Oprava

Vlastnosti mozaikovej omietky

Výber moderných dokončovacích materiálov je dosť rozmanitý. Vďaka najnovšiemu vývoju a technológiám sa každý rok objavuje stále viac rôznych nových produktov. Mozaiková omietka sa na trhu dokončovacích materiálov objavila relatívne nedávno, ale medzi kupujúcimi si už získala popularitu. Vďaka svojim vynikajúcim technickým vlastnostiam môže byť materiál použitý na dokončenie vnútorných a vonkajších povrchov budovy..

Materiálne výhody

Mozaiková omietka má mnoho výhod a pozitívnych vlastností..

 • Materiál je vysoko odolný voči slnečnému žiareniu. Vďaka tejto vlastnosti povrchová úprava dlho nestratí svoje pôvodné externé údaje..
 • Charakteristickou črtou povrchovej úpravy je zvýšená odolnosť voči zrážkam, silnému vetru, vlhkosti a teplotným extrémom.
 • Sila. Povlak je odolný voči mechanickému namáhaniu.

 • Praktickosť. Omietku je možné použiť na konečnú úpravu tehlových, betónových, cementových a iných povrchov..
 • Povrch, ktorý je ukončený mozaikovou omietkou, je dobre odvetraný. Vlhkosť sa nehromadí. Táto vlastnosť materiálu umožňuje jeho použitie na povrchovú úpravu v miestnostiach s vysokou vlhkosťou..
 • V moderných maloobchodných predajniach nájdete mozaikovú omietku v rôznych farbách. Vďaka tomu môžete vytvoriť individuálny, originálny interiér..

 • Trvanlivosť. Vďaka svojim vynikajúcim technickým vlastnostiam bude povrchová úprava trvať dlho.
 • Údržba a starostlivosť o povlak nevyžaduje veľa úsilia.
 • Materiál neobsahuje látky škodlivé pre ľudské zdravie.
 • Každý, dokonca aj neskúsený majster, môže dokončiť povrchy pomocou mozaikovej omietky..

Prítomnosť veľkého počtu výhod a vynikajúcich technických charakteristík hrá významnú úlohu v popularite mozaikovej omietky. Zároveň by ste nemali zabúdať na nedostatky tohto materiálu..

Nevýhody mozaikovej omietky

Rovnako ako väčšina dokončovacích materiálov má mozaiková omietka negatívne vlastnosti..

V tomto materiáli nie je veľa z nich, ale pri výbere povrchovej úpravy by ste ich mali vziať do úvahy:

 • Pri povrchovej úprave kovových povrchov je potrebné dodržať určité podmienky, aby sa zabránilo vzniku korózie. Povrch musí byť najskôr natretý základným náterom. Musíte sa tiež rozhodnúť pre špeciálne riešenie, ktoré neobsahuje vodu..
 • V niektorých prípadoch s určitým poškodením určitých oblastí povrchu nebude možné vykonávať opravy..

 • Materiál má vysoké náklady.
 • Materiál na báze rôznych živíc nemožno použiť na konečnú úpravu povrchov izolovaných sklom alebo minerálnou vlnou.
 • Služby špeciálnych povrchových úprav znamenajú dodatočné finančné náklady.

Negatívne vlastnosti tejto povrchovej úpravy nie sú významné a výhody ich maximálne kompenzujú. Pri kúpe zmesi by ste mali starostlivo preštudovať všetky vlastnosti a vlastnosti materiálu..

Odrody materiálu

Treba poznamenať, že výrobcovia vyrábajú niekoľko typov mozaikových omietok.

Môžu sa od seba odlišovať niektorými špecifickými vlastnosťami..

 • Výplň. Na výrobu materiálu sa používajú rôzne plnivá. Najbežnejšou súčasťou je mramor. Oveľa menej často výrobcovia používajú ako prísadu žulu a kremeň..
 • Metóda farbenia častíc. Výrobcovia pridávajú do omietkovej kompozície častice natreté rôznymi farbami. Vďaka tomu mozaika získava vynikajúce dekoratívne vlastnosti. Na zafarbenie častíc sa používajú špeciálne farby. Materiály nájdete v prírodnom, prírodnom odtieni.
 • Typy mozaikových omietok sú rozdelené podľa veľkosti častíc a zloženia materiálu. Existujú štyri druhy sadry: jemná textúra, veľká textúra, stredná textúra a malá textúra. Pri výbere požadovanej povrchovej úpravy by ste preto mali venovať pozornosť vlastnostiam materiálu. Každé balenie zmesi obsahuje podrobné informácie o type a kvalite materiálu..

Treba tiež poznamenať, že veľkosť častíc ovplyvňuje spotrebu zmesi počas dokončovacích prác. Na konečnú úpravu bude potrebné oveľa väčšie množstvo materiálu, ak obsahuje veľké častice.

Dnes sú mramorové štiepky veľmi populárne. Vyzerá to veľmi drahé a originálne..

V závislosti od rozsahu použitia je mozaiková omietka rozdelená do troch typov:

 • dekoratívna zmes používaná pri vykonávaní prác na povrchových úpravách interiéru;
 • predné;
 • vonkajšia zmes používaná ako dokončovací materiál na konečnú úpravu podkladu / sokla.

Zloženie mozaikovej omietky obsahuje adstringent, vo všetkých druhoch zmesí je odlišný.

