Oprava

Tesniaca páska: výhody a nevýhody používania

Rýchly rozvoj technológie stále neumožňuje vylúčiť niektoré problémy, s ktorými sa každý remeselník stretáva v procese výstavby alebo opravy. K takýmto úlohám patrí tesnenie trhlín a tesnenie spojov..

Medzi zoznamom materiálu potrebného na takúto prácu by mala byť rozlíšená tesniaca páska..

Zvláštnosti

Takmer všetky stavebné materiály a konštrukcie vyžadujú ďalšie komponenty, pretože samotné stavebné výrobky poskytujú konštrukciu hrubej stavby, ktorá si vyžaduje spracovanie, najmä pokiaľ ide o tesnenie rôznych spojov. Predtým sa na tieto práce používala sadra, kúdeľ a rôzne tmely vyrobené nami..

Technický pokrok však urobil v tejto oblasti stavebných a opravárenských úloh svoje vlastné úpravy, ktoré spotrebiteľom ponúkajú široký sortiment nových výrobkov, ktorých funkčnosť je mnohonásobne vyššia ako funkčnosť materiálov z minulosti. Tesniaca páska nahrádza také zastarané výrobky..

Dnes môžete vo výpredaji nájsť rôzne druhy pásov, vďaka ktorým majú výrobky široké spektrum aplikácií.. Táto funkcia je vysvetlená skutočnosťou, že vlhkosť negatívne ovplyvňuje trvanlivosť rôznych štruktúr, budov vrátane komunikácií, zariadení a častí, ktoré sú prítomné nielen v obytnej sfére, ale aj všade v priemyselných zariadeniach. Na základe toho je otázka týkajúca sa ochrany pred kontaktom s vlhkosťou vždy relevantná. Tento trend núti výrobcov neustále pracovať na vytváraní vysokokvalitných izolačných výrobkov..

Tesniaca páska je multifunkčný výrobok založený na zložení rôznych surovín, kde je hlavnou zložkou najčastejšie bitúmen. Výrobky sa vyznačujú schopnosťou samolepiť na základňu, čo je jeho hlavná výhoda. Vďaka špeciálnej sieťovej štruktúre materiál získava schopnosť spoľahlivo priľnúť k väčšine stavebných výrobkov.

Výrobok je vodoodpudivý, materiál má ľahkú formu pracovnej základne, čo výrazne uľahčuje jeho prevádzku a inštaláciu. Páska má vysokú elasticitu aj pri nízkych teplotách, materiál zabraňuje vývoju a reprodukcii škodlivých mikroorganizmov a tiež nestráca svoje vlastnosti pri kontakte s agresívnymi chemickými zlúčeninami.

Vzhľadom na šetrnosť k životnému prostrediu je dovolené používať výrobky vonku aj vo vnútri priestorov..

Zloženie prvkov, ktoré tvoria pásku, obsahuje niekoľko materiálov.

 • Základňa je vyrobená z gumy alebo bitúmenu s lepidlom. Tieto komponenty poskytujú výrobku odolnosť voči vode a zodpovedajú za upevnenie a utesnenie pracovnej plochy..
 • Silná vrstva vysokopevnostnej hliníkovej fólie. Poskytuje páskovému výrobku odolnosť proti roztrhnutiu.
 • Špeciálna okrajová vrstva filmu, ktorá sa odstráni pred upevnením pásky na povrch.

Prítomnosť vyššie uvedených komponentov vám umožňuje vykonávať vysoko kvalitné tesnenie švíkov a spojov v akejkoľvek štruktúre vyrobenej zo širokej škály materiálov. Na základe oblasti použitia je možné samolepiaci tmel doplniť vrstvami ďalších surovín. Najčastejšie sa takéto opatrenia uchýlia k zvýšeniu akýchkoľvek vlastností výrobku..

Názory

S prihliadnutím na rozsah použitia lepiace tesniace pásky zaradené nasledovne:

 • jednostranné výrobky;
 • obojstranná výroba.

V druhom prípade má materiál pracovnú plochu na oboch stranách..

Okrem toho sú výrobky rozdelené do niekoľkých typov..

