Oprava

Titebond lepidlo na drevo: vlastnosti, spotreba a použitie

Lepidlo na drevo Titebond, vyrábané americkým koncernom Franklin International, je ruskému spotrebiteľovi veľmi známe. Spoločnosť je uznávaným lídrom vo výrobe profesionálneho stolárstva a funguje už 80 rokov. Výrobky sú vyrábané podľa štandardov AFG-1, čo zaručuje ich vysokú kvalitu a spoľahlivosť. Na základe dlhoročných skúseností a implementácie inovatívnych technológií ponúka spoločnosť široký sortiment tesárskych, reštaurátorských a parketových lepidiel vyrábaných na špičkových technologických zariadeniach a spĺňajúcich moderné trendy v oblasti chemikálií pre domácnosť a stavebníctvo..

Zloženie a vlastnosti

Lepidlo Titebond je profesionálny stolársky výrobok, ktorý našiel široké uplatnenie nielen vo výrobe, ale aj v každodennom živote. Zloženie lepidla predstavujú alifatické živice, polyméry, polyuretány, bielkoviny, syntetický kaučuk a voda. Materiál nie je abrazívny, čo zaručuje bezpečnosť rezného nástroja pri rezaní výrobkov.

V kvapalnom stave má lepidlo stabilnú chemickú viskozitu v dôsledku silného zosieťovania zmesi. Tým sa zabráni nadmernej tekutosti a výrazne sa uľahčí inštalácia..

Po vysušení je kompozícia celkom odolná voči negatívnym teplotám., čo vám umožňuje používať nástroj na opravu a výrobu predmetov, ktorých prevádzka sa bude vykonávať vo vonkajších podmienkach. Napriek tepelnej stabilite kompozície a jej schopnosti dobre znášať teplotné expozície až do 40 stupňov, treba pamätať na to, že keď teplota stúpne na +100 stupňov, lepidlo sa môže vznietiť a udržať spaľovanie. Titebond je dobre znášaný rozpúšťadlami a dá sa ľahko odstrániť z povrchu skôr, ako zaschne. Počiatočný čas tuhnutia lepidla je 10 minút, viskozita kompozície je 4000 mPa / s. Hodnota pH zodpovedá 3 jednotkám.

Suchý zvyšok produktu po vysušení sa rovná polovici pôvodného objemu. Za podmienok skladovania je kompozícia vhodná na použitie do dvoch rokov po otvorení fľaše. Optimálna teplota na lepenie je + 10-12 stupňov. Spotreba lepidla sa pohybuje od 170 do 190 g / sq. m. Závisí to od podmienok prostredia a stupňa pórovitosti dreveného povrchu.

Výhody a nevýhody

Vysoký spotrebiteľský dopyt a veľký počet pozitívnych recenzií na lepidlo na drevo Titebond kvôli takým nesporným výhodám tejto kompozície:

  • prítomnosť certifikátu svetovej triedy naznačuje vysokú kvalitu materiálu a znamená jeho použitie ako profesionálneho nástroja;
  • mechanická pevnosť vytvoreného švu je niekoľkokrát vyššia ako pevnosť dreva;
  • lepidlo je šetrné k životnému prostrediu a netoxické, čo umožňuje použitie lepených výrobkov v obytných a verejných priestoroch bez obmedzení;
  • trvanlivosť spojenia umožňuje použitie lepidla pri výrobe a stavbe nábytku;
  • kompozícia nepriľne k kovovým povrchom, čo výrazne uľahčuje výber nástroja a jeho starostlivosť.

K nevýhodám tesárskeho lepidla patrí nemožnosť spájania mokrých a lakovaných dielov, ako aj potreba dodržania teplotného režimu v miestnosti počas inštalácie.

Rozsah použitia

Oblasť použitia lepidla Titebond je pomerne rozsiahla. Výrobok je možné aplikovať na drevo akéhokoľvek veku a druhu. Je ideálny na lepenie laminátu, preglejky, lepenky a papiera v akejkoľvek kombinácii. V drevospracujúcom priemysle je kompozícia nepostrádateľná pri výrobe nábytku, dekoratívnych podláh a dverí. V oblasti dizajnu sa lepidlo často používa na umelecké dekorácie interiérových predmetov drevenými prvkami a pri opravách často funguje ako tmel na prekrytie škár. Jedna z modifikácií lepidla je špeciálne navrhnutá na výrobu a opravu hudobných nástrojov. Vďaka svojim vysokým vlastnostiam odolným voči vlhkosti, absencii abrazívneho účinku a dobrej odolnosti voči mechanickému namáhaniu je kompozícia široko používaná na dyhovanie MDF a drevotrieskových dosiek, opravu školského a domáceho nábytku, ako aj prostriedok na obnovu starožitností , drevené suveníry a domáce potreby..

Odrody

Modelový rad stolárstva obsahuje asi 25 druhov lepidiel, prezentovaných v niekoľkých sériách.

  • Originálne lepidlo na drevo 5064 473 ml je k dispozícii v červenom balení a používa sa na výrobu hudobných nástrojov. Vzhľadom na obzvlášť tvrdú štruktúru polymerizácie činidlo neovplyvňuje ich zvuk a môže byť použité ako pre dychovú, tak pre strunovú verziu..

  • Titebond II Premium 5004 Je to jednozložková zmes odolná voči vlhkosti, dostupná v modrom balení. Zmes rýchlo tuhne, je necitlivá na rozpúšťadlá a má krátku úplnú dobu tvrdnutia. Vytvorený šev má elastickú štruktúru. Lepidlo sa široko používa na lavičky, poštové schránky a záhradný nábytok a vďaka svojmu netoxickému zloženiu je vhodné na opravu rezných dosiek a iných výrobkov, ktoré majú nepriamy kontakt s potravinami. Výrobok je certifikovaný, plne spĺňa prísne požiadavky normy ASTM-D 4235 a spĺňa 3D triedu odolnosti voči vlhkosti.

  • Titebond III – Jedná sa o obzvlášť trvanlivú vodotesnú zmes, ktorá je k dispozícii v zelenom obale a je určená na lepenie predmetov, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s potravinami. Neobsahuje rozpúšťadlá a je na báze bezpečných polymérov. Výrobok je stabilný pri mrazení a môže sa používať pri nízkych teplotách. Je vhodný na lepenie za tepla aj za studena, pri sušení nie je potrebné používať lis. Vďaka polymérnej disperzii vo vode je výrobok považovaný za univerzálny a dokonale lepí nielen drevo a laminovanú dyhu, ale aj plast. Spotreba je 190 g / sq. m, hladina PH je 2,5 jednotky a pohyblivosť pracovných plôch po nanesení lepidla sa pohybuje od 10 do 20 minút. Tento čas stačí na úpravu usporiadania prvkov medzi sebou a zabezpečenie úhľadného lepenia. Napriek vysokej odolnosti voči vode sa neodporúča používať spojovací prostriedok pod vodou..

  • Ťažká povinnosť je najsilnejšia kompozícia. Je schopný lepiť tehlové, betónové, sklolaminátové, keramické, sololitové a kamenné podklady. Vysoká priľnavosť je spôsobená prítomnosťou syntetického kaučuku ako hlavnej zložky. Lepidlo je účinné na vlhkých a mrazených drevených podkladoch, vytvára elastický spoj a dobre znáša mechanické a vibračné zaťaženie.

Vlastnosti použitia

Oba povrchy musia byť pred aplikáciou dôkladne pripravené. Za týmto účelom z nich odstráňte mechanické nečistoty a v prípade potreby ich oprášte. Potom sa lepidlo dôkladne premieša a nanesie sa na diely štetcom. Po dokončení pripojenia máte na sklade asi 10 minút. Počas tejto doby môžete opraviť umiestnenie dielov a prebytočné lepidlo odstrániť vlhkou handričkou. V prípade kontaktu lepidla s pokožkou je potrebné kontaminované oblasti opláchnuť veľkým množstvom teplej vody..

Použitie lepidla na drevo Titebond účinne rieši problém výroby a opráv drevárskych výrobkov a poskytuje tiež dostatok príležitostí na implementáciu myšlienok dizajnu..

Zložitosti používania lepidla na drevo Titebond nájdete nižšie..