Oprava

Sadrokartón Gyproc: vlastnosti aplikácie

Sadrokartón je jedinečný stavebný materiál, ktorý sa stal populárnym a žiadaným krátko po svojom vzhľade. V súčasnej dobe je na trhu pomerne široká škála tohto materiálu, ale špecialisti aj amatéri už mnoho rokov uprednostňujú sadrokartónové dosky Gyproc – výrobky spoločnosti, ktorá je súčasťou spoločnosti Saint -Gobain..

Odrody a vlastnosti materiálu

Sádrokartónové výrobky spoločnosti majú tradičnú štruktúru: sadrokartónový základ a lepenkové obklady.. Jeho zloženie:

 • 93% – sadra;
 • 6% – lepenka;
 • 1% – rôzne prísady.

Vonkajšie je sadrokartón hladký list na jednej strane, hrubý a tmavý na druhej strane. Počas výrobného procesu sa sadrový prášok zmieša s vodou a stuhne v špeciálnych komorách. Potom sa výsledné dosky pália pri teplote 180 ° C.

Úplne hotová sadrokartónová doska je zo všetkých strán pokrytá lepenkou. Celý proces sa vykonáva za určitých podmienok s dodržaním špeciálnej teploty a pod tlakom, čo vám umožní vytvoriť hustý materiál s takmer homogénnou štruktúrou..

Sádrokartónový sortiment Gyproc

Spoločnosť sa zameriava na potreby zákazníkov a neustále vylepšuje materiál a rozširuje sortiment. Gyproc aktuálne ponúka:

 • Sadrokartón (sadrokartón), ktorý má štandardné zloženie.
 • Materiál odolný voči vlhkosti (GKLV). Má rovnaké zloženie ako sadrokartón, ale keď je vytvorený, používajú sa špeciálne hydrofóbne impregnácie, ktoré neumožňujú navlhčenie vrchných vrstiev a chránia vnútro pred tvorbou plesní a plesní..
 • Vystužené plechy (GKLV). Vďaka svojej väčšej hrúbke a zvýšenej pevnosti sú tieto listy celkom schopné odolať veľkému zaťaženiu (napríklad pribité police).
 • Ohňovzdorná sadrokartónová doska (GKLO). Obsahuje špeciálne výstužné nite, ktoré zvyšujú jeho odolnosť voči ohňu.
 • Stavebný materiál odolný voči vlhkosti a ohňu (GKLVO). Kombinuje dve vylepšenia naraz v podobe žiaruvzdorných materiálov a hydroizolačnej impregnácie.
 • Akustické doštičky (GKLA) alebo AKU-line. Sadrokartón má rovnaké zloženie ako bežný list. Akustický efekt je zaistený rozdielom v štruktúre jadra..

Táto odroda vám umožňuje vybrať si materiál, ktorý je vhodný pre každý konkrétny prípad..

Výrobca spojil všetky výrobky do niekoľkých sérií, z ktorých každá má svoj vlastný účel:

 • “Svetlo”. Výrobky sú ľahké a majú hladký povrch, čo im umožňuje použitie na montáž zavesených stropných konštrukcií..
 • „Silný“ (super silný) – sadrokartónové dosky so zvýšenou hrúbkou a zvýšenou hustotou. Vďaka vystuženiu plechu má väčšiu pevnosť, lepšiu zvukovú izoláciu a je odolnejší voči vonkajším vplyvom. Ideálne na steny a priečky.
 • Optima – univerzálny stavebný materiál, ktorý optimálne kombinuje pevnosť a hrúbku. Môžu byť použité na akýkoľvek účel: od usporiadania stropov po inštaláciu priečok pri prestavbe bytu.

 • Gyproc “Aqua Light”. Okrem bežných materiálov obsahuje špeciálne protiplesňové prísady. Vďaka svojej dobrej odolnosti voči vlhkosti je ideálny na obloženie stropov vo vlhkých miestnostiach..
 • “Aqua Optima”. Stavebný materiál ošetrený hydrofóbnymi prísadami, ktorý umožňuje jeho inštaláciu do kúpeľní, kuchýň, toaliet bez toho, aby bola ohrozená kvalita opravy..
 • “Aqua strong”. Má zvýšenú pevnosť v ohybe a zvukovú ochranu. Vystužený a vylepšený plech takejto sadrokartónu je optimálnym riešením pre dokončovacie práce v miestnostiach s vysokou vlhkosťou.

Špecifikácia a parametre

Hlavnými parametrami sadrokartónových dosiek sú ich rozmery. Sortiment Gyproc obsahuje listy 2,5 – 3 m dlhé a 1,2 m široké. V prípade potreby si môžete objednať aj panely pravidelnej šírky od 2 do 4 metrov na dĺžku alebo malé modely s rozmermi 150 x 60 cm..

Nemenej dôležitým parametrom je hrúbka dosky, od ktorej závisí pevnosť a zvuková izolácia výrobku. Jej štandardy sú 6,5; 9,5; 15,5 mm. Prvé sa používajú na vytváranie zakrivených štruktúr, druhé sú vhodné na obloženie stropov a tretie sú vhodné na inštaláciu priečok a obkladov stien. V listoch so zvýšenou pevnosťou môže hrúbka dosiahnuť 15 mm.

Rozmery značkovej sadrokartónu sa môžu líšiť v závislosti od typu listov:

 • normálne – 2400-3600х1200х13 mm;
 • Super silný „silný“ – 2500 x 1200 x 15 mm;
 • vetruvzdorný – 2700-3000х1200х9 mm.