Butylénová páska

Výrobok patrí k univerzálnym výrobkom na báze butylovej gumy. Počas výroby sú tieto výrobky pokryté tenkým hliníkovým plechom. Lepiaca vrstva má ochranný film na báze silikónu. Hlavná zložka výrobku je považovaná za vynikajúcu izolačnú zmes a používa sa aj ako ochranný materiál pre suroviny ako drevo, plast alebo kov. Vďaka chemickej inertnosti butylénu sú obojstranné výrobky kompatibilné s väčšinou materiálov z PVC. Výrobky sa odporúčajú používať v rôznych teplotných podmienkach, výrobky sú odolné voči negatívnym teplotám. Rozsah prevádzkových teplôt je od + 120 ° C do -60 ° C. Páska je bez zápachu.

Kovová vrstva, ktorú páska má, jej dodáva odolnosť voči ultrafialovému žiareniu, zásadám a rôznym kyselinám. Butylénové elastické výrobky sa vyrábajú v dĺžkach 10 metrov, šírka tovaru na trhu je od 5 cm do 30 cm s hrúbkou do 1 mm.

Výrobok je odporúčaný na vonkajšie aj vnútorné práce s drevom, polykarbonátmi, systémami PVC, betónom a inými..

Asfaltové polymérové ​​výrobky

Tento typ má špeciálnu vrstvu polyetylénu. Výrobok je vyrobený tak, aby poskytoval dielektrickú a antikoróznu ochranu základov, okrem toho sa bitúmenová páska vyrába na izoláciu podzemných dodávok vody a iných potrubí. Výrobky sú povolené na použitie s inými druhmi bitúmenových surovín, napríklad je možné ich použiť pri oprave bitúmenovej strechy.

Medzi vlastnosťami výrobku stojí za to zdôrazniť schopnosť materiálu opakovať tvar akýchkoľvek povrchov., ktoré sa vyznačujú nepravidelnosťami. Navyše, pri mechanickom pôsobení na pásku, napríklad pri rezaní, sa uvoľňuje samotesniacim povrchom. Výrobok sa predáva v kotúčoch 10 metrov, šírka výrobku je 20 cm.

Polykarbonátová páska

Materiál sa používa na tesnenie škár a izolačných trhlín v tejto surovine. Výrobky neumožňujú priechod vzduchu a nestrácajú svoje vlastnosti vystavením ultrafialovému žiareniu.

Aby sa zaistila vysoká priľnavosť pásky k povrchu, odporúča sa najskôr ju odmastiť a očistiť od všetkých druhov kontaminácie..

Druhým názvom tohto produktu je napučiavacia šnúra. Materiál môže mať obdĺžnikový alebo kruhový prierez. Na výrobu sa používa hydrofilný kaučuk. Proces zvyšovania veľkosti nastáva po kontakte suroviny s vodou. Výrobky sú odolné voči mechanickému namáhaniu. Odporúča sa používať na povrchy z kovu, skla, prírodného kameňa a betónu, ako aj na prácu s rôznymi kompozitnými materiálmi..

Takéto výrobky sú potrebné v priemyselných zariadeniach, často sa používajú v podzemných stavbách a na mostoch.. Okrem toho je páska potrebná na izoláciu pivníc, podzemných parkovísk, bazénov a nádrží na vodu. Ako ukazuje prax, výrobky sa po styku s vodou 6 -krát zväčšia.

Napučiavacia páska má dlhú životnosť a v porovnaní s inými izolačnými materiálmi má nízke náklady. Výrobky sú úplne bezpečné pre ľudí a životné prostredie.

Výrobky sú najčastejšie potrebné na prácu s vodovodom a potrubím v kúpeľni a v kuchyni.. Pri výbere vodotesných výrobkov na použitie v bytoch a súkromných domoch stojí za to starostlivo vybrať výrobky z predloženého sortimentu, pretože na materiály na tesnenie švíkov a spojov v domácej sfére môžu byť kladené menšie požiadavky na kvalitu. Otázky súvisiace s dodávkou vody a kanalizáciou v domácnosti sú však tiež zodpovednými a vážnymi úlohami..

Medzi nevýhody všetkých vyššie uvedených typov výrobkov stojí za to zdôrazniť potrebu pravidelnej výmeny materiálov, ktoré sa stanú nepoužiteľnými rýchlejšie ako samotná základňa. V niektorých prípadoch odborníci odporúčajú predbežne ošetriť švy alebo spoje tekutými tmelmi..

