Oprava

Vlastnosti vodovodných tmelov

Vlastnosti vodovodných tmelov

Každý muž sa aspoň raz v živote zaoberal inštaláciou vodovodného zariadenia. Každý vie, že s vodou sa vo všeobecnosti ťažko vyrovnáva. A tak neustále niekam vyteká, kvapká potrubie a podobne. Predtým sa veci ako cement a handry používali na vyplnenie rôznych druhov medzier v kanalizačných potrubiach. Pointa bola v tom, že spoje rúrok boli jednoducho zabalené handrou, potom bolo toto všetko pokryté cementovým roztokom. Ale táto metóda bola nielen dosť chaotická. Jeho účinnosť bola tiež slabá..

Ale vzhľadom na skutočnosť, že technický pokrok sa neustále posúva dopredu, dnes existujú aj iné spôsoby, ako dosiahnuť tesnosť potrubí. Jednou z takýchto metód bolo použitie hygienického tmelu na báze silikónu..

Zvláštnosti

Pred niekoľkými desaťročiami boli medzery medzi vodovodnými armatúrami a stenami pokryté rôznymi druhmi tmelu alebo injektážnej malty. Tieto látky nemožno nazvať zlými, ale pokiaľ ide o vlastnosti, sú výrazne nižšie ako súčasné tmely, s ktorými sa veľmi ľahko pracuje a ktoré poskytujú vynikajúcu kvalitu spojov. Malo by sa povedať, že samotný inštalatérsky tmel je viskózny a hustý, čo umožňuje v mieste kontaktu vytvoriť extrémne tesný šev. Vodovodný tmel má široké spektrum aplikácií. Používa sa na utesnenie rôznych spojov, a to nielen v kúpeľni. A tiež sa používa v kuchyni. Spracovávajú sa s nimi rúrkové spoje. Niekedy sa používa ako alternatíva k lepidlu.

Súčasné tmely a podobné látky pôsobia antisepticky, a preto nimi mnoho ľudí dokonca tesní okná, ako aj sklenené vložky, ktoré sú inštalované vo dverách do kúpeľne. Ich použitie umožňuje, ak nie zabrániť, potom aspoň minimalizovať tvorbu plesní..

Názory

Existuje široká škála tmelov. Každý z nich má svoje vlastné špeciálne a jedinečné vlastnosti. Pokúsime sa vám povedať o všetkých druhoch tmelov, ktoré sú dnes k dispozícii..

Prvá kategória, ktorú treba spomenúť, sú pásky tesniaceho typu.. Obvykle sú buď potiahnuté fóliou, alebo konvenčné, a sú určené na utesnenie spojov rôznych vodovodných a kanalizačných potrubí a potrubí. Sú vytvorené na báze polymérnych látok. Doba použitia takejto možnosti môže byť až 40 rokov..

Ďalšou zaujímavou možnosťou sú polymérne tmely. Používajú sa na spracovanie kanalizačných spojov a vodovodov. Sú skvelým riešením, pretože sú univerzálne a môžu pracovať s čímkoľvek. Takýto materiál je vyrobený na báze gumy, ktorá mu umožňuje mať vynikajúcu elasticitu a dobré adhézne vlastnosti. K dispozícii bude silikónový tmel z rovnakej série. Silikónový roztok je zďaleka najspoľahlivejší.

Malo by sa povedať, že to môžu byť:

 • neutrálny;
 • kyslé.

Prvá kategória nemá vo svojom zložení žiadne kyseliny, čo mu bráni v zničení potrubí. To výrazne rozširuje možnosti jeho použitia. Zároveň je taký tmel drahší. A kyslé možnosti sú vynikajúcej kvality za pomerne prijateľnú cenu. Nie sú však vhodné pre všetky povrchy a pri niektorých môžu vstupovať do rôznych chemických reakcií..

