Oprava

Tmely na drevo: odrody a aplikácie

Budova vyrobená z akejkoľvek suroviny bude časom potrebovať údržbu, starostlivosť a opravu. To platí najmä pre prírodné stavebné materiály, medzi ktoré patrí drevo. Dnes je v predaji obrovské množstvo rôznych výrobkov na drevo, mal by zahŕňať tmel na drevené podklady..

Zvláštnosti

Bez ohľadu na druh dreva sa v priebehu času a pod vplyvom vonkajších faktorov môžu na drevenej konštrukcii vytvoriť praskliny alebo medzery, pretože tento prírodný materiál je náchylný k vysychaniu do jedného alebo iného stupňa. Moderné pokročilé technológie nie sú schopné tento proces zastaviť, existujú však účinné prostriedky, ktoré pomôžu odstrániť výsledné chyby pri zachovaní vizuálnej príťažlivosti stromu a spoľahlivosti štruktúry alebo štruktúry..

Drevo je unikátna stavebná surovina, ktorej vlastnosti sú popísané nižšie:

 • prírodný pôvod;
 • jedinečné organické zloženie a vláknitá štruktúra;
 • hygroskopicita;
 • na väčšine materiálu sú znateľné deformácie vyplývajúce z teplotných účinkov, navyše sa drevo zmršťuje.

  Vyššie uvedené vlastnosti robia proces výstavby budov z baru pomerne namáhavým.. Nie je možné upevniť základné konštrukcie zváraním, ako je to v prípade kovu, navyše príliš tuhé upevnenie prvkov je spojené s problémami, pretože pre drevostavby je potrebná kompenzácia teplotnej rozťažnosti surovín. Také vlastnosti tiež vylučujú použitie lepidla. Medzery medzi guľatinou alebo drevom však nemožno nechať bez vhodného spracovania, najmä táto otázka je relevantná pri stavbe stien doma, usporiadaní podláh vrátane parkiet, inštalácii okien a dverových blokov..

  Predtým sa tesnenie a izolácia trhlín a medzier vykonávala pomocou kúdele, tmelu alebo jutového vlákna, práca s takýmito materiálmi však mala určité nevýhody, v dôsledku ktorých sa materiály objavili v rade stavebných výrobkov, ktoré sa niekedy lepšie vyrovnávajú s tesnením . Tieto výrobky zahŕňajú tesniace hmoty na drevo, ktoré sa bežne používajú na vonkajšie aj vnútorné použitie..

  Tmel môže spoľahlivo vyplniť trhliny akejkoľvek veľkosti a po minimálnom čase polymerizovať a vytvoriť vodotesnú a elastickú hmotu. Sortiment zahŕňa materiály v rôznych odtieňoch, čo vám umožňuje ideálne prispôsobiť farbu kompozície tónu rámu guľatiny, vďaka čomu nebude potrebné natierať základňu. Okrem toho stojí za zmienku, že farebné a bezfarebné kompozície je možné tónovať nezávisle..

  Vytvorená ochranná vrstva je odolná voči ultrafialovému svetlu a teplotným výkyvom, ale hlavnou výhodou materiálu, vďaka ktorému je nepostrádateľný pre povrchovú úpravu dreva, je schopnosť expandovať s materiálom. Ako ukazuje prax, tesniace hmoty majú úroveň predĺženia, ktorá presahuje pôvodné rozmery o 300-400%..

  Práve tieto špecifické vlastnosti výrobkov poskytujú tmelom opodstatnenú popularitu, čo z neho robí nesporného lídra medzi výrobkami na opravu a úpravu drevených štruktúr na akýkoľvek účel..

  Výrobky majú nasledujúce vlastnosti:

  • tvorba filmu nastáva 20 minút po aplikácii;
  • polymerizácia látky prebieha rýchlosťou 3 mm za hodinu;
  • úroveň hustoty látky je 1,7 g / cm3;
  • výrobky môžu pracovať v teplotnom rozmedzí, ktoré sa pohybuje od + 75 ° C do -30 ° C.

  Stojí za to zdôrazniť dôvody, prečo je potrebné použiť tmel na drevo:

  • kompozícia zabraňuje poškodeniu materiálu;
  • špecializované látky účinne zatvárajú mezhventsov šev;
  • životnosť výrobku je asi 20 rokov;
  • neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa klimatickej zóny aplikácie kompozície.

   Na správnu aplikáciu produktu je potrebné vziať do úvahy množstvo všeobecných odporúčaní pre prácu..

