenie vlastností polyuretánu.

Zloženie tmelu tvorí jednu hlavnú látku, ktorou je polyuretán, ktorého štruktúra obsahuje jednu zložku. Existujú však aj výrobky z polyuretánu, ktorých štruktúru tvoria dve zložky. Vyznačujú sa zlepšenými tesniacimi vlastnosťami. Index pružnosti je 99,9%. Ak materiál porovnáme so stavebnou penou, technické vlastnosti oboch látok budú rovnaké..

Polyuretánové tmely sú podobné pene na inštaláciu počas polymerizácie, pretože látka stvrdne a niekoľko sekúnd po umiestnení na povrch nadobudne pevnú formu. Prítomnosť veľkého množstva vlhkosti umožňuje zmesi polymerizovať.

Pri použití je potrebné mať na pamäti, že tmel rýchlo tvrdne, preto by mal byť nanášaný opatrne.

Tmel skladujte na chladnom mieste. Ak sú k dispozícii normálne podmienky, zmes sa môže skladovať v otvorenej skúmavke asi 10 mesiacov. Predaj výrobku sa vykonáva v skúmavkách s hmotnosťou 600 ml, 750 ml, vo vedrách, kovových kazetách. Pri nákupe by ste sa mali uistiť, že výrobok má osvedčenie o zhode.

Pozitívne vlastnosti polyuretánového tmelu:

 • index maximálnej elasticity;
 • vysoko kvalitná úroveň priľnavosti k povrchom z kovu, tehál, betónu, plastu, keramiky;
 • vysoký stupeň samolepenia;
 • prevádzková polymerizácia;
 • odolnosť proti vlhkosti;
 • tmel je možné použiť pri teplote -50 stupňov;
 • Tvrdosť Shore A je 15-50 jednotiek;
 • vysoká pevnosť v ťahu;

 • odolnosť voči vibráciám;
 • odolnosť voči chemikáliám;
 • materiál môže byť natretý;
 • hustota tmelu je 1200-1500 kg / cu. meter;
 • odolnosť voči UV žiareniu;
 • materiál sa nezmršťuje;
 • výrobok neobsahuje žiadne toxické zložky;
 • dlhá životnosť.

Medzi negatívne vlastnosti je možné uviesť ich nestabilitu voči teplotám nad 100 stupňov..

Názory

Polyuretánové tmely sú rozdelené do dvoch kategórií, na jednozložkovú a na dvojzložkovú.

Jednozložkový polyuretánový tmel

Takéto výrobky patria medzi materiály vo forme pasty. Hlavnou zložkou je formopolymér polyuretánového typu. Takéto lepidlá sa vyznačujú zvýšenou priľnavosťou k rôznym stavebným materiálom. Vykazuje dobrú priľnavosť na sklenené a keramické povrchy. Po nanesení jednozložkového tmelu na povrch začne tuhnúť v dôsledku kontaktu s vlhkosťou vo vzduchu..

Jednosložkové výrobky sa ľahko používajú, pretože tento steh nevyžaduje miešanie zložiek. Z tohto dôvodu budú švy vysoko kvalitné..

Tesniace materiály sa aktívne používajú pri opravách a stavbe, ako aj na zaistenie tesnosti nasledujúcich prvkov:

 • rôzne stavby v stavebníctve;
 • strešné spoje;
 • karoséria vozidla;
 • na sklo do auta.

  Polyuretánové tmely sa často nazývajú sklenené tmely, pretože sú žiadané pri lepení automobilového skla počas inštalácie dekoratívnych častí zo sklenených vlákien. Jednosložkové kompozície sú vhodné pre sklo s kovom. Vzhľadom na skutočnosť, že materiál je vodotesný, oblasť jeho použitia sa zvyšuje.

  Výrobok je možné použiť na podklady, ktoré sú vystavené vysokým teplotám a vibráciám. Jednoduché použitie spočíva v tom, že penové tesniace materiály pre dávkovače sú umiestnené vo vhodnej trubici. Penové lepidlo sa rýchlo nanáša na rôzne spoje a tvrdne.

  Žiadaný je vysokomodulový tmel na báze polyuretánu s vysokou kvalitou.

  Jednosložkové tmely majú jednu nevýhodu, ktorou je, že ich nemožno použiť v zimnom období, keď teplomer klesne pod 10 stupňov..

  Je to spôsobené niekoľkými faktormi.