Treťou kategóriou tmelov je technická síra. Vzniká pri spracovaní rôznych ropných produktov a predáva sa vo forme hrudiek alebo prášku. Táto možnosť bude vynikajúcim riešením na utesnenie škár na liatinových rúrach. Ďalšou výhodou budú nízke náklady. Síra je húževnatý, ale krehký tesniaci prostriedok na potrubia, ktorý sa musí používať správne.

Ďalšou možnosťou je portlandský cement. Táto možnosť je vyrobená z kremičitanov vápenatých, slinku a sadry. Ak ho chcete použiť, musíte ho zriediť vodou. Keď pastu získate, môžete ju začať používať. Táto možnosť dokonale utesňuje spoje potrubí a môže byť vynikajúcim riešením, ak potrebujete utesniť aj ostatné spoje..

Ďalším typom je epoxidová živica, čo je tekuté univerzálne lepidlo. Aby sa získali dobré tesniace vlastnosti, zmieša sa s tužidlom. Je veľmi výhodné používať takúto živicu, ak prísne a presne dodržiavate odporúčania výrobcu..

V posledných rokoch sa často ako sanitárny tmel používal aj bitúmenový tmel. Obzvlášť zaujímavé budú tmely na báze bitúmenu a gumy, ako aj bitúmenových a polymérnych látok. Takáto vodotesná možnosť bude vynikajúcim riešením pri práci v byte alebo v kúpeľni. Keď hovoríme konkrétne o potrubiach, táto možnosť odolná voči vlhkosti bude vynikajúcim riešením pre polypropylénové rúry a rúry na báze PVC..

Ďalší druh, ktorý by som rád spomenul, je konopný, ako aj jutové laná.. Sú vynikajúce na tesnenie spojov na rúrach z liatiny alebo keramiky. Takéto materiály sú ľahko dostupné a veľmi ľahko sa používajú. Zároveň majú stále nižšie vlastnosti ako moderné tmely..

Farby

Okrem iných vlastností tmelu používatelia často nevenujú pozornosť takej vlastnosti ako je farba. Zdá sa, že všetko nie je taká zásadná kategória, ale ak je šev, ktorý sa má opraviť, na nejakom dosť prominentnom mieste, potom nesprávny výber tmelu vo farbe môže narušiť celú estetickú zložku interiéru kúpeľne alebo akejkoľvek inej miestnosti..

Farebná schéma, ktorú môžu mať tmely, je zvyčajne nasledovná:

 • ak je univerzálny, bude mať výlučne bielu farbu;
 • ak je univerzálny, ale na silikónovom základe, potom môže byť biely aj priehľadný;
 • neutrálna verzia môže byť čierna alebo sivá, hnedá, biela, priehľadná;
 • akrylové tmely sú výnimočne biele;
 • hygienické sú biele a priehľadné;
 • parketové roztoky môžu mať farbu, ktorá zodpovedá farbe parketovej dosky.

Je potrebné venovať pozornosť farbe tohto materiálu, pretože oprava by mala byť nielen trvanlivá a kvalitná, ale aj aspoň úhľadná a estetická. Okrem toho dnes existujú kategórie tmelov, ktoré je možné natierať farbami alebo lakmi, takže jednoduchým skrytím švu získate takmer akúkoľvek farbu. Táto možnosť bude zaujímavá aj pre ľudí, ktorí nie sú spokojní s farbami tmelov, ktoré ponúkajú výrobcovia. Väčšina ľudí však uprednostňuje bezfarebné roztoky..

Úlohu zohráva aj základ, na ktorom je tmel vyrobený.. Ak je to silikón, potom ho jednoducho nebudete môcť namaľovať sami. Ak hovoríme o akryle, človek ho môže namaľovať sám. Aby ste to urobili, stačí zdvihnúť valček štetcom a môžete začať maľovať. Táto látka jednoducho absorbuje farbu a nedá sa odlíšiť od celého natretého povrchu..

Mimochodom, je tiež dôležité, aby sfarbenie tmelu v jednej alebo druhej farbe nemalo vplyv na jeho kvalitu ani na technické vlastnosti..

