Oprava

Strop z plastových panelov: výhody a nevýhody

Strop z plastových panelov: výhody a nevýhody

Polyvinylchloridový panel (PVC alebo plastový panel) sa objavil na trhu stavebných materiálov nie tak dávno, ale v krátkom čase získal pozitívne recenzie od spotrebiteľov, najmä tých, ktorí uprednostňujú osobné opravy bez toho, aby sa uchýlili k služby špecialistov. Povrchová úprava týmto materiálom vyzerá jednoducho skvele.

Zvláštnosti

Dopyt po tomto materiáli spočíva v niekoľkých faktoroch:

 • priaznivé technické a prevádzkové vlastnosti;
 • široký sortiment (rozmanitosť plastových plášťov, rôzne farebné odtiene, kvalita, textúra, cena);
 • mimoriadne jednoduchý a cenovo dostupný systém na inštaláciu plastových dosiek na strop.

Vzhľadom na skutočnosť, že široká škála PVC panelov je schopná potešiť každého spotrebiteľa, je tento typ dokončovacích prác uznávaný ako univerzálny. Prezentované typy plastových plášťov je možné rozdeliť do niekoľkých kategórií: Panel PVC vo formáte dlaždíc, podšívka, PVC plech. V týchto kategóriách sa plastové panely líšia veľkosťou, nákladmi, úrovňou tuhosti, hmotnosťou. Ostatné vlastnosti, napríklad veľkosť panelu, závisia od kategórie, do ktorej je zahrnutý..

Štandardné parametre hrúbky plastových plechov sú v rozmedzí od jedného do pol centimetra. Tieto parametre sú mimoriadne dôležité, ak plánujete nákup výliskov. Lišty – ozdobné pásy používané ako dekorácia.

Plastové stropné opláštenie sa od nástenného líši svojou nižšou hmotnosťou. Vzhľadom na to, že pevnosť pri dokončovaní stropu nie je primárnou vlastnosťou, výrobca zdôrazňuje úlohu čo najviac odľahčiť hmotnosť obkladového materiálu a vytvoriť rôzne možnosti v odtieňoch a textúre.. Aby ste ušetrili svoj rozpočet z nepredvídaných nákladov, je potrebné vopred vybrať materiál s prihliadnutím na plochu miestnosti, aby ste po dokončení dokončovacích prác našli minimum zostávajúceho materiálu.

PVC fólie sa veľmi ľahko čistia. Môžu byť použité na dokončovacie práce v akomkoľvek domácom priestore, napríklad v kúpeľni, sprche, kuchyni, kúpeľni

Aby sa zaistilo, že plastové fólie nestratia svoju vizuálnu príťažlivosť, odporúča sa ich pravidelne čistiť. Stačí vlhká mäkká handrička alebo špongia a mydlový roztok, ktorý neobsahuje abrazívne častice.

Výhody a nevýhody

  Zvážte pozitívne a negatívne aspekty používania plastových panelov ako stropnej krytiny. Medzi výhody teda patrí:

  • Plast je odolný voči škodlivým účinkom vlhkosti. Ak žijete vo viacpodlažnej budove a susedia zhora vás zaplavili, neponáhľajte sa rozčúliť. V tomto prípade v oblastiach prenikania vody z PVC – panely sú starostlivo demontované. Musia byť odložené, aby vyschli. Potom ich môžete nainštalovať na pôvodné miesto..
  • Vysoko kvalitné plastové panely vám bude slúžiť niekoľko desaťročí. A aby ste mohli vymeniť poškodený prvok, nemusíte demontovať celý strop. Stačí zmeniť požadované sekcie.
  • Panelový strop z PVC nevyžaduje špeciálne metódy starostlivosti. Panel sa odporúča pravidelne čistiť od nečistôt alebo prachu pomocou mäkkej handričky namočenej v mydlovej vode. Jediná vec je, že je zakázané používať roztoky, ktoré obsahujú abrazívne častice alebo agresívne zásady a kyseliny..

  • Na pripevnenie plastových panelov k stropu, musíte postaviť rám. Výsledkom je, že on a plastové panely tvoria prázdne miesto. Je to skvelé miesto na skrytie tepelnej izolácie, elektrického vedenia a zvukového vedenia..
  • Často sa používajú PVC fólie ako vyrovnanie stropu. Táto metóda nevyžaduje veľké finančné náklady, ušetrí vám čas a námahu..
  • Ako univerzálny materiál, plastové fólie budú vyzerať rovnako dobre v obývačke, kuchyni, spálni, kúpeľni a dokonca aj na balkóne.