   • Všetky pracovné priestory musia byť bez nečistôt a starých materiálov použitých na spracovanie.
   • Práce na ulici by malo predchádzať čistenie dreva od snehu a námrazy.
   • Na maximalizáciu priľnavosti škárovacej hmoty k podkladu je potrebné podkladať uhly, švy a trhliny..
   • Pri veľkých defektoch na dreve je potrebné pred ošetrením medzery tesniacim materiálom položiť zväzok penového polyetylénu, vďaka ktorému môžete ušetriť na spotrebe kompozície..
   • Kvalita tesniacich spojov sa výrazne zvýši, ak sa pri práci použijú špeciálne pištole alebo čerpadlá. Výber tohto alebo toho pracovného nástroja závisí od objemu plánovanej práce..
   • V priebehu spracovania mimo budov je potrebné dodržať teplotný režim. Odborníci odporúčajú tesnenie škár vykonávať pri teplote nie nižšej ako 0 ° C..
   • Tmel by mal k drevu priliehať čo najtesnejšie.
   • Vlhké počasie môže predĺžiť dobu schnutia formulácie..

   Vymenovanie

   Na základe špecifík materiálu, hlavné oblasti použitia drevného tmelu je možné identifikovať:

   • utesnenie medziradových švíkov, medzier medzi drevom v zrubových domoch domov alebo kúpeľov;
   • oprava trhlín v materiáli – môže to byť obklad stien, podlahy, guľatina alebo drevo, z ktorých bola konštrukcia postavená;
   • pomocou kompozície môžete utesniť a izolovať spoje a podpery drevených konštrukčných prvkov k základom z iných surovín, napríklad z kameňa, kovu alebo betónu;
   • kompozícia sa používa na izoláciu a izoláciu dverových blokov a okenných rámov, na tieto účely existujú kompozície „Teplý šev“;
   • tmel sa odporúča na práce na usporiadaní a opravách strechy;
   • kompozícia sa osvedčila počas ošetrovania vnútorných podkladov vo vlhkých miestnostiach, ako je kúpeľ alebo sauna.

   Odrody

   Na regáloch stavebných supermarketov je veľký výber tesniacich materiálov na drevo. Sú klasifikované na základe mnohých charakteristických faktorov. Vzhľadom na zloženie ich možno rozdeliť na dva typy-dvojzložkové a jednozložkové výrobky. Posledná skupina skladieb je najžiadanejšia. Vzhľadom na rozsah tmelu sú výrobky rozdelené na domáce zmesi a profesionálne materiály. Líšia sa v dostupnosti komponentov na základe nákladov, ako aj v podmienkach použitia a prevádzky..

   Špecializované tímy sú mnohonásobne vyššie a na prácu vyžadujú určitú kvalifikáciu. Tmely pre domácnosť sa vyznačujú jednoduchou aplikáciou. Informácie o tom, do ktorej skupiny tovaru patrí tento alebo ten tesniaci materiál, sú výrobcami uvedené na obale. A tiež výrobky z dreva možno rozdeliť do dvoch skupín: formulácie na vonkajšie a vnútorné použitie.

   Všetky tesniace materiály pozostávajú z plnív, polymérnej kompozície, tvrdidiel a ďalších látok, ktoré zlepšujú určité vlastnosti hotového výrobku.

   Vzhľadom na zloženie tesniacich materiálov sú rozdelené do nasledujúcich kategórií produktov, uvedených nižšie:

   • silikónové materiály;
   • akryl;
   • polyuretán;
   • bitúmenové.
   • thiokol.

   Prvý typ látky obsahuje dva poddruhy – neutrálne a kyslé materiály.. Kyslé tesniace materiály obsahujú kyselinu octovú, takže počas polymerizačného procesu bude mať látka zodpovedajúci zápach. Takéto výrobky sú považované za univerzálne, vynikajú za prijateľnú cenu, vďaka čomu sú v dopyte po stavebných prácach. Kompozícia má však určité nevýhody – kyslé tmely na drevo nemožno použiť v spojení s farebnými kovmi, mramorom a materiálmi, ktoré obsahujú alkálie..

   Ketoxím alebo alkohol slúži ako základ pre neutrálne výrobky, vďaka ktorým je možné ich použiť so všetkými druhmi stavebných materiálov. Výrobky sú oveľa drahšie ako kyslé zloženie. Silikónové tmely sú podľa recenzií trvanlivé, dobre fungujú pri vonkajšom spracovaní a majú vodoodpudivosť. Materiál je odolný voči teplotným výkyvom, má dobrú elasticitu a odolnosť voči vonkajším faktorom.

   Nečistota sa nehromadí na úplne vytvrdnutej vrstve, navyše nie je možné ju natrieť ani naniesť ďalšiu vrstvu tej istej látky. Preto nie je možné vykonať bodové opravy, v takom prípade je potrebné odstrániť celú kompozíciu a znova ju použiť..

