Oprava

Proces inštalácie stropného regálu

Proces inštalácie stropného regálu

Lamelový strop zaujíma osobitné miesto v modernom interiéri bývania, pretože umožňuje nielen vytvoriť originálny dizajn, ale skryje aj všetky chyby nosných povrchov. Na rozdiel od iných kĺbových systémov môžu byť tieto konštrukcie inštalované aj v miestnostiach s vysokou vlhkosťou.

Vďaka obrovskému výberu farieb a textúr sú tieto stropy vhodné pre akýkoľvek štýl dekorácie miestnosti. Vyznačujú sa vynikajúcimi výkonnostnými vlastnosťami a ľahko sa montujú, takže inštalačné práce je možné vykonať nezávisle bez pomoci majstrov..

Zvláštnosti

Lamelový strop je moderný typ stropnej konštrukcie, ktorý pozostáva z rámového systému oplášteného ozdobnými panelmi. Dokončovací materiál je zvyčajne vyrobený z hliníka (hrúbka 0,3-0,6 mm), ale existujú aj lamely z plastu a ocele. Aby výrobcovia získali estetickejší vzhľad, panely panely často lakujú..

Inštalácia lamelového stropu závisí od veľkosti lamiel, pretože môžu mať rôzne dĺžky: od 50 do 200 mm. Preto pred začatím inštalačných prác musíte urobiť presný výpočet materiálu..

Aby sa správne vypočítal počet koľajníc, zmeria sa povrch stropu, určí sa jeho plocha a až potom sa vyberú panely požadovanej dĺžky..

Stojí za zmienku, že lamelový strop je oveľa silnejší ako tradičné štruktúry z PVC, ale vyzerá masívnejšie a môže korodovať..

Rám systému je zostavený zo soklových líšt, závesov a nosných profilov, ktoré sú vybavené špeciálnymi drážkami. Vešiaky je možné použiť s lúčmi aj s pružinami. Pokiaľ ide o soklové lišty, majú tvar U a sú navrhnuté tak, aby skryli okraje lamiel a dodali stropu krásny vzhľad..

Závesné regálové systémy majú mnoho pozitívnych vlastností, medzi ktoré patria:

 • praktickosť a trvanlivosť;
 • široká škála návrhov;
 • odolnosť proti vlhkosti;
 • jednoduchosť inštalácie;
 • nízka hmotnosť;
 • široký rozsah pôsobnosti;
 • ľahká starostlivosť.

Preto inštaláciou takýchto stropov v interiéri môžete nielen zaujímavo vyzdobiť interiér, ale tiež mnoho rokov nemyslieť na novú renováciu..

Názory

Dnes výrobcovia vyrábajú lamelové panely s rôznymi ozdobnými prvkami, pričom na to používajú najmodernejšie technológie. Vďaka tomu je materiál vysoko kvalitný a môže získať pôvodnú farbu a textúru. Predná strana lamiel je reliéfna a hladká; potiahnuté matným alebo lesklým lakom.

Takéto stropy sú v závislosti od konštrukčných prvkov rozdelené do dvoch typov:

 • Pokryté. Inštalácia koľajníc sa vykonáva tak, aby medzery medzi nimi zostali otvorené. Na konci cieľa sú ozdobené špeciálnymi vložkami..
 • Zatvorené. Inštalácia panelov týmto spôsobom je monolitický povrch, ktorý nevyžaduje dodatočnú výzdobu.

Okrem toho sa reiki môže líšiť vo forme:

 • “Taliansky”. Ich rohy sú zaoblené..
 • “Nemecký”. Panely sa vyrábajú s prísnymi priamočiarymi obrysmi.
 • Dizajnér. Takýto dokončovací materiál je vyrobený na zákazku a môže byť reprezentovaný komplexnými geometrickými tvarmi. Preto je strop originálny a neobvyklý. Do interiéru sa často vyberajú lamely vo forme písmen S, V alebo P..

Pretože sa na inštaláciu používa neštandardný profil, proces inštalácie systému sa považuje za náročný.

Pri výbere správneho typu lamiel by ste mali vziať do úvahy nielen ich krásu, osobné preferencie, ale aj funkčný účel miestnosti, úroveň osvetlenia..

Závesné panely sú vyrobené z rôznych materiálov, ktoré je možné kombinovať s akýmikoľvek detailmi dizajnu. Lamely sa zvyčajne vyrábajú z hliníka, ocele a plastu.

 • Lamelový hliníkový strop je najobľúbenejšou možnosťou v interiéri. Má veľa výhod, pretože obsahuje všetky pozitívne vlastnosti plastu a kovu. Hliník dobre odoláva teplotným poklesom a vlhkosti. Je ľahký, odolný a tiež odolný voči korózii. Materiál tiež nepodporuje proces spaľovania a nie je horľavý..

