Oprava

Tekutý korok: vlastnosti a rozsah materiálu

Tekutý korok: vlastnosti a rozsah materiálu

Pôvodný názov „tekutý korok“ je multifunkčný materiál na báze prírodného korku a polymérov. Sme zvyknutí na to, že tmely sú určené na vyplnenie švíkov a spájanie povrchov, možnosti tejto kompozície sú však oveľa pôsobivejšie..

Zvláštnosti

Tekutý korok je druh tmelu na báze jemných korkových štiepok. To zaisťuje šetrnosť materiálu k životnému prostrediu, jeho vysoké tepelnoizolačné vlastnosti a absenciu zmršťovania. Elasticitu a ochranu drvenej kôry korkového duba zabezpečujú polyméry zahrnuté v kompozícii.

Tmel je určený na vyplnenie škár a izolačných medzier. Majitelia domov sa zároveň mohli vzdať ekologicky nebezpečných chemických analógov. Je tiež zaujímavé, že tekutý korok prírodného pôvodu nepriťahuje vtáky a hlodavce..

Ako už bolo uvedené, prírodné korkové drevo poskytuje vysokú tepelnú izoláciu a tiež zvukovoizolačné vlastnosti..

Vďaka dobrej priľnavosti tmelu sa dá použiť na vyplnenie škár medzi materiálmi rôzneho zloženia.

Nekrčí sa a je elastický, čo umožňuje jeho aplikáciu na najbežnejšie materiály v stavebníctve bez rizika poškodenia..

Po vytvrdnutí sa vytvorí silný šev, ktorý je odolný voči mechanickému poškodeniu a oderu.. V tomto ohľade, ak sa výrobok dostane na iné povrchy, mal by byť odstránený bezprostredne pred stuhnutím..

Medzi výhody patrí odolnosť voči vlhkosti, tmel je vhodný aj pre prevádzku v podmienkach vysokej vlhkosti a odolnosť voči extrémnym teplotám (to umožňuje použitie tmelu nielen vo vnútri, ale aj mimo miestnosti).

Pôsobnosť

Dopyt po materiáli je daný aj jeho širokým spektrom aplikácií..

Je vhodný pre nasledujúce úlohy:

 • zvýšenie tepelnej účinnosti priestorov – s vnútornou tepelnou izoláciou sa vyplní do priestoru medzi podlahou a stenami (najmä ak sú vyrobené z nekompatibilných materiálov), vyplnením montážnych švov pri inštalácii rámov dverí a okien (po takom spracovaní, koncepty sú úplne odstránené);
 • vonkajšia tepelná izolácia – vyplnenie škár medzi prvkami železobetónových konštrukcií;
 • zvýšenie koeficientu zvukovej izolácie vo viacbytových domoch (hladina hluku sa zníži v priemere o 27 dB);
 • aplikácia v úlohe antivibračných tesnení na podlahu automobilu, ako aj systémy mechanizmov a štruktúr;
 • tepelná izolácia vnútorných priečok objektu;
 • vyplnenie drážok zvnútra pri stavbe drevených konštrukcií.

Pri použití tekutého korku v interiéri je možné ho vybrať v požadovanom odtieni, čo umožňuje odmietnuť dodatočnú výzdobu vytvorenej vrstvy.

  Ak je farba nedôležitá alebo ak chcete zachovať odtieň samotného korku, mali by ste zvoliť kompozíciu na transparentnom základe. V niektorých ohľadoch bude pripomínať PVC s prídavkom drvenej kôry stromov.

  Nenahraditeľným tmelom sa v prípade potreby stane dok alebo vyplnenie priestoru medzi odlišným materiálom. Napríklad prechod medzi drevenou a dlaždicovou podlahou, medzi dlažbou a plastovými panelmi, laminátové „pruhy“. Tekutý korok je vhodný aj na vyplnenie škár medzi betónovými a drevenými povrchmi, dodáva dodatočnú pevnosť a predlžuje životnosť náterov. Ako viete, v tejto situácii musí byť tesniaca hmota v súlade s najmenej jedným zo susedných materiálov..

  Môžete tiež použiť záslepku na vyplnenie priestoru medzi stenami a podlahou, stenami a stropom, čím sa eliminuje výskyt „studených mostov“ v týchto miestach a umožní vám opustiť vnútornú izoláciu stien..

  Materiál sa nebojí vystavenia vlhkosti a vysokým teplotám, navyše má parotesné vlastnosti. To vám umožní používať ho v kúpeľni, v kuchyni. Ak sa na vonkajšom povrchu stien budovy objavia praskliny a chyby, je možné na tieto miesta naniesť tmel vhodnej farby. Okamžite budú zlikvidované a fasáda bude chránená pred negatívnym vplyvom prostredia..

  Univerzálnosť kompozície umožňuje jej použitie ako fasádneho dokončovacieho materiálu. Je teda možné nielen zlepšiť vzhľad budovy, ale aj zvýšiť jej tepelnú izoláciu a poskytnúť odolnosť proti vlhkosti, ako aj výrazne znížiť úroveň hluku prenikajúceho dovnútra. Vzhľadom na paropriepustnosť a ekologickosť materiálu bude opäť z domu odstránená prebytočná vlhkosť, čo má priaznivý vplyv na stav stien a vnútornú mikroklímu miestnosti..