Pôsobnosť

Všimnite si toho, že vo veľkom počte oblastí ľudského života je možné použiť rôzne tmely. Ale bolo by najlepšie povedať, kde sa používa tá alebo ona kategória, čo umožní jasnejšie pochopiť, ktorú kategóriu látky je možné použiť v konkrétnom probléme..

Ak hovoríme o silikónových tmeloch, potom majú dosť veľký rozsah použitia.. Sú teda nevyhnutné pri inštalácii vodovodných potrubí, od kohútikov po inštaláciu toalety. A tiež to bude nepostrádateľné riešenie na tesnenie škár medzi stenou, umývadlom, kuchynskou doskou, kúpeľňou, umývadlom a tak ďalej. Vo všeobecnosti sa dajú použiť vo vodnej sfére a v akejkoľvek inej súvisiacej sfére. Vzhľadom na to, že moderné tmely majú výrazné antiseptické vlastnosti, môžu sa použiť na tesnenie okien, sklenených vložiek vo vnútorných dverách, aby sa zabránilo tvorbe plesní. Mimochodom, niekedy sa silikónový tmel používa na kladenie káblov ako alternatíva k takzvaným tekutým klincom..

Okrem toho sa často tesniace materiály používajú aj na utesnenie výstupu zo záchodovej misy do spoločného stúpača..

Nezabudnite, že na utesnenie škár môžete naniesť tmel až potom, čo ste sa presvedčili, že pokojne odoláva účinkom prírodných a antropogénnych faktorov. Aby ste to urobili, musíte venovať pozornosť jeho vlastnostiam, ktoré sú uvedené na obale, ako aj roku výroby výrobku. Koniec koncov je známe, že tmely, ktorých dátum vypršania platnosti uplynul, výrazne strácajú svoje vlastnosti..

Rada

Zvážme, ako si vybrať vysokokvalitný tmel, ktorý vám umožní dosiahnuť potrebné ciele a splniť úlohy. Na začiatku, ešte predtým, ako pôjdete do špecializovaného obchodu, by ste mali jasne pochopiť, za akých podmienok a kde sa príslušný výrobok bude používať. Ak hovoríme o kúpeľni, potom by ste si určite mali kúpiť kompozíciu odolnú voči vlhkosti a odpudzujúcu vodu. Ak hovoríme o poli z dreva, malo by byť čo najpružnejšie a nemalo by obsahovať žiadne rozpúšťadlá ani látky podobného druhu..

Pred kúpou tmelu na domáce použitie je tiež lepšie venovať pozornosť niekoľkým bodom..

 • Kde je možné túto kompozíciu použiť – pre externú alebo výlučne pre internú prácu, alebo pre obe možnosti naraz.
 • Pri akej práci sa dá použiť – okno, klampiarske práce, strešná krytina alebo iné.

 • Pre ktoré kategórie povrchov je určený.
 • Má vlastnosti pružnosti.
 • Farba make -upu. Môže byť zafarbený, alebo naopak, nemôže byť zafarbený, aby sa neznížili jeho vlastnosti pružnosti.
 • Aký typ tmelu existuje: pre domácnosť alebo pre profesionálov. Ten môže byť určený iba pre osobu zamestnanú v stavebníctve a jasne rozumie tomu, ako je možné túto konkrétnu kompozíciu použiť..
 • Pracovné teploty kompozície. To znamená, môže byť riešenie použité v klimatických podmienkach regiónu, kde sa ho chystáte použiť?.

Aj pri dodržaní týchto minimálnych rád získate príležitosť nájsť kvalitné a zaujímavé riešenie pre svoj domov..

Malo by sa povedať, že inštalatérske tmely sú dnes skutočne rozšírené vďaka svojej univerzálnosti a veľkému počtu vlastností, ktoré majú iné kompozície. Voľbu takejto možnosti ako tmelu je však potrebné brať so všetkou vážnosťou a pozornosťou, aby ste dosiahli požadovaný výsledok..

Informácie o tom, ako pracovať s lepidlami na anaeróbne tmely, nájdete v nasledujúcom videu..