  • Znížením teplotného režimu sa pozoruje zníženie úrovne vlhkosti. To vedie k tomu, že rýchlosť polymerizácie činidla je výrazne znížená..
  • V dôsledku predĺženej doby tvrdnutia tekutý tmel stratí svoje elastické vlastnosti spolu s priľnavosťou a tvrdosťou..
  • Pri negatívnej teplote sa viskozita zmesi zvyšuje, takže použitie tmelu je náročné.

  Dvojzložkové tmely

  Balenie s takýmto výrobkom obsahuje dva prvky, ktoré sú v oddelených baleniach:

  • pasta s polyolmi;
  • tužidlo.

  Kým sa ingrediencie zmiešajú, môžu byť dlho skladované, pretože neprichádzajú do styku s prostredím..

   Hlavnou výhodou dvojzložkových výrobkov je, že pri negatívnych teplotách nestrácajú svoje vlastnosti.. Je to spôsobené tým, že počas polymerizácie nepotrebujú vlhkosť obsiahnutú vo vzduchu. Zloženie zmesi poskytuje silný, elastický a trvanlivý šev.

   Medzi nevýhody patria nasledujúce vlastnosti:

   • na miešanie komponentov je potrebný ďalší čas, čo vedie k predĺženiu doby práce;
   • kvalita švov závisí od správneho výberu pomerov zložiek počas miešania;
   • výsledná lepiaca zmes sa má použiť bezprostredne po zmiešaní.

   Ak porovnáme zmesi s dvoma zložkami s tmelmi, ktorých štruktúra pozostáva z jednej látky, môžeme dospieť k záveru, že pre domáce použitie je najlepšie kúpiť tmely na základe jednej zložky.

   V stavebníctve sa bežne používajú špeciálne polyuretánové tmely, ktoré sú zamerané na prácu s betónovými povrchmi. Zvláštnosťou týchto výrobkov je, že v kompozícii nie sú žiadne rozpúšťadlá. Široký dopyt je spôsobený pohodlnou obsluhou a vysoko kvalitnými švami, ktoré sa vytvoria po aplikácii hermeticky uzavretej zmesi.

   Ak sa potrebujete zbaviť rôznych druhov trhlín a medzier, ktoré sa objavili pri stavbe domu, polyuretánová zmes poskytuje vysoko kvalitnú hydroizoláciu.

   Spotreba

   Polyuretánový tmel je z hľadiska spotreby ekonomický. Napríklad, ak potrebujete spracovať šev s hĺbkou 10 mm, musíte použiť asi 100 ml produktu na 1 m tohto švu..

   Farba

   Farebné riešenie tmelov sa môže líšiť. Niektorí používatelia sa rozhodli pre priehľadný tmel, ktorý je na povrchoch neviditeľný. V predaji je však farebný materiál, ktorý je vhodný na povrchy rôznych farieb. Bežné sú čierne, sivé, biele a dokonca hnedé tmely. Nevyčnievajú zo všeobecnej farebnej schémy ošetreného povrchu a nepokazia vzhľad predmetu..

   Bezfarebný tmel je považovaný za najlepšiu voľbu pre sklenené aplikácie. Na výrobkoch je neviditeľný a zaisťuje neviditeľnosť švu.

   Aplikácia

   Tesniace hmoty na báze polyuretánu sú známe mnohými pozitívnymi vlastnosťami, takže ich oblasť použitia je rozmanitá. Takýto materiál je schopný vyrovnať sa s medzipanelovými spojmi a zabezpečiť správnu kvalitu dilatačných škár. Výrobky môžu poskytnúť streche správnu tesnosť, používajú sa na spoje na guľatine a sklenených jednotkách.

   Ako lepidlo je možné použiť polyuretánové tmely, ktorý efektívne zvláda škáry v betónových povrchoch a tiež interaguje so spojmi medzi železobetónovými doskami.

   Pri výbere zmesí na prácu v domácom prostredí sa odporúča pamätať na ich hlavnú kvalitu, ktorou je tvrdosť. Vďaka tomu výrobok odoláva deformačným účinkom a zmršťovaniu..

   Ak stupeň tvrdosti vybranej zmesi dosiahne 15 jednotiek, je dovolené ho zvoliť tak, aby sa eliminovali švy, ktoré sa nachádzajú medzi panelovým materiálom, ako aj na spracovanie rohov a spojov inej povahy. Polyuretánové zmesi sú optimálne pre drevo, tesniace škáry v dreve, spájajúce rôzne plastové diely.