  • Plastový panelový zavesený strop mimoriadne výhodné pre stavbu osvetľovacieho systému, ktorý bude umiestnený po celej ploche obytného priestoru alebo na miestach, ktoré potrebujete.
  • Zachovanie jeho vlastností s prudkými teplotnými skokmi.
  • Ďalšou výhodou plastového plášťa je jednoduchosť inštalácie. Na inštaláciu nie je potrebné pripravovať ani upravovať povrch stropu – jednoducho to nie je potrebné.

   Nevýhody použitia PVC fólií na strop:

   1. Napriek vysokej odolnosti plastového plášťa voči vysokým teplotám (až štyristo stupňov), ako všetky plasty, taký strop má vysoké riziko požiaru. Stojí za zmienku, že keď plast horí, emituje toxické plyny. V tejto súvislosti sa odporúča znížiť hmotnosť závesného a vstavaného svietidla v stropnej konštrukcii a neinštalovať plastový panelový strop v miestnostiach s otvoreným zdrojom ohňa..
   2. Inými slovami, plastový panel je vyrobený z obkladového panelu, toto je obyčajný plast. V dôsledku toho nie je schopný odolávať mechanickým vplyvom, napríklad úderu kladivom. Na hárku sa objavia praskliny a následná prevádzka je nemožná.
   3. Pri plánovaní inštalácie plastových plechov ako povrchu stropu odporúča sa skontrolovať, či naň dopadá priame slnečné svetlo. Faktom je, že pri neustálom vystavení slnku začnú PVC fólie rýchlo vyblednúť a čoskoro získajú nepríjemné žlté odtiene. A pri výbere farebných panelov po krátkom čase vyblednú..
   4. Mnoho ľudí nechce zvoliť plastový plášť ako povrchovú úpravu stropu, pretože podľa ich názoru, obytný priestor má formu kancelárie. Ale ako viete, je to vec vkusu..

   Rozmery

   Štandardná hrúbka plastového stropného panelu je 8-10 mm. Tento parameter je zásadný pre výrobu výliskov, vybraných v závislosti od veľkosti panelov. V predaji narazíte na plastové panely s hrúbkou 5 milimetrov a viac ako 12 milimetrov. V tomto prípade však bude výber vhodného výlisku mimoriadne náročný..

    Štandardná dĺžka panelu z PVC je:

    • podšívka – šírka 10 centimetrov, dĺžka 3 metre;
    • široký PVC panel – šírka 20 centimetrov, dĺžka tiež 4 metre.

    Polyvinylchloridové panely sú podľa šírky rozdelené:

    • Podšívka – 10 cm široká. Sú rozdelené do dvoch typov: štandardné „európske“ s veľkým zámkom a „polka“ s malým zámkom.
    • Podšívka – 15 centimetrov široká. Líši sa od ostatných panelov prítomnosťou štruktúry dvojitého profilu.

    Bežne používaný plastový panel – plech má štandardnú šírku 80 až 200 centimetrov, dĺžka sa pohybuje od 150 do 400 centimetrov. Hrúbka plechov od 5 do 30 milimetrov, v závislosti od preferencií spotrebiteľa a obchodnej značky.

    Dizajn

    Najpopulárnejšími farbami v rade plastových plášťov sú neutrálne biele alebo svetlo žltkasté, modrasté a ružové odtiene. Takéto farby sa používajú kvôli tomu, že strop vizuálne rozširuje priestor, nevytvára pocit tlaku a je ľahko kombinovateľný s akýmkoľvek interiérom. Pri kúpe materiálu z plastového plášťa zvážte dominantné farby zvolené v interiéri. V závislosti od nich si môžete vybrať akúkoľvek farebnú schému, najlepšie sa vyhnúť tmavým a jasným farbám..

    Najjednoduchšou a najlepšou možnosťou pre plastový povrch stropu sú Panely z PVC umiestnené na rovnakej úrovni po celom obvode miestnosti v jednom odtieni. Bezšvíkovými plastovými doskami môžete bez námahy dosiahnuť perfektný a rovnomerný povrch stropu..

    Plastová fólia je dokonale narezaná, takže pri inštalácii rámovej konštrukcie pre zavesené stropy bude tiež ľahké integrovať osvetľovacie zariadenia..

    V. kuchynský priestor pôvodne bude používať úzke PVC plechy s drevenou štruktúrou, ktoré vyzerajú ako šindľová doska. Takéto panely dodávajú miestnosti atmosféru pohodlia a tepla. A inštalácia listov bude jednoduchšia ako pri inštalácii z prírodného analógu. Plastové panely sa často vyrábajú s viditeľným švom. Takéto panely je možné výhodne použiť v interiéroch..