Zmesi sú rozdelené do niekoľkých typov podľa typu tejto zložky používanej pri výrobe materiálu..

 • Akrylové zmesi. Hlavnou zložkou týchto zmesí je akryl. Použitím tohto polyméru v zmesi je materiál pružnejší. Akrylové zmesi sa predávajú hotové. Preto pred použitím stačí roztok len premiešať..
 • Minerálne zmesi. Minerály sa používajú ako hlavná prísada pri výrobe týchto zmesí: sadra, cement, vápno. Na vonkajšiu výzdobu budovy je najvhodnejšia zmes na báze cementu. Na dekoráciu interiéru je možné použiť akúkoľvek zmes. Charakteristickou črtou minerálnych zmesí sú ich nízke náklady. Je potrebné poznamenať, že povrchová úprava vyrobená z týchto zmesí sa vyznačuje zvýšenou pevnosťou..

 • Silikátové zmesi. Potašové sklo sa používa ako hlavná prísada pri výrobe tohto typu omietky. Dokončenie povrchu týmto riešením nespôsobí ťažkosti. Nevýhodou týchto zmesí je rýchle tvrdnutie..
 • Silikónové zmesi. Hlavnou prísadou v týchto zmesiach je silikónová živica. Silikónové zmesi sú skvelou voľbou pre vnútornú výzdobu budovy.

Vlastnosti nanášania omietky

Aplikácia tmelu na povrch prebieha v niekoľkých fázach. Všetky práce v každej fáze musia byť vykonávané čo najšetrnejšie a v súlade so všetkými požiadavkami. Konečný výsledok úplne závisí od toho..

Príprava povrchu

Pred nanesením omietky musíte povrch starostlivo pripraviť. Odstránia sa všetky nečistoty, staré tapety, omietky atď. Potom by mal byť povrch vyrovnaný, všetky trhliny a triesky by mali byť opravené. Na tieto účely môžete použiť počiatočný tmel. Potom, čo povlak zaschne, je nevyhnutné skontrolovať rovnomernosť povrchu pomocou úrovne budovy. Potom je potrebné povrch natrieť. Primer sa nanáša v dvoch alebo troch vrstvách. Každá vrstva musí byť vysušená.

Potom, po vysušení povlaku, môžete začať nanášať tmel. Vnútorné a vonkajšie povrchové úpravy majú svoje vlastné nuansy. Preto by ste si mali najskôr preštudovať niektoré jemnosti aplikácie.

Povrchová úprava základne / sokla

Kvalita vonkajšej výzdoby budovy závisí od teploty vzduchu. Preto by sa všetky práce mali vykonávať v teplom období a suchom počasí. Dôležitú úlohu zohráva aj vlhkosť vzduchu..

Po príprave povrchu je možné naniesť tmel. Najprv musíte pripraviť roztok podľa pokynov a dodržať všetky proporcie. Zmes naneste na povrch širokou špachtľou, pričom sa pohybujte zdola nahor.

Ďalej sa musíte zbaviť dutín, na to je potrebné povrch žehliť špeciálnymi plavákmi. Na vytvorenie kresby alebo vzoru na povrchu môžete použiť špeciálne šablóny alebo povlak jednoducho stočiť valčekom.

Potom musí byť povlak vysušený a asi po jednom dni by mal byť ošetrený povrch pokrytý filmom. Pomôže to chrániť povrch pred zrážkami a vetrom. Po štyroch dňoch je možné film odstrániť.

Dokončenie fasády

Proces dokončovania fasády je totožný s prácou na podstavci, existujú však niektoré nuansy:

 • Nie je potrebné sušiť každú vrstvu naneseného materiálu.
 • Je potrebné mať na pamäti, že tvorba rohov znamená sušenie každej vrstvy..
 • Zmes by mala byť zakúpená s rezervou.
 • Kĺby pri nanášaní sadry rôznych farieb budú hladké a krásne, ak použijete špeciálnu maskovaciu pásku.

Pri vykonávaní práce musíte tiež vziať do úvahy čas tuhnutia roztoku..

Interiérová dekorácia

Dokončovacie práce interiéru vyžadujú dodržiavanie určitých pravidiel:

 • Povrch musí byť suchý a starostlivo pripravený.
 • Výzdoba každej miestnosti zahŕňa použitie špecifického špeciálneho tmelu. Akrylová zmes sa používa na dekoráciu kuchyne a kúpeľne. Sadrová zmes – do spálne, obývačky a detskej izby.
 • Tmel sa nanáša v jednej vrstve.
 • Povlak sa dôkladne vysuší. Použitie ohrievačov na urýchlenie procesu je prísne zakázané..
 • Po dôkladnom vyschnutí povlaku môže byť povrch lakovaný..

Omietka Ceresit sa najčastejšie používa na zdobenie stien, napríklad chodby. Takýto dekor vám bude slúžiť mnoho rokov a poteší vás svojou krásou..

Starostlivé dodržiavanie všetkých pravidiel, proporcií a pokynov pri práci s mozaikovou omietkou pomôže dosiahnuť vysokokvalitný konečný výsledok a výrazne ušetrí rodinný rozpočet. S týmto procesom sa dokážete vyrovnať sami, bez toho, aby ste sa uchýlili k službám špecialistov..

Ako správne nanášať mozaikovú omietku, sa dozviete v nasledujúcom videu..