   S indexom tvrdosti 25 jednotiek je tmel relevantný pre interakciu so spojmi, ktoré sú často ovplyvnené vlhkosťou. Takéto výrobky sa často používajú pre kúpeľne, prevodovky, strešné krytiny a iné povrchy..

   Tvrdosť 40 jednotiek umožňuje prevádzkovať zmes ako sklenený tmel. Môže sa však použiť aj na betónové podlahy. Materiál je schopný vyrovnať sa s tesnením dilatačných škár, ktoré sú prítomné v železobetónových konštrukciách.

   Na kovoobrábanie je možné použiť polyuretánové tmely, ktoré majú index tvrdosti až 50 jednotiek. Indikátor najvyššej tvrdosti dosahuje 60 jednotiek. Podobné výrobky sa používajú na karosériu a stavbu lodí..

   Tmely tohto druhu sú žiadané v rôznych priemyselných odvetviach..

   • Práca s okennými a dverovými konštrukciami, spracovanie medzipanelových spojov na fasáde budovy. Keď je obal so zmesou otvorený, zmes sa musí ihneď použiť. Mal by sa aplikovať na samotný šev, pričom sa dodržiava hrúbka aplikácie, ktorej maximálna veľkosť je 0,5 cm. Vďaka tomuto prístupu môžete získať tesné spojenie a ušetriť na spotrebnom materiáli.
   • Na výrobky z prírodného kameňa sa často používajú polyuretánové tmely. Vďaka takýmto zmesiam je možné získať šev, ktorý je pre ľudské oko takmer neviditeľný. Produkty sú k dispozícii v rôznych farbách, takže si môžete vybrať odtieň, ktorý sa čo najviac blíži farbe povrchu. Silikónové tmely nie sú vhodné na prácu s kameňom, pretože negatívne ovplyvňujú farbu a štruktúru kameňa. Polyuretánové zmesi sú v tomto prípade najlepším riešením..

   • V oblastiach so zvýšenými vibráciami by sa mal použiť tmel na báze polyuretánu. Voľba je založená na odolnosti voči deformácii a zmršťovaniu. Zmes sa používa v automobilovom priemysle pri práci so švami kovových povrchov. Materiál poskytuje rýchle schnutie a požadovanú úroveň pevnosti.
   • A také zmesi sa používajú na prácu so švami, ktoré sú ovplyvnené vysokými alebo nízkymi teplotnými podmienkami. Vysoký dopyt vďaka dobrej elasticite, prepichnutiu, odolnosti voči deštrukcii a oderu.
   • Polyuretánová zmes je najlepší strešný tmel. A tiež ho možno použiť na odstránenie švov pri usporiadaní nádrže alebo fontány. Po spracovaní sa polyuretán vyznačuje vysokou pevnosťou a odolnosťou voči vlhkosti.

   Výrobcovia

   Tmely na báze polyuretánu vyrába mnoho značiek, medzi ktorými sú žiadaní traja výrobcovia.

   Kupujúci vyzdvihujú spoločnosť “Rastro”, ktorá 20 rokov vyrába stavebné materiály. Špecializácia značky: výroba materiálov pre stavby, rekonštrukčné práce, hydroizolácia. V Petrohrade bol založený podnik a v súčasnosti má spoločnosť pobočky a sklady v rôznych mestách na území Ruskej federácie..

   Pri výrobe výrobkov používa výrobca iba vysokokvalitné materiály a nové technológie. Z tohto dôvodu si väčšina kupujúcich vyberá práve túto značku..

   „Rastro“ vyrába tmel na báze polyuretánu Izhora. Zmes patrí do kategórie dvojzložkových a vyznačuje sa spoľahlivým utesnením škár, prasklín v spojoch a prednej časti. Výrobok sa vyznačuje vysokou úrovňou elasticity a spoľahlivou priľnavosťou k základni. Výroba sa vykonáva v bielych a sivých farbách, pri objednávke však môžete zadať požadovaný odtieň a získať požadovanú možnosť.

   Polyuretánový tmel je široko používaný “Sazilast”. Pod touto obchodnou značkou sa vyrába celý rad zmesí pozostávajúcich z jednej alebo dvoch zložiek, ktoré sa používajú v rôznych priemyselných odvetviach..

   “Sazilast” sa môže používať v nepriaznivých podmienkach, medzi ktoré patria extrémne teploty, konštantná vlhkosť a vystavenie chemikáliám. Tmely je možné použiť na vonkajšie práce (pri oprave fasády, strechy), ako aj na prácu so základmi a cestami. Certifikát zhody zaručuje vysokú kvalitu výrobkov.

