Osvetlenie

Kuchynské lustre

Kuchynské lustre

Moderné technológie umožňujú vytvárať lustre rôznych farieb a štýlov. Vďaka tomu v akejkoľvek kuchyni môžete vytvoriť jedinečný dizajn a zároveň urobiť priestor kuchyne čo najpohodlnejším a najpohodlnejším. Pri výbere lustra však musíte dodržať niektoré pravidlá, ktoré vám umožnia, aby ste sa nemýlili..

Odrody svetelných zariadení

Osvetľovacie zariadenia je možné rozdeliť na typy, berúc do úvahy typ konštrukcie, spôsob pripevnenia:

 1. Závesné spotrebiče – pozostávajú z jedného alebo viacerých tienidiel, ktoré sú držané na šnúre, retiazke alebo šnúrke. Do kuchyne sa spravidla vyberie luster s tienidlom, ktorý sa nachádza v strede stropu. Pre malú miestnosť stačí jedna lampa a pre veľkú miestnosť budete musieť nainštalovať ďalšie zariadenia.
 2. Stropné výrobky – dobre zapadne do malého priestoru s nízkymi stropmi. Plafond pre toto svietidlo musí byť buď priesvitný, alebo úplne priehľadný. Farebná schéma plafondu môže byť ľubovoľná, rovnako ako jeho tvar. Dizajnéri navrhujú zavesiť v kuchyni luster v tvare lode, kolesa alebo iného neobvyklého geometrického tvaru. Ide hlavne o to, aby priestor čo najlepšie presvetlil..
 3. Klasické možnosti – vyznačujú sa luxusným vzhľadom. Majú jasné čiary, odtiene môžu byť ozdobené vzormi.

Styling

V závislosti od štýlu interiéru kuchyne existuje niekoľko smerov lustrov:

 • V klasických lampách sa oceňuje sofistikovanosť a krása. Preto neprestávajú byť obľúbené a sú vhodné na zdobenie kuchynského priestoru. klasický alebo vidiecky štýl. Môžu byť vyrobené z kovu, dreva alebo skla. Niektoré modely sú zavesené na reťaziach, zatiaľ čo iné napodobňujú starožitné žiarovky..

 • Pre izby v škandinávskom, klasické štýly, minimalizmus, chaty univerzálne moderné lustre sa dobre hodia. Vyznačujú sa obmedzením odtieňov, jednoduchosťou tvarov a vzorov..

Svietnik vyzerá v kuchyni neobvykle, čo sa vyznačuje elegantným vzhľadom. Sú vyrobené z plastu, skla alebo kryštálu. Svietnik môže ozdobiť takmer každý interiér.

 • Lustre hi-tech zvyčajne charakterizované geometrickými tvarmi, sú navrhnuté v chladných farbách. Sú vyrobené z kovu, skla alebo plastu a môžu doplniť každý moderný interiér..
 • Osvetlenie v štýle kvetinárstva Vyznačujú sa estetickými vzormi, ktoré sú zdobené vetvičkami, kvetmi a listami. Sú vyrobené z kovu alebo dreva, môžu mať sklenené alebo plastové vložky. Takéto výrobky môžu ľahko ozdobiť stropný povrch kuchyne v štýle Provence, krajiny alebo klasiky..

 • Pre kuchynský priestor v neoklasickom alebo vidieckom štýle fit luxusné sklenené lustre Tiffany. Sú ozdobené vitrážami alebo mozaikou viacfarebného skla..
 • Žiarovky podkrovný štýl sa líšia v dosť hrubom prevedení. Niektoré modely majú vintage vzhľad, niektoré výrobky vyzerajú ako pouličné lampy.

 • Minimalizmus líši sa v závažnosti a lakonizme – bez jasných akcentov. Pokojné tóny a jednoduché geometrické tvary sú vhodné pre dizajn miestností v high-tech, loftovom a škandinávskom štýle..
 • Bežné lustre v ekologický štýl sú vyrobené z prírodných materiálov. Môže to byť organza alebo drevo, papier, textil. Na ozdobu lámp pomôžu umelé okvetné lístky, konáre, listy a kamienky..

Spôsoby, ako vytvoriť správne osvetlenie

Lampa v kuchyni by mala nielen osvetľovať priestor, ale tiež vytvárať útulnosť a príjemnú atmosféru. Pracovisko by malo byť dostatočne ľahké nielen na to, aby sa na ňom dalo variť, ale aj jesť.

Dizajnéri navrhujú použiť nasledujúce triky:

 • Aby ste ušetrili elektrickú energiu a zároveň používali osvetlenie čo najefektívnejšie, budete potrebovať zariadenie s nastaviteľnými svetelnými režimami..
 • V miestnostiach s malým oknom je obzvlášť dôležité zorganizovať umelé osvetlenie, ktoré neunaví oči. Svietidlo musí mať halogénové, žiarivkové alebo žiarovkové žiarovky, ktorých výkon musí byť dostatočný na jasné osvetlenie..
 • Čím je miestnosť jasnejšia, tým menej jasných žiaroviek bude potrebných na osvetlenie priestoru..
 • Veľmi veľká kuchyňa potrebuje jasné osvetlenie, preto je najlepšie kúpiť si viacramenné závesné svetlá. Do malej miestnosti je vhodná aj jednoramenná lampa..
 • Správne zvolené svietidlá pomôžu zonovať miestnosť. Pracovnú plochu a jedálenský kút môžete zvýrazniť umiestnením hlavného osvetľovacieho zariadenia nad stôl. Bodové svetlá je možné nainštalovať nad pracovnú plochu.
 • Pre kombinovanú kuchyňu a jedáleň musíte vyzdvihnúť pár lustrov s výťahom. V tomto prípade musí mať osvetľovacie zariadenie nad jedálenským priestorom vyšší výkon ako svietidlo nad pracovnou plochou..
 • Moderná kuchyňa nepotrebuje vždy veľký luster. Barový pult stačí osvetliť nástenným svietidlom a nad pracovnú plochu nainštalovať skryté stropné svetlá..

Materiál

Čím nižšie sú stropy v kuchyni, tým lepší by mal byť luster. Pretože nízko položená lampa bude jasne viditeľná, mala by perfektne vyzerať zvnútra aj zvonka:

 • Ak má miestnosť dostatočne vysoké stropy, lampa nemusí byť vybraná z vysoko kvalitných materiálov. Stačí zavesiť krištáľový alebo sklenený svietnik.
 • Kuchynský priestor je veľmi špinavý, takže luster by nemal byť príliš značkový. Lepšie si vybrať sklenená alebo plastová možnosť.
 • Tepané železo modely zbierajú príliš veľa prachu, takže ich budete musieť často utierať. Nepríjemnosťou čistenia je, že kovaný luster má ohyby a kučery..
 • Sklenené a plastové žiarovky jednoduché tvary sú ideálne do kuchyne. Ľahko sa starajú a poskytujú dostatok svetla..
 • A tu papier žiarovky do kuchyne je potrebné vyberať veľmi opatrne, pretože zle znášajú vlhkosť a je ťažké sa o ne starať. Sú vhodné iba do kuchýň s vysokými stropmi..
 • Drevený spotrebiče musia byť pokryté dvojitou vrstvou laku, aby časom nevyschli.

Ešte ďalšie nápady na dizajn kuchyne s lustrami nájdete v nasledujúcom videu..