Dávajte pozor na teplotný rozsah použitia, pretože nie všetky výrobky sú odolné voči chladu.

Pôsobnosť

Zvážte oblasti, v ktorých sa tesniaca páska najčastejšie používa..

 • Pri stavebných prácach, v oblasti inžinierskych sietí – medzi zoznamom úloh, ktoré výrobok rieši, patrí tesnenie škár medzi stavebnými materiálmi, otázky tesnosti okien, balkónov a lodžií, práce súvisiace s usporiadaním švových strešných krytín, kladenie roliet, inštalácia vodovodných a kanalizačných systémov, inštalácia vodovodných potrubí a zariadení na vetranie, kladenie tepelnoizolačných surovín na potrubie.
 • V oblasti strojárstva – vykonávanie izolácií rôznych štruktúr, kabín osobných alebo nákladných automobilov, opravárenské práce na lodiach, tesnenie železničnej dopravy.
 • Ropný priemysel – pásky sa používajú na utesnenie spojov v potrubných systémoch na ochranu základných prvkov pred koróziou.
 • Sféra pre domácnosť – vykonávanie menších a väčších opráv v domácnosti, vrátane vnútorných a vonkajších štruktúr, napríklad tesnenie okenných blokov, práca s vodovodnými armatúrami, ako aj opravy odevov.

Výrobcovia

Na pultoch moderných stavebných supermarketov nájdete výrobky domácich a zahraničných výrobcov.

V sortimente tovaru je potrebné uviesť nasledujúce ochranné známky, ktoré predávajú tesniace pásky.

 • Nicoband – prezentované výrobky patria do skupiny bitúmenovo-polymérových výrobkov. Pri výbere tienidla ako vodítka sú k dispozícii obojstranné výrobky v rôznych farbách na základe najbežnejších farieb, v ktorých sú strešné materiály vyrobené. Zloženie výrobkov umožňuje ich použitie na vonkajšiu aj vnútornú prácu. Okrem utesnenia strechy a hydroizolačných membrán, spojov potrubí studenej vody, švíkov medzi polykarbonátovými výrobkami sú ošetrené páskou, používajú sa na drevené a betónové konštrukcie na rôzne účely..
 • Guerlainova páska – dopyt po prácach so strechou budov, tesnením automobilových dielov atď. Pod touto značkou sa vyrába niekoľko páskových tmelov, napríklad „Guerlain-D“, „Guerlain-AG“, „Guerlain-FA“, ktoré sa líšia zložením a rozsahom použitia, existujú výrobky priepustné pre pary.
 • “Liplent” – je hlavne potrebný na prácu so švami štruktúr z kovu alebo betónu v priemyselnej oblasti.
 • Samolepiace výrobky ochranná známka „Vikar“ môže byť použitý nielen na tesnenie strešných materiálov, ale aj na výstup vetrania a komínov.

 • Páska FUM v dopyte v domácnosti. Výrobky sú vyrábané v rôznych farbách a veľkostiach.
 • Ekobit – odporúčaný na izoláciu vetrania a komína; výborne sa osvedčil aj pri tesnení okenných blokov. Okrem toho môže byť výrobok použitý na dlaždice, sklo a plast.
 • “Obrys” – páskový tmel používaný na prácu s tehlami, drevom a kovom. Výrobky sa používajú v domácnostiach a v priemyselných oblastiach.
 • Ceresit CL – tesniaca páska pre stavebné práce, má vysokú elasticitu a odolnosť voči strate tvaru, vďaka čomu sa často používa namiesto tekutého tmelu pri opravách.

Rada

  Vytvorte spoľahlivé a kvalitné spojenie pomocou tesniacich pások, stojí za to dodržiavať všeobecné odporúčania pre inštaláciu výrobkov.

  • V prvom rade sa musíte postarať o čistotu pracovného priestoru – musíte pracovať s čistým a odmasteným povrchom.
  • Odborníci odporúčajú ošetriť križovatku hydroizolačným prostriedkom a potom pásku prilepiť na mokrú kompozíciu.
  • Materiál je stierkou pevne pritlačený na povrch, aby sa uvoľnil všetok vzduch.
  • Rohové spoje prvkov musia byť izolované rýľom.

  Prehľad a spôsob použitia pásky Abris S -LTnp – v nasledujúcom videu.