   Momentové tmely vyrába spoločnosť Herment. Výrobca sa zaoberá výrobou nielen polyuretánových zmesí, ale aj iných typov tmelov. Táto značka je medzi spotrebiteľmi veľmi žiadaná, pretože výrobca dbá na vysokú kvalitu výrobkov a zaoberá sa kontrolou kvality.

   Moment sa vyznačuje dlhou životnosťou, odolnosťou voči chemikáliám a iným nepriaznivým faktorom. Ale tiež zmesi vykazujú vysokú elasticitu, majú dobrú priľnavosť k rôznym povrchom. Výrobca poskytuje na svoje výrobky certifikát kvality.

   Návod na aplikáciu

   Pretože základná časť suroviny je spôsobená použitím iba jednej hlavnej zložky a v jej štruktúre nie sú žiadne rôzne druhy rozpúšťadiel, uvoľňovanie tmelu sa vykonáva vo fóliových rúrkach, kovových kazetách a vedierkach. Zmes sa nanáša pomocou špeciálnych nástrojov nazývaných pištole.

   V predaji sú tri typy striekacích pištolí.

   • Mechanické pištole. Sú vyrobené pre súkromné ​​stavebné práce, pretože sa dokážu vyrovnať len s malým počtom úloh..
   • Pneumatické pištole. Tento nástroj je zameraný na stredne veľké práce a často ho kupujú profesionálni stavitelia.
   • Zbraň je vybavená nabíjateľnou batériou. Takýto nástroj sa používa pri stavbe výškových budov..

   Pred prácou musíte na vybranú pištoľ nasadiť špeciálnu trysku, odstrihnúť šev na požadovanú dĺžku. Aby tmel účinne spojil povrchy, je potrebné dbať na to, aby veľkosť priemeru zmesi bola dvojnásobkom hĺbky samotného švu, na ktorý sa zmes nanesie..

   Pred použitím tmelu budete musieť vykonať prípravné opatrenia: z ošetreného povrchu musíte odstrániť všetky usadeniny prachu, farby a rôzne olejové materiály. Majstri neodporúčajú používať tmel vonku, keď vonku prší a počas iných atmosférických zrážok. Ak je na základni hrdza, musí byť odstránená brúskou alebo brúsnym papierom. Vďaka takýmto akciám je možné niekoľkokrát zvýšiť mieru adhézie..

   Medzipanelové alebo medziblokové švy je potrebné vopred izolovať. Akciu je možné vykonať pomocou stavebnej peny na inštaláciu alebo použitím expandovaného polyetylénu. Na izolačný materiál sa odporúča naniesť tmel. Na to musíte použiť ručne ovládané pneumatické pištole alebo špachtle. Zmes by sa mala meraným spôsobom rozotrieť po povrchu. Nie sú povolené žiadne prázdnoty ani prestávky.

   Na vyrovnanie použitého materiálu budete potrebovať spojenie ocele alebo dreva. Základňa by mala mať tvar písmena L. Tmel celkom rýchlo schne, ale tri hodiny po aplikácii sa zmení na zmes odolnú voči negatívnym teplotám, vlhkosti a vplyvu atmosférických zrážok. Do tejto chvíle by nemal byť tmel vystavený takým dráždivým látkam..

   Potom sa rozpustí a zriedi?

   Nie každý používateľ môže jemne naniesť tmel na báze polyuretánu na švy alebo spoje. Pretože výrobok veľmi rýchlo tvrdne, mnoho ľudí hľadá informácie o tom, ako vydrhnúť tmel na báze polyuretánu a zmäkčiť zmes..

   Jednosložkové a dvojzložkové zmesi je možné odstrániť alkalickými materiálmi. Malo by sa však pamätať na to, že s čistením by ste mali začať okamžite. V opačnom prípade nebude fungovať odstránenie prebytočných častíc hmoty..

   Niektorí výrobcovia vyrábajú špeciálne prípravky na odstraňovanie polyuretánových tmelov. AcesolvePUN je žiadaný. Osvedčil sa pri čistení mixéra (špeciálny miešací stroj), hadíc a pištole. Výrobok je schopný vyrovnať sa s nevytvrdenými časťami tmelu.

   Vytvrdnutý tmel nebude odstránený. Použitie rozpúšťadiel spôsobí napučanie zmesi.

   Ďalšie informácie o použití polyuretánových tmelov nájdete v nasledujúcom videu..