Hliníkové konštrukcie vyzerajú skvele v dizajne kuchýň a kúpeľní.

 • Závesné systémy oceľového typu, spravidla sa používajú na dekoráciu skladov a kancelárií. Oceľ sa vyznačuje vysokou zvukovou izoláciou, je odolná, ale neodoláva vlhkosti a môže hrdzavieť. Preto by mal byť povrch takého kovového stropu dobre ošetrený špeciálnymi zmesami a snažte sa ho neinštalovať v miestnostiach s nestabilnou mikroklímou..

 • Dobre sa osvedčil strop z plastových lamiel., pretože je lacný a nie je nijako horší ako predchádzajúce možnosti (z hľadiska vonkajších charakteristík). Materiál sa nebojí vlhkosti, je však nebezpečný pre požiar a podporuje spaľovanie. Inštalácia plastového stropu preto nie je možná všade. Napríklad v kuchyni (pod vplyvom neustáleho odparovania a vysokej teploty) materiál stráca svoju príťažlivosť a začína slabnúť.

Plast navyše na slnku rýchlo vyhorí..

V predaji sú aj lamely z prírodného dreva. Drevený strop bude samozrejme elegantným doplnkom každého interiéru, ale nákup materiálu a jeho inštalácia budú veľmi drahé. Väčšina majiteľov preto uprednostňuje lacnejšie a praktickejšie druhy materiálu..

Montáž

Inštaláciu zaveseného stropného systému z lamiel je možné vykonať pomocou špecialistov alebo nezávisle. Ak sa má konštrukcia montovať ručne, je potrebné v prvom rade nakresliť návrh budúcej štruktúry, vykonať výpočty a kúpiť všetky komponenty.

Aby majstri nováčikovia urobili všetko správne, musia postupovať podľa podrobných pokynov.

 • V prvej fáze práce v miestnosti, kde sa plánuje inštalácia stropu, by sa mali vykonať opravy a povrch dosiek by mal byť pripravený na opláštenie. Za týmto účelom vyčistite základňu od starého náteru a utesnite veľké trhliny sadrou. Potom musíte zhromaždiť všetok nábytok a veci v miestnosti: môžu byť vyvezené do inej miestnosti alebo prikryté fóliou.
 • V druhej fáze je dôležité určiť miesto inštalácie lustra a žiaroviek..

 • Ďalším krokom v inštalácii bude označenie výšky budúceho stropu. To sa najlepšie vykonáva pomocou laserovej vodováhy. Body sú označené na stene a je z nich nakreslená čiara, pozdĺž ktorej budú nainštalované vodidlá a štartovací profil. Ak sú steny v miestnosti obložené dekoratívnymi dlaždicami, inštalácia konštrukcie by sa mala vykonať s prihliadnutím na jej švy. V opačnom prípade bude zloženie stropu vizuálne zošikmené (dokonca bez ohľadu na to, či sú lamely zostavené horizontálne alebo vertikálne).
 • Potom sa vykoná upevnenie štartovacích profilov. Musia byť narezané na rozmery uvedené v schéme inštalácie. V profiloch sú označené body pre vŕtanie otvorov a miesta pre upevnenie sú zvonka vyvŕtané vrtákom. Podobný postup sa robí pre otvory pre hmoždinky..

Aby sa neporušila celistvosť konštrukcie, profily v rohoch je možné ohýbať alebo rezať pod uhlom 45 stupňov.

 • Potom musíte zostaviť vodiace profily a označiť miesta na upevnenie zavesení. Suspenzie by mali byť namontované tak, aby vzdialenosť medzi traverzami bola 120 cm. V tomto prípade by krok medzi samotnými zaveseniami nemal presiahnuť 60 cm. Vďaka tejto technológii bude konštrukcia pevná a spoľahlivá. Traverzy je možné namontovať na zavesenie pomocou hmoždiniek alebo pomocou špeciálnych upevňovacích prvkov, ktoré sú často súčasťou súpravy..
 • Keď je nosná konštrukcia pripravená, zostáva už len montáž latiek. Nie je to ťažké, pretože každý z panelov má hrebeň, pomocou ktorého sa pásy jednoducho zacvaknú k profilom. Inštaláciu je vhodné vykonať v rukaviciach, aby nedošlo k zafarbeniu alebo poškriabaniu dekoratívneho povlaku materiálu. Vonkajšie lamely sú narezané na mieru.

Za týmto účelom niekoľkokrát vykonajú nôž na vnútornej strane, urobia rez nožnicami a odlomia sa.