   Akrylové tmely sa používajú najčastejšie, tieto materiály vynikajú nízkymi nákladmi a dobrou priľnavosťou k pórovitému povrchu. Výrobky je možné farbiť, v jeho zložení nie sú žiadne toxické zložky a rozpúšťadlá.

   Ukazovatele pružnosti a odolnosti voči vlhkosti sú však v porovnaní so silikónovými výrobkami nižšie.. Prudké teplotné výkyvy materiál negatívne ovplyvňujú – môže sa začať vzďaľovať od povrchu. Vzhľadom na to, aké akrylové zlúčeniny sa odporúčajú používať na vnútornú prácu s drevom v miestnostiach s nízkou vlhkosťou.

   Na vonkajšie použitie je komerčne dostupný špeciálny materiál na akrylovej báze na báze silikónu. Takéto výrobky v sebe spojili všetky najlepšie vlastnosti dvoch tmelov, čo mu umožňuje spracovať škárovaciu medzeru v zruboch, škáry v otvoroch a taktiež ju použiť na opravu ďalších problémových oblastí vrátane práce s korkovými základmi..

   Tesniace hmoty na báze polyuretánu sú najdrahším výrobkom v tejto rade stavebných materiálov.. Kompozície majú vynikajúcu priľnavosť k väčšine povrchov, navyše dokonale tolerujú mechanické namáhanie a majú medzi analógmi najvyššiu elasticitu..

   Po vytvrdnutí sa výrobky navyše nezmršťujú, čo výrazne uľahčuje výpočet potrebného množstva materiálu na utesnenie škár a trhlín. Kompozície je možné použiť na všetky druhy prác, navyše sa dajú po polymerizácii vhodne farbiť. Polyuretánové tmely majú tiež nevýhody, medzi ktorými je malý rozsah farieb a nízka úroveň odolnosti výrobku voči slnečnému žiareniu..

   Materiály sú odolné voči kontaktu s niektorými kyselinami a zásadami a majú dobrý stupeň spoľahlivosti, aj keď sú aplikované na vlhký povrch dreva.

    Bitúmenové zmesi sa vyrábajú na báze gumy a bitúmenu, vďaka čomu majú najvyššie ukazovatele odolnosti voči vode. Hlavnou oblasťou použitia výrobkov je tesnenie a opravy striech, drenážnych systémov..

    Tmely na drevo skupiny tiokol sa vyznačujú trvanlivosťou, materiál je navyše odolný voči kontaktu s rozpúšťadlami, kyselinami, benzínom a inými agresívnymi látkami. Pomerne často sa podobné výrobky používajú na čerpacích staniciach, čerpacích staniciach atď..

    Výrobcovia

    Po výbere vhodnej tesniacej hmoty by ste sa mali rozhodnúť pre výber výrobcu výrobku, pretože kvalita a spoľahlivosť kompozície bude do značnej miery závisieť od tohto faktora. Medzi značkami uvedenými na trhu existuje niekoľko spoločností, ktoré sa zaoberajú výrobou a predajom týchto výrobkov..

    • Neomid – patrí do skupiny akrylových výrobkov, pomocou ktorej môžete opraviť drevo, uzavrieť koncové rezy na polienkach zvonku aj zvnútra. Výrobky majú vysokú elasticitu a odolnosť voči teplotným výkyvom..
    • Remmers – Nemecké výrobky sú kompatibilné s väčšinou farieb a lakov, patria do kategórie univerzálnych kompozícií. Medzi dostupným sortimentom sú materiály prezentované v širokej škále farieb – môžete si kúpiť biely tmel, teakovú alebo orechovú farebnú kompozíciu.

    • Značka Ceresit – ponúka silikónové zmesi na drevo, výrobky sa vyznačujú odolnosťou voči ultrafialovému žiareniu a vlhkosti.
    • Perma-Chink – odporúčané pre prácu s trhlinami veľkej hĺbky, je povolené používať vo vnútri aj mimo domu. Aplikácia kompozície by sa mala vykonávať pri teplote od +5 ° C do +32 ° C. Na úplné vytvrdnutie materiál potrebuje 2 až 8 týždňov..

    • Energetická pečať – vo vode rozpustná zmes, ktorá sa odporúča na utesnenie malých medzier. Líši sa vo farebnej stálosti, sile a paropriepustnosti.
    • Zobel – nemecká spoločnosť špecializujúca sa na výrobu farieb a lakov. V rade ponúkaných tesniacich zmesí stojí za to vyzdvihnúť výrobok z butylovej gumy, zlúčeniny na báze silikónu, ktoré majú vysoký koeficient predĺženia..