  Treba poznamenať, že existujú univerzálne tekuté korky aj upravené verzie výrobku, v ktorých je jedno zo znakov výraznejšie..

  Napriek tomu, že tekutý korok je vhodný na vyplnenie medzierového priestoru budov z rôznych materiálov, niekedy nie je ani navzájom kombinovaný, nemôže byť použitý na vyplnenie škár drevenej steny. Je to spôsobené tendenciou dreva k tepelnej rozťažnosti a vysychaniu. Keď sa hustota stromu zmení a jeho lineárne rozmery sa zvýšia, šev sa odtlakuje.

  Ďalším nevhodným povrchom pre prácu s tmelom je koberec a podobné materiály..

  Výrobcovia

  V súčasnej dobe si tekutý korok získava na popularite iba na domácom trhu. Jedným z dôvodov, prečo ruskí kupujúci odmietajú kúpiť výrobok, je jeho pomerne vysoká cena..

  V každom prípade by ste si mali kúpiť tekutý korok od známych výrobcov, ktorí si získali dôveru kupujúcich.. Jedným z popredných výrobcov tmelov je značka Isocork. Účelom materiálu je vonkajšia výzdoba. Použitie tejto kompozície vám umožňuje upustiť od používania fasádnych materiálov na konečnú úpravu, strešných tmelov, ohrievačov a polyuretánovej peny na okenné otvory.

  Podobný účinok má aj korkový povlak pod ochrannou známkou NanoCORK. Obe kompozície sú k dispozícii v rôznych odtieňoch, ale druhá je cenovo dostupnejšia..

  Univerzálny tekutý korok zastupuje Suber Plast.. Spĺňa všetky požiadavky uvedené pre tieto výrobky, má rozmanitú farebnú paletu.

  Tesniaci tmel Bostik 3070 sa vyznačuje svojou univerzálnosťou – pod týmto názvom sa vyrába niekoľko typov výrobkov, ktorých rozlíšenie je možné vykonať pohľadom na číselnú hodnotu tmelu.

  Rad Bostik obsahuje tmel so zlepšenými zvukovoizolačnými vlastnosťami – Bostik 2720. Ak univerzálne zloženie zníži hladinu zvuku o 27 dB, potom tento tmel – o 30 dB.

  Kombináciu cenovej dostupnosti a prijateľnej kvality predvádza tmel TN. Nájdete ho vo väčšine špecializovaných obchodov vo veľkých mestách. Líši sa vo všestrannosti, charakteristikách zodpovedajúcich produktu. Nevýhodou je nedostatok výberu farby kompozície. Je k dispozícii výlučne v tmavohnedej verzii..

  Na internete sú k tomuto produktu k dispozícii negatívne recenzie súvisiace s trvaním tvrdnutia tmelu a výskytom kôry na povrchu švu..

  Pripomienky odborníkov nám umožňujú dospieť k záveru, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o falošný dokument alebo o porušenie pravidiel pre aplikáciu kompozície.

  Rada

  Pre vysokokvalitné tesnenie a spoľahlivú priľnavosť korku by mali byť dodržané zásady aplikácie kompozície.

  • Pracovné povrchy by mali byť očistené, odmastené, vysušené a potom natreté 1 až 2 vrstvami. Vhodnú formuláciu zvyčajne odporúča výrobca tmelu a príslušné informácie nájdete v návode na použitie..

  Ak tento krok zanedbáte alebo k nemu budete pristupovať nezodpovedne, môže dôjsť k výraznému zníženiu adhézie kvapalinovej zátky..

  • Pripravte si montážnu pištoľ a skontrolujte, či potrubie funguje správne.
  • Naplňte pripravený priestor tmelom a rovnomerne ho rozdeľte do medzery. Ak majú priľahlé povrchy rôzne výšky, pri kladení tmelu sa zamerajte na vyššie.
  • Nastriekaný korok by nemal spadnúť na susedné povrchy, ak k tomu dôjde, škvrny ihneď odstráňte handrou. Ak zamrznú, nebude to jednoduché..

  • Po aplikácii by mala byť kompozícia vyrovnaná vlhkou špachtľou a ak je medzera malá – mokrými rukami..
  • Po čiastočnom stuhnutí korku sa jeho prebytok vyčnievajúci na povrch odstráni administratívnym nožom.
  • Na ďalšie posilnenie vytvrdeného švu môžete použiť špeciálnu elastickú zmes.
  • Po úplnom utesnení môže byť ošetrené miesto brúsené.
  • Aby ste dosiahli maximálnu príťažlivosť ošetreného povrchu, môžete tmel vybrať do tieňa pracovných základov. Ak to nie je možné, je lepšie použiť klasický odtieň dreva (hnedá stupnica), sivé alebo béžové zmesi. Tieto farby sa hodia k väčšine odtieňov, sú všestranné.

  Prehľad tekutého korku ISOCORK nájdete v nasledujúcom videu.