    Napríklad pozdĺžny pás vám umožní predĺžiť, roztiahnuť priestor, zatiaľ čo priečny pás ho rozšíri. Takéto techniky budú schopné vizuálne zmeniť rozmery obytného priestoru..

    Prijateľné je použitie kombinácie so striedaním farebných odtieňov. Strop z bieleho a béžového bezšvového pásu, ktorého šírka je 250 milimetrov, bude originálne pôsobiť v interiéri, kde je použitá kuchynská súprava z prírodného dreva. Kombinácia viacfarebných PVC fólií dodá vašej miestnosti atmosféru a zabudnete, že ste použili jeden z najlacnejších stavebných materiálov. Listy v modrastých a zelenkastých odtieňoch vizuálne zvýšia výšku miestnosti. Tieto farebné schémy prispievajú k vytvoreniu pokojnej a pokojnej atmosféry..

    Vyrobiť panel z takého materiálu na chodbe alebo chodbe nie je vôbec ťažké. Za týmto účelom si pomocou špeciálneho kroku môžete vybrať 3D, zrkadlovú alebo stojanovú verziu..

    Ktoré si vybrať?

     Pre malý obytný priestor bude najlepšou voľbou plastový panel vo formáte podšívky. Horizontálne čiary rozšíria plochu miestnosti. Pokiaľ ide o väčšiu miestnosť, odporúča sa kúpiť PVC plech. Hrúbka plastového panelu je štandardná a spravidla nepresahuje desať milimetrov.. Na čo sa teda oplatí zamerať:

     • Kvalitná výstuž na prednej strane panelu z PVC nijako nepresvitá. Všimnite si toho, že pevnosť panelu závisí od počtu rebier. Čím viac ich je, tým dlhšia je životnosť panelu..
     • Preskúmajte vzhľad plastového panelu – musíte mať rovný povrch. Prítomnosť vonkajších defektov môže byť znakom poškodenia nielen estetického vzhľadu panelu, ale aj jeho kvality a pevnosti..
     • Montážne a upevňovacie police sú pružné a pružné a pri ohýbaní by nemali prasknúť.

     • V obchode sa odporúča mierne zatlačiť na plastový panel. Pri kópii nízkej kvality panel praskne alebo sa na povrchu vytvoria ryhy, preto by ste ho mali odmietnuť kúpiť..
     • Odporúča sa vzájomné preverenie materiálu. Za týmto účelom zložte pár plastových panelov dohromady. Vysoko kvalitné prvky zapadajú hladko, bez medzier.
     • Pozrite sa na vzhľad všetkých plastových panelov, ktoré vám ponúkame. Vo všetkých baleniach musia mať panely rovnakú textúru, rovnaký tón a odtieň. Existujú prípady, v ktorých plastové fólie zakúpené v rôznych dávkach majú nevýznamné rozdiely vo farbe..

       Napriek tomu, že nákup PVC panelov je založený na osobných preferenciách osoby, ktorá plánuje obnovu, existuje súbor pravidiel s určitými odporúčaniami, ktoré pomôžu dosiahnuť požadovaný výsledok.. Tu to je:

       • Aby strop vizuálne vyzeral vyššie, ako v skutočnosti je, dajte prednosť svetlé plastové fólie. Tmavé prikrývky potenciálne „zožerú“ výšku miestnosti a publikum pociťuje tlak.
       • Lesklé plastové panely majú jednu jedinečnú schopnosť – odrážať priestor v sebe. To vytvára efekt hĺbky v miestnosti. Vďaka tomu vyzerá povrch stropu ďalej, čím vizuálne vytiahne miestnosť nahor.

       • Aby sa priestor vo vnútri miestnosti neukázal ako nepríjemne pestrý, odporúča sa použiť najviac štyri odtiene. Čierna a biela farba sú zároveň základné a nie sú asimilované ako ďalšie prvky palety farieb. Preto sú domáce spotrebiče často natreté bielou alebo čiernou farbou..
       • Zvýraznené švy na plastových fóliách zdôrazniť neprirodzený vzhľad výrobku. Pre ľudí, ktorí uprednostňujú prirodzenosť, sa odporúča uprednostniť bezšvový lesklý list v bielych odtieňoch s požadovanou šírkou. Budú menej upozorňovať na povrch stropu..

       tipy a triky

       Panel PVC, keď je zarovnaný na požadovanú veľkosť, je narezaný a vyvŕtaný tvárou nahor. Na orezávanie sa používa píla na kov, ručná píla a stavebný nôž. Na ochranu očí sa odporúča používať špeciálne okuliare.