To všetko je potrebné vziať do úvahy pri výpočte množstva materiálov na opravu alebo stavbu. Okrem hlavných charakteristík má materiál aj menšie, medzi ktoré patrí farba, hmotnosť, typ okraja.

Farba listov závisí od účelu stavebného materiálu, napríklad obyčajná sadrokartónová doska má sivý odtieň, odolná voči vlhkosti – zelená, ohňovzdorná – červená, akustická – orgován.

Hmotnosť dosiek priamo závisí od ich veľkosti. S hrúbkou plechu 9,5 mm môže byť jeho hmotnosť od 6,5 do 9 kg / m2 a s hrúbkou 12,5 mm – od 8,5 do 12 kg / m2. Osobitnou výnimkou je zvukotesný Aku-Line, ktorý váži 36 kg / m2..

Typ okraja môže byť pozdĺžny rovný (PC) a tenký na jednej strane (UK). Prvá možnosť sa používa na povrchovú úpravu povrchov a usporiadanie priečok. Druhý – ako súčasť viacvrstvovej štruktúry.

Výhody a nevýhody produktov Gyproc

Profesionálni a začínajúci stavitelia a opravári oceňujú výrobky spoločnosti nielen pre rozmanitosť, ale aj pre množstvo ďalších výhod, vrátane:

 • Vysoká kvalita. Jeho dosiahnutie je možné vďaka prísnej kontrole všetkých výrobných procesov..
 • Šetrnosť k životnému prostrediu, čo sa dosahuje použitím úplne bezpečných a čistých materiálov.
 • Dokonale hladký povrch – táto vlastnosť vám umožňuje minimalizovať náklady na dokončenie povrchu.
 • Značkový sadrokartón nedrolí sa počas inštalácie sa celkom ľahko ohýba bez záhybov a prasklín a inštaluje sa bez zbytočných ťažkostí.

Pokiaľ ide o nedostatky, medzi ne patrí krehkosť materiálu – pri neopatrnom zaobchádzaní pri inštalácii alebo počas prepravy je celkom ľahké ho poškodiť..

Bežná sadrokartónová doska navyše dobre absorbuje vlhkosť a nie je schopná vydržať veľkú váhu. Preto je dôležité vybrať ten správny materiál s príslušným označením (odolný voči vlhkosti, ohňovzdorný alebo vystužený).

Aplikácia v dokončovacích prácach

Vďaka svojej rozmanitosti je sadrokartón Gyproc sa široko používa na rôzne účely:

 • Slúži ako vynikajúci „prestrojenie“ inžinierskych komunikácií a káblov.
 • Sadrokartón je požadovaný pre tepelnú izoláciu balkónov a lodžií (v kombinácii s minerálnou vlnou alebo inými ohrievačmi).
 • Materiál s označením GKLO je vhodný na vytváranie krbových výklenkov.
 • Materiál odolný voči vlhkosti sa používa na dekoráciu stropov a panelov v kúpeľniach, toaletách a iných miestnostiach s vysokou vlhkosťou.

Pomocou sadrokartónových dosiek môžete vytvárať viacúrovňové stropné konštrukcie, stavať vnútorné steny a vytvárať priečky akejkoľvek konfigurácie. Zjednodušujú vyrovnanie povrchov stien pre akúkoľvek povrchovú úpravu: od maľovania po kladenie keramických dlaždíc..

Montáž sadrokartónových dosiek

Inštalácia listov GK začína značením, ktoré zohľadňuje umiestnenie komunikačných a svetelných zariadení. Už v tejto fáze je vhodné určiť, kde a ako budú v budúcnosti umiestnené police a ďalšie prvky, ktoré majú byť pripevnené k sadrokartónu..

Samotná inštalácia začína usporiadaním rámu. Za týmto účelom sa najskôr nainštalujú vodidlá a potom regálové profily (v sortimente výrobkov Gyproc je kovový profil špeciálne navrhnutý na tento účel). Krok medzi dvoma profilovými prvkami – od 40 do 60 cm.

Je dôležité vziať do úvahy, že čím väčšie je zaťaženie steny, tým menšia by mala byť vzdialenosť medzi dvoma stĺpikmi..

Po inštalácii a upevnení profilov sa uskutoční komunikácia a povrch sa izoluje.

Poslednou fázou je upevnenie sadrokartónu. Upevňovacie prvky sa vykonávajú pomocou samorezných skrutiek. Listy sú naskladané v šachovnicovom vzore. Za týmto účelom je krátky (okrajový) list umiestnený buď nad, alebo pod ním. Na konci sú všetky švy tmelom a zlepené výstužnou sieťovinou, potom prejdú na vonkajšiu povrchovú úpravu. Aj pri minimálnych schopnostiach celý proces netrvá dlho a je možné ho vykonať bez zapojenia špecialistov..

Recenzie

Dopyt po výrobkoch Gyproc je dôkazom mnohých recenzií, z ktorých väčšina je pozitívna.

Dôležitým kritériom pri výbere tohto konkrétneho stavebného materiálu mnohí nazývajú jednoduchosť inštalácie a schopnosť ušetriť čas a peniaze na opravy a stavebné práce. Vďaka pohodlným okrajom je vzdialenosť medzi susednými sadrokartónovými doskami minimálna. Na utesnenie švov je preto potrebný menší počet tmelov..

Spolu s vysokým výkonom sadrokartónu spotrebitelia zaznamenávajú aj prijateľnú cenu a možnosť vybrať si materiál pre každý konkrétny prípad..

Informácie o tom, ktorá sadrokartónová doska je lepšia, nájdete v nasledujúcom videu.