Výrobcovia

V poslednej dobe je stavebný trh reprezentovaný stropnými lamelami od domácich i zahraničných výrobcov. Osvedčil sa dobre Cesalské výrobky. Je veľmi obľúbený, pretože sa etabloval vysokou kvalitou a pozitívnymi hodnoteniami zákazníkov. Lamelové stropy tejto spoločnosti sa vyznačujú širokým výberom tvarov, veľkostí a farieb..

Dokončovací materiál má navyše všetky certifikáty kvality a prechádza jedinečnou úpravou, vďaka ktorej sa na povrch panelov nanáša trojvrstvový smalt. Preto sa takáto povrchová úprava nebojí mechanického poškodenia, odolného voči vlhkosti, vysokým teplotám a koróznym procesom..

Široko používané a Výrobky Albes. Spoločnosť vyrába hliníkové lamelové stropy s moderným dizajnom. Dierované panely vyzerajú obzvlášť krásne v interiéri. Vyrábajú sa v uzavretých aj otvorených prevedeniach. Kompletná sada otvorených stropov zároveň nevyhnutne obsahuje štýlové a zaujímavé vložky, vďaka ktorým sa dizajn miestnosti ukáže ako elegantný.

Tiež si zaslúži osobitnú pozornosť výrobca Geipel. Táto spoločnosť sa objavila na trhu pomerne nedávno, ale už sa dokázala presadiť z tej najlepšej stránky. Lamelové stropy tejto výroby majú štýlový vzhľad a originálny dekor. Okrem toho spoločnosť pri výrobe lamiel používa iba suroviny šetrné k životnému prostrediu, ktoré sú zdravotne nezávadné a dokonale tolerujú účinky vonkajších faktorov..

Rada

Proces montáže lamelového stropu je jednoduchý, ale začínajúci remeselníci, ktorí to urobia prvýkrát, musia vedieť, ako správne nakresliť diagram závesného systému, pripevniť konštrukciu a vybrať materiál. Jednoduché tipy pomôžu vyhnúť sa chybám počas inštalácie..

 • Pred inštaláciou stropu by ste mali vykonať presné merania miestnosti, berúc do úvahy prítomnosť výklenkov a výčnelkov.
 • Vopred si musíte zvoliť spôsob pripevnenia koľajníc. Ak sú prvky umiestnené pozdĺž, miestnosť bude vizuálne dlhšia a priečny smer naopak rozšíri priestor.
 • Panely s matným povrchom sa navyše najlepšie inštalujú do kúpeľní a s lesklým povrchom – na chodby a okoloidúci..

 • Pri montáži bez medzier sa odporúča umiestniť pásy v smere pohľadu. Švy teda nebudú viditeľné..
 • Najťažšia je diagonálna inštalácia panelov, je lepšie ju zveriť odborníkom..
 • Profily by sa mali kupovať s maržou. Na dokončenie stropov v miestnostiach štandardnej veľkosti spravidla používam pásy 70-100 mm.
 • Ochrannú fóliu z koľajníc je možné odstrániť iba bezprostredne pred upevnením, inak môžu byť poškodené a znečistené..

Krásne príklady v interiéri

Dnes existuje veľa možností na zdobenie miestností lamelovými stropmi. Takéto závesné systémy vyzerajú krásne v kuchyni. Na rozdiel od iných typov dekoratívnych povrchových úprav je povrch stropu z lamiel odolný voči mechanickému poškodeniu a vlhkosti. Do kuchyne si môžete vybrať jednoúrovňové aj viacúrovňové stropy z lamiel v sivej, bielej alebo hnedej farbe. Návrhy tenkých lamiel s farebnými vložkami pôsobia originálne.

Priaznivo zdôraznia hlavné pozadie interiéru miestnosti a harmonicky sa zmestia do akéhokoľvek štýlu.

V kúpeľniach sa často inštalujú lamelové stropy. V tomto prípade sa odporúča zvoliť kompozície pozostávajúce z bielej a čiernej farby. Táto kombinácia je považovaná za klasickú a je vhodná do veľkých aj malých priestorov..

Čierna paleta dodá interiéru eleganciu a strohý štýl a biely odtieň pomôže vyplniť priestor objemom a svetlom..

Zaujímavou možnosťou pre kúpeľňu bude aj béžová lamelová štruktúra: pastelový tón dodá miestnosti útulnosť..

Dizajn môžete tiež ozdobiť modrými panelovými stropmi. Ak má miestnosť dobré osvetlenie, potom je možné experimentovať s tmavo modrou a fialovou..

Ako si vyrobiť vlastnoručne vyrobený hliníkový lamelový strop v kúpeľni, pozrite si ďalšie video.