       Pri nákupe dávajte pozor na zloženie. Výrobcovia, ktorým záleží na zdraví spotrebiteľa, pridávajú olovo do zloženia plechu z PVC. Vykonáva činnosť stabilizačnej zložky. Ak dôjde k požiaru, vplyvom vysokoteplotného stresu nebudú plastové fólie emitovať škodlivé, toxické a jedovaté látky..

       Odporúča sa použiť tvrdý plastový plášť. Je menej náchylný na oheň a má vysoké zvukové izolačné vlastnosti..

       Pri plánovaní inštalácie panelov z PVC v miestnosti s vysokou vlhkosťou sa odporúča kúpiť kovovú prepravku. Pri inštalácii bielych PVC dosiek sa často objavujú malé medzery. Tekuté PVC vám pomôže vyriešiť tento problém. Praskliny namažte a nechajte kompozíciu vyschnúť.

        Existuje niekoľko základných spôsobov pripevnenia materiálu PVC k stropu. Máte možnosť vybrať si ten, ktorý je pre vás ten pravý:

        1. V prepravke. Najbežnejší spôsob. V tejto situácii je panel pripevnený k rámu z dreva alebo kovu. Na upevnenie na stenu alebo strop sa používa zošívačka alebo klince. Skvelý spôsob, ako zamaskovať celý nerovný povrch. Inštalácia nevyžaduje veľa času a úsilia.
        2. Na lepidlo. V tomto prípade je plastový obkladový materiál pripevnený k stropu, ktorý bol predtým očistený od predchádzajúcich materiálov, pomocou tekutých klincov. Použitie hmoždiniek je povolené pre spoľahlivé a trvanlivé upevnenie. Pred kúpou lepiaceho roztoku sa odporúča skontrolovať, či je vhodný na plastové povrchy. Je to jedna z energeticky najnáročnejších metód, ale je mimoriadne praktická, najmä do miestností s malou plochou..
        3. Montážna spona. Kleimer je špeciálny prvok pre skryté upevňovacie prvky. Táto metóda zahŕňa upevnenie plastových panelov k prepravke „upevnením“ plastovými lištami. Toto je jeden z najrýchlejších spôsobov inštalácie. V prípade potreby je možné takúto štruktúru rýchlo a ľahko rozobrať. Je praktické použiť tento spôsob upevnenia v kúpeľni s malou plochou..

        Ako pripevniť plastové panely k stropu je zobrazené na videu.

        Starostlivosť

         Po inštalácii plastového plášťa bude potrebná jeho systematická údržba.. Proces čistenia PVC panelov je mimoriadne jednoduchý a pozostáva z niekoľkých odporúčaní, vďaka ktorým bude plastový povrch vyzerať ako nový:

         1. Pri inštalácii plastového plášťového materiálu v kuchyni sa vo švíkoch môžu hromadiť tukové usadeniny. V takom prípade sa odporúča použiť tekutý gél na umývanie riadu. Nepoužívajte čistiaci prášok, má tendenciu zanechávať mikroškrabance.
         2. Na čistenie PVC materiálu je vhodná mäkká penová špongia a flanelová tkanina. S lemami treba zaobchádzať úhľadne.
         3. Nepoužívajte čistiace prostriedky obsahujúce rozpúšťadlá, abrazívne častice, agresívne zásady alebo kyseliny. Takéto kompozície rýchlo urobia lemovací materiál nepoužiteľným..
         4. Zažltnuté panely sa dokonale umyjú rozpustenou belosťou v pomere dvoch polievkových lyžíc k piatim litrom vody.

         Krásne príklady

         Pre tento interiér boli použité bezšvové lesklé PVC panely. Šindľový strop vyzerá ako jeden rovný povrch. A lesklý reflexný povrch stropu vytvára ilúziu hĺbky..

         Ako vidíme, použitie plastových panelov pod štruktúrou dreva dodáva interiéru kuchyne atmosféru útulnosti a tepla. A nainštalované priečne nosníky dodali stropu vzhľad prirodzeného obloženia..

          Univerzálna možnosť pre akýkoľvek typ miestnosti – biele plastové panely v páskovom formáte s viditeľnými švami. Pozdĺžne čiary predĺžia miestnosť na dĺžku a svetlý odtieň v dôsledku svetla priestor zväčší.