    Okrem toho trh obsahuje kompozície značiek Oliva („Oliva“), „Abris“, Axton, VGT.

    Ako si vybrať?

    Aby sme sa nemýlili s výberom kompozície pre drevo, nenechajte sa zmiasť navrhovanou rozmanitosťou moderných výrobkov, mali by sa vziať do úvahy niektoré nuansy.

    • Sekané nové zruby vyžadujú tesniaci prostriedok, ktorý má najvyššiu úroveň pružnosti. Je to spôsobené vlastnosťami štruktúr, pretože v nich je úroveň deformácie významnejšia.
    • V štruktúre z lepeného dreva je možné použiť konvenčné kompozície, pretože v tomto prípade bude rýchlosť zmršťovania malá.
    • Pred nákupom je nevyhnutné skontrolovať dátum exspirácie produktu..
    • Ak je tmel zakúpený vo vedrách, stojí za to skontrolovať tesnosť veka nádoby..

    Spotreba

    Ak chcete vypočítať množstvo potrebného materiálu, mali by ste určiť rozsah práce – zmerajte hĺbku a šírku medzery alebo trhliny. Prietok je možné vypočítať vynásobením šírky pracovnej plochy jej hĺbkou. Pri trojuholníkových kĺboch ​​musí byť spotreba delená dvoma.

    Okrem toho pokyny k produktu vždy obsahujú informácie o spotrebe materiálu na lineárny meter..

    Získané hodnoty sa môžu líšiť v závislosti od úrovne hustoty konkrétnej kompozície.. Niektorí výrobcovia odporúčajú na výpočet množstva materiálu použiť online kalkulačky..

    Tipy na aplikáciu

    Na prácu s drevom budú potrebné tieto nástroje: pištoľ, úzka stierka so zaoblenými hranami, štetec, voda a handry. Pri tesnení švíkov a trhlín vlastnými rukami sa aplikácia kompozície vykonáva predovšetkým na vodorovných medzerách medzi korunami, spoje materiálu v rohoch sa spracúvajú ako posledné..

    Technológia práce zahŕňa niekoľko etáp.

    • Odstránenie nečistôt po celej ploche švu vlhkou handričkou.
    • Po naplnení trubice materiálom do pištole je potrebné v nej odrezať trysku. Aby sa uľahčilo používanie, otvor by nemal byť väčší ako 5 mm.
    • Na rovnomerné rozloženie tmelu musí byť pištoľ držaná rovnobežne s medzerou. Pri vytláčaní látky posuňte nástroj pozdĺž celého švu. Optimálna hrúbka nanesenej vrstvy sa považuje za 4 mm..
    • Po dokončení aplikácie materiálu špachtľou sa tmel rovnomerne vyhladí. Nestojí za to vynaložiť veľké úsilie, pretože to negatívne ovplyvní hrúbku vrstvy, v dôsledku čoho sa môže stať heterogénnou a popraskanou..
    • Aby ste odstránili prebytočný materiál z povrchu, musíte ho zbierať čistou handrou, kým nestvrdne. Ak sa vytvorí film, mal by byť navlhčený tenkou kefou..
    • Vyššie popísaná technológia sa používa na prácu so zvyškom povrchov..

    Počas prvých troch dní by kompozícia nemala prísť do styku s vlhkosťou. Výslednú farbu materiál získa po úplnom stuhnutí..

     Na utesnenie trhliny môže byť potrebné jej brúsenie, povinné čistenie trosiek, okrem toho musí byť medzera fúkaná. Ďalej je po celom obvode prelepený krycou páskou, takéto opatrenie poskytne vrstve rovnomerný okraj a čistý vzhľad. Do trhliny sa vloží tmel, po ktorom sa tmel nanesie na rovnomerný pás po celej dĺžke. Nadbytočné množstvo je možné odstrániť špachtľou.

     Tesniace prostriedky je možné nanášať na povrch aj v mrazoch, neodporúča sa však vykonávať práce počas zrážok. Je potrebné mať na pamäti, že negatívne teploty zvyšujú viskozitu kompozície, čo môže komplikovať proces nanášania produktov. Pred prácou s drevom by mal byť tmel držaný asi deň v teplej miestnosti. Neodporúča sa riediť výrobky vodou, ako ani miešať materiály od rôznych výrobcov, pretože to negatívne ovplyvní kvalitu výrobku a proces tesnenia. Ak je kompozícia z akéhokoľvek dôvodu zmrazená, nemali by ste sa obávať jej kvality, stačí ju rozmraziť pri pozitívnej teplote, ale neprehrievajte ju a nenechávajte ju v blízkosti vykurovacích zariadení, pretože to môže byť spojené s poškodením výrobok.

     Ďalšie podrobnosti